Kalbėjosi Rasa Kazlas.
Beveik prieš pusantrų metų, vos įvykus miuziklo „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda” premjerai Lietuvoje, Čikagos lietuvių bendruomenė pradėjo puoselėti viltį kaip šį grandiozinį projektą pristatyti JAV žiūrovams. Jau visai greitai, fortūnai palankiai nusišypsojus, spalio 6 dieną, ši mintis taps kūnu. Miuziklas bus vienintelį kartą parodytas legendinėje Čikagos „Auditorium Theatre” salėje. Ta proga kalbamės su miuziklo pagrindinio Žygimanto Augusto vaidmens – atlikėju, dainininku ir aktoriumi Mantu Jankavičiumi.
Kokie buvo sunkiausi pasiruošimo darbai šioms gastrolėms?
Buvo daug jaudulio. Miuziklo kelionė į JAV – išskirtinis įvykis Lietuvos istorijoje. Dar nė sykio tokio dydžio spektaklis iš Lietuvos nebuvo atvežtas į Ameriką (1988 ir 1990 m. Čikagos tarptautiniame teatro festivalyje dalyvavo Vilniaus Jaunimo teatras – tiesa, kiek mažesnės sudėties – Red.). Turbūt buvo priežasčių, kodėl niekas iki šiol nesiryžo. Esame labai dėkingi JAV Lietuvių Bendruomenei ir asmeniškai Kultūros Tarybos pirmininkei Austėjai Sruogai, kad nepabūgo. Miuziklas yra lyg didelis puikiai veikiantis mechanizmas, todėl pervažiuojant per pusę pasaulio svarbu, kad visos detalės liktų savo vietoje. Tai ir yra didžiausias rūpestis. Mūsų kolektyvas labai puikiai susidirbęs, todėl labai džiaugiuosi, kad į JAV vyksta ne tik tie, kurie bus scenoje, bet ir būtiniausi užkulisių žmonės bei techninis personalas.
Ar domėjotės pasirodymo erdve?
Žinoma. Fantastiška „Auditorium Theatre” salė. Mačiau nuotraukas, video, salės planą – viena puikiausių erdvių, kur tik teko pasirodyti. Paskaičiau jos istoriją – įspūdinga. Manau, istorinė tos vietos aura tik dar labiau sustiprins miuziklo įspūdį. Dar niekada miuziklas nebuvo rodytas tokioje gražioje vietoje.
Ar Čikagos „Auditorium Theatre” žiūrovai matys tokios pačios sudėties miuziklą kaip ir Lietuvos teatro gerbėjai?
JAV žiūrovai išvys pilno sąstato miuziklą, tokį pat, koks jis visada rodomas Lietuvoje. Apskritai, miuziklas niekada nėra mažinamas ar trumpinamas. Tai viena iš principinių mūsų nuostatų. Logistika yra tikrai sudėtinga, bet mes susitvarkėme. Žinau, kad dekoracijos ir kostiumai jau senokai paliko Lietuvą ir keliauja pas jus. Tai pat labai sudėtingas ir visas vizų gavimo procesas, bet gi žinojome, kad taip bus, todėl viskas vyksta pagal planą.
Mantai, kai gavai pasiūlymą atlikti vieną pagrindinių vaidmenų tokio lygio miuzikle, ar visi Tavo profesiniai lūkesčiai išsipildė, pradedant nuo pirmosios repeticijos iki premjeros? Ką Tau asmeniškai reiškia dalyvavimas šiame kūrybiniame projekte?
Man šis projektas yra labai svarbus ir artimas, nes esu su juo nuo pat idėjos gimimo. Iš tiesų, su prodiuseriais vis padiskutuodavome, kad reikėtų parodyti žmonėms Žygimanto ir Barboros istoriją. Nes ji tarsi lietuviška Romeo ir Džiuljetos versija. Tikrai nuostabi ir išskirtinė karalių meilė. Man visuomet įspūdį darė Žygimanto virsmas iš lengvabūdiško malonumų ieškotojo į subrendusį mylintį vyrą ir vėliau – valdovą. Išvystėme mintį, kad tai turėtų būti miuziklas – didelis ir labai gražus. Kokio Lietuvoje nebuvo buvę. Tada ėmėmės svarstyti, kas galėtų parašyti muziką, libretą, kas galėtų režisuoti. Taip susibūrė tikra svajonių komanda: kompozitorius Kipras Mašanauskas, libreto autorius Romas Lileikis, režisierė ir choreografė Anželika Cholina, drabužių meistras Juozas Statkevičius. Ir kažkaip savaime visiems lyg ir buvo suprantama, kad aš vaidinsiu Žygimantą Augustą. Tai taip netradiciškai išėjo, kad nedalyvavau jokiose atrankose, nereikėjo įrodinėti savo tinkamumo tam vaidmeniui. Juo gyvenau dar tada, kai nebuvo nei muzikos, nei žodžių, nei karūnų. Todėl mintyse tai vadinu svarbiausiu savo vaidmeniu, o dalyvavimas šiame miuzikle yra tarsi įrodymas, kad viskas gyvenime įmanoma. Jei tik turi svajonę, idėją ir sieki jos virtimo kūnu.
Metų pradžioje aktoriaus Kosto Smorigino, kuris dalyvauja miuzikle, gerbėjus pasiekė nemaloni žinia apie jo pablogėjusią sveikatą. Ar aktorius vyks į gastroles, ar jį pakeis Vladas Bagdonas?
Kosto sveikata yra ženkliai pagerėjusi ir jis dalyvaus miuziklo parodyme JAV. Labai džiaugiuosi šia puikia žinia. Jis vaidino visuose miuziklo parodymuose nuo pat jo sukūrimo, tik paskutinį kartą stipriai sušlubavus sveikatai jį pakeitė Vladas Bagdonas, kuris, beje, vaidmenį irgi atliko puikiai. Ypač turint galvoje, kiek mažai laiko pasirengimui jis turėjo. Tačiau su Kostu mes esame komanda nuo pat pirmo parodymo prieš ketverius metus. Jis atlieka vieną gražiausių ir įsimintiniausių miuziklo arijų „Dangus tau dovanojo aukštį”, pabaigoje ją atliekame kartu. Man tai – vienas jautriausių miuziklo momentų.
Miuzikle šį kartą dalyvaus ir Čikagos Dariaus Polikaičio vadovaujamas lietuvių meno ansamblis „Dainava”. Gal vyko repeticijos nuotoliniu būdu? Ar jų užteks prieš pasirodymą Čikagoje?
Labai džiaugiamės, kad atsirado galimybė prie miuziklo prijungti ir „Dainavos” ansamblį. Miuziklo parodymas Amerikos lietuviams yra pats didžiausias ir gražiausias kultūrinis tiltas, koks tik kada buvo nutiestas tarp Lietuvos ir Amerikos, todėl būtinai norėjome, kad dalyvautų Čikagos choristai – tai labai gražus bendrystės simbolis. „Dainava” – aukšto lygio ir profesionalumo ansamblis, todėl esu visiškai ramus dėl jų pasirodymo. Jie jau seniai turi visas natas ir repetuoja savo partijas. Turi ir miuziklo įrašą, iš kurio gali suprasti savo vaidmenį kūrinyje. Pasitikime jų vokaliniais gebėjimais ir vadovo Dariaus talentu vesti savo choro repeticijas. O tikrosios intensyvios repeticijos prasidės vos atvykus į Čikagą. Tuomet dvi dienas repetuosime visi drauge.
Šis vienas ištaigingiausių pastarųjų metų scenos projektų sudomino ir kinus. Ar miuziklas bus rodomas Kinijoje?
Kinijos prodiuseriai rimtai domėjosi galimybe rodyti miuziklą. Juos sužavėjo kūrinio didingumas, muzika, šokiai, kostiumai. Tačiau pati istorija, kurią pasakojame kūrinyje, jiems nėra žinoma. Kinijai tai labai tolima tema.
Juk miuziklo veiksmas vyksta XVI amžiuje Lietuvoje ir Lenkijoje. Žygimantas Augustas į sostą sėda dar būdamas vaiku. Jis menkai nutuokia apie valstybės valdymo procesus. Užaugęs jis pasineria į lengvabūdiškus malonumus ir visiškai nesirūpina valstybės reikalais. Vienintelis žmogus, kuris gali jam patarti – dvasinis mokytojas senasis ponas Tvardovskis. Žygimantas visiškai neatitinka jo motinos, Krokuvoje reziduojančios karalienės Bonos Sforcos lūkesčių. Italės karalienės sprendimams įtakos negali daryti niekas, net jos vyras – karalius Žygimantas Senasis. Netikėta jaunojo Žygimanto meilė Barborai sukelia sumaištį valstybėje.
Ar teko pačiam koncertuoti anksčiau JAV lietuviams?
Ne, neteko. Tai bus pirmas kartas, todėl dar labiau jo laukiu, noriu pamatyti žmones, pabendrauti su jais po pasirodymo. Man tai bus visiškai nauja patirtis. Labai laukiu šios kelionės ir visa mūsų trupė laukia.
Ko palinkėtume „Draugo” skaitytojams ir visiems Jūsų kūrybos gerbėjams, kurie su nekantrumu laukia miuziklo premjeros Čikagoje?
Linkiu nepamirštamo vakaro. Linkiu, kad jis taptų vienu gražiausių kultūrinių vakarų jūsų gyvenime. Linkiu įspūdžio, kuris liks labai ilgam. Linkiu pasididžiavimo, kad esame lietuviai, kad turime tokią nuostabią ir didingą savo šalies istoriją. Linkiu jausmo, kad Lietuva nėra taip toli kažkur už vandenyno, kad ji yra čia su jumis Čikagoje, šioje teatro salėje.