Naujasis ekonomikos atašė – Saulius Pumputis.
Naujasis ekonomikos atašė – Saulius Pumputis. (Asmeninio archyvo nuotr.)

Ekonominius klausimus konsulate Čikagoje kuruos S. Pumputis  

Algis Zailskas.

Nuo rugpjūčio mėnesio darbą LR generaliniame konsulate Čikagoje pradėjo Saulius Pumputis. Jis atliks ekonomines funkcijas – veiklas, skatinančias Lietuvos eksportą į JAV, pritraukiant investicijas iš JAV ir plečiant turizmo ryšius. Su naujai atvykusiu diplomatu kalbėjomės apie tarptautinius verslo santykius tarp Lietuvos ir JAV. Saulius Pumputis skaitytojus taip pat kviečia kreiptis ir pasidalinti idėjomis.

– Kodėl pasirinkote dirbti Jungtinėse Valstijose?

– Dirbdamas Vilniuje, LR Užsienio reikalų ministerijoje (URM), kuravau dvišalius Lietuvos ir JAV ekonominius santykius. Ekonominių ryšių bei Lietuvos verslo interesų JAV supratimas padėjo man priimti sprendimą dalyvauti atrankoje į šią pareigybę konsulate Čikagoje.

– Ką dirbote anksčiau?

– Prieš tai dirbau URM, Išorinių ekonominių santykių departamente, kur buvau atsakingas už dvišalius ekonominius santykius su Vakarų ir Vidurio Europos valstybėmis bei JAV. Darbo pobūdis ir atliekamos užduotys buvo įvairios: analitinis darbas rengiant ir pristatant Lietuvos ekonominio bendradarbiavimo interesus su užsienio valstybėmis, Lietuvos ekonominės diplomatijos pozicijų koordinavimas su ekonominę politiką įgyvendinančiomis valstybės institucijomis bei verslu.

– Ar pastebimas siekiančių eksportuoti Lietuvos verslininkų suaktyvėjimas? Kokių sričių verslas aktyviausias?

– Lietuvos eksporto į JAV apimtys auga. Tą gerai iliustruoja statistiniai duomenys: praėjusiais metais eksportas į JAV padidėjo 12 procentų; šių metų pirmą pusmetį, lyginant su 2015 m. pirmu pusmečiu, eksportas paaugo net 36 procentais. Džiugu ir tai, jog absoliučiai didžioji dalis (97 procentai) Lietuvos eksporto į JAV yra lietuviškos kilmės prekės – JAV rinka Lietuvai yra trečioje vietoje pagal lietuviškos kilmės eksporto vertę (lenkia tik Vokietija ir Latvija).

Anksčiau didelis dėmesys Lietuvoje tradiciškai buvo skiriamas Rusijai ir rytinėms rinkoms, bet po truputį Lietuvos eksporto kryptys yra įvairinamos, atrandama Vakarų Europa, Azija. Natūralu, jog Lietuvos įmonės domisi ir JAV rinka, seka Transatlantinės prekybos ir investicijų part­nerystės (TTIP) sutarties derybų procesus, ieško galimybių patekti į JAV rinką.

Pakankamai aktyviai į JAV eksportuoja Lietuvos baldininkai, inžinerinės pramonės kompanijos, o pastaruoju metu – ir maisto pramonės įmonės.

– Jūsų nuomone, kaip sekasi Lietuvos verslui JAV? Galbūt kažko trūksta? Kokiose srityse sekasi geriausiai?

– Smagu, jog maisto sektoriuje buvo pasiektas proveržis – pieno gaminių eksportas smarkiai auga, mėsos perdirbėjai taip pat pagaliau gali išvežti savo produkciją į JAV.

JAV rinka Lietuvai yra tolima atstumu ir vis dar ne tiek daug įsisavinta, kiek leistų jos potencialas, bet čia artima verslo kultūra ir patikimi partneriai. Lietuvos verslas įgauna vis daugiau patirties dirbdamas Vakarų Europos šalyse, tad gerąją praktiką galėtų sumaniai panaudoti ir dirbdami su JAV partneriais. Žinoma, paspirtis yra ir JAV gyvenantys lietuviai verslininkai, aktyviai ieškantys galimybių importuoti lietuvišką produkciją į šią rinką.

– Čikagoje gyvena daugiausiai Amerikos lietuvių. Galbūt Vidurio Vakarų regione Lietuvos verslininkai taip pat aktyviausi?

– Vidurio Vakarų regione Lietuvos verslininkai yra pakankamai aktyvūs. Čia yra apmokomi lietuviški startuoliai (Ilinojaus Technologijų institute, taip pat viename pažangiausių verslo inkubatorių „1871”). Lietuvos universitetai turi susitarimus su regiono aukštosiomis mokyklomis, nemažai bendradarbiavimo iniciatyvų planuojama įgyvendinti ateityje. Tai tik keli pavyzdžiai, o potencialas yra daug kartų didesnis.

Tiesa, Lietuva buvo viena iš nedaugelio diplomatines atstovybes Čikagoje turinčių valstybių, kuri iki šiol neturėjo už ekonominius ryšius atsakingo žmogaus, galinčio padėti plėtoti verslo bendradarbiavimą regione. Dabar ši pareigybė įkurta darbui su 25 JAV valstijomis ir tai tikrai svarbus žingsnis. Verslo plėtra su galingiausia pasaulio ekonomika yra ne tik mūsų ekonominis, bet iš dalies ir nacionalinio saugumo klausimas.

– Ką patartumėte JAV norintiems įsitvirtinti lietuviams verslininkams?

– Įkelti koją į milžinišką JAV rinką nėra paprasta. Daugiausiai galimybių laimėti turi įdomus, inovatyvus, kokybiškas, ar nišinis produktas – toks, kokio perpildytoje JAV rinkoje dar nėra. JAV rinkos dydis lemia, jog mokus pirkėjas čia visuomet atsiras. Ypatingai tai svarbu smulkioms ir vidutinėms įmonėms, o JAV mastais visos Lietuvos įmonės yra smulkusis ir vidutinis verslas. Taigi, prieš įeinant į rinką Lietuvos verslui patarčiau gerai pasiruošti, mokėti pristatyti savo produktą, būti kantriems ir nuolatos bendradarbiauti tarpusavyje bei su Lietuvos institucijomis – tokioje didelėje valstybėje būtina dirbti kartu, o ne konkuruoti tarpusavyje.

Be to, JAV gyvenantys tautiečiai, lietuviškų šaknų turintys asmenys yra tarsi mūsų šalies ambasadoriai, kurie kiekvienas yra kviečiami pasidalinti savo žiniomis, įžvalgomis, patarimais, kaip gilinti ir kurti naujus tvarius ir abipusiai naudingus verslo ryšius tarp Lietuvos ir JAV. Todėl naudojantis proga, norime kreiptis į visus skaitytojus, prašydami pasidalinti su mumis jiems žinoma informacija apie JAV verslą, planuojantį plėtrą užsienyje, apie naujas galimybes Lietuvos verslo ir mokslo bendruomenei čia, Amerikoje. Būtume dėkingi, jei skaitytojai paragintų ir savo vaikus, gimines, pažįstamus pasidalinti su mumis jų žiniomis, patirtimi, patarimais. Visi turintys idėjų kviečiami rašyti elektroniniu paštu (saulius.pumputis@urm.lt) arba paskambinti telefonu 312-566-4550.

– Ar pastebimas investuotojų iš JAV, norinčių investuoti Lietuvoje, suaktyvėjimas? Jeigu taip, kokiose srityse Lietuvoje investuojama daugiausiai?

– JAV investavimo Lietuvoje intensyvėjimas matomas tiek pagal įgyvendinamų investicinių projektų skaičių, tiek pagal sukuriamas darbo vietas Lietuvoje. Investavimo aktyvumą vertinant pagal šias kategorijas, pasta­ruosius penkerius metus JAV buvo tarp lyderių Lietuvoje. Tiesa, pagal bendrą sukauptųjų tiesioginių JAV investicijų Lietuvoje vertę JAV nėra tarp pirmaujančių užsienio šalių, tad neišnaudotų galimybių dar yra tikrai daug. Galima atkreipti dėmesį ir į tai, jog JAV investicinis aktyvumas Vidurio ir Rytų Europos valstybėse pastaruoju metu buvo smukęs, bet Lietuva šiuo laikotarpiu vis vien išlaikė amerikiečių investicinių projektų augimo tendenciją. Tai ženklas, jog JAV kompanijos teigiamai žiūri į Lietuvos investicinę aplinką.

Dažniausiai JAV įmonės Lietuvoje investicinius projektus įgyvendina informacinių technologijų ir verslo paslaugų sektoriuose. Čia sėkmės istorijomis galima laikyti „Western Union”, kuri Lietuvoje turi didžiausią savo užsienio padalinį, „NASDAQ”, „Intermedix” atėjimą į Lietuvą. Dar svarbiau, jog šios įmonės ne tik nusprendė investuoti Lietuvoje, bet ir vykdo plėtrą – tai puikus įrodymas, jog Lietuvos verslo klimatas yra palankus, turime gabių ir darbščių specialistų. Be abejo, labai laukiamas didesnis JAV įmonių investicinis aktyvumas ir gamybos sektoriuje. Čia sėkmės pavyzdžiais galima laikyti JAV kompanijų „Philip Morris”, „Mars”, „Kinze”, „Thermo Fisher Scientific” investicinius projektus.

– Kaip skatinamas turizmas iš JAV į Lietuvą?

Lietuvos Valstybinio turizmo departamento (VTD) prioritetinių rinkų sąraše JAV yra įvardijama kaip perspektyvinė Lietuvos atvykstamojo turizmo rinka. Tiesa, praėjusiais metais JAV turistų skaičius Lietuvoje nežymiai smuko. Siekiant pritraukti didesnį JAV turistų dėmesį, tradicinių turizmo skatinimo priemonių, tokių kaip dalyvavimas turizmo mugėse ar dalomosios medžiagos platinimas, dažnai nebepakanka. Kelionių planavimas, turizmo destinacijų paieška šiais laikais dažniausiai vyksta internetinėje erdvėje, tad atvykstamojo turizmo rinkodara turėtų būti aktyviai įgyvendinama per socialinės žiniasklaidos priemones. JAV rinkoje būtų galima akcentuoti nišines, specializuotas Lietuvos turizmo (pvz., medicininio, sveikatinimosi turizmo, protėvių gyvenimo vietų lankymo) paslaugas, bandyti pritraukti konkrečios tikslinės auditorijos atstovus (pvz., iš Lietuvos kilusius žmones, įskaitant ir litvakus), taip pat organizuoti JAV turizmo operatorių, žurnalistų, internetinės žiniasklaidos atstovų pažintinius turus į Lietuvą. VTD, bendradarbiaudama su LR diplomatinėmis atstovybėmis JAV, jau atlieka daugumą šių darbų.

Saulius Pumputis.
Saulius Pumputis.