Stažuotė New Yorke, susipažįstant su šio miesto meno industrija, lietuvei Šarūnei Abromaitei, Baltic-American Freedom Foundation (BAFF) stipendininkei atvėrė duris į magišką pasaulį. Jame kiekvienas gali kurti savo gyvenimo filmą, pakviesdamas į jį čia sutiktus žmones.
Straipsnis publikuotas laikraštyje „Draugas” (2024-ųjų m. lapkričio 21 d. numeryje, Vol. CXV NR. 93)
ŠARŪNĖ ABROMAITĖ.
Kartais atrodo, kad meno pasaulį valdantys kolekcionieriai, pardavėjai, kuratoriai ir konsultantai norėdami pamatyti parodos atidarymą ar nusipirkti meno kūrinį nuskristų į bet kurią pasaulio vietą. Net ir pandemija sunkiai pristabdė svarbiausių pasaulinės meno rinkos įvykių plitimą. Ne paslaptis, jog meno industrija juda ciklais ir turi sezoniškumą. Kovo mėnesį švediškas meno mugių stalo asortimentas apima „Frieze LA“, „Art Dubai“ ir „Art Basel Hong Kong“. Taip pat vyksta svarbūs dideli aukcionai Londone. Balandį Venecijos bienalės atidarymas tampa nekomercinės meno rinkos dalyvių traukos centru (šiemet Lietuvos pavilijonas pateko į TOP geriausių penketuką). Tuo metu meną perkantys ir kolekcionuojantys turi galimybių pasižvalgyti ir meno mugėse Briuselyje, Čikagoje bei Dallase. Tačiau gegužį visos akys meno pasaulyje krypsta į New Yorką, kuriame pavasaris yra pilnas meno mugių, aukcionų ir parodų. Miestas tampa tikru meno ir kultūros centru, pritraukiančiu svarbiausius meno rinkos žaidėjus iš viso pasaulio ir savo aktyvumu bei intensyvumu nurungiantis kitus kūrybinius centrus, tokius kaip Los Angeles ar Miami. Dėl tokio New Yorko aktyvumo gegužė meno rinkoje galimai užsitarnaus judriausio metuose mėnesio statusą.
New Yorko meno industriją iš arti pamačiusi ir šį pasaulį savo rankomis pažinusi Šarūnė Abromaitė neslepia – šiame mieste paaugusi ne tik iš profesinės, bet ir asmeninės pusės. „Šis miestas formuoja ir keičia žmones“, – teigia Baltic-American Freedom Foundation (BAFF) stipendijos dėka New Yorke metus praleidusi kultūros ekonomikos ir kultūros politikos sritimis besidominti jauna profesionalė. Tikslas geriau suprasti meno rinkos ekosistemą bei savo vietą joje buvo pasiektas. Vasarą grįžusi į Lietuvą Šarūnė toliau tęsia savo kelią kultūros lauke ir, prisijungusi prie „Kurk Lietuvai“ programos, šiuo metu dirba Kultūros ministerijoje, kur vysto kultūros ir kūrybinių industrijų ekosistemos stiprinimo Lietuvoje projektą.
„Draugo“ puslapiuose Š. Abromaitė pasakoja apie susikurtą savo unikalų New Yorką, lietuviškos tapatybės išskirtinumo svarbą, stažuotę didžiausiose pasaulyje Frieze meno mugėse bei susidūrimą su meno industrijos užkulisiais, kurie leido geriau suprasti ir susidaryti šios, dažnai mistifikuojamos, industrijos paveikslą.
Kas man yra New Yorkas? Šį klausimą svarbu atsakyti kiekvienam individualiai, nes jis labai subjektyvus. Kiekvienas, gyvenantis šiame verdančiame kultūrų, kalbų ir galimybių katile susikuria labai unikalų niujorkietišką ritmą ir savitą burbulą, kurio antro tokio identiško pas nieką kitą nesurasi.
New Yorko magija
Man asmeniškai New Yorkas yra apie atvirumą priimti ir dalintis. Apie netikėtus gilų įspaudą tavyje paliekančius tik vieną kartą gyvenime nutinkančius pokalbius su žmonėmis, kurių daugiau niekada gyvenime nematysi. Apie mokėjimą nesureikšminti, pasijuokti ir pasidžiaugti net ir paviršutiniškais dalykais. Apie atsitiktinai metro sutiktą žmogų, kuris pasirodo yra profesionalus džiazo virtuozas ir nieko nelaukdamas pasiūlo tau užsukti į šiandien vykstantį savo pasirodymą, taip per sekundę apversdamas tavo vakaro planus. Apie galimybę gyventi taip, kaip nori ir laisvę būti tuo, kuo esi iš tikrųjų. Apie drąsą galvoti ir kvestionuoti. Apie užaugusį pasitikėjimą savo gyvenimo kelione ir netikėtų atsitiktinumų žavesį. Apie bendruomenę, kurią rasi – nepaisant to, koks netradicinis ar tradicinis bebūtum. Apie kiekvieną kartą su šypsena veide pasitinkantį kasininką, su kuriuo neilgai trukus pradedate kalbėtis ir apie šeimos problemas. Apie netikėtai po darbo keliaujant namo pamatytą gatvėje vykstantį Shakiros koncertą, kuris niujorkiečiams nekelia jokių emocijų ir greito jų žingsnio, pamačius pasaulinio garso atlikėją, visai nepristabdo – nes juk čia New Yorkas. Apie legendinius Greenwich Village rajono džiazo klubus, į kuriuos naktimis susirenka (nes reikia duoną iš kažko valgyti) geriausi New Yorko džiazo virtuozai ir dėl to įprastai namo grįžti apie 3 ryto. Apie legendinę Harlemo džiazo močiutę, kuri jau 50 metų kiekvieną sekmadienį kviečiasi pas save į svetainę pasiklausyti jos ir draugų džiazo improvizacijų, tad svetingai pakviestas neatsisakai į svečius užsukti. Apie mano New Yorke nuomoto buto savininkę, kurios dėdė pasirodo garsus fizikas dirbęs prie „Manhattan project“, tad nereikia net ir „Oppenheimer“ filmo, kad suprastum siužetą. Apie sportinių šokių batelius, kurie man atvėrė duris į NYC sportinių šokių pasaulį bei davė galimybę pašokti su JAV sportinių šokių čempionu. Apie gausybę darbščių ir patriotiškų JAV lietuvių, pas kuriuos namuose kabantis Vytautas Didysis ar knygų lentynose išdėlioti garsiausių lietuvių klasikų kūriniai yra įprastas dalykas. Apie galimybę susipažinti su Lietuvos kino legendos Jono Meko sūnumi, kuris vieno draugų susibūrimo metu, atsinešęs savo tėčio senają tarką, pagamina draugams visų išsiilgtus tradicinius bulvinius blynus. Apie galimybę priartėti prie žmonių, nuo kurių, atrodo, tave skiria šviesmečiai, o galiausiai suvoki, kad nuo Andy Warhol tave skiria tik vienas žmogus (ir kelios dešimtys metų). Apie galimybę pažinti kultūrinę, politinę bei verslo Lietuvos šviesuomenę ir pamatyti ypatingą grupę žmonių, kurią šis miestas natūralia atranka prafiltruodamas sukuria. Apie paradoksalų jausmą, dėl kurio, nors atrodytų – taip toli nuo namų, iš tiesų jautiesi dar arčiau Lietuvos nei būdama Lietuvoje. Apie tapatybės ir kultūrinio identiteto svarbą šioje įvairiausių kultūrų mišrainėje. Apie New Yorką kaip geriausią sporto salę treniruoti drąsos ir pasitikėjimo savimi raumenį.
Jei reiktų apibūdinti, sakyčiau, jog tai – ekstremumų miestas; čia – viskas, kas geriausia ir blogiausia vienu metu. Nuo aukščiausių dangoraižių, prabangių restoranų ir garsiausius pasaulio žmones pritraukiančių renginių iki gatvėse gyvenančių benamių, šiukšlių ir neretai be didesnės baimės per kojas prabėgančių žiurkių. Nuo garsiausių kompanijų, milžiniškų viską turinčių korporacijų ofisų bei didelius atlyginimus mokančių darbo vietų iki kasdieninės kovos dėl išlikimo norint išlaikyti šias konkurencingas darbo vietas, didelio streso lygio ir šeimyninio gyvenimo paaukojimo vien tik tam, kad liktum šiame mieste. Čia galima rasti visko ir visiems. Todėl svarbu žinoti, ko nori, nes išvargintas pasirinkimų galimybių galiausiai gali ir pasimesti. Svarbu žinoti, ką tau šis miestas turi duoti ir ko tau iš jo reikia.
Nepaisant didelių kraštutinumų, kurių yra pilnas šis garsus pasaulinis metropolis – buvimas fiziškai taip arti visko turi savito žavesio. Kažkokiu būdu ir pats po truputį pradedi jaustis šių istorijomis ir legendomis apipintų gatvių dalimi. Šis jausmas užplūsta, kai supranti, jog tavo kaimynas kažkada buvo John Lennon, kitoje tavo apartamentų gatvės pusėje koncertuoja Patti Smith, už 40 dol. po darbo nuėjęs į Broadway šou pamatai niujorkiečių akims jau įprastą žvaigždžių puokštę – nuo Anne Hathaway iki Robert De Niro. Kai muziejuose išvysti anksčiau tik meno vadovėliuose matytus kūrinius, galerijų atidarymuose gerdamas vyną turi progą gyvai susipažinti su garsiausiais šiuolaikiniais pasaulio menininkais, o tavo vienas mėgstamiausių pasaulinio lygio dainininkų Patric Watson, pasirodo, yra geras tavo draugo draugas, kuris mielai pasikviečia tave į savo koncerto užkulisius.

New Yorkas man yra pilnas kažkokios ore tvyrančios magijos, kuri leidžia kiekvienam jame gyvenančiam susikurti nenuspėjamo siužeto filmą. Filmą, kuris dažnai susidėlioja iš netikėtai susiklosčiusių įvykių, atsitiktinumų sekos ar aplinkybių, kurios tave privertė pasukti šen ar ten. Šis miestas funkcionuoja lyg atskira planeta – jam nereikia likusio pasaulio, nes atrodo, kad visas pasaulis suplūsta čia. Gal todėl žmonės ir nešioja marškinėlius „It will always be New York or nowhere“?
Kultūros diplomatija ir „teatras“
Panašus jausmas apima ir mąstant apie šio miesto meno rinką. Būtent New Yorkas yra pirmoje vietoje pasaulyje pagal meno pardavimus. Tikra meno Meka, tad kur daugiau, jei ne čia, pamatyti visą vidinę virtuvę bei mokytis. Pradėjusi dirbti didžiausias meno muges JAV organizuojančioje šiuolaikinio meno kompanijoje „Frieze“, jos partnerysčių komandoje, kuri kelis kartus per metus skirtingose pasaulio vietose sujungia šiuolaikinio meno pirkėjus ir pardavėjus bei į vieną vietą pritraukia visus meno rinkos dalyvius, susidūriau su šios rinkos „grietinėle“. Supratau, jog mūsų klientai – tai su žinomiausiais menininkais dirbančios ir didžiausius pardavimus pasaulyje darančios aukščiausio lygio meno galerijos bei žinomiausios kompanijos ir prekių ženklai, tokie kaip Balenciaga, Chanel, Prada, BMW, Ruinart ir kiti, kurie yra suinteresuoti tokius renginius remti. Dauguma šių galerijų yra Manhattane. Tad šioje vietoje vėl sužibėjo New Yorko pranašumas: turėjau galimybę fiziškai jose lankytis, susitikti su šių galerijų atstovais bei iš arti matyti, kaip kuriami ryšiai, partnerystės ir abiems pusėms naudingi santykiai.
Tokio masto meno mugės vaidina ypatingą vaidmenį ne tik globalioje meno ekosistemoje, bet ir sukuria didelę pridėtinę vertę pačiam miestui. Meno mugės turi tokią milžinišką galią ir svarbą, jog aplink jas yra planuojami pasauliniai aukcionų pardavimai, parodų atidarymai, bienalės bei kiti meno industrijai svarbūs renginiai. Nors Lietuvai JAV meno rinka vis dar – gana uždaras pasaulis, tačiau yra ko iš jo pasimokyti: nuo visuomenės įtraukimo į kultūrą skatinimo būdų iki privataus ir viešojo sektorių bendradarbiavimo galimybių bei miesto iniciatyvų, palaikant kūrybinį sektorių.
New Yorke taip pat supratau, kokią galią kultūra ir menas turi diplomatinėje arenoje šviečiant šio kontinento žmones apie toli nuo jų egzistuojančias problemas. Menas gali būti galingesnis už ginklus. Jo įtaigumas nešant tam tikrą žinutę gali pasiekti didesnę auditoriją žmonių nei politikų pasisakymai ar svetainių straipsniai. Kultūra ir skirtingos meno formos gali būti svarbus įrankis norint šviesti visuomenę, papasakoti apie vyraujančias aktualijas ir reikšmingus įvykius „kitame“ pasaulyje, kuris amerikiečiams atrodo labai toli. Taip, papildomai prisijungusi prie ekonomikos ir kultūros diplomatijos projektų Lietuvos konsulate New Yorke, galėjau susidaryti pilną kultūros įtakos skirtingoms visuomenės sritims vaizdą bei suprasti privataus ir viešojo sektorių dinamikas.
Įdomu suvokti, kiek daug skirtingų sričių gali atliepti menas ir kaip skirtingai jis gali būti panaudotas. Vieniems tai investicija, produktas, uždirbantis pinigus, kitiems – galimybė prisivilioti tam tikrą grupę žmonių ar būdas susirasti draugų. Dar kitiems – tai galimybė kalbėtis su pasauliu, skleisti žinutę ir būti išgirstiems arba kvestionuoti, kviesti visuomenę mąstyti, galvoti kritiškai bei priminti apie egzistuojančias problemas. Tačiau, mano manymu, pagrindinis meno tikslas – jungti žmones. Idėjos, diskusijos, bendras patyrimas, išgyvenimas matant tą patį, bet kiekvienam individualiai kitokį kūrinį priverčia žmones bendrauti, kalbėti, fiziškai atsirasti toje pačioje vietoje ir tuo pačiu metu. Dabartiniame pasaulyje, kuris pilnas individualumo ir fizinio nuotolio, tai yra, manyčiau, labai svarbus aspektas.
Esu dėkinga New Yorkui už šią patirtį, kuri man leido pamatyti kartais teatro spektaklį primenančią meno industrijos virtuvę. Žinoma, svarbu suprasti, kad ji apima pačius įvairiausius žmones, kurie šioje ekosistemoje atlieka skirtingus vaidmenis. Man asmeniškai stažuotės metu geriausiai išryškėjo komercinė šios industrijos dalis, apie kurią neretai atsiliepiu šaržuodama. Pvz., lankantis New Yorko partnerių renginiuose, galerijų atidarymuose bei aukcionuose greitai supranti, jog matai tuos pačius veidus, tad apkalbas ir kritiką verčiau pasilikti sau, antraip – „bus dramų“. Pokalbiai sukasi apie tai, kokio dizainerio suknelę aną kartą dėvėjai bei kokiame naujame restorane šią savaitę buvai. Žmonės, kuriuos sutinki, neretai būna iš finansų, verslo pasaulio ir nelabai ką iš tiesų išmano apie meną, tačiau dažnai prisiima žinovo vaidmenį. Bet po kiek laiko galiausiai vis tiek su jais pradedi kalbėti apie verslą – žiūrėk, ir naujas partneris po ranka.
Nežinau, kiek man asmeniškai artimas šis „teatras“, statuso rodymas, kuris, beje, būdingas amerikiečių kultūrai bendrai. Puošnios garsiausių dizainerių suknelės, neretai paviršutiniški pokalbiai ir suvaidintos emocijos. Sakyčiau, jog ši meno pasaulio pusė ypatingai manęs nejaudina, nors komerciškai meno rinkoje ji yra labai svarbi. Žymiai labiau vertinu intelektualinį aspektą nešantį, galvoti skatinantį ir prasmingą žinutę siunčiantį meno bei kultūros pasaulio lauką. Tačiau be vieno greičiausiai nebūtų kito – ir atvirkščiai. Mums reikalingos visos kultūros ir meno industrijos spalvos. O New Yorkas visu savo beribiu įvairialypiškumu paberia jų visą paletę.
Tik imk ir dažyk!