„Lietuva – tai lyg mama, išleidusi vaikus į platųjį pasaulį laimės ieškoti, tačiau tikrai neužtrenkusi jiems durų. Tėvynė negali atsisakyti savo vaikų, todėl referendume balsuosiu už pilietybės išsaugojimą!”, – sako kandidatas į Lietuvos Prezidentus, ekonomistas, socialinių mokslų daktaras Gitanas Nausėda. Vasario 16-osios proga jis mums visiems linki Vienybės! Švenčių išvakarėse G. Nausėda atsakė į „Draugo” klausimus.
Kartu su prezidento rinkimais gegužės mėnesį vyks ir referendumas dėl dvigubos pilietybės. Jūsų, vieno iš kandidatų prezidento rinkimuose akimis, kokių pavojų baimindamasi valstybė šiandien nedalija pilietybės tiems, kas to nori dėl emocinių, ekonominių ar kitokių priežasčių?
Natūralu saugotis, kad pilietybės negautų valstybei priešiški asmenys, kurie galėtų „atskiesti” mūsų valią rinkimuose ir panašiai. Vis dėlto man ši rizika neatrodo tokia rimta, kad atsvertų naudą – galimybę bet kur gyvenantiems lietuviams ir toliau likti viena didele šeima. Kuri, kitų akimis žiūrint, tokia nedidelė, kad mums būtina laikytis išvien.
Ne paslaptis, kad dalis žmonių mąsto šitaip: „Aš buvau kantrus, stengiausi, sunkiu metu nepalikau savo tėvynės ir už tai niekaip nebuvau atlygintas ir pagerbtas. O tiems, kurie, mano galva, pasirinko lengvesnį kelią ir emigravo, va dabar ieškome kažkokių specialių privilegijų”.
Reiktų suvokti, kad nors daugelis išeivių gal ir ne didvyriai, bet tikrai išvažiavo ne iš gero gyvenimo. Išvažiuodami svetur jie kai ką paaukojo – kas šeimą, kas psichologinį klimatą. Tai nėra taip paprasta – žmogus kaip augalas iš vieno vazono į kitą nepersisodina… Išvykusiems teko sumokėti labai didelę kainą, tad vertėtų pasistengti geriau suprasti vieniems kitus ir jaustis vienos tautos piliečiais. Juk mūsų taip nedaug.
Kaip suartėti išsibarsčiusiems po visą pasaulį? Gal kai vieni šaukia, kiti neatsiliepia? Kaip, Jūsų nuomone, mums sekasi susikalbėti tarpusavyje?
Dialogas tikrai vyksta, net ir savivaldybių lygmenyje. Puikus to pavyzdys – projektas „Globali Tauragė”. Kai kurios savivaldybės su išvykusiais tautiečiais yra užmezgusios puikius ryšius. Šie ryšiai labai svarbūs netgi nesitikint, kad štai emigrantas kitądien sugrįš ir kursis čia, Lietuvoje. Bendrystė leidžia sužinoti, kokiais gebėjimais ir patirtimis lietuviai galėtų ir norėtų prisidėti prie Lietuvos kūrimo netgi gyvendami toli nuo jos.
Šiuo metu mūsų rinkimų štabas buria savanorių komandą iš visos Lietuvos ir kviečia žmones užpildyti anketas nurodant, kaip konkrečiai jie gali ir nori prisidėti prie bendro reikalo. Ir emigrantams Lietuva galėtų siųsti panašias anketas: „Mielieji, ar norite ir ar galite dalį savo laisvo laiko skirti santykiams su tėvyne palaikyti?” O svarbiausia, duoti aiškų ženklą, kad nusprendusieji prisidėti yra laukiami!
Bet ar Jūs nenuvertinate Pasaulio Lietuvių Bendruomenės (PLB) ir kitų organizacijų, kurios yra labai aktyvios?
Žinoma, PLB veikla yra labai svarbi ir sveikintina, kaip ir įvairių kitų organizacijų ir alternatyvių susibūrimo formų, bet pastangų iš vienos pusės negana. Labai svarbu ir mums perduoti žinią svetur gyvenantiems broliams bei seserims, kad ir mes NORIME, jog jūs nenutrauktumėte ryšių su Lietuva. Tai yra ir mūsų noras, ne tik jūsų, kurį jūs demonstruojate burdamiesi į įvairias draugijas. Kol kas man atrodo, kad užsienio lietuvių meilė šiek tiek primena meilę be atsako. Todėl norėčiau, kad visi jaustume grįžtamąjį ryšį.
Mes tik dabar imame suvokti, kad negalime vien tik kurti biurokratinių programų patiems sau čia, Lietuvoje. Mes surašome kažkokius punktus, kaip palaikysime santykius su išvykusiais lietuviais, o išeivija net nelabai ir žino, ką mes čia kuriam… Taip gimsta kažkoks vidaus vartojimo dokumentas, kuris realiam gyvenimui nedaro jokios įtakos. Tai gal pradėkime nuo to, kad reiktų užmegzti ar atstatyti gyvą ryšį su svetur gyvenančiais žmonėmis, kurie to laukia, buriasi ir turi, ką pasiūlyti.
Gal vertėtų globalius santykius su išeivija labiau priartinti prie konkretaus žmogaus, paversti labiau apčiuopiamais? Juk paprastiems žmonėms rūpi tokie labai žemiški klausimai, kaip darbo sugrįžus į Lietuvą paieškos, socialinės garantijos ir pan.
Ir tokios iniciatyvos jau egzistuoja! Vienas iš mano savanorių komandos narių, palangiškis Dovydas Petrošius, ilgai dirbęs Didžiojoje Britanijoje, dabar sugrįžo į Lietuvą ir įkūrė draugiją bei tinklalapį eksemigrantai.lt. Manau, kad šis žmogus ir daro tai, ką reikia daryti, – mėgina užmegzti dialogą su vietos ir centrinės valdžios institucijomis, pirštu badydamas į tas problemas, kurios egzistuoja norint integruoti galimai sugrįšiančius emigrantus Lietuvoje. Kad jie nejustų ypač didelių persikėlimo sunkumų, jei ryžtųsi šiam žingsniui ir parvažiuotų namo.
Dabar tų sunkumų kyla įvairiose srityse, ne vien ieškant darbo. Reikia galvoti, kaip spręsti vietų darželiuose trūkumą, kokią pagalbą galima suteikti lietuvių kalbą primiršusiems vaikams. Kiek teko bendraujant su išeiviais patirti, jie nelabai norėtų grįžti ir dirbti už tris kartus mažesnį atlyginimą, bet juos domina galimybė pradėti savo verslą. Juk žmonės parvažiuoja su užsidirbtais pinigais ir norėtų su jais kažką nuveikti, bet susiduria su visokiais biurokratiniais trukdžiais, reikalavimais iškart pradėti mokėti mokesčius, nors verslas dar neatsistojo ant kojų. Mes kol kas šiuo požiūriu nesame labai draugiška smulkiajam verslui valstybė, tad erdvės pokyčiams matau tikrai daug. Lengvatos galėtų būti papildomas svarus stimulas reemigracijai.
Bet apie grįžimą svarsto ne vien jaunimas, bet ir vyresnioji karta, o jų lūkesčiai galbūt kitokie?
Mano giliu įsitikinimu, visos kartos gali prisidėti prie Lietuvos kūrimo, tikrai ne vien jaunos raumeningos rankos. Mūsų tautai ir valstybei reikia ne vien jėgos, bet ir patirties. Manau, kad pačių geriausių rezultatų pasiektume, jeigu skirtingos kartos dirbtų kartu ir suvienytų savo stiprybes.
Džiaugiuosi, kai grįžta vyresni intelektualai, pavyzdžiui, prof. Tomas Venclova – tai didelis turtas, kuris dabar bus nuolat šalia mūsų. Tačiau viena ranka juos kviečiant, reiktų stengtis kita ranka neišstumti jau esančiųjų. Na, ir kokia gi mūsų kultūros politika, jeigu patys žymiausi mūsų dainininkai ar režisieriai dirba užsienyje, ir, net gėda minėti, ten uždirba kelis kartus daugiau…
Privačių slaugos namų atsiranda vis daugiau, paslaugų bei patogumo lygis juose tikrai nenusileidžia panašiems centrams Amerikoje. Ir jų galėtų būti dar daugiau, jeigu daugiau atsirastų galinčių susimokėti už tas paslaugas. Valstybės mastu taip pat jaučiamos pozityvios tendencijos, akivaizdžiai suvokiama, kad Lietuvos visuomenė senėja, kad mums trūksta slaugos ligoninių ir paslaugų senjorams, jų poreikį augina ne tik grįžtantieji, bet ir viduriniosios klasės stiprėjimas.
Žmogaus tyrimų centras atliko reprezentatyvią apklausą, iš kurios paaiškėjo, kad žmones iš Lietuvos labiausiai veja ne ekonominės, bet socialinės, psichologinės priežastys – piliečiai jaučiasi nereikalingi valstybei.
Dažniausiai tos priežastys ir psichologinės, ir ekonominės. Jei pilietis jaučiasi nustumtas nuo gėrybių stalo per didelį atstumą, jis nebesijaučia esąs šio susibūrimo dalyvis… Tada dažnai apsisukama ant kulno ir išeinama pro duris.
Manau, tai kažkiek lemia ir politikos sužiaurėjimas pastaruoju metu, juk žmonės nuolat sukasi panašios informacijos verpete – kiekvieną dieną televizija ir tinklalapiai mums transliuoja naujas intrigas ir kaip kažkas kažką užpuolė, įkūrė naują tyrimų komisiją ir pan. Susidaro įspūdis, kad nieko gero šioje valstybėje ir nevyksta… Bet tai nėra tiesa! Tuo pat metu čia atsinaujina miestai ir skverai, atstatomi dvarai, atsiranda naujos parduotuvės ir gamyklos, gerėja žmonių darbo sąlygos. Šie ne visad į akis krintantys dalykai dažnai lieka paraštėse, o mums atrodo, kad maudomės purve. Tai klaidingas ir iškreiptas įspūdis apie mūsų šalį.
Gerb. Gitanai, suartinti norėtumėte ne tik įvairiuose žemės kampeliuose gyvenančius lietuvius. Save pristatote kaip vienijantį kandidatą. Kokios vienybės sieksite?
Pasirinkau į rinkimus eiti be kokios nors partijos paramos. Be abejonės, tai sunkesnis kelias, tačiau nepriklausomo kandidato statusas leidžia ne deklaracijomis, bet realiai ginti ir telkti įvairias politines jėgas, nesibaiminant, kad į tave žiūrės kaip į kokios kitos partijos statytinį, jų interesų aptarnautoją. Beje, jau pastebėjau – tai veikia. Susitinku su labai įvairių politinių pažiūrų žmonėmis, ir matau, kad išankstinio nusistatymo nėra – galime kalbėtis, ieškoti sąlyčio taškų.
Geriau matyti padėtį iš abiejų barikadų pusių, gebėti derinti visuomenės interesus man leidžia ir ilgametė patirtis, įgyta dirbant ne vien valstybiniame, bet ir privačiame sektoriuje.
Mano rinkiminė kampanija ir programa grįsta pagarba. Tai nereiškia, kad mano vizijoje visi susikabinę už rankučių eis į Seimą ir nebeliks politinės kovos. Kalbu apie metodus, kuriais vykdoma politinė konkurencija. Deja, šiandien ji nėra nei švari, nei sąžininga, o žeminanti oponentą, sukelianti norą atsakyti tuo pačiu ir tuo primenanti gatvės muštynes, kurios nemalonios ir patiems dalyviams, ir iš toliau stebinčiam rinkėjui. Esu priverstas pripažinti, kad politinės kultūros lygis Lietuvoje smunka.
Tačiau man svarbu ne tik telkti konkuruojančias politines jėgas bendram tikslui, o apskritai siekti socialinės taikos visuomenėje. Pasigendu dialogo tarp darbdavių ir darbuotojų, kartais susidaro įspūdis, kad net valstybė negerbia savo viešojo sektoriaus darbuotojų ir elgiasi su jais bravūriškai, iš aukšto (prisiminkime neseniai vykusį mokytojų streiką…). Nemanau, kad tai yra kelias, kuriuo Lietuva galėtų žengti į priekį. Greičiau tai kelias atgal arba kažkur į šoną.
Lietuvos kasdienybėje netrūksta ir daugiau kryžkelių, viliuosi, kad mano vizija ir programa gali pasiūlyti tuos kelius, kurie suartins nutolusias, sunkiai susikalbančias ar konfliktuojančias puses.
Ko visiems palinkėtumėte Vasario 16-osios – Lietuvos Valstybės atkūrimo dienos – proga?
Šią ypatingą dieną kaip niekad turime suprasti, kad esme viena šeima. Kur begyventume – Vilniuje, New Yorke, Londone, ar mažame Lietuvos kaimelyje – visi mes esame lietuviai. Visiems mums ši šventė – išskirtinė. Tądien prisiminkime, iš kokio stebuklo gimė mūsų valstybė, atrodo, tokiomis aplinkybėmis, kai niekas negalėjo gimti – bet gimė. Ir tai įvyko tik dėka žmonių, kurie turėjo idėją ir buvo pasirengę viską paaukoti, kad ją įgyvendintų. Džiaukimės, kad Lietuvos idėja gyva ir nuolat stiprėja.
Nors yra lietuvių, kuriuos skiria tūkstančiai mylių, bet tą dieną mes turime pagalvoti vieni apie kitus. Mes stiprūs esame tada, kai esam kartu. Išdidžiai kelkime savo Trispalvę!