Stefanija Čikagoje. (Asmeninio albumo nuotraukos)

Už Lietuvos sienų dūmų nėra

Raimundas Marius Lapas.

Prodiuseris Vladas Linauskas ir redaktorė Irma Mačiulytė.
Prodiuseris Vladas Linauskas ir redaktorė Irma Mačiulytė.

Lietuva, nuo seno patyrusi ne vieną emigracijos bangą, pasaulyje turi didelę diasporą – skaičiuojama, kad už Lietuvos ribų gyvena apie 1,3 mln. lietuvių ir lietuvių kilmės žmonių. Nacionalinis transliuotojas, Lietuvos radijas ir televizija (LRT), atsižvelgdamas į užsienyje gyvenančių lietuvių poreikius, nuo 2015 m. sausio 10 d. pradėjo laidą „Pasaulio lietuvių žinios”. „Tai pirmoji originali laida, ugdanti lietuviškąjį tapatumą, plėtojanti viso pasaulio lietuvių ryšius, puoselėjanti geriausias kultūrines tradicijas, suprantamai informuojanti tautines bendruomenes apie joms aktualius įvykius, formuojanti solidarumo su  Lietuva elgesio modelį”, – sako LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius.

„Labai džiaugiamės, jog gauname vaizdo reportažus ir įvairius pranešimus iš aktyvių lietuvių bendruomenių. Visus užsienyje gyvenančius tautiečius raginame prisijungti prie projekto, siųsti informaciją apie aktualius lietuvių bendruomenės įvykius jų gyvenamoje šalyje, teikti pasiūlymus, dalintis komentarais”, – kviečia „Pasaulio lietuvių žinių” prodiuseris Vladas Linauskas.

„Pasaulio lietuvių žinios” transliuojamos kiekvieną šeštadienį per „LRT Lituanica” 11:15 val. v. – Lietuvos laiku, 9:15 val. v. – Londono laiku, 4:15 val. p. p. – New Yorko laiku, 3:15 val. p. p. – Čikagos laiku. Laidą tiesiogiai galima matyti ir tinklalapyje http://www.lrt.lt/mediateka/tiesioginiai/lrt-lituanica. Su laidos kūrėjais susisiekti galite elektroniniu paštu tapatybe@lrt.lt, mob.tel. (UK) +447554596014, mob.tel (LT) +37067455468.

Vietoj vizitinės…

Gimiau ir užaugau Lietuvoje, Vilniuje. Mokykloje visuomet būdavau renginių sūkuryje. Nuo pat ankstyvos paauglystės traukė įvairūs meniniai projektai, kultūriniai renginiai. Baigdama mokyklą ilgai negalėjau apsispręsti, kokiu keliu noriu eiti toliau, tad Tarptautinėje teisės ir verslo aukštojoje mokykloje pasirinkau Vizualinės komunikacijos studijų programą. Ten gavusi daug įvairių menų pagrindų, atradau naują aistrą – videomeną, į ką gilinuos ir su kuo dirbu iki šių dienų.

Šiomis savaitėmis „Vėjų mieste”, įvairiuose lietuviškuose renginiuose dažnai matydavome simpatišką, vikrią rausvaplaukę, lakstančią su kino kamera. Galbūt jūs neturėjote galimybių su ja pasilabinti ir išsiaiškinti, ką gi ji čia veikia? Jauna, bet ne pirmą sykį viešinti Čikagoje Stefanija Kilmanaitė, savo kino objektyve spėjo užfiksuoti mums, išeiviams, svarbius renginius, žmones bei įstaigas. O prieš šiek tiek daugiau nei metus atvykdama į JAV ji net nepagalvojo, jog šis privatus, „atostoginis” vizitas virs intensyviu profesiniu darbu.

– Stefanija, papasakokite plačiau apie „Pasaulio lietuvių žinių” laidos turinį, formatą.

– „Pasaulio lietuvių žinios” – tai pirmoji originali „LRT Lituanica” žinių laida, kurią kuria aktyvios įvairių kraštų lietuvių bendruomenės. Turinį sudaro reportažai apie svarbiausius savaitės įvykius bei renginius, itin aktualius bendruomenių nariams. Žinias papildo rubrika „Tapatybė.LT”. Iš kitų laidų šis projektas būtent ir išsiskiria formatu, nes tik šioje laidoje patys žiūrovai gali tapti laidos kūrėjais.

– Laida perduodama jau daugiau nei metai, žodžiu – projektas pasiteisino?

– Pradedant šį projektą buvo akivaizdu, kad jis turės didelę paklausą, nes kiekvieną savaitę pasaulyje vyksta kokie nors lietuviams svarbūs renginiai ir akcijos. Nors šiuo metu tautiečiai gyvena ir aktyviai veikia ne tik geografinėje Lietuvoje, tačiau nacionalinės žiniasklaidos dėmesio sulaukia ne taip jau dažnai. Džiaugiamės, kad nacionalinis transliuotojas rimtai atsižvelgė į šią realybę ir ėmėsi misijos tiesti informacinius tiltus tarp viso pasaulio lietuvių. Projektas pasiteisino ir organizacine prasme – savanoriškai jungiasi vis daugiau bendruomenių deleguotų reporterių, auga žiūrovų skaičius, jaučiame vis didesnį grįžtamąjį ryšį.

Videografė Stefanija Kilmanaitė ir laidos vedėjas Modestas Mastavičius.
Videografė Stefanija Kilmanaitė ir laidos vedėjas Modestas Mastavičius.

– Kuo skiriasi jūsų laida nuo kitos LRT – „Tapatybė.LT” – laidos?

– Projektas „Pasaulio lietuvių žinios” gimė iš „Tapatybė.LT” laidos. Šiuo metu  „Tapatybė.LT” yra „Pasaulio lietuvių žinių” rubrika, kurioje žiūrovai gali išvysti autoritetingus tautiečius, savo darbais bei mintimis įkvepiančius saugoti bei puoselėti lietuvišką tapatybę.

– Kas laidą finansuoja? Ar ji – LRT nuosavybė?

– Laida yra autorinė, autorinės teisės priklauso įmonei „Tapatybe.LT LTD”, kuri kasmet dalyvauja Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) programų konkurse, jį laimi ir tokiu būdu laida patenka į „LRT Lituanica” tinklelį. Laidos transliavimo teisės priklauso LRT.

– Pripažinkime – transliavimo laikas nelabai patogus. Manyčiau, žiūrovas vėlyvą šeštadienio vakarą mieliau žiūrėtų kokį trilerį ar pramoginį koncertą, o New Yorke ar Čikagoje gyvenantis lietuvis vargu ar popietę sėdės prie kompiuterio ekrano ir stebės tokias, na, sakykime, „rimtas laidas”…

– Iš dalies sutinkame su tokiu jūsų teiginiu, kad transliavimo laikas ne visada ir ne visiems patogus. Todėl raginame žiūrovus rašyti elektroniniu paštu lrt@lrt.lt ir išsakyti savo lūkesčius. Tuos, kurie neturi galimybių stebėti „Pasaulio lietuvių žinias” šeštadienį, kviečiame įsijungti laidos kartojimus (per savaitę laida kartojama 4 kartus) arba žinias patogiu metu žiūrėti LRT.lt Mediatekoje.

– O gal šias žinias galima žiūrėti satelitinių lėkščių pagalba abonentiniu būdu?

– Tiesiogiai „LRT Lituanica” „Pasaulio lietuvių žinias” galima stebėti keliais būdais – internetu (tinklalapyje LRT.lt) arba per palydovą (Šiaurės Ameriką „LRT Lituanica” pasiekia palydovu „Galaxy 19”, administruojamu bendrovės „Globecast” padalinio JAV „World TV”). Daugiau informacijos apie „LRT Lituanica” pasiekiamumą Šiaurės Amerikoje galima rasti čia: www.lrt.lt/lituanica.

Žvirblį ir lietuvį rasi visur

– Kiek žmonių, gyvenančių Lietuvoje, žiūri šią telelaidą? Gal turite demografinių duomenų, kas jis ar ji? Ar tai žmonės, turintys šeimos narių ar giminių, gyvenančių už LR ribų?

– Nesame kompetentingi atsakyti į šį klausimą, jis turėtų būti adresuotas LRT vadovybei.

– Ko gero, didžiausia jūsų auditorija yra Anglijoje, Airijoje, JAV?

– Taip, nes būtent šiose šalyse gyvena daugiausiai lietuvių. Dar prie šio sąrašo pridėtume Vokietiją, Beneliukso šalis, Norvegiją, Prancūziją, Austriją.

Stefanija filmuoja šokėjų pasirodymą Navy Pier.
Stefanija filmuoja šokėjų pasirodymą Navy Pier.

– Ar manoma, kad jūsų laidą žiūri lietuviai iš visų pasaulio šalių?

– Esame įsitikinę, kad „LRT Lituanica” „Pasaulio lietuvių žinias” potencialiai mato visi, suprantantys lietuviškai.

– Išsamesnių pokalbių su išeiviais pusvalandžio laidos rėmuose turbūt nereiktų tikėtis?

– Jei matėte, „Pasaulio lietuvių žiniose” rodomi trumpi reportažai, atsakantys į klausimus: kas, kur, kada, kodėl? O štai rubrikoje „Tapatybė.LT” galima pasiklausyti išsamių įžvalgų.

– Gal laidose rodoma sugrįžusių išeivių į Lietuvą veikla? Ypač Vilniuje, kur nuolat organizuojami įvairūs jų renginiai, pokalbiai?

– Mūsų koncepcija yra neskirstyti lietuvių į išeivius ar „ateivius”, tačiau pavyzdžių apie tautiečius, išvykusius į užsienį pasisemti žinių ir patirties bei vėliau sugrįžusius į Lietuvą, tikrai daug. Pavyzdžiui, projekto „Talentai Lietuvai” dalyviai.

Kojos – Lietuvoj, galva – Amerikoje

Draugo reportažo filmavimas.
Draugo reportažo filmavimas.

– Stefanija, kokie keliai jus atvedė į šios laidos kūrybinę komandą?

– Tikiu likimu, tad drąsiai sakau, kad „Pasaulio lietuvių žinių” vaizdo redaktore tapau neatsitiktinai. 2015 metų pirmoje pusėje viešėjau pas artimą šeimos draugę JAV. Tuo metu buvau ką tik baigusi studijas. Amerikoje susipažinau su „Draugo” vyriausiąja redaktore Ramune bei jos vyru, šio laikraščio nuolatiniu bendradarbiu Raimundu Mariumi Lapais. Jų dėka grįžusi į Lietuvą susitikau su žurnalistu Vitaliu Zaikausku, per kurį susipažinau su „Pasaulio lietuvių žinių” prodiuseriu Vladu Linausku.

– Ar didelė jūsų redakcija?

– Mūsų redakciją sudaro 100 nenuolatinių korespondentų iš trisdešimties šalių. Džiaugiamės, kad sulaukiame vis daugiau pasiūlymų bendradarbiauti ir iš profesionalių žurnalistų.

– Būna, kad pritrūksta medžiagos?

– Būna, kad pritrūksta, būna ir pertekliaus…

– Nuostabi toji virtualioji erdvė. Jau trejetą savaičių viešite čia, Čikagoje, visus reportažus montuojate ir elektroniniu būdu siunčiate į Vilnių…

– Manau, kad internetas yra vienas iš žmonijos variklių, skatinančių mus judėti, nebijoti keisti nusistovėjusių taisyklių, kurios šiuolaikinėje visuomenėje neišvengiamai kinta, tobulėja. Man mano darbo specifika yra išsipildžiusi vaikystės svajonė. Jei kažkas darbo vietą įsivaizduoja tik sėdint biure, tai aš sakau, kad mano biuras yra visas pasaulis – su vaizdo kamera, kompiuteriu ir internetu „užantyje”.

– Ir net neatvykusi darbo reikalais imate į rankas kino kamerą ir filmuojate!

– Negalėjau nepasinaudoti proga. Kai esi šalia tokios stiprios, didelės ir organizuotos lietuvių bendruomenės, kupinos šviesių, nuoširdžių ir įkvepiančių tautiečių, kojos pačios veda juos aplankyti, o vėliau parodyti visam pasauliui.

– Gal buvo koks jums pačiai išskirtinis reportažas?

– Tikrai nuoširdžiai pamąsčiau – negaliu išskirti kažko vieno. Galvoje sukasi tuzinas sutiktų herojų. Teko apsilankyti Čikagos pramogų centre – Navy Pier – vykusiame Lietuvos Nepriklausomybės minėjime, Lemonte įsikūrusiame Pasaulio lietuvių centre bei Lietuvių dailės muziejuje, Dievo namuose Palaimintojo Jurgio Matulaičio misijoje bei Western Springs esančioje Tėviškės lietuvių evangelikų liuteronų parapijoje. Be galo buvo smagu aplankyti seniausio už Lietuvos ribų – Čikagoje – leidžiamo lietuviško laikraščio „Draugas” redakciją. Visą dieną praleidau jūsų nuostabioje pastogėje! Tikrai manau, kad „Pasaulio lietuvių žinių” žiūrovams bus įdomu išvysti, kaip laikraštis atkeliauja iki jų namų durų. Visos šios vietos yra kupinos lietuvių dvasios. Lankytinų vietų yra nesuskaičiuojama gausybė, gaila, kad neturiu daug laiko, nes manoji viešnagė JAV baigiasi.

Daug kalbų moku, ir visos jos lietuviškos

– Ieškote bendradarbių? Ar jie turi būti profesionalai? Kokie reikalavimai tokiems entuziastams?

– Mūsų laidos koncepcija tokia nuostabi, jog projekte gali dalyvauti ir nebūtinai profesionalai. Bet yra viena sąlyga – jie turi būti aktyvūs savo gyvenamo krašto lietuvių bendruomenės nariai. Gebėjimas kurti lydraščius ar filmuoti vaizdą yra tik privalumas, bet ne sąlyga, kuri stabdytų svarbiausią laidos misiją – pranešti apie bendruomenei svarbų įvykį. Pradėjome nuo mažo būrelio entuziastų, dabar turime dešimtį profesionalų, kurie nuolat teikia reportažus.

Darbo aplinka.
Darbo aplinka.

– Kuriuose miestuose labiausiai norėtumėte turėti nuolatinių bendradarbių?

– Visuose pasaulio miestuose ir miesteliuose, kuriuose yra bent vienas lietuvis.

– Pramogų pasaulyje sakoma „The show must go on…” Sakykit, laidos egzistavimo laikotarpiu, ar buvo kažkokių keistų ar kurioziškų įvykių?

– Ši veikla kupina įvairių netikėtų situacijų. Laida turi pasirodyti kiekvienos savaitės šeštadienį. Būna, kad kažkuris komandos narys suserga, koją pakiša techninės kliūtys arba gauname valandos trukmės medžiagą, nufilmuotą vienu rakursu ar „drebančia” kamera. Iššūkiai patys įvairiausi, džiugu, kad visada juos įveikiame. Esame labai priklausomi nuo interneto ir jo greičio. Lietuvoje jokių problemų nėra, tačiau užsienyje pasitaiko kurioziškų situacijų. Kartą Graikijoje pasikliovėme vietinių graikų pažadais apie spartų internetą, o rezultatas buvo toks, kad laida eterį pasiekė tik sekmadienį, t.y., pavėlavo visą parą!

– Kokią matote šios laidos ateitį? Ar mes ją matysime po trejų, penkerių ar dešimties metų? Ar išeiviai įsilies į vietinę visuomenę  ir neliks organizuotos lietuviškos veiklos, o tuo pačiu nebus ko rodyti?

– Mūsų nuomone, artimiausius 5–10 metų tokio turinio laidoms paklausa tik augs, nes tautiečių, jau įsikūrusių ar šiuo metu bandančių įsitvirtinti svečiose šalyse, nemažės. Tikime, kad „Pasaulio lietuvių žinios” išsivystys į laukiamiausią viso pasaulio lietuvių savaitinę laidą.