Vargas su čekiais.
Vargas su čekiais.

Naudinga žinoti – vargai su banko čekiais Lietuvoje

„Draugo” info.

Nuo šių metų balandžio 15 dienos Lietuvoje sumažėjo dar vienu banku, kuriame fiziniams asmenims buvo galima išgryninti amerikietiškų bankų čekius doleriais. Šios operacijos nebevykdo jau ir „Swedbank”.

Štai ką į „Draugo” užklausą atsakė „Swedbank” konsultacijų centro srities vadovė Audronė Tirevičienė:

Informuojame, kad bankas nuo š. m. balandžio 15 d. nebeteikia čekių apmokėjimo ir pardavimo paslaugos JAV doleriais, nes bankas turi teisę vienašališkai nuspręst, kokias paslaugas teikti, o kokių teikimo atsisakyti. Apie tai informacija paskelbta viešai.

Bankas šį sprendimą priėmė todėl, kad bankas korespondentas „Deutsche Bank Company Americas” taip pat nebeteikia čekių apmokėjimo ir pardavimo paslaugos JAV doleriais.

Atsižvelgiant į tai, kas nurodyta aukščiau, dėl šios paslaugos suteikimo Jūs galite kreiptis į kitą paslaugų tiekėją.

Ne vienam šio banko klientui tai buvo akibrokštas, nes skirtingai nuo A. Tirevičienės teigimo, informacija apie tai nebuvo paskelbta viešai. Tiksliau sakant, ji buvo paskelbta, bet ne iš anksto, o tik kilus triukšmui. Be to, šią žinią ,,Swedbank” paskelbė vien tik savo tinklalapyje – jokios informacijos viešesnėse erdvėse nebuvo. Negana to, banko darbuotojos ne vien tik Vilniuje, bet ir (mūsų turimomis žiniomis) kituose miestuose aiškino, jog šios paslaugos atsisakyta esą „Lietuvos banko” nurodymu. Todėl galima suabejoti A. Tirevičienės žodžiais iš to paties atsakymo „Draugui”, kad … Mūsų žiniomis, banko darbuotoja klientų aptarnavimo padalinyje šios paslaugos tiekimo banke nutraukimą pakomentavo nurodydama tik tai, kad banke galioja nauja tvarka. Atsiprašome jeigu Jums susidarė įspūdis, jog naują tvarką nustatė ,,Lietuvos bankas”, o ne „Swedbank”, AB.

Nežinia, kaip klientui galėjo susidaryti kitoks įspūdis, jeigu „Swedbank” darbuotojos visos kaip viena aiškina, jog tai – „Lietuvos banko” nurodymu”…

Paaiškinimo kreipėmės į ,,Lietuvos banką”.

Atsakė Jekaterina Govina, Lietuvos banko Finansinių paslaugų priežiūros skyriaus vyriausioji juriskonsultė:

Lietuvos bankas nėra išleidęs privalomų nurodymų komerciniams bankams dėl Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) išduotų čekių inkasavimo (išgryninimo) ir neturi teisės nurodyti komerciniams bankams teikti užsienyje išduotų čekių inkasavimo paslaugą. Tokių čekių išgryninimo paslauga yra teikiama išimtinai komercinio banko sprendimu.

Sprendimai žmonėms, kuriems reikalinga tokia paslauga, tokiu atveju galėtų būti keli – dėl čekio inkasavimo paslaugos kreiptis į kitus Lietuvoje veikiančius komercinius bankus (mūsų žiniomis vienas iš didžiųjų komercinių bankų šiuo metu teikia čekių išgryninimo paslaugą).

Kitas galimas sprendimas – inkasuoti JAV išduotą čekį JAV bankuose, o lėšas į Lietuvą persiųsti kitais būdais (pvz., atliekant mokėjimo pavedimą iš JAV į gavėjo mokėjimo sąskaitą Lietuvoje).

Be abejo, tai gali sukelti nepatogumų, tačiau, kaip jau minėjau, apie tai, kokias paslaugas teikti klientams, sprendžia patys komerciniai bankai.

Apskambinus visų didesnių ir mažesnių bankų atstovybes paaiškėjo, kad išgryninti banko čekius USD doleriais fiziniams asmenims galimybių liko labai nedaug – juos inkasuoja tik du bankai: SEB bankas ir „Danske bankas”. Tačiau ar vieną dieną ir jie neatsisakys šios paslaugos, abiejų bankų atstovai atsakyti negalėjo. Bet jų klausant „tarp eilučių” – tai neturėtų būti kaip perkūnas iš giedro dangaus.

P.S. Abiejų čia pateiktų banko atstovų atsakymų kalba netaisyta.