„Džiugo” sūris.
Kiekvienas sūrio pristatymas reikalauja tinkamo pasiruošimo. Degustacijos pritraukia daug žmonių, kurie smalsauja tiek apie lietuvišką „Džiugo” sūrį, tiek ir apie Lietuvą. (Astos ir Andriaus Plankių asmeninio archyvo nuotraukos)

Ant amerikiečių stalo – lietuviškas sūris ,,Džiugas”

Jovita Beliak-Antanavičienė.

Asta ir Andrius Plankiai – pirmieji sūrio „Džiugas” platintojai JAV.
Asta ir Andrius Plankiai – pirmieji sūrio „Džiugas” platintojai JAV.

Senų senovėje ant septynių kalvų milžinas, vardu Džiugas, Lietuvoje įkūrė Žemaitijos sostinę – Telšius. Netrukus legenda apie šį stipruolį milžiną pasklido po visą pasaulį, o jo vardu pradėta vadinti tik labiausiai nusipelniusius. Ne veltui Telšiuose įsikūrusi viena didžiausių ir moderniausių pieno perdirbimo įmonių Lietuvoje – „Žemaitijos pienas” – šį vardą skyrė išskirtiniam savo gaminiui – kietajam sūriui, kurį mėgėjai dabar žino kaip legendinį sūrį ,,Džiugas”.

,,Žemaitijos pienas” Lietuvoje sukūrė kietojo sūrio tradicijas

Įmonės „Žemaitijos pienas” istorija siekia 1924 metus, kai ši Telšių pieninė veikė dideliu pajėgumu, gamindama ir vartotojus aprūpindama pagrindiniais gaminiais: sviestu, varške, grietinėle bei kitais pieno produktais. Ilgainiui vystantis technologijoms bei semiantis patirties iš geriausių Europos ir JAV įmonių, „Žemaitijos pienas” pradėjo naudoti pažangiausią pasaulyje membraninę pieno valymo technologiją „Bactocath”, tokiu būdu praturtindamas bei išplėsdamas savo produktų įvairovę ir jų kokybę.

Galima drąsiai teigti, jog ,,Žemaitijos pienas” Lietuvoje sukūrė kietojo sūrio tradicijas, su kuriomis palaipsniui susipažįsta ir visas pasaulis. Ilgai brandintas sūris įgyja nepakartojamą, ypatingą skonį bei subtilų aromatą. Unikalių technologijų pagalba bei naudojamų raugų kultūrų deriniu šis kietasis sūris per savo ilgą brandinimą įgauna tik jam būdingas, unikalias savybes. Turtingas sūrio skonis pasklido po Europos bei Azijos šalis, o prieš metus atradę nepriekaištingą ,,Džiugo” skonį sužavėti liko ir amerikiečiai.

Sūrio ,,Džiugas” atsiradimas Amerikoje

„Idėja pristatyti ‘Džiugo’ sūrį Amerikos rinkai kilo vienos kalėdinės vakarienės metu, kuomet juo pavaišinome savo amerikiečius svečius”,  – savo pasakojimą apie sūrio ,,Džiugas” atsiradimą Amerikoje pradėjo Asta ir Andrius Plankiai, šio produkto platintojai JAV. „Pamatę kaip jie liko sužavėti mūsų sūriu, ir išklausę draugų liaupses supratome, kad mūsų aukštos kokybės produktai turėtų didelę paklausą Amerikos rinkoje. Tad sūrį ‘Džiugas’ pirmą kartą atvežėme 2015 metų liepos mėnesį”, – tęsė pašnekovai.

Šie  ryžtingi ir veržlūs žmonės kilę iš Aukštaitijos sostinės – Panevėžio. Vėliau studijų vedami persikėlė į Lietuvos sostinę, kurioje ir gyveno prieš išvykstant į JAV. Po sūnaus Dominyko gimimo Asta ir Andrius, amerikietiškos svajonės vedami, iškeliavo į JAV ir Connecticuto valstijoje skaičiuoja vos trečius gyvenimo metus. Valstijos pasirinkimą lėmė jau keliolika metų čia gyvenantis artimas žmogus – Andriaus mama. „Juk visada yra lengviau vykti ten, kur turi bent jau mažą dalelę savo šeimos”, – sakė  Asta. Be to, pati valstija pašnekovus žavi savo gyventojais, gamta bei aukštu mokyklų įvertinimu.

Įdomu, kad nei Asta, nei Andrius prieš atvykstant į JAV nebuvo įsitraukę į maisto pramonę – Andrius dirbo transporto srityje, o Asta turėjo vertimų biurą. Tačiau  tikėjimas lietuvišku gaminiu jų neapleido nė sekundės, o abiejų drąsa, energija ir atsidavimas tam, ką daro, tik dar labiau pritraukė sėkmę. Taigi, pirmoji sėkminga sūrio ,,Džiugas” stotelė – Connecticuto valstija, kurioje įamžinti pirmieji šio sūrio istoriniai žingsniai Amerikoje. „Juo pradėjome prekiauti ‘Džiugas Cheese House’, kuris įsikūrė ‘Dom’s Coffee’ kavinėje Avon, Connecticut valstijoje. Ši vieta iki šiol yra vienintelė ‘Džiugo’ sūrio sostinė Amerikoje, kurioje kiekvienas užklydęs gali paragauti šio lietuviško sūrio, yra supažindinamas su Lietuvos sūrio istorija, gamybos tradicijomis bei skonių skirtumais ir ypatumais. Nuo čia mes ir pradėjome savo kelionę po JAV rinkos labirintus”, – apie sūrio ,,Džiugas” pirmąją pardavimo vietą pasakojo Asta ir Andrius Plankiai.

Asta Plankienė parodose sūrį pristato pati.
Asta Plankienė parodose sūrį pristato pati.

Trūksta informacijos apie Lietuvą

Norėdami sulaukti pasisekimo ir pripažinimo, sūrio ,,Džiugas” atstovai JAV nuėjo nemažai kelio ir patyrė įvairių iššūkių. Laimei, kliūtys yra įveikiamos – tereikia įdėti nemažai pastangų ir, svarbiausia, – neprarasti tikėjimo. „Įeiti į Amerikos rinką yra sunku, tačiau įmanoma. O ir įsivežti sūrį į JAV nėra lengva – kiekvieną dieną susiduriame su naujais iššūkiais. Taip pat yra taikomi dideli importo mokesčiai. Amerika yra didelė šalis su sudėtinga logistika, o tai apsunkina greitą plėtrą”, – apie pirmuosius sunkumus patirtus naujoje rinkoje pasakojo pašnekovai.

„Iš pradžių distributoriai, partneriai bei potencialūs klientai į mus žiūrėjo skeptiškai ir be pasitikėjimo, trūko informacijos ne tik apie produktą, tačiau ir apie pačią šalį. Jie niekada nebuvo girdėję, jog Rytų Europoje būtų gaminamas geras sūris. Turime pasakoti apie Lietuvą ir kodėl mūsų šalyje gaminami produktai yra geresni, aiškinti, jog mes neturime mega ūkių, mūsų karvytės vis dar ganosi pievose ir ėda žolę. Dešimtys durų užsivėrė, tačiau rankų niekada nenuleidome, kadangi labai tikėjome lietuviško produkto kokybe. Tai mūsų šalies produktas, kurį stengiamės pristatyti kaip šalies turtą. Didžiausias mūsų darbo įvertinimas yra matyti, kaip žmonės vertina ir myli „Džiugo” sūrį, kaip degustacijos metu išgirstame, jog geresnio ir skanesnio sūrio dar nėra ragavę ir kaip „Džiugą” perka kaip dovaną savo draugams”, – sūrio įvertinimu naujoje rinkoje džiaugėsi Asta ir Andrius Plankiai.

Sūrio ,,Džiugas” rūšys yra kelios, vartotojams yra leidžiama pasirinkti kokio brandinimo – trumpesnio ar ilgesnio – sūrio jie pageidautų. Šis kietasis fermentinis sūris yra brandinamas ne mažiau kaip 12, 18, 36 ir 48 mėnesius. Kuo sūris yra ilgiau brandinamas, tuo intensyviau jame atsiskleidžia intensyvūs aromatai, sodrumas, aitrumas, aštrumas ir pikantiškumas, kalcio druskų kristalėlių traškumas bei džiovintų vaisių skonis.

Pasak sūrio ,,Džiugas” atstovų JAV, šiuo metu populiariausias ir amerikiečių labiausiai mėgstamas yra „Džiugo” sūris, brandintas 36 mėnesius. Šio aristokratiško sūrio daugiausiai šiuo metu yra parduodama Connecticuto bei Massachusetts valstijose, kuriose lietuviškas gaminys sulaukė didžiausio pasisekimo. Sūriu ,,Džiugas” yra prekiaujama visame New England regione (50 specializuotų gourmet parduotuvių ir keliuose prekybos tinkluose), o po sėkmingo pasirodymo didžiausioje Šiaurės Amerikos maisto parodoje „Fancy Food Show 2016” šių metų birželį lietuvišku sūriu „Džiugas” pradės prekiauti vienas didžiausių bei žinomiausių sveiko maisto prekybos tinklų „Whole Foods Market”. Tai didelis laimėjimas, kuris atvėrė platesnes galimybes pasiekti vartotoją ir jį sužavėti ypatingu lietuviško sūrio skoniu.

Tarptautinis sūrio ,,Džiugas” pripažinimas

Nors sūris ,,Džiugas” dar tik skinasi pirmuosius lauro lapus Amerikos žemyne, jis yra jau sukaupęs nemažai pasaulinio lygio įvertinimų ir apdovanojimų. Tiek Lietuvos, tiek tarptautinėse parodose šis sūris pelnė aukščiausius laimėjimus. Briuselyje vykstančiame konkurse „Superior taste AWARD” 2011-aisiais ir 2013-aisiais metais sūris ,,Džiugas” už pirmą įspūdį, skonį, kvapą, tekstūrą, išvaizdą gavo dviejų aukso žvaigždučių įvertinimą iš 3 galimų. 2012-aisiais metais Jungtinėje Karalystėje Nantwich mieste vykusiuose prestižiniuose tarptautiniuose sūrio apdovanojimuose „International Cheese Awards” šis legendinis sūris rungėsi 6-iose iš 35 kategorijų ir trijose iš jų buvo apdovanotas. 2013-ųjų gegužę sūris „Džiugas” buvo įvertintas ir Azijos žemyne. Tarptautinėje maisto ir gėrimų parodoje „SIAL China”  Kinijoje gaminys pelnė „Sial Inovation 2013 Grand Prix”. Šis apdovanojimas yra išskirtinis tuo, jog nei viena Lietuvos maisto pramonės įmonė jo dar nėra pelniusi. O šių metų birželio mėnesį kietasis sūris ,,Džiugas Gourmet”, brandintas 36 mėnesius, Briuselyje gavo tarptautinį aukščiausią Krikštolo skonio („Crystal Taste Award”) apdovanojimą. Gebėjimas konkuruoti pasauliniu lygiu tarp tūkstančių gaminių ir gauti aukštus įvertinimus tik dar labiau stiprina norą ir galimybes  populiarinti šį sūrį bei plėsti jo geografiją.

Norint produktą tinkamai pateikti rinkai, būtina daug laiko skirti gaminio rinkodarai. „Sūrio marketingu bei prekinio ženklo sklaida užsiimame mes patys, kadangi esame įsitikinę, kad niekas kitas lietuviško produkto nepristatys geriau, nei mes, lietuviai. Todėl visus sūrio pristatymus atliekame patys, pagal galimybes stengiamės sudalyvauti daugelyje lietuvių bendruomenės renginių. Taip pat sėkmingai dalyvaujame ir amerikiečių rengiamuose renginiuose, kuriuose visuomet sulaukiame didelio pasisekimo”, – apie sūrio ,,Džiugas” reklamą JAV kalbėjo Asta ir Andrius Plankiai.

Kiekvienas sūrio pristatymas reikalauja tinkamo pasiruošimo, juk pirmasis paliktas vartotojui įspūdis – reikšmingiausias. Sūrio ,,Džiugas” atstovams JAV pristatyti gaminį sekasi tikrai gerai. Degustacijos pritraukia daug žmonių, kurie drąsiai smalsauja tiek apie šį legendinį sūrį, tiek ir apie pačią sūrio kilmės šalį. Be to, kad Asta ir Andrius visuomet palaiko vienas kitą, didelio palaikymo sulaukia ir iš lietuvių. „Tautiečių palaikymas įvedant naują lietuvišką produktą į Amerikos tinklą mums yra labai svarbus, todėl esame nuo­širdžiai dėkingi visiems mus palai­kantiems žmonėms”, – padėką tautie­čiams išreiškė pašnekovai.

Tikimės, jog žinia apie unikalų, legendinį sūrį ,,Džiugas” dar labiau išplis po Amerikos platumas, užkariaus didžiųjų gourmet širdis bei garbingai populiarins Lietuvos vardą.