Panevėžio Kristaus Karaliaus bazilikoje oficialiai įvykęs bažnyčios kankinio Dievo tarno kunigo Alfonso Lipniūno beatifikacinės bylos uždarymas yra ypatingai svarbi žinia ne tik Lietuvos krikščionių gyvenime, bet ir kitų šalių – Lenkijos, Vokietijos, JAV katalikams, kurie savo liudijimais prisidėjo prie šio kunigo šventumo garso sklaidos. Apie beatifikacinės bylos pirmo etapo iškilmingą uždarymą ir jos išsiuntimą į Šventųjų Skelbimo kongregaciją iš šio istorinio įvykio Panevėžyje – Rasos Kazlaitės pasakojimas.
Iškilmingas beatifikacinės bylos Panevėžio vyskupijos fazės užbaigimas, vykęs birželio 14 dieną, simboliškai sutapo su Lietuvos Gedulo ir vilties dienos minėjimu. Iškilmingoje uždarymo sesijoje buvo paskelbta bažnytinio teismo sudėtis: beatifikacinės bylos dėl Dievo Tarno kunigo Alfonso Lipniūno gyvenimo ir kankinystės, kankinystės garso ir dėl Jo patiriamų malonių per Dievo tarno užtarimą ieškovas – Panevėžio vyskupija, kuriai atstovauja vyskupas Linas Vodopjanovas OFM, vyskupo delegatas beatifikacinėje byloje – Panevėžio vyskupijos generalvikaras Eugenijus Styra, beatifikacinės bylos postulatorius kunigas Vitalijus Kodis, bylos teisingumo notarė – Panevėžio Dievo Apvaizdos seserų kongregacijos vienuolyno vyresnioji sesuo Jūratė Marcinkevičiūtė, teisingumo gynėjas beatifikacinėje byloje – kunigas teologas Jonas Morkvėnas.
Stebint gausiai ypatingame renginyje susirinkusiems Lietuvos vyskupams bei daugelio artimų kraštų parapijų kunigams, tikintiesiems, ateitininkų organizacijų jaunimui, kunigo Alfonso Lipniūno giminaičiams, bažnytinio teismo dalyviai, prisiekę Evangelija, paliudijo, kad ištikimai ir sąžiningai atliko patikėtas jiems užduotis ir beatifikacijos bylai surinkta medžiaga yra tiksli, autentiška, o Dievo tarno gyvenimo ir kankinystės faktai, patiriamos Dievo malonės, per Dievo tarno užtarimą, yra paremti tikrais žmonių liudijimais. Iškilmingą sesiją užbaigė beatifikacinei bylai surinktos vertingos medžiagos užantspaudavimas šešiose dėžėse, kurios artimiausiu laiku bus nuvežtos į Vatikaną, į Šventųjų Skelbimo kongregaciją. Išskirtinį siuntinį bažnytinis teismas įpareigojo lydėti Dievo tarno kunigo A. Lipniūno beatifikacinės bylos postulatorių kunigą Vitalijų Kodį.
Prieš iškilmingą renginį pakalbintas Jo ekscelencija, Panevėžio vyskupas emeritas Jonas Kauneckas, pasidžiaugė, kad 2006 metais pradėtas beatifikacijos procesas pagaliau turi užbaigtą pirmąjį etapą. Ir nors kankinio A. Lipniūno kultas tarp tikinčiųjų augo ir plito ne vieną dešimtmetį, Dievo globos rūpesčiu atliktas milžiniškas darbas pagaliau turi gražų rezultatą – kunigas A. Lipniūnas vainikuotas ir užkeltas ant Garbės altoriaus. Tai svarbus faktas, liudijantis, kad netrukus Lietuva turės dar vieną Palaimintąjį. „Kunigu A. Lipniūnu domimasi jau labai seniai. Ir net ne nuo jo žūties, o nuo jo veiklos Lietuvos ateitininkų organizacijoje. Kai aš atvažiavau į Panevėžio vyskupiją, susidomėjau, kodėl jo byla nepradėta? Nuo 2006 metų pradėjome nuosekliai rinkti medžiagą beatifikacinei bylai. Liudijimai apie A. Lipniūno užtarimus, prašant Dievo malonių, plaukė iš Vokietijos, Lenkijos, Amerikos ir visos Lietuvos. Tai buvo nuostabūs pasakojimai apie jo veiklą, apie jo gyvenimą, apie jo nusiteikimus. Žmonės užprašydavo specialiai jam šv. Mišias, buvo kuriamos maldos”, – pasakoja Jo ekscelencija, vyskupas emeritas Jonas Kauneckas
Jis pastebi, kad ypatingai šiuo laiku kunigo A. Lipniūno asmeniu susidomėję nemažai jaunų žmonių. „Kas vakarą einu į Katedrą ir matau, kaip jauni žmonės sustoja prie kunigo kapo ir meldžiasi. Kunigo A. Lipniūno kultą stiprina gausūs žmonių liudijimai ir jų didelė trauka prie šio Dievo tarno”, – sako vyskupas, kurio paties patirta Dievo malonė užtariant kunigui A. Lipniūnui, jo išgydymo liudijimas įtrauktas į beatifikacinę bylą. „Pradėjęs eiti vyskupo pareigas Panevėžio vyskupijoje gavau stuburo išvaržą. Baisūs skausmai, nei gulėti, nei atsisėsti negalėjau, trys paras be miego. Pradėjau bartis su kunigu A. Lipniūnu ir sakau jam: ‘Matai, kad vyskupas nepasijudina, negali nuveikti sielovados svarbių darbų, o tu sau ramiai guli Katedros šventoriuje. Kodėl neužtari manęs pas Viešpatį Dievą? Kodėl manimi nepasirūpini?’ Taip išsibaręs užmigau. Pabudęs, nejutau skausmo. Gydytojai siūlė daryti operaciją, vis gąsdino, kad neatsargus judesys gali sukelti vėl skausmą, tačiau pasirinkau pratimus ir kitas stiprinančias stuburą procedūras. Po daug metų, kai pasitikrinau sveikatą, tyrimo duomenis parodė, kad išvarža buvo sukalkėjusi. Gydytojai sakė, kad taip būna, tik iš 100 tūkstančių galimas vos vienas atvejis. Tai, štai kokią Dievo malonę esu gavęs per kunigo Alfonso Lipniūno užtarimą”, – liudija vyskupas emeritas J. Kauneckas.
Kankinys, Dievo tarnas kunigas A. Lipniūnas pirmiausiai šiuolaikiniam žmogui galėtų būti kaip besąlygiško pasiaukojimo artimam pavyzdys. Būtent apie jo begalinę atidą žmogui, tiesiamą pagalbos ranką, nesiekiant sau jokios naudos savo atsiminimuose rašė kunigas Stasys Yla. „Jis buvo tiesiakalbis. Persekiojamas tarpukario tautininkų už aktyvų dalyvavimą ateitininkų veikloje, vėliau pirmosios sovietų okupacijos ir nacių režimų, kunigas A. Lipniūnas neįtiko nei vienai valdžiai, jo tiesūs, kritiški pamokslai sukeldavo pasipiktinimą. Dienoraštyje, kur jis rašo apie savo pirmąsias ganytojiškas patirtis, Dievo tarnas prisipažįsta: ‘Nesugebu, nemoku, negaliu gražiai pasakyti pamokslo’. Tas jo tiesumas, atvirumas visada asmeniškai mane stiprina ganytojiškoje tarnystėje, neleidžia pamesti pamatinių vertybių. Juk visi mes turime žmogiškų ydų, tačiau visada Dievo vedini galime rasti būdų tas ydas įveikti. Prisiminkime, kaip kunigas A. Lipniūnas rašė: ‘Mes matysime prisikėlusią Lietuvą Dievo malonėje, prisikėlusias visas širdis meilėje’”, – sako kunigas V. Kodis.
Nepaisant jauno amžiaus, kunigas A. Lipniūnas intelektualiai buvo brandus ir jam rūpėjo ne tik bažnytinis gyvenimas, jis buvo įsitraukęs ir į visuomeninę veiklą, joje rėmėsi aktualiomis mokslo žiniomis. Kaip sakė beatifikacijos bylos postulatorius V. Kodis, šiandien kunigo A. Lipniūno moksliniai darbai saugomi Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekos archyve.
Bylos postulatorius kunigas V. Kodis su ypatingu atsidavimu rinkęs medžiagą apie Dievo tarną A. Lipniūną, išskiria kelis jo kankinystės etapus. Pirmas etapas, tai, kai Dievo artumo, kasdienio Dievo potyrio kunigas A. Lipniūnas siekė sudėtingiausiomis gyvenimo sąlygomis Štuthofo koncentracijos stovykloje, kur rizikuodamas nuolat savo gyvybe, jautrios sielos kunigas nužmogėjusioje konclagerio aplinkoje rūpinosi religiniu gyvenimu, atlikdavo būtinus patarnavimus – klausėsi išpažinčių, aukojo šv. Mišias. Ir antras etapas – tai mirties kelias, kurį teko kartu su kitais kaliniais nueiti po išlaisvinimo iš Štuthofo koncentracijos stovyklos.
„Suspardytas žiauraus prižiūrėtojo Kozlovskio, kunigas A. Lipniūnas meldėsi už savo kankintoją. Kai vieną dieną Kozlovskis pakvietė jį pas save į namus, tai buvo žinia, kad kunigas Alfonsas nebegrįš. Paprastai kaliniai po tokių viešnagių pas budelį namuose, gyvi negrįždavo. Kalėję kartu su juo vyrai, atkalbinėjo kunigą, maldavo, kad neitų. Jie net buvo pasiryžę budelį už tai nužudyti. A. Lipniūnas stojo ginti Kozlovskį, sakydamas: ‘Neturite teisės. Dievo įsakymas yra Nežudyk’. Jeigu jūs jį tokį nusidėjusį užmušite, jo vieta bus tik pragare. Juk Kristus meldėsi už savo kankintojus ir pirmasis bažnyčios kankinys Šv. Steponas meldė atleidimo savo kankintojams, prašydamas: ‘Dieve Tėve, nepaskaityk tai už jų nuodėmę’. Tąsyk, kunigas po mirties viešnagės pas budelį į baraką grįžo, verkdamas. Negana to, kad Kozlovskis jį paleido, bet dar ir jis ir išpažintį kunigui atliko”, – pasakoja vieną Dievo tarno A. Lipniūno kankinystės epizodą vyskupas emeritas J. Kauneckas.
Beatifikacijos bylos postulatorius V. Kodis pernai metais kartu su ateitininkų grupe leidosi į piligriminę kelionę, kurios tikslas buvo pakartoti tą patį mirties kelią, kurį nuėjo kunigas A. Lipniūnas – nuo Štuthofo iki Pucko, iki tos vietos, kur išsekęs ir susirgęs dėmėtąja šiltine ir plaučių uždegimu, jis ten ir mirė. Iki perlaidojimo Panevėžio Kristaus Karaliaus bazilikos šventoriuje, ten pat, Lenkijos miestelio Pucko kapinėse beveik penkis dešimtmečius ilsėjosi kunigo palaikai. Ir tik 1989 m., artimųjų ir tuomečio katedros klebono monsinjoro Juozapo Antanavičiaus rūpesčiu, kankinio Dievo tarno A. Lipniūno palaikai iškilmingai buvo perkelti į Lietuvą.
Prabėgus trims dešimtmečiams nuo to laiko, kai kunigo palaikai Amžinojo poilsio atgulė gimtojoje žemėje, penkiolikai metų nuo beatifikacijos proceso pradžios, Lietuvos, Amerikos, Lenkijos ir Vokietijos katalikai malda palydėję į Garbės altorių Dievo tarną kunigą A. Lipniūną, pagaliau su nekantrumu laukia naujos žinios, paskelbsiančios šį kankinį Palaimintuoju.
Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2021-ųjų m. Birželio 26 d. numeryje, Vol. CXII NR. 50)