Kalbėjosi Laima Smilgytė.
Įdomu, ar atsirastų daug lietuvių vaikų, kurie nebūtų girdėję apie pašėlusią mergaitę Kakę Makę. Taip, čia ta pati mergaitė, nuo kurios kartą pabėgo ausys, o Netvarkos nykštukas išsinešė visus jos ne vietoje paliktus žaislus. Rašytojos Linos Žutautės sukurta herojė jau beveik 10 metų džiugina mažuosius lietuviukus ir jų šeimos narius ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. O gegužės 5 d. bus ypatinga Čikagoje gyvenantiems jauniesiems Kakės Makės gerbėjams – Pasaulio lietuvių centre (PLC) vyksiančioje Šeimos šventėje bus parodytas spektaklis apie Kakę Makę ir jos nuotykius. Kalbamės su pasirodymo sumanytoja, režisiere, scenarijaus autore ir Kakės Makės vaidmens atlikėja Sandra Gutaravičiene.
Sandra, trumpai papasakokite apie savo kūrybinį kelią.
Teatras ir kūryba mane lydi visą gyvenimą. Galima sakyti, kad užaugau Kupiškio rajono Skapiškio miestelio mėgėjų teatre „Stebulė”, kuriam vadovauja režisierė Vita Vadoklytė. Su šiuo teatru vykau į gastroles ne tik visoje Lietuvoje, bet ir Suomijoje, Prancūzijoje, Latvijoje. Turėjau studijuoti režisūrą Klaipėdoje, bet netikėtai pasirinkau studijas Kauno technologijos universitete, o paskui atvykau į JAV. Čia gyvenu jau 15 metų, bet mano kūrybinė kelionė nenutrūko. Be visų kitų meninių projektų prieš 4 metus su bendraminte Jolanta Gudėnaite pastatėme vaidinimą vaikams „Mano batai buvo du”, su kuriuo apvažinėjome visas lietuviškas mokyklas, prieš 2 metus vaidinau Vaidos Vaičiulytės spektaklyje vaikams „Sniego karalienė”.
Panašu, kad smalsi ir linksma Kakė Makė užkariavo ne tik daugelio vaikų, bet ir Jūsų širdį, jei ėmėtės statyti spektaklį apie ją?
Jau 9-ti metai dirbu lietuviškose mokyklose – pradėjau Čikagos, dabar Maironio lituanistinėje mokykloje (MLM). Mokau 4 metų vaikus, kuriems dažnai skaitau lietuviškas knygas. Linos Žutautės knyga „Kakė Makė ir pabėgusios ausys” yra vaikų mėgstamiausia. Jie vis prašo skaityti šią istoriją, o paskui visi kaip susitarę liečia savo ausis, norėdami patikrinti, ar jos nepabėgo. Mano 8 metų sūnus Domas taip pat užaugo su knygomis apie šią heroję, todėl jau keletą metų audžiau mintį pastatyti spektaklį apie Kakę Makę, bet vis delsiau. Tačiau kam tik užsimindavau apie savo sumanymą, iš visų sulaukdavau tik palaikymo. Skatino ir draugai, ir MLM direktorė Goda Misiūnienė bei pavaduotoja Giedrė Jonaitienė. Aplinkiniai tikriausiai manimi patikėjo labiau nei pati savimi. O kai praėjusių metų pabaigoje JAV Lietuvių Bendruomenės (LB) Krašto valdybos vicepirmininkė Austėja Sruoga išsiuntė užklausą dėl autorinių teisių į Lietuvą, ar būtų galima statyti spektaklį apie Kakę Makę, ir gruodžio mėnesį atėjo teigiamas atsakymas, jau nebebuvo kur trauktis. Taip sausio pirmą dieną, per atostogas Meksikoje, paėmiau į rankas rašiklį ir nuėjau į paplūdimį rašyti scenarijų.
Papasakokite, koks bus spektaklis.
Vaidinimas bus ryškus, spalvingas, linksmas, kaip ir pati Kakė Makė. Spektaklyje mergaitė ne tik pames ausis, susitiks su Netvarkos nykštuku, bet ir patirs kitokių nuotykių. Mano tikslas buvo pastatyti spektaklį, kuris sujungtų kuo daugiau vaikų ir leistų jiems pasireikšti. Todėl be 14 pagrindinių vaikų aktorių ant scenos pasirodys dar apie 60 MLM mokinių, kurie šoks, dainuos, grieš smuikais ir violončele. Kartu vaidins ir 5 MLM mokinių tėvai.
Minėjote, kad statant spektaklį sulaukėte daug pagalbos.
Išties, kad spektaklis virstų realybe, prisidėjo labai daug žmonių, kuriems visiems esu be galo dėkinga. Pati negaliu atsistebėti, kokie visi geranoriški. Vieni siuva, kiti daro kaukes, treti padeda prižiūrėti jaunuosius aktorius. MLM mokiniai patys gamina paukščius, kurie nutūps kaip spektaklio dekoracijos. Po repeticijų tėvai vaikams atneša picų, ledų. MLM mokinius spektaklio šokių ir dainų moko šokių mokytoja Vitalija Ivinskis bei muzikos mokytoja Laima Reilly. Muzika, įgarsinimu ir nuotraukomis rūpinasi fotografas Romas Jelinskas. Vaikų choro „Vyturys” vadovas Darius Polikaitis parašė natas, Kakės Makės kostiumą pasiuvo menininkė Audra Babich, scenografijos autorė – dailininkė Rasa Ibianskienė, choreografiją kūrė choreografė Diana Misiūnienė. Spektaklyje Netvarkos nykštuką vaidins Linas Umbrasas, Kakės Makės mamą – Greta Miškinienė, tėtį – Vytautė Bilevičius, močiutę – Kristina Gabrėnas, pabaisą Tingiu-Nė-Krust – Ovidijus Stasytis.
Esate ne tik scenarijaus autorė, bet ir spektaklio režisierė, atliekate pagrindinį Kakės Makės vaidmenį. Kaip sekasi suderinti tiek daug darbų?
Mano kūrybinis bagažas nemenkas. Esu dainavusi, vaidinusi, vedusi renginius, tačiau tai, ką darau dabar – tikras gyvenimo iššūkis. Niekad nesu buvusi atsakinga už tokį didelį renginį. Galvoje sukasi šimtai minčių, bijau ko nors nepamiršti. Būti režisiere ir aktore sunku dar ir dėl to, kad kai vaidinu pati, nematau, kas vyksta už nugaros. Repetuojame 3 kartus per savaitę. Pavargsta ne tik vaikai, bet ir suaugę. Buvo ir ašarų. Kartais ir man pačiai nusvyra rankos, bet vėl kyli ir dirbi toliau. Tikiu, kad finalas bus gražus ir geras, bet iki tol reikia įdėti daug kruvino darbo.
Spektaklis apie Kakę Makę gegužės 5 d. 1 val. p. p. bus rodomas PLC vyksiančios Šeimos šventės metu. Ko gali tikėtis žiūrovai atėję į šventę?
Šį didelį renginį organizuoja JAV LB Čikagos apylinkė, Maironio lituanistinė mokykla ir Pasaulio lietuvių centras. Po spektaklio vaikų laukia žaidimai, užsiėmimai, Kakės Makės parduotuvėlė, pati Kakė Makė ir staigmena, kurios vardas yra… Nanaisa ir Mamaisa! Daugiau nieko neišduosiu. Ateikite ir pamatysite patys!