GEDIMINAS INDREIKA.
2020 m. gegužės 21 d. „Drauge” buvo skelbta Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus informacija apie virtualią kolekcininko Aleksandro Mykolo Račkaus parodą. Gyvendamas Amerikoje A. Račkus rinko lituanistinę ikonografinę medžiagą ir jos kontekstą atspindinčią medžiagą. Šioje kolekcijoje savo dydžiu ir preciziškai sutvarkytomis nuotraukomis išsiskiria fotografo Jono A. Kubiliaus fotografijų rinkinys, kurį sudaro 384 fotografijos, – buvo sakoma minėtoje Čiurlionio muziejaus informacijoje. Šį kartą minėtą straipsnį papildome biografinėmis žiniomis apie fotografą Joną A. Kubilių.

Jonas A. Kubilius gimė 1893 m. Lietuvoje, į Ameriką emigravo 1913 m. New Yorke pramoko fotografijos amato, gavo darbo komercinės fotografijos studijoje. Baigiantis Pirmajam pasauliniam karui įsidarbino General Electric Co. Edison Lamp Works Division, Harrison, NJ, oficialiuoju fotografu.
Po ketverių metų Kubilius įkūrė nuosavą komercinę foto studiją „Allentown Photographic Studio”, 917 Hamilton St, Allentown, PA. Amerikiečiams jis buvo žinomas kaip John A. Kubil. Jo klientai buvo verslininkai ir kompanijos, kurioms reikėjo jų prekių ar pastatų nuotraukų katalogams ir skelbimams. Nuotraukoms gaminti, kaip buvo įprasta komerciniam fotografui, Kubilius naudojo sausąjį stiklo plokštelės negatyvo metodą. Tokie bromo sidabro junginiu dengti stiklo negatyvai buvo patvaresni ir geriau išlaikė matmenų stabilumą. Viena jo žymesnių ankstyvųjų fotografijų yra „Solomon Bell and Son Pottery” keramikos (puodynių) gamykla, esanti Strasburg, Virginia valstijoje. Nuotrauka, daryta apie 1925 m., vaizduoja prie gamyklos stovinčius S. Bell sūnus ir samdinius, vienas jų laiko ąsotį.
Kubilius domėjosi amerikiečių amatininkų darbais, ypač dekoratyvinėmis puodynėmis, pagamintomis Shenandoah paupio Virginijoje miesteliuose. Nuotraukomis iliustravo Alvin H. Rice knygą „The Shenandoah Pottery”, išleistą 1929 m.
Kubiliaus studija specializavosi darydama statiškų objektų ir architektūros fotografijas. Lietuviams jo nuotraukos ypač svarbios dėl paveldo istorijos. Jos byloja apie lietuvių ryžtą išsaugoti religinę ir tautinę tapatybę steigiant parapijas, jų socialinę ir ekonominę veiklą. Palyginus su kitomis JAV etninėmis grupėmis, lietuviai proporcingai prarado didesnę dalį savo architektūrinių paminklų. Kubilius 1929–1934 metais įamžino lietuvių bažnyčių vaizdus pačiu parapijų klestėjimo metu. Jis keliavo nuo Bostono ir Naujosios Anglijos valstijų iki Pennsylvanijos, per angliakasių miestelius ir bažnytkaimius. Keliavo per New Yorko valstiją ir Marylandą, aplankė beveik visus Vidurio Vakarų lietuvių telkinius iki Čikagos, fotografuodamas bažnyčias, mokyklas, kultūros ir privačių verslų patalpas. Gaila, kad Kubilius nerašė dienoraščio, kuriuo galėtume atkurti jo kelionių maršrutą ir patirti įspūdžių.
Nežinoma, ar jis šį stambų projektą vykdė savo iniciatyva, ar jį samdė kunigas Simanas J. Draugelis, Gary, Indiana Šv. Kazimiero parapijos vikaras. Lietuvių enciklopedija rašo: „Draugelis sudarė per 300 amerikiečių lietuvių visuomeninių įstaigų atvaizdų, kurių vieną setą 1935 m. paaukojo Lietuvos vyriausybei, antrą – marijonams”. Draugelis tikriausiai sudarė tik sąrašą visuomeninių pastatų, kuriuos fotografas Kubilius aplankė ir užfiksavo. Kun. Draugelis rinko lietuvių išeivijos parapijų statistiką ir vėliau leido statistikos žurnalą „Pasiuntinys”. Viena aišku: toks foto dokumentavimas reikalavo daug lėšų ir laiko. Kubilius pasiryžo tokiam darbui ne tiek dėl pelno – toks darbas buvo finansiškai nuostolingas, kiek dėl noro dokumentuoti Amerikos lietuvių gyvenimą. Projektas liko nebaigtas, nebuvo aplankyta Michigano valstija ir miestai į vakarus nuo Illinois.
Kubiliaus rinkinys Lituanistikos tyrimo centre
Lituanistikos tyrimo centro (LTC) foto archyve Lemonte sukaupta daugiau kaip 200 Jono Kubiliaus originalių fotografijų, paties autoriaus numeruotų pagal geografinę vietovę. Keliolika Kubiliaus nuotraukų iš LTC buvo paskolinta Amerikos lietuvių bibliotekos leidyklai, kai buvo leidžiama knyga „Pennsylvanijos angliakasių Lietuva”. Panašu, kad šios nuotraukos nebuvo archyvui grąžintos. Kubiliaus originalūs 8”x10” formato stiklo negatyvai tikriausiai liko Allentowne, po jo mirties jie buvo perduoti Allentown miesto muziejui.

LTC foto archyvo Jono Kubiliaus rinkinys (autoriaus tvarka nr. 1) prasideda Philadelphijoje, PA – Šv. Kazimiero bažnyčia, įkurta 1893 m. Ši parapija dar veikia ir dar aukojamos lietuviškos Mišios sekmadieniais. Toliau Kubilius vyko į pirmąją Amerikos lietuvių sostinę Shenandoah. Ten 1894 m. buvo pašventinta gotiško stiliaus, katedros skalės Šv. Jurgio bažnyčia (nr. 62). Nuotraukose – šventovės nava ir altoriai, klebonija, mokyklos ir seselių mokytojų namai. Šv. Jurgio parapija buvo viena stipriausių, vienu metu parapijiečių buvo 7 000. Nuo 1936 iki 1966 m. jos mokyklą baigė 830 lietuvių vaikų. 1938 m. bažnyčioje kilo gaisras, apnaikino altorius. Klebonas kun. Juozas Karalius paprašė atnaujinant bažnyčios vidų panaudoti lietuvių liaudies meno motyvus iš dail. Antano Tamošaičio knygos „Sodiečių menas”. Kai Algimantas Kezys aplankė ir fotografavo bažnyčią 1972 m., lietuviški ornamentai tebebuvo. 2009 m. Šv. Jurgio bažnyčia buvo nugriauta, jos vietoje šiandien – tuščias, pieva apžėlęs sklypas.
Šv. Vincento Pauliečio parapija Girardville, PA (nr. 86), 1907 m. įsteigta angliakasių lietuvių. Parapijiečiai Kubiliui papasakojo, kaip klebonas Pranas Augustaitis skundėsi, kad toks nedidelis lietuvių telkinys įstengia išlaikyti net 15 saliūnų. Kun. Augustaitis buvo Pilnųjų Blaivininkų susivienijimo Amerikoje pirmininkas, pamoksluose smerkdavo alkoholizmą.
Pittston, PA, Šv. Kazimiero bažnyčia (nr. 56) buvo pastatyta 1912 m. Pitstonietis Leonas Šeporaitis 1904 m. įsteigė nealkoholinių gėrimų fabriką „Sheporaitis Bottling Works”, kuris sėkmingai konkuravo Pennsylvanijos rinkoje. Kubilius fotografavo gėrimų produkcijos mašiną, kaip išsirikiavę „Shep’s citrus soda” buteliai keliauja konvejeriu (nr. 61). Šeporaitis taip pat įsteigė Lietuvių piliečių klubą ir buvo pirmasis lietuvis Pittstono miesto seime.

Šv. Roko bažnyčia Montello, MA (Brockton priemiestis), buvo pastatyta 1900 m. Parapija plėtėsi, 1915 m. pastatyta mūrinė šventovė. Kubiliaus nuotraukoje nr. 330 – senoji medinė bažnyčia, kuri tapo parapijos svetaine. Šioje parapijoje daug metų klebonavo kun. Jonas Švagždys, vedęs kovą prieš komunistinę Bimbos įtaką. Iš šios parapijos kilo kazimierietė seselė Margarita Marija Mazgelis, dirbusi Čikagos Šv. Jurgio ir Švč. Mergelės Marijos Gimimo parapijų mokyklose.
LTC Kubiliaus rinkinyje yra tėvų Marijonų 20 nuotraukų ciklas iš Marianapolio kolegijos ir vienuolyno Thompson, CT, ir vaizdų iš buvusio marijonų ūkio bei seminarijos Hinsdale, Illinois.
Čikagos skerdyklų rajone – Šv. Kryžiaus parapija, įsteigta 1904 m., rodoma septyniose Kubiliaus fotografijose. Renesanso stiliaus bažnyčia pastatyta 1914 m. Nr. 232 – šventovės vidaus perspektyva, kai dar nebuvo įrengti vitražai, masyvias lubas puošia gausios angelų ir šventųjų freskos. Šv. Kryžiaus bažnyčios atviroje erdvėje nėra stulpų, kurie blokuotų matomumą, todėl ji puikuojasi tobula akustika. Po karo atvykę lietuviai šią bažnyčią išdekoravo Adolfo Valeškos meno studijos darbais. Parapijos chorą sudarė „Dainavos” ansamblio nariai. Kiti parapijos pastatai – mokykla, klebonija ir seserų namas. Šiandien Šv. Kryžiaus parapija tarnauja ispanakalbiams.
Čikagos Bridgeporto rajone fotografavo Šv. Jurgio bažnyčią, kuri jau nugriauta. „Įamžino Lietuvių auditoriją, Mildos teatrą, legendinę Justino Kulio” vaistinę ir Halsted gatvės vaizdą, kurioje matyti „Ramovos” kino teatras.
Aleksandro M. Račkaus fondas Čiurlionio dailės muziejuje Kaune
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus Kaune Aleksandro Mykolo Račkaus fonde saugo 384 Kubiliaus nuotraukų kolekciją. Ant fotografijų žemutinio krašto – „J. A. Kubilius” autografai, ant kartoninių pasportų (rėmų) – aprašai. Nugarinėje pasportų pusėje – antspaudai: „NOTICE – Property of John A. Kubil, Allentown Photographic Studio, and shall not be reproduced nor used in any way without written permission. John A. Kubil. Allentown, Penn.”

Vaida Sirvydaitė-Rakutienė, Čiurlionio dailės muziejaus Fototekos skyriaus vadovė, straipsnyje „Lietuvių išeivijos aplinka fotografijose” paaiškino Aleksandro M. Račkaus rinkinio patekimo į Vytauto Didžiojo kultūros muziejų aplinkybes. Kun. Simanas Draugelis 384 J. Kubiliaus fotografijas paskolino dr. Aleksandrui Račkui eksponuoti 1935 m. Vytauto Didžiojo universitete vyksiančioje parodoje „Kaip lietuviai Amerikoj gyvena”. Parodoje daugiausia buvo eksponuota Račkaus numizmatikos kolekcija. Pagal sutartį Kubiliaus nuotraukos turėjo būti laikomos Vytauto Didžiojo kultūros muziejuje Kaune iki bus išspręsti grąžinimo savininkui reikalai. V. Rakutienė rašo: „Žinant faktą, kad rinkinio savininkas buvo kun. S. Draugelis, nederėtų šio (Kubiliaus) rinkinio pristatyti kaip dr. A. M. Račkaus kolekcijos dalies”.
M. K. Čiurlionio dailės muziejaus A. M. Račkaus rinkinio fotografijos yra suskaitmenintos, jas galima peržiūrėti LIMIS (Lietuvos integralios muziejų informacijos sistema) interneto tinklapyje. cdm.limis.lt/virtualios-parodos/Čiurlionio dailės muziejus fotografijas numeravo savo nuožiūra, nesilaikydamas Kubiliaus autorinės numeracijos. Kubilius gana kruopščiai buvo identifikavęs nuotraukas, bet jis neišvengė klaidų: nr. 251 klaidingai pažymėta Šv. Baltramiejaus bažnyčia. Turėtų būti: Šv. Kazimiero bažnyčia ir mokykla, Chicago Heights, IL. Čiurlionio muziejus kai kurių Kubiliaus nuotraukų neatpažino: inventoriuje Ta510 pažymėta tik „mūrinė bažnyčia”. Ta yra Šv. Luko bažnyčia, Bentleyville, PA.

Kubiliaus nuotraukose įamžintas veiklus Bostono, MA, lietuvių telkinys. Nr. 326 –laikraščio „Keleivis” redakcijos pastatas, pirmame aukšte – kavinė. Kubilius aplankė K. Šidlausko vaistinę, Lietuvių piliečių klubą ir garsią J. Stakio aludę, kurios sienos buvo papuoštos pasižymėjusių lietuvių sportininkų atvaizdais. Katalikiškas laikraštis „Darbininkas” tuomet buvo leidžiamas Bostone.
Kun. Juozo Žebrio rūpesčiu 1911 m. buvo pastatyta nauja Šv. Andriejaus bažnyčia New Britain, CT. Po kelių metų du lietuviai socialistai, įsiveržę į kleboniją, kunigą Žebrį ir ten dirbusią moterį nužudė. Kubiliaus nuotraukose nr. 365–367 – Šv. Andriejaus bažnyčia.
Cleveland, OH, apylinkėje Kubilius rado klestinčią ir susipratusią lietuvių bendruomenę. 1916 m. įsteigtas laikraštis „Dirva”, veikė lietuvių bankas, valgyklos ir kiti verslai. Nuotraukoje nr. 157 – tautiška Lietuvių svetainė (Lithuanian Hall). Kubiliaus vizito metu jau buvo įsteigta antroji lietuvių parapija – Nepaliaujamos Pagalbos Švč. Mergelės Marijos.
Čikagos Marquette Parkas pelnė net du Kubiliaus nuotraukų ciklus. Pirmajame – kazimieriečių vedama Šv. Kazimiero akademija ir vienuolynas ir Švč. Mergelės Marijos Gimimo parapija bei mokykla. Antrame cikle – Šv. Kryžiaus ligoninė, pastatyta Lietuvių katalikų labdarių sąjungos. Rinkinyje – retos architekto Mato E. Žaldoko suprojektuotos ligoninės vidaus vaizdai, operacinės kambarys, senoji koplyčia. Ironiška – šių mūsų ligoninės nuotraukų Čikagos archyvuose nebeturime.
Vėlesnieji J. Kubiliaus darbai
Antrojo pasaulinio karo metu Kubiliaus „Allentown Photographic” studija dar sėkmingai veikė, gavo užsakymų fotografuoti spalvotus miestų vaizdus atvirukams (post cards). 1946 m. fotografavo ciklą nuotraukų Muhlenberg College laivyno kadetų iškilmių metu. Kubiliaus darbai iki šiol dar nėra pakankamai įvertinti ir tyrinėti, jo biografija tebelieka nepilna.
Kubilius mėgo rinkti antikvarinius meno artefaktus, savo namuose turėjo keramikos ir nefrito vazų, nefrito Buddha statulą, dail. Koeck tapybos darbų. Turėjo pašto ženklų kolekciją. Jonas Kubilius mirė 1947 m. birželio 24 d.
Allentown „Morning Call” laikraštis 1947 m. birželio 25 d. pranešė apie Jono Kubiliaus mirtį: „Fotografas John A. Kubil mirė vakar naktį Allentowno ligoninėj, kur jis buvo pacientu dvi savaites. Jis buvo 53 metų ir gyveno 38 S. Madison St. … Jis buvo narys Lehigh Valley Professional Photographers asociacijos. Nuliūdę liko artimiausi šeimos nariai, brolis William iš Tucson, Arizona, du sūnėnai ir seserėčia”. Po pamaldų Kearney, NJ, Sopulingosios Dievo Motinos bažnyčioje Jonas Kubilius buvo palaidotas Holy Cross kapinėse, Bergen County, New Jersey. Jo šeimos paminkle užrašyta pavardė: „KUBILUS” ir vardai: Andrew, John A., Antanina.
