Rasa Statulevičienė.
Sekmadienį Pasaulio lietuvių centre (PLC) vyko Čikagos skautų organizuojamas Kaziukas. Išeivijos lietuvių pamėgta mugė šiemet vyko jau 63 kartą ir, kaip kasmet, sulaukė gausaus pirkėjų skaičiaus. Pasibaigus Palaimintojo Jurgio Matulaičio misijos rytinėms šv. Mišioms, skautų tuntai išsirikiavo garbės rikiuotei ir po pasveikinimo oficialiai buvo atidaryta Kaziuko mugė.
Mugė vyko abejose PLC sporto salėse. Lietuvių Fondo salėje vyko vaikų mugė, kur jaunieji dalyviai prekiavo savo rankų darbo kūriniais. Jie taip pat galėjo dalyvauti įvairiausiuose žaidimuose ir laimėti loterijos prizų. Salė buvo pilna vaikų, kurie įsitraukė į įvairiausias veiklas ir žaidimus.
R. Riškaus salėje vyko pagrindinė Kaziuko mugė. Čia savo prekes siūlė net 47 prekeiviai, tautodaile prekiavo skautų tuntai. Savo norus patenkinti galėjo net išrankiausi pirkėjai – ir save aprengti, papuošti, ir namus išgražinti, ir skanių gardumynų parsinešti. Buvo galima įsigyti medžio drožinių, lietuvių tautiniais raštais išaustų staltiesių, kilimėlių ir rankšluosčių, medinių bei molinių puodynių ir dubenėlių, rankomis išskaptuotų įrankių bei kitų interjero puošybos detalių. Norintys pasiruošti artėjančiai Velykų šventei, galėjo nusipirkti medinių arba tikrų, vašku margintų, unikaliais lietuvių tautodailės raštais išpieštų margučių, namus papuošti tradicine verba. Norinčios pasipuošti moterys galėjo įsigyti gintaro dirbinių ar kitokių rankų darbo papuošalų, lino suknelę ar meniškus marškinėlius. Mėgstantys sveiką gyvenimo būdą turėjo galimybę pasikonsultuoti su įvairiais netradicinės medicinos atstovais, nusipirkti maisto papildų ar kitokių sveikatinimosi priemonių.
Mugėje kaip niekada buvo gausu prekeivių knygomis, tad mėgstantieji skaityti turėjo iš ko pasirinkti. Na ir, žinoma, maisto gurmanai galėjo džiaugtis pasiūlos gausa – ragauti kvietė ant stalų gulintys sūriai, rūkytos dešros, šoninės, vyniotiniai, rūkytos žuvys ir jūros gėrybės. Saldumynų mėgėjai galėjo išsirinkti įvairiausių pyragų, tortų, įsigyti šakotį ar grybukų, mėgautis daugiau nei šimtmetį Lietuvoje veikiančio „Rūtos” fabriko šokoladu. Na ir koks Kaziukas be riestainių? Skautai akademikai jų užsakė iškepti tiek daug, kad užteko kiekvienam mugės pirkėjui. O išmanantys senąsias Kaziuko tradicijas iš mugės neišėjo neįsigiję privalomojo skanėsto – meduolinės „Kaziuko širdies”.
Mugė šurmuliavo nuo 10 valandos ryto iki 2 valandos popiet, sulaukė tikrai gausaus pirkėjų skaičiaus. Neabejojame, kad visi grįžo namo patenkinti savo pirkiniais, užsikrėtę linksma Kaziuko nuotaika. Ačiū Čikagos skautams už kasmet dovanojamą gražią šventę išeivijos lietuviams.
Ar žinojote, kad Kaziuko mugė – tai seniausia šventė, skaičiuojanti 421 metų tradiciją? Pasidalinsime „We love Lithuania” spausdinamos istorijos ištrauka apie šios nuotaikingos mugės atsiradimą.
Istoriniai šaltiniai pažymi, kad 1602 m. lapkričio 7 d. popiežius Klemensas VIII savo breve oficialiai paskelbė Kazimierą Lenkijos ir Lietuvos šventuoju, o popiežius Urbonas VIII 1636 m. paskelbė šv. Kazimierą Lietuvos globėju. Tais pačiais metais šventojo Kazimiero palaikai buvo iškilmingai perkelti iš jėzuitų šv. Kazimiero bažnyčios, kur jie buvo saugomi nuo 1604 m., į puošnią koplyčią Katedroje. Spėjama, kad kaip tik nuo Šventojo palaikų perkėlimo 1636 m. ir prasideda Kaziuko mugės istorija. Tada Katedroje imti rengti šv. Kazimiero atlaidai, o neatskiriama atlaidų dalimi visada buvo taip vadinamas „kermošius” (nuo vokiško kirchmesse), po bažnytinių iškilmių vykstanti prekyba ir pasilinksminimai. Tie „kermošiai” vyko beveik du šimtus metų, tai per karus ar kitas nelaimes prigęsdami, tai vėl atsinaujindami, kol 1827 m. Vilniaus pirkliai neišsirūpino privilegijos rengti didesnį, kelias dienas vykstantį, prekymetį, taip vadinamą „jomarką” (nuo vokiško jahrmarkt ir rusiško jarmarka). Tai jau buvo tikrosios Kaziuko mugės pradžia. Joje jau dalyvaudavo ne tik vilniečiai, bet suvažiuodavo pirkliai iš toliau, Katedros aikštėje būdavo sustatomos vadinamosios „būdos”, laikinos stoginės ar palapinės. Svarbiausias pirkinys mugėje – širdelės formos sausainiai pavadinimu „Kaziuko širdis”, puošti piešiniais, vardais ar specialiais ženklais. Kitas tradicinis pirkinys – „barankių” (trapučių) karoliai. Daugelis taip pat keliauja į mugę įsigyti verbų ir rankų darbo įrankių, naudojamų kasdieninėje buityje.
Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2023-ųjų m. Kovo 9 d. numeryje, Vol. CXIV NR. 19)