Ieva Dilytė.
Čikagos miesto istorija – tai istorija žmonių, atvykstančių iš viso pasaulio ir čia kuriančių naują gyvenimą. Tai miestas, kuriame susilieja ir kartu uoliai saugomos įvairių tautų kalbos, kultūra bei kasdienybės ritualai. Čikaga ir jos apylinkės tapo antraisiais namais ir nemažam būriui išeivių iš Lietuvos, kurie čia telkėsi į bendruomenes, kūrė lietuviškos kultūros centrus ir organizacijas. Pastaruoju metu spaudoje vis dažniau pasakojama apie gabius ir ambicingus trečiosios bangos lietuvius, kuriančius verslą ar siekiančius kūrybinės karjeros aukštumų už Atlanto. Norėčiau supažindinti su „lietuviškos mados ambasadore” Čikagoje – mados verslo profesionale Monika Filipavičiūte-Sinice. Monikos įkurtame salone Monique Boutique pristatomos naujausios garsių Lietuvos dizainerių aprangos ir aksesuarų kolekcijos. Monique Boutique ne tik užpildo originalios, išskirtinės ir vartotojui prieinamos aprangos nišą, bet ir garsina Lietuvą pristatydama aukščiausio lygio lietuviškos mados dizaino kūrėjus. Po pusės metų gyvavimo Čikagos priemiestyje, šių metų vasario gale Monique Boutique atvėrė duris pačiame Čikagos miesto centre.
Parduotuvė įsikūrė prestižinėje, turistų pamėgtojee Michigan Avenue, The Shops at North Bridge prekybos centre, trečiame aukšte. Apsilankius čia maloniai nuteikia orginalus urbanistinis ir kartu funkcionalus salono interjeras, kuriame lengva naršyti po atidžiai atrinktas vienetinių drabužių kolekcijas moterims, vyrams ir vaikams. Žvilgsnį patraukia bendras ramus „lietuviškas” kolekcijų koloritas: juodų, pilkų, rausvų ar mėlynų atspalvių dominavimas. Dauguma aksesuarų pagaminti iš natūralių ar minimaliai perdirbtų medžiagų: odos, metalo, stiklo, net ir betono. Ir, be abejo, – unikalūs drabužių modeliai, netikėti sukirpimai, aukštos kokybės audiniai ir orginalūs papuošimai.
Monique Boutique atidarymo proga kalbiname Moniką apie jos kelią į verslą, salono istoriją ir lietuvišką madą.
– Iš kur esi kilusi ir kokie keliai atvedė į Čikagą? Kaip nusprendei imtis šio verslo?
– Į Čikagą atvykau prieš dvejus metus. Idėją įkurti lietuviško dizaino saloną Amerikoje puoselėjau jau anksčiau. Esu kilusi iš Joniškio, nedidelio miestelio šiaurės Lietuvoje. Augau kūrybingoje šeimoje. Mama ir senelės labai mėgo siūti, megzti, tad mes visuomet galėjome eksperimentuoti ir rengtis orginaliais, madingais rankų darbo drabužiais. Vėliau mano mama atidarė ir savo siuvyklą. Mane kūrybiniai pomėgiai atvedė į muzikos mokyklą, kur mokiausi dainavimo ir fortepijono. Po to lankiau meno mokyklą, studijavau architektūrą Vilniaus Gedimino technikos universitete. Po poros metų pakeičiau studijų kryptį ir perėjau į interaktyvaus dizaino skyrių. Veliau buvo marketingo studijos. Baigusi mokslus dirbau Vilniuje keliose stambesnėse bendrovėse rinkodaros ir verslo plėtros srityje. Čikagoje nutariau įgyvendinti savo salono planus. Žaviuosi Lietuvos dizainerių kūryba ir labai norėjau juos parodyti Amerikoje. Be galo džiaugiuosi galėdama pasiūlyti vietiniams pirkėjams kažką naujo ir nematyto, galbūt padėti atrasti tai, kas netikėtu rakursu atspindėtų jų asmenybę, stilių ir pasaulėžiūrą.
– Kuo Lietuvos dizainerių kūriniai yra unikalūs, kaip jie skiriasi nuo Amerikos dizainerių kūrybos?
– Lietuvos dizainerių stilius yra ypatingas ir savitas, turintis daugiau taip vadinamo europietiško charakterio. Vertinama aukšta gaminių kokybė, savitas audinių derinimas, drąsūs sukirpimai, originalūs netikėti deriniai, naudojama daug rankų darbo. Jaučiama „gatvės stiliaus” įtaka. Modeliai skiriasi nuo tų, kuriuos mes esame įpratę matyti Čikagos parduotuvių vitrinose.
– Kokių pirkėjų sulauki savo naujame salone Čikagos centre?
– Pirkėjai, kaip ir mūsų dizaineriai, yra kitokie. Pavyzdžiui, mūsų unisex stiliaus languotas kelnes perka ir vyrai, ir moterys. Jas įsigijo ir penkiasdešimtmetė moteris, ir per šeštą dešimtį perkopęs vyriškis, jas nešioja ir mano paauglys brolis. O originalų auksinės spalvos paltą nusipirko į parduotuvę užsukęs operos dainininkas – savo scenos pasirodymams. Taip pat apsilankė moteris lakūnė, išsirinko bent keletą modelių. Ateina išties daug įdomių ir skirtingų žmonių. Galbūt bendras mūsų pirkėjų bruožas yra tas, kad jie nebijo eksperimenuoti su apranga, siekia atrodyti originaliai ir stilingai.
Šiek tiek skiriasi miesto ir priemiesčių pirkėjai. Mieste žmonės gal labiau atsipalaidavę, nebijo drąsiau apsirengti. Priemiesčiuose – labiau orientuoti į patogumą ir funkcionalumą. Į parduotuvę Čikagoje užsuka ir nemažai turistų. Pastaruoju metu dažnai sulaukiame pirkėjų iš Artimųjų Rytų, kurie ypač žavisi mūsų pasiūla ir noriai įsigyja lietuviškus gaminius. Dažnai apie mus pirkėjai sužino per socialinius tinklus. Daug dirbu su vietiniais mados tinklo raštininkais. Kiekvieną dieną įkeliu asmenukes, reklamuoju mūsų siūlomus aprangos modelius. Kai mus pastebi tinklaraštis ar žurnalas turintis šimtus tūkstančių sekėjų, tą dėmesį iš karto pajaučiame. Esu pradėjusi ir savo blogą, kurį tikiuosi aktyvinti artimiausiu metu.
– Su kokiais iššūkiais tenka susidurti šioje veikloje? Kokią įsivaizduoji savo verslo ateitį?
– Galima sakyti, kad verslą Amerikoje kurti pradėjau nuo nulio. Viskas buvo nauja. Prireikė daug atkaklumo ir užsispyrimo. Netgi keičiant salono patalpas iš ankstesnių Woodfield prekybos centre į dabartines, teko atkakliai bylinėtis su buvusio centro valdyba norint įrodyti savo poziciją. Nuolat tenka susidurti su muitinės biurokratijos subtilybėmis, dėl kurių uždelsiami kroviniai ar atsiranda nenumatytų išlaidų. Dirbu su trisdešimt labai skirtingų dizainerių. Džiaugiuosi, kad užmezgiau nuolatinius ryšius su pastovia dizainerių grupe – su jais dirbti malonu ir įdomu. Dar vienas iššūkis buvo parduotuvės atidarymas. Rūpinomės ne tik daugybe leidimų, bet ir patys dažėme sienas, virinome metalinius rėmus! Pati kūriau parduotuvės interjerą, įsikurti padėjo šeima ir draugai, kurie mane šiame kelyje visokeriopai palaiko.
Kievienos dienos iššūkius priimu kaip natūralų dalyką. Tikiu, kad jie įveikiami darbu ir pastangomis. Monique Boutique jau veikia metus, tačiau galima sakyti, kad žengiame dar tik pirmuosius žingsnius, dar tik pradžia. Dabar yra svarbu daug dirbti, augti, vystyti verslo apimtis.
– Kokios tendencijos šiuo metu vyrauja Lietuvos drabužių dizaino pasaulyje, ko galime tikėtis rudens sezone?
– Sunku numatyti, ką pateiks mūsų dizaineriai. Jie visi labai skirtingi. Neabejoju, kad jų kūriniai bus madingi ir originalūs. Kalbant apie bendras mados tendencijas, šį rudenį bus populiarios garstyčių geltona ir įvairūs žalsvos, rausvos atspalviai. Aš įsitikinusi, kad stilius yra labai individualus dalykas. Ne visiems tinka tai, kas madinga. Svarbiausia patogiai jaustis ir nebijoti drąsių derinių. Atrasti savo stilių nėra lengva. Jeigu abejojate, siūlyčiau paklausti specialistų patarimo. Man visada malonu padėti klientui suderinti aprangos detales.
Aš asmeniškai labiausiai mėgstu juodą spalvą – ji man pati gražiausia. Turiu ir pamėgtus aksesuarus, kuriuos nešioju kasdien – tai sidabrinis žiedas su juodo gintaro akimi, keletas juodų apyrankių, laikrodis. Kartais mėgstu atsidaryti ir vyro spintą, apsivilkti vyriškus marškinėlius. Manau, kad į madą ir stilių reikia žvelgti kūrybingai.
– Kokiuose renginiuose prisistato Monique Boutique? Ką specialaus siūlo savo pirkėjams?
– Renginių vyksta daug. Beveik kiekvieną savaitę vis kur nors dalyvaujame. Šį mėnesį artėja keletas didesnių mados renginių: „Mercedes Benz Tour Fashion Show” ir „Willis Tower” mados renginys Čikagoje. Dalyvauju didžiausiame mados renginyje Čikagoje – Latino Fashion Week. Taip pat planuojame parodyti mūsų modelius Miami.
Kiekvieno mėnesio paskutinį penktadienį parduotuvėje rengiame „Last Fashion Fridays” akciją, kurios metu siūlomos nuolaidos. Kviečiu apsilankyti.
Monique Boutique atidarytas kasdien nuo 10 val. ryto iki 9 val. vakaro. Mūsų adresas: The Shops at North Bridge, 520 North Michigan Avenue, Chicago, IL 60611.
Daugiau informacijos galima rasti:
www.monique-boutique.com
www.facebook.com/moniqueboutiquechicago/
www.instagram.com/monique.boutique/