Pastarąsias dvi savaites uraganai „Helene“ ir „Milton“ vienas po kito siautė JAV pietryčių dalyje, vertė žmones evakuotis iš savo namų, tvindė upes, plėšė namų stogus ir sukėlė pavojingus potvynius net šešiose valstijose. Skaitykite Lietuvių, gyvenančių Floridos ir North Carolina valstijose, pasakojimus apie tai, kaip jie ruošėsi ir išgyveno šias audras.
Straipsnis publikuotas laikraštyje „Draugas” (2024-ųjų m. Spalio 12 d. numeryje, Vol. CXV NR. 82)
AUDRA SKUODAITĖ.
Artėjant uraganui „Helene“, Vilma Kava sėdo į savo mažą oranžinį automobilį ir vidury nakties patraukė link viešbučio, esančio už dviejų su puse valandų nuo jos namų Panama City, Floridoje, kur pasiliko nuo grindų ir pirmų stalčių sukelti daiktai ant sofų.
Nors ir V. Kava namai nebuvo privalomos evakuacijos zonoje, ji nusprendė nerizikuoti, kadangi vos už pusės valandos kelio esančių apygardų gyventojai buvo skatinami palikti savo namus.
„Man būtų buvę smalsu pasilikti, bet aš tiesiog nenoriu daryti problemų savo artimiesiems, mano dukra Čikagoje labai pergyveno,“ – sakė V. Kava, prieš dvejus metus į Floridą gyventi atsikrausčiusi lietuvė, knygų autorė.
Nepraėjus nei dviems savaitėms, Sarasotoje, Floridoje gyvenanti Rūta Stecher taip pat krovėsi daiktus į mašiną ir kartu su dukra bei penkiais šunimis leidosi į 10 valandų kelionę, kad saugiai pasislėptų nuo kito artėjančio uragano – „Milton“.
„Pati uragano akis ėjo per mūsų namus, bet mes evakavomės. Aš jutau, kad čia neturėčiau likti, nes turiu ir penkis šuniukus, ir dukrą. Tai mes viską susipakavom pirmadienį ir išvykom kuo tolyn į vakarus,“ – sakė R. Stecher.
PASAULIO AKYS – Į URAGANŲ KELIONĘ
Pastarąsias dvi savaites visų akys buvo nukreiptos į pietryčių JAV gyventojus, kuriems teko susidurti su dviem vienas po kito Floridos krantą smogusiais uraganais „Helene“ ir „Milton“. Per šešias valstijas judėjusio uragano „Helene“metu žuvo mažiausiai 230 žmonės. „Milton“ paveikė tik Floridos valstiją ir šiuo metu skaičiuojama mažiausiai 12 aukų, bet jų skaičius gali išaugti.
„Helene“ Big Bend, FL krantą pasiekė kaip ketvirtos kategorijos uraganas, kuris vėliau virto tropine audra. Sunkiausius padarinius lėmė „Helene“ audros sukeltos liūtys ir potyvniai pietiniame Appalachians regione. „Milton“ uraganas pasižymėjo stipriais vėjo gūsiais ir nulėmė bent 140 tornado įspėjimų per visą Floridos valstiją. „Milton“ smogė Siesta Key, FL kaip trečios kategorijos uraganas ir vėliau, keliaudamas per valstiją, susilpnėjo iki pirmos kategorijos.
„Draugas“ pasikalbėjo su Floridoje ir North Caroline valstijoje gyvenančiais lietuviais apie jų patirtis ruošiantis ir išgyvenant šias audras.
URAGANAS „HELENE“ PASKATINO EVAKUOTIS
Neseniai iš Čikagos į „Pamirštąją Floridą“ (angl. Forgotten coast) atsikračiusiai V. Kava „Helene“ buvo pirmasis arti namų keliavęs uraganas. Audrai artėjant, V. Kava sekė naujienas, ieškojo patarimų vietinėse Facebook grupėse ir pradėjo skirti tiek dėmesio orų prognozėms ir sinoptikų pasisakymams kaip niekada anksčiau.
„Dabar yra labai daug privažiavusių žmonių tokių kaip aš, negyvenusių anksčiau Floridoje ir jie labai drąsiai klausia miestelių grupėse, kaip elgtis, ką daryti,“ – pasakojo V. Kava. „Yra išdirbti visi sąrašai. Pavyzdžiui, kadangi tu neteksi elektros, tu turi prisipilti visur vandens, įskaitant vonią. Kas yra vėlgi keista, nes kai tave moko Čikagoje kaip slėptis nuo tornado, tai vonia yra ta vieta, kurioje tu turi gultis.“
V. Kava sakė, kad apsispręsti, kuriuos daiktus išsaugoti, jeigu audros metu namai būtų buvę apsemti, sunku nebuvo:
„Matot, aš esu imigrantė ir man apsispręsti yra labai lengva. Aš Lietuvoje palikau viską. Mes su dukra atvažiavome prieš 20 metų su dviem lagaminais. Tai man tas daiktų užkėlimas nebuvo toks svarbus, aš tiesiog kėliau, ką mačiau, nes supratau, kad visko vis tiek neišsaugosiu.“
Lietuvė džiaugiasi, kad jos namai žalos nepatyrė, grįžusi juos rado su veikiančia elektra ir tekančiu vandeniu. Deja, ne visiems šis uraganas praėjo be žalos. V. Kava pasakoja, kad 2018 m. pro tą patį Floridos panhandle regioną ėjo 5 kategorijos uraganas „Micahel“. Mažiau pasiturinti valstijos dalis dar buvo nespėjusi visko atstatyti po buvusios audros, todėl šis uraganas kai kuriems gyventojams buvo ypač skausmingas.
„HELENE“ TAPO GRĖSIMNGA TROPINE AUDRA NORTH CAROLINA VALSTIJOJE
Rugsėjo 25 d. Jazmina Baukys kartu su savo vyru keturias valandas praleido kelyje, važiuodami iš Pennsylvania link namų North Carolina. Smarki liūtis trukdė gerai įžiūrėti kelią, automobiliai ir sunkvežimiai lėtino greitį, jungė rūko žibintus, kai kurie stojo šalikelėje.
„Buvo baisu ir aš buvau išsigandusi, bet vyras su dideliu noru grįžti į namus traukė pirmyn. Žmonės, kai kurie mūsų kaimynai vadino tą lietų „fence of water“(liet. Lietaus tvora),“ – sakė J. Baukys.
Žemę pasiekusi šiaurės vakarų Floridos pakrantėje, „Helene“ ypatingu greičiu toliau judėjo per šešias valstijas – Georgia, South Carolina, North Carolina, Virginia ir Tennessee. Keliaudamas toliau nuo pakrantės, uraganas virto tropine audra. Visgi, tai nesumažino audros padarinių. „Helene“ tapo daugiausiai gyvybių toli nuo pakrantės (angl. inland) nusinešusi audra JAV istorijoje. Daugiau nei pusė žuvusiųjų – North Carolina vakarų regione, kur miestai buvo užklupti negailestingų liūčių.
Skaičiuojama, kad North Carolina valstijoje gyvena 11,115 lietuvių.
J. Baukys gyvena mažame North Carolina miestelyje Brevard, apie valanda kelio nuo Asheville – miesto, stipriai nukentėjusio nuo „Helene“. Lietuvė džiaugėsi, kad jų namai nebuvo apsemti, tačiau grįžę namo kartu su vyru jie iškart kitą rytą puolė padėti kaimynams išpumpuoti vandenį, vežė vandens bei konservuoto maisto produktus nukentėjusiems.
Net ir praėjus porai savaičių po audros, jos padariniai matosi Brevard miestelio apylinkėse. J. Baukys pasakojo, kad parduotuvėse vis dar nėra daug maisto, miesteliuose keliai išgriuvę, išvartyti elektros stulpai ir įtampos laidai vis dar gulintys ant žemės kelia pavojų žmonėms. Visgi, lietuvė džiaugiasi, kad jaučiasi bendruomenės palaikymas – tiek kaimynai, tiek miestų centrai, ligoninės, bažnyčios atvėrė duris nukentėjusiems ir parūpino lovas, maistą ir geriamą vandenį.
„Mes dar laukiame užsakyto šaldytuvo, tai kaimynė parūpino mums ledo ir net tris ledo aušintuvus. Aš jai ir jos šeimai išviriau daržovių sriubos su pupelėmis,“ – pasakojo J. Baukys.
„Aš tik stebiuosi kaip ilgai išvargę gelbėtojai dirbo. Esame be galo dėkingi visiems, kas atvažiavo padėti. Ir dėkingi prezidentui Biden, kad nusiuntė per tūkstantį padėjėjų.“
PO POROS SAVAIČIŲ – KITAS URAGANAS
Floridos gyventojai neturėjo laiko atsipūsti po „Helene“ uragano, nes tuoj pat per žinias pranešė apie artėjantį uraganą „Milton“. Trečios kategorijos uraganas smogė Floridos Siesta Key miestui ir ilgainiui, keliaudamas per valstiją, nuslopo iki pirmos kategorijos. Pagal Find Energy skaičius, daugiau nei 3 milijonai Floridos gyventojų ketvirtadienį prarado elektrą.
Skaičiuojama, kad Floridoje gyvena 38,337 lietuvių.
Pamačiusi, kad audros trajektorija eis tiesiai per jos namus, Rūta Stecher evakavosi kuo tolyn į vakarus, į miestelį Destin, Florida. Čia ji atvyko su savo vyru, dukra ir penkiais šuniukais. Laikinuose namuose R. Stecher net atšventė savo gimtadienį, o rytą po šventės sutiko nerimaudama dėl savo namų.
„Gavom iš kaimynų kelias žinutes. Mūsų namas dar stovi, stogas ant namo irgi dar yra. Kaip viduje, nieks nežino, nes namas užrakintas,“ – pasakojo R. Stecher. „Tas nežinojimas kelia nerimą. Elektros nėra, vandens nėra. Tuoj bus vėl karšta, įsivaizduojat be kondicionierių prie vandens, kaip yra karšta, šlapia.“
Dalis R. Stecher turto buvo sužalota. Didelis mango medis užvirto ant kieme stovinčio namelio, kuriame buvo jos vyro įrankiai ir aparatūra. Stecher taip pat vis dar laukia žinių apie kitus jai priklausančius namus, kuriuos nuomoja kaip Airbnb.
R. Stecher sako, kad nors ir žalos patyrė, ji supranta, kad kitiems yra daug blogiau.
„Aš žinau, kad mano namas dar ten stovi, bet yra lietuvių, kurie tiesiog, jau faktas, kad prarado namus. Ir į juos grįžti neturės jokių galimybių, bent pusę metų tikriausiai,“ – sako R. Stecher.
Rūta Petraitis jau aštuonerius metus gyvena St. Petersburg, FL ir net negali suskaičiuoti, kiek uraganų jau yra išgyvenusi, bet „Milton“ buvo pirmasis, privertęs ją palikti namus.
„Kai ta „Helena“ atėjo, kai aš pamačiau tą vandens masę – aplink mūsų namą buvo vien tik vanduo. Ir per televiziją mus taip gąsdino, sakė, kad bus baisiau nei „Helena“, tai aš nusprendžiau išvažiuoti pas draugę, gyvenančią toliau nuo pakrantės“, – sakė R. Petraitis.
R. Petraitis ketvirtadienį grįžo į namus, kur buvo pasilikęs jos vyras, ir iš karto užsiėmė aplinkos tvarkymu. Lietuvė džiaugiasi, kad didelės žalos nepatyrė, bet ką tvarkyti yra – nuo namo stogo buvo nuplėštos kelios plytelės, kieme apdraskyti medžiai, krūmai, mėtosi daiktai ir medžių lapai.
RENKAMA PAGALBA NUKENTĖJUSIEMS TAUTIEČIAMS

Tampa Bay JAV Lietuvių Bendruomenės apylinkės iniciatyva šiuo metu yra renkamos lėšos nukentėjusioms lietuvių šeimoms.
„Mes renkame žinias apie nukentėjusius ir tikime, kad reikėtų visiems tautiečiams padėti. Kas kuo gali, nors 5 doleriai – ir tai jau yra pagalba“, – sakė S. Ašmonaitė, Tampa Bay JAV Lietuvių Bendruomenės Apylinkės įsteigėja ir valdybos narė.
Visos lėšos keliaus į nukentėjusių žmonių rankas. Paaukoti galite per Zelle įvesdami elektroninį paštą tampabayjavlb@gmail.com arba per GoFundMe: https://gofund.me/ce526fb3