Pasaulio lietuvių centras (PLC) pakvietė į stilingiausią kasmetinį renginį – „Gėlių vaikai”. (Nijolės Shuberg ir Gabrielės Dabašinskaitės nuotraukos)

Ant podiumo – septintojo dešimtmečio dvasia

Loreta Steffens.

Lapkričio 19 d. Pasaulio lietuvių centras (PLC) pakvietė į stilingiausią kasmetinį renginį – „Gėlių vaikai”. Šis didžiausias mados ir elegancijos šou Čika­goje vyko jau 33-čią kartą. Visos renginio metu surinktos lėšos buvo skir­tos PLC išlaikymui ir specialių projektų vykdymui.

Septintuoju dešimtmečiu dvelkiantis šou „Gėlių vaikai” prasidėjo PLC centro direktorės Elytės Reklaitis sveikinimu. Elegantiška vienos iš organizatorių – Milados Kunevičienės – suknele pasipuošusi centro vadovė padėkojo renginio organizatoriams, dizaineriams, savanoriams ir rėmėjams už įsimintiną ir jau tradicija tapusią šventę. E. Reklaitis pasidžiaugė naujais veidais ir pakvietė visus susirinkusiuosius dažniau užsukti į PLC, įsitraukti į jame vykstančias veiklas, dalyvauti įvairiuose renginiuose, savanoriauti.

Po nuoširdaus centro vadovės sveikinimo per salę nuvilnijo susižavėjimo šūksnių banga – didžiuliame ekrane susirinkusieji išvydo gerai pažįstamą veidą: „Labas vakaras gerbiami čikagiečiai! Aš – dizaineris Juozas Statkevičius. Šiandien jus sveikinu su nuostabiu madų šou, sveikinu organizatorius ir sveikinu dalyvius, ir labai tikiuosi, kad šį pavasarį pagaliau išvysite ir mano kolekciją. Didžiausi linkėjimai iš Lietuvos ir iki greito pasimatymo!”

Po šios staigmenos į stilizuotu paveikslo rėmu papuoštą sceną įžengė renginio vedėjai – Aušra Jasaitė-Paulauskas ir Ramūnas Paulauskas. Žaisminga ir energinga pora sugebėjo puikiai perteikti septintojo dešimtmečio dvasią. Californijos jaunimo mintis užvaldžiusios laisvės, taikos ir vienybės idėjų dėka gimė „gėlių vaikų” arba „hipių” judėjimas. Jų laisvė, nepriklausomybė ne vienam asocijuojasi su pavasariu, bundančia žeme, o sugebėjimas iš „nieko” padaryti susižavėjimo vertą objektą stebina. Taika „gėlių vaikams” – būtiniausia laimingo visuomenės nario gyvenimo sąlyga. Jie nepritarė žemę drebinusiems karams, visur ir visada skleidė taiką, pabrėždami žmonių lygybę. Šių metų renginys, simboliškai pavadintas „Gėlių vaikai”, puikiai atspindėjo nūdienos aktualijas – mes nenorime karo, norime taikiai gyventi ir džiaugtis mažais kasdieniais stebuklais, norime kurti ir dalintis grožiu su kitais, norime garsiai sušukti „Gyvenimas yra gražus!” ir apkabinti šalia esančius mylimus žmones.

Milados Kunevičienės romantika.

Viena iš pagrindinių šio renginio organizatorių Milada Kunevičienė  šiais metais pristatė kolekciją, pavadintą „Nenustok keistis”. Milada – MK siuvimo studijos, įsikūrusios PLC, savininkė ir vadovė. „Dirbu savo svajonių darbą. Ar gali būti kas nors geriau, nei padėti moterims pasijausti vienintelėmis ir nepakartojamomis? O vyrams – žavingiems ir pabrėžtinai vyriškiems”, – apie savo kūrybą pasakoja Milada. Paklausta, kur ieško įkvėpimo, Milada atsako trumpai: „Visada malonu matyti pasipuošusias moteris, kurios atkreipia į save dėmesį ir nebijo išsiskirti iš minios. Su šiais rūbais jūs neliksite nepastebėtos”. Žavingų modelių galvas, rankas ir suk­neles puošė įmantrios aksesuarų studijos „Flora Lodge” sukurtos gėlių kompozicijos. Studijos savininkės Joanos Bernotės įspūdingi kūriniai dar labiau pabrėžė drabužių rafinuotumą ir šiai romantiškai kolekcijai suteikė subtiliai svajoklišką aurą.

Jaunatviška A. Stripinytėa kolekcija.

Aistės Stripinytės kolekcija „Lengvumas” dvelkė saldžiu vasarišku lengvabūdiškumu. Aistė – gimusi ir augusi Lietuvoje, todėl jos kūryba yra stipriai įtakota lietuviškos estetikos. Aistė apie 10 metų dirbo Lietuvoje greitosios mados (fast-fashion) srityje. Savo karjerą pradėjo nuo mažų žingsnelių – iš pradžių buvo pardavėja-konsultantė, vėliau vadovavo keletui franšizinių parduotuvių. Dar vėliau atstovavo Lietuvoje esančioms parduotuvėms ir, ieškodama joms kolekcijų, keliaudavo į Paryžių, Milaną, Helsinkį ir kitus Europos miestus. Į Ameriką Aistė atvyko prieš trejus metus, kur mieliausia jos širdžiai kūrybos sritis tapo rūbų dizainas. Didžiausiu įkvėpimu Aistė laiko savo šeimą. Dizainerės pristatytos suknelės pasižymėjo ryškiomis spalvomis, laisvais, kiekvienai moteriai tinkančiais siluetais ir siuvimo technikos įvairumu.

Vakaro viešnia Yuliya Kalbyka parengė baltarusių folkloro ir mados pasirodymą „Charaunitsa” (žiniuo­nė). „Žyniuonė” Baltarusijos tradicijoje – tai graži moteris, savo nuoširdžia šypsena, gera širdimi ir gracija žavinti visus aplinkui. Ji tiki pasaulio gerumu, meile ir šviesia ateitimi. Yuliya jau daugiau kaip 10 metų moko merginas ir moteris teisingos laikysenos, eisenos ir grakščių judesių.

Yuliya Kalbyka maištinga dvasia.

Visų jos vykdomų projektų tikslas – daugiau grožio, daugiau elegancijos ir daugiau moteriškumo. Anot menininkės, kad ir kas benutiktų pasaulyje, moteris turi sekti savo moteriška prigimtimi, skleisti šviesą, vidinį gėrį ir meilę. Ji turi išlikti moteriška, švytinti, besišypsanti, maloni ir švelni – kaip motina, atverianti glėbį vaikui. Šių metų Y. Kalbyka režisuotame pasirodyme tarsi plaukdamos podiumu moterys pristatė juodas LUXART sukneles, jos buvo pasidabinusios Rokslanos Prokopiv papuošalais. Visi susirinkusieji pajuto aktualias nūdienos realijas – besitęsiantį karą Ukrainoje. Skambant folklorinėms dainoms, ant podiumo pasirodė šokėja Yulija Vlasova, kuri emocingai perteikė moters skausmą, išgyvenimus ir gilią vidinę dramą šiuo nepaprastai sudėtingu metu.

Vesta Salinas nėrinių elegancija.

Vesta Salinas pakvietė į jaukų mezginių pasaulį. Kolekcija „Siūlų kelio iliuzija” įtikino, kad megzti galima ne tik kojines ir pirštines! Megztomis suknelėmis, palaidinėmis ir netgi pliažui bei laisvalaikiui tinkamais kostiumėliais pasipuošę modeliai įkvėpė ne vieną grįžus namo susirasti virbalus ir atnaujinti mezgimo įgūdžius. Juk mezgimas – tai savotiška meditacija, padedanti atsipalaiduoti ir užmiršti dienos rūpesčius, ypač ilgais rudens ir žiemos vakarais. Dizainerė Vesta Salinas kasmet nustebina įmantriais mezgimo raštais ir jų rafinuotu įsiliejimu į šiandieninę madą.

Dizainerės Inos Stunžytės kolekcija „Murr-mieliausio miau-merino pasaka”, sukurta iš merino vilnos, šilko ir kitų natūralių pluoštų, skirta svajoklėms ir romantikėms. Prekinio ženklo „Ina’s Design” kūrėja nuo vaikystės piešianti, kurianti, siuvanti, išbandžiusi daugybę įvairiausių rankdarbių, studijavusi tekstilę Dailės akademijoje, atrado vilnos vėlimo kerus. „Tai unikali galimybė kurti savitą, nepakartojamą audinį”, – sako Ina.

Inos Stundžytės šiltas jaukumas.

Ši kolekcija – tai šmaikštus žvilgsnis į veltinio stebuklą. Jos moteris, apgaubta slidaus šilko ir lengvos vilnos, yra svajinga ir kartu paslaptinga, ji mėgsta ryškias spalvas, kurios subtiliai suderintos tarpusavyje. Inos drabužiai – tai vienetiniai meno kūriniai, sušildantys ne tik kūną, bet ir mintis. Kolekciją menininkė šiemet pristatė ypač žaismingai – jos šarmą atskleidė elegantiškais merino vilnos kostiumėliais ir kepuraitėmis pasipuošusios ispaniško šokio profesionalės. Kastanjėčių ritmu besisukančios šokėjos ir grakštūs modeliai visus susirinkusius staiga nukėlė į kaitria saule ir aistringais ritmais alsuojančią Ispaniją.

Renginio viešnia, menininkė ir mados dizainerė Alesia Chaika, šiemet švenčia savo vardinių mados namų – Fashion House of Alesia Chaika – ir Alesia C. prekinio ženklo 10-metį bei Bridal & Evening Couture Fashion 30-metį.

Alesia Chaika tapyba ant šilko.

Alesia yra atidariusi privačią meno ir mados akademiją vaikams ir suaugusiems, kurioje ji dalijasi savo aistra menui ir perduoda kūrybines žinias ateities kartoms. Alesia tapo ant drobės, po to piešinius perkelia ant specialiai pagal užsakymą sukurto šimtaprocentinio šilko. Taip gimsta nešiojamos jos kūrinių kopijos – chalatai, tunikos, šilko skaros ir aksesuarai. Šiais metais A. Chaika pristatė ir naują savo kolekciją – išskirtinius kašmyro vilnos paltus, moteriškas striukes, elegantiškas beretes ir natūralios odos bepirščių pirštinių kolekciją „Retro Inspired”. Kolekcijos pristatymo metu modeliai žingsniavo nešini paveikslais, kuriuos atkartojo plazdančios suknelės ir besiplaikstančios skarelės.

Drabužių dizainerė Dovilė Riebshalger pristatė kolekciją „Punk Rock”. Rūbų modeliavimas Dovilei yra toks pats natūralus procesas, kaip kvėpuoti. Tai jos saviraiškos forma jau nuo 13 metų, kai ji tik išmoko siūti.

Egzotiškas Dovilės Riebschlager modelis.

Dizainerės prekinis ženklas „DoviArt Fashion” buvo įkurtas 2016 m., o New Yorko madų savaitėse Dovilė dalyvauja nuo 2019-ųjų. Šie metai Dovilei buvo ypač dosnūs projektais, tarptautiniais leidiniais ir pasirodymais, ji dalyvavo Los Angeles, Havajuose bei Miami madų šou. „Punk Rock” kolekciją įkvėpė Dovilės asmeninė patirtis. Pasak kūrėjos, kai, būdama paauglė, ji susipažino su punk rock judėjimu, tai jai pali­ko labai didelį įspūdį ir, galima sakyti, net išgelbėjo gyvybę. Dizainerė šiame judėjime surado savotišką protesto formą, ir už tai ne taip lengva „nubausti”, nes ji yra neapčiuopiama. Kurdama kolekciją Dovilė pasinėrė į punk rock judėjimo ištakas ir stengėsi kuo geriau pagauti to laikotarpio energiją. Šią autorinę kolekciją pirmiausia pamatė New Yorko publika, kuri liko sužavėta netradicine punk rock judėjimo išraiška.

Ryškios Agnės Valickas spalvos.

Agnė Valickas save apibūdina kaip žmoną, mamą ir menininkę. Nuo pat vaikystės Agnė mėgo piešti ir kurti. Tačiau ypatingas įkvėpimas atėjo jai tapus mama: noras būti kūrybinga ir įdomia savo vaikams joje įžiebė negęstančią ugnį menui. Ši elegantiška moteris gali pasidžiaugti didžiausiu savo turtu – augina penkis nuostabius vaikučius, su kuriais kartu piešia ir dalinasi menininkės patirtimi. Vaikai Agnei – įkvėpimo ir naujų atradimų šaltinis, o menas jai tapo savotiška meditacija. Norėdama augti, kurti ir vis išbandyti ką nors naujo, moteris savo mėgstamiausius paveikslus perkėlė ant audinio ir taip gimė jos pirmoji rūbų kolekcija „Meraki”. Pavadinimas yra kilęs iš modernios graikų kalbos ir apibūdina tai, ką mes darome su siela, kūrybiškumu ar meile, ir kai į tai, ką darai, įdedi „dalį savęs”. Ši kolekcija išsiskyrė jaunatviškais siluetais bei unikalia mados ir meno sinteze.

„Ir aš galiu” – pasitikėjimas ir laisvė.

Vakarą pratęsė nuotaikingas klubo „Ir aš galiu!” kolekcijos pristatymas. Klubo prezidentė Laimutės Sabaliauskaitės-Rudaitienės kolekcija „Antras gyvenimas – mėlyna” – tai protestas prieš kaprizingą vartojimą. Tai pagarba žemei, užauginusiai medvilnės daigą. Tai pagarba žmogaus rankoms, sukūrusioms šiuos rūbus. Į klubą „Ir aš galiu!” susirinko menininkės sielos bendramintės, norinčios save išbandyti netradiciniame amplua. Savo darbus pristačiusios autorės drąsiai žingsniavo podiumu su pavydėtinu veržlumu. Klubo prezidentė ir idėjos autorė L. Sabaliauskienė-Rudaitienė kartu su klubo moterimis linkėjo visiems siekti nepasiekiamo ir išmėginti tai, kas dar nepatirta.

Prof. dr. Audrius Plioplys – profesionalus menininkas ir garsus neuromokslininkas. Prieš 40 metų savo meno studiją pavertė neurologijos tyrimų laboratorija, taip sujungdamas neu­romokslą su menu. Dr. A. Plioplio kūriniai neįprasti ne tik savo išraiška, bet ir mintimi. Mokslininkas meniškai sugeba įprasminti nervinio audinio vingrybes ant natūralaus šilko, pasitelkdamas neįprastą spalvų koloritą.

A. Plioplio skraistė – meno, mokslo ir mados derinys.

Konceptualiai suderinęs meną su mada, dr. A. Plioplys šiais metais pristatė nešiojamo meno kūrinių kolekciją  „Dvasingumas šilke”. Ši kolekcija dvasingumą nagrinėja per mąstymo ištakas ir sąmoningumą. Šilko meno kūrinių sudėtingas dizainas ir gilus turinys atitinka mūsų pačių mąstymo procesų kompleksiškumą. Šie metai menininkui buvo ypatingai turtingi – jo kūriniai buvo eksponuojami įvairiose JAV ir Lietuvos galerijose. Po dvejų metų darbo mokslininkas paskelbė „Voyničiaus rankraščio” tyrinėjimo išvadas.  Šiai kolekcijai menininkas pasirinko pastelines spalvas, kurios simbiotiškai sujungė moteriško prado simbolius su šiuolaikiniu menu.

GoodVibeGoda „laukinė dvasia”.

Renginio kulminacija tapo ugninga GoodVibeGoda kolekcija „Degantis žmogus” (Burning Man). Čia turime sugrįžti prie pagrindinės renginio temos – „gėlių vaikų” judėjimo. Dauguma šio judėjimo išpažintojų gyveno atokiau nuo miesto įsikūrusiose gyvenvietėse, norėdami „susilieti” su gamta. Tai pasireiškė jų aprangoje, kurią dauguma iš jų gaminosi patys. Nors „gėlių vaikų” judėjimas išnyko, tačiau jų dvasia kasmet atgyja Nevados dykumoje vykstančiame „Burning Man” meno festivalyje. Menininkai šiam festivaliui ruošiasi visus metus, o jau tradicija tapusi uždarymo ceremonija pritraukia milijonus žmonių iš viso pasaulio. Godos kolekcija – intuityvūs kūriniai, supinti vadovaujantis vidiniu balsu. Dizainerės pašaukimas – padėti žmonėms sugrįžti į gamtą ir iš naujo atrasti save per natūralius pluoštus, meditaciją ir tvarų gyvenimą. Godos drabužiai yra skirti tiems, kurie yra „laukinės dvasios”, neapsimetinėja, tiems, kurie trokšta būti matomi savo autentiška, pirmykšte išraiška. Dizainerės rankomis pintais viliojančiais rūbais pasidabinę modeliai drąsiai žengė smagios muzikos ritmu ir traukė akį ryškiomis spalvomis.

Vakarienės metu programą atliko Native American muzikos duetas Paul ir Salavtore. Abu vaikinai yra įsigilinę į savo kultūrinius saitus ir keliauja per pasaulį, dalindamiesi vienybės ir meilės žinia. Paul šį judėjimą vadina „Muzikiniu nusiteikimu” (Musical Mindset), kuris moko, kad mūsų sveikata ir laimė yra mūsų pačių rankose. Salvatore tiki, kad tai, kas yra nematoma, iš esmės laiko mus gyvastingais. Pastarąjį dešimtmetį jis tyrinėja natūralų gyvenimo būdą ir holistinius menus bei stebi savo transformaciją šiame kelyje. Paul ir Salvatore puikiai atitiko šio vakaro dvasią ir priminė, kas vis dėlto yra svarbiausia mūsų pačių gyvenimuose.

Šis grandiozinis renginys nebūtų įvykęs be kūrybingojo organizacinio komiteto – Milados Kunevičienės, Esteros Kijajavienės, Dianos Aleknaitės, Aurelijos Čekalinas, Rasos Statulevičienės, Jolantos Kurpis, Gyčio Mikulionio ir didžiulio būrio savanorių, kurie dovanojo savo laiką vakaro metu bei padėdami papuošti salę. Prie renginio sėkmės prisidėjo fotografės Nijolė Shuberg ir Gabrielė Dabašinskaitė, Saulius Sadauskas ir Saund FX, atsakingi už renginio įgarsinimą ir apšvietimą, bei visa PLC komanda. Puikią vakarienę patiekė Grand Duke’s Restaurant.

PLC dėkoja rėmėjams, kurių dėka buvo sukurtas šis įsimintinas madų šou: Atlantic Express, Dariui Varžinskui, Daivai Malukas, Intertrade Cars Inc., Vaidai Čaplinskienei, Farmer’s Insurance bei „tyliesiems” rėmėjams.

Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2022-ųjų m. Gruodžio 8 d. numeryje, Vol. CXIII NR. 97)