Dailūs „Ceramicat“ indeliai.

Lietuviški Kalėdų kūrėjai

Ieva Marija Mendeikaitė.

Artėjant šventiniam sezonui daugelis ieško ką prasmingo, originalaus ir išskirtinio galėtų padovanoti savo artimiausiems žmonėms – šeimai, draugams, gal net ir gyvūnams. Tačiau pandemijos situacijai įsismarkavus nesinori pernelyg daug laiko praleisti prigrūstuose prekybos centruose, todėl yra puiki išeitis – užsisakyti dovanas internetu ir paremti Lietuvos kūrėjus.

Vienas iš tokių Lietuvos kūrėjų verslų – „Žalčio sodas”, kur gaminami natūralūs vienetiniai rankų darbo odos gaminiai. Čia galima įsigyti ir Ame­rikoje, ir senojoje Europoje mėgstamas mažytes interjero detales – kėdės kojines. Taip yra vadinamos grindų apsaugos kėdėms. Jos saugo grindis nuo subraižymo, gyventojų ausis nuo triukšmo, kurį sukelia atitraukiama kėdė. Taip pat tai gali būti mažmožis, suteikiantis kambariui jaukumo. Taip pat tokios kojinės baldams gali būti naudojamos ir stalams, nors jie ilgai stovės nejudinami ir nestumdomi, tačiau ši detalė baldui su apautom kojom suteiks jaukumo, o kambariui – šiltą atmosferą. Taip pat parduotuvėje galima įsigyti odinius puodelių padėkliukus, raktų pakabukus, adatines, pinigines, knygų skirtukus ir net peilių dėklus! Na, o turbūt pats šilčiausias šių dirbinių apsektas yra tai, kad jie yra viene­tiniai, todėl tokių pačių neturės niekas kitas, be to, šie gaminiai išpuošti gražiais senoviškais lietuvių liaudies motyvais, simboliais ir ženklais.

„Bohometry” sienos papuošimas.

Norintiems odą pakeisti kažkuo ki­tu taip pat rekomenduoju apsilankyti lietuvių kūrėjų rankų darbo parduotuvėje „VIRVEline”, kurioje stalo padėkliukus, padėkliukus puodeliams ir net kilimus galima užsisakyti pagamintus iš…virvių! Tačiau ne tik iš šiaip virvių, bet iš kruopščiai ir originaliai pateiktų Jurgos Gaubaitės atrinktų medžiagų. Elektrėnuose gyvenanti virvės gaminių kūrėja Jurga Gaubaitė nuo mažens gėrėjosi močiutės mezginiais ir atkakliai sekė jos pa­vyzdžiu. Taigi, perėmusi močiutės entuziazmą mezgimui, Jurga užaugo su sentimentaliais atsiminimais ir aiškia aistra rankdarbiams. Jurgos teigimu, meilė rankdarbiams ją aplankė dar vaikystėje: „Mano močiutė buvo nuostabus žmogus. Žiūrint iš šiandienos perspektyvos, negaliu suvokti, kaip ji viską spėjo? Ir namų ūkis, ir maistas, ir atsargos žiemai (vaistažolės, konser­vai). Jos rankdarbiai verti atskiro to­mo – nuo austų didžiulių raštuotų antklodžių (marškomis vadindavo) ir dailiausių megztų pirštinių su pereinančių spalvų lelijomis iki pat voratinklio trapumo nėrinių, makrame pynimo užuolaidų.”

Paklausta, kodėl pasirinko dirbti būtent su virvėmis, Jurga teigia, kad pirmiausia todėl, kad rezultatus galima pamatyti gana greitai: „Virvė stora (5 mm), gaminys neriasi itin maloniai. Jei kažkas nepavyksta, labai paprasta išardyti ir daryti iš naujo. Gaminys nuo to nenukenčia. Taip pat svarbu ir ilgaamžiškumas. Poliesterio virvė yra puiki medžiaga, kuri neblun­ka, netįsta, nekeičia formos, puikiai skalbiama. Man tai labai svarbu, nes vertinu minimalizmą, neperkrautą aplinką, kurioje – tik būtiniausi dalykai. Taigi galiu virvės gaminius pritaikyti daugeliui interjero stilių. Pavyzdžiui, daiktadėžės puikiai atliepia visus poreikius. Tai – stilinga, pap­ras­ta bei miela, nes neabejoju, kad tokiuo­se gaminiuo­se juntama ir kūrėjo energetika, įdėta meilė”, – apie prekinio ženk­lo ištakas pasakoja Jurga.

Ieškantiems dovanų mažiesiems ar mylimiems keturkojams, nuostabi vieta jas atrasti – „Mini Camp”; tai gražių daiktų „stovykla” vaikams (ir gyvūnams). Čia galima nusipirkti rankų dar­bo „palapines” su mielomis pagal­vėlėmis viduje, kuriose jaukumą tikrai atras namuose gyvenanti katė ar kitas uždaras, minkštas vietas mėgstantis gyvūnėlis. Atskirai galima nusipirkti ir pagalvėlių, kurios puikiai tiks ir namuose, ir lauke ir kurios leis jūsų vaikams surengti smagų arbatos vakarėlį su savo draugais.

Vaidos Petreikis darbai iš veltinio.

Mėgstantiems kokybišką keramiką, gražius puodelius ir originalius indus vertėtų pažiūrėti lietuvių projektą, pavadinimu „RaMi Keramika”. Šio projekto autorė – Ramunė, o projekto idė­ja jai kilo dėl noro sukurti jaukų ir originalų dizainą, kuris neprarastų sa­vo funkcionalumo. „RaMi keramika” – tai rankų dar­bas nuo pirmos idėjos ir daikto vizijos iki galutinio jau užbaigto produkto. Čia galima rinktis iš praktiškai visų indų kategorijų – puodelių, lėkščių ir lėkštučių, dubenų bei vazų ir t. t., tai tikrai platus pasirinkimas kiekvieno skoniui ir namų interjerui. Negana to, šiuos darbus puošia ir šmaikštūs posakiai (pvz. – puodelis logikos arba pyrago lėkštė), unikalūs piešiniai ir formos, bet svarbiausia – daug jaukumo.

Indų mėgėjams vertėtų akį užmes­ti ir į kitus lietuvių kūrėjus „CeramiCat”. Keramikos dirbtuvių įkūrėja Inga apie verslo pradžią kalba džiaugsmin­gai: „Keramiką kuriame kartu su vyru Viktoru. Labai džiaugiuosi mūsų komandiniu darbu. Ši veikla – tai mū­sų gyvenimo būdas, savirelizacijos priemonė, savotiška meditacija, kurioje lieki vienas su gabalėliu molio, gero­mis mintimis ir rankomis, norinčiomis kurti. Aš, Inga, esu baigusi farmacijos studijas. Džiaugiuosi turėdama galimybę kasdien padėti žmonėms. Viktoras – diplomuotas ir savo darbą mylintis istorikas. Tačiau visada abu ieškojome, kaip galėtume išreikšti save kūryboje. Keramika užsiimame ketvirti metai ir be galo džiaugiamės, kad tai, kas mums patiems suteikia daug džiaugsmo, patinka ir mūsų klientams. Mūsų keramika gimė iš noro, kad namuose būtų jauku, šviesu ir gera. O dviese visos idėjos įgyvendinamos leng­viau. Kūrybai mus įkvepia gamta. Labai ją mylime ir patys gyvendami gamtoje, kasdien ją stebėdami semiamės noro ir idėjų savo darbams.”

Tai tikrai yra ta vieta, kurioje su meile ir šiluma rankomis gaminti indai ir suvenyrai šildo kiekvieno širdis ir namus. Negana to, visi nulipdyti indai yra padengti gražia ir labai subtilia glazūra, kuri tikrai patiks ir kuklumą bei paprastumą mėgstančiam žmo­gui, ir ryškias spalvas ir persiden­giančius kontrastus besirenkančiam pirkėjui.

Pavyzdžiui, vasaros metu nusprendus paskanauti braškių su pienu ir cukrumi, geriausiai tam tinkantis indas bus būtent „CeramiCat” nulipdytas baltos talpos indas su glazūruotomis braškėmis ant kraštų. O kai šaltą žiemą norėsis tik sėdėti namuose prie židinio ir jaukiai stebėti pro langą krentančias snaiges, tam puikiai tiks švelniai pilkšvos, juodais smulkiais taškeliais pagražintos lėkštės. O norint papildyti tamsų vakarą trupučiuku šilumos ir šviesos, verta apgalvoti ir originaliai nulipdytų, žaliai ir baltai glazūruotų žvakidžių teikiamus privalumus.

Kalbant apie žvakides sunku būtų nepaminėti „CandleHand”. Tai įmonė, kuri siūlo žmonėms natūralias, rankų dar­bo rankas/žvakides. Taip, perskaitėte teisingai, šios žvakės – tai natūralios rankų formos, aukščio ir sudėjimo žvakės. Kiekviena jų – unikali, pagaminta iš aukštos kokybės parafino, todėl dega tikrai ilgai ir dėl savo išvaizdos tikrai dar ilgai gali būti panaudota tiesiog kaip itin originali interjero detalė ar tapti smagia, galbūt net šokiruojančia dovana draugams ar artimiesiems. Taip pat šios žvakės gali būti pačių įvairiausių spalvų bei atspalvių – nuo pastelinių iki ryškiai neoninių.

Bohemiškiesiems menininkams ir jų artimiausiems žmonėms taip pat nereikėtų pro šalį apeiti „Bohometry” parduotuvės. Tai – macrame rankų darbo dekoro elementai bei aksesuarai. Čia taip pat galima nusipirkti įvairiau­sių lietuviškų rankų darbo gaminių – sapnų gaudyklių, sieninių papuo­šimų, kalėdinių dekoracijų, vaisių indelių, stalo papuošimų, užuolaidų surišimų ir t. t. Viskas, ką čia rasite, atitinka aukščiausią kokybę ir yra be galo išskirtina. Taip pat verta atkreipti dėmesį ir į nuostabiuosius rankų darbo giliukus, kuriuos siūlo menininkė Vaida Petreikis. Tai labai paprasta, tačiau be galo originali idėja, kai veltinio ir gilių viršūnėlių pagalba sukuriamas ilgaamžis „giliukas”, kuris tinkamas puošti tiek namus, tiek automobilį, tiek Kalėdų eglutę ir t.t. Vaida taip pat velia ir naujagimių batukus, Kalėdų elfų ir nykštukų kepurėles bei daugelį kitų, širdžiai mielų ir mažų dalykėlių.

Tikiuosi, šis straipsnis Jus įkvėps ieškoti, atrasti ir paremti originalių idėjų kupinus Lietuvos kūrėjus bei parsinešti namo dalelį tos kalėdinės šventiškos nuotaikos, kurią sukuriame atiduodami ir stebindami vienas kitą.

Straipsnis skelbtas laikraščio „Draugas” šeštadieniniame priede „Kultūra” (2021-ųjų m. Gruodžio 18 d. numeryje, nr. 45 (99))