Kerpama pastato atidarymo juostelė.
Kerpama pastato atidarymo juostelė (iš k.): Arūnas Antanaitis, Valdas Adamkus, Visvaldas Matijošaitis ir Algirdas Butkevičius. (A. Vaškevičiaus nuotraukos )

Dovana Kaunui ir Lietuvai – lankytojus pakvietė Prezidento V. Adamkaus biblioteka-muziejus 

Algis Vaškevičius.

Praėjusį penktadienį, balandžio 29 dieną, Kaune surengtos ypatingos iškilmės – duris atvėrė Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus. Jis įsikūrė modernizmo stiliaus pastate, kuris S. Daukanto aikštėje iškilo dar 1910 metais. Pirmosios Respublikos laikais 1922–1933 metais jame veikė Lietuvos užsienio reikalų ministerija, o pirmasis jos ministras Augustinas Voldemaras buvo Prezidento V. Adamkaus krikšto tėvas. Pastatas iš išorės beveik nepakito, tačiau viduje teko įrengti liftą, buvo su-tvarkyta palėpė, kurioje įsikūrė Lietuvių išeivijos instituto biurai.

V. Adamkaus biblioteka-muziejus.
V. Adamkaus biblioteka-muziejus įsikūrė pastate, kuriame tarpukaryje veikė Užsienio reikalų ministerija.

Atidarymo renginyje dalyvavo premjeras Algirdas Butkevičius, pirmasis Nepriklausomybę atkūrusios Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis, miesto meras Visvaldas Matijošaitis, Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius Juozas Augutis, taip pat atvyko buvęs Latvijos prezidentas Valdis Zatlers, ministrai, užsienio šalių ambasadoriai. Tarp svečių buvo galima išvysti ir gausų būrį išeivijos atstovų.

Sveikindamas susirinkusius Kauno meras V. Matijošaitis džiaugėsi, kad toks išskirtinis pastatas papuošė miestą ir prisiminė Prezidento V. Adamkaus pasakytus žodžius, jog „Kaunas gyvas”, kurie, anot jo, yra pats didžiausias įvertinimas. Naująjį muziejų-biblioteką VDU rektorius J. Augutis vadino ir dovana Kaunui, ir dovana Lietuvai.

„Tai jaudinanti akimirka, trūksta žodžių išsakyti tai, ką aš jaučiu. Svarbiausia, kad ši vieta atliktų užduotį ir būtų tęsiamas valstybingumas. Tai reikalinga tam, kad žmonės galėtų prisiliesti prie tų dokumentų, knygų ir tobulėtų. Norisi, kad čia vyktų diskusijos, kad čia lankytųsi ir savo žinias gilintų jauni žmonės. Ačiū visiems rėmėjams, be kurių paramos ši idėja nebūtų įgyvendinta”, – sakė Prezidentas V. Adamkus.

V. Adamus ir V. Landsbergis.
V. Adamus ir V. Landsbergis.

Naujojo pastato juostelę V. Adamkus perkirpo kartu su premjeru, VDU rektoriumi ir Kauno meru. Ministras pirmininkas A. Butkevičius sveikinimo kalboje pabrėžė, kad „Prezidentas V. Adamkus šiandien savo gimtajam miestui Kaunui ir visai Lietuvai dovanoja istorinę dovaną. Jos vertė gerokai didesnė nei materialinė išraiška, tai – edukacinė ir kultūrinė erdvė, kurioje sukauptas šalies vadovo istorinis paveldas”.

Anot premjero, šioje bibliotekoje žmonės ras tai, ką Prezidentas puoselėjo gyvendamas svetur ir tai, kokią Lietuvą jis kūrė sugrįžęs į Tėvynę. „Prezidentas vedė Lietuvą kelyje į euroatlantinę bendruomenę, aktyviai plėtojo Rytų kaimynystės idėjas ir įėjo į istoriją kaip atviros ir stiprios užsienio politikos kūrėjas”, – sakė Vyriausybės vadovas.

Sveikindamas Prezidentą V. Adamkų, ministras pirmininkas A. Butkevičius dėkojo už nuolatos stiprinamus solidarumo, laisvės ir demokratijos principus ir teigė, jog ypač jaunimui svarbu pažinti Prezidento vidines nuostatas, gyvenimo vertybes. Vyriausybės kanceliarija galėjo prisidėti prie bibliotekos-muziejaus įsteigimo, tam skirdama 1,15 mln. eurų.

Prezidentą sveikino ir Lietuvių fondo atstovai L. Narbutis ir G. Damušytė.
Prezidentą sveikino ir Lietuvių fondo atstovai L. Narbutis ir G. Damušytė.

V. Landsbergis savo kalbą, kaip pats prisipažino, pasakė Kovo 11-osios stiliumi. „Valdas Adamkus turėjo puikią idėją šalia kitų gerų idėjų ir ją pavyko įgyvendinti. Aš sveikinu Lietuvos valstybę, kuri suprato šios idėjos reikšmę, prisidėjo prie jos įgyvendinimo”, – sakė jis.

Po sveikinimo kalbų daugybė į atidarymą atėjusių žmonių galėjo apžiūrėti atnaujintą pastatą. Kuriant V. Adamkaus prezidentinę biblioteką, buvo siekiama atskleisti ne tik Prezidento asmeninio gyvenimo, profesinės veiklos bei tarnybos šalies vadovo pareigose aplinkybes, bet ir nutiesti paraleles tarp asmenybės likimo ir valstybės istorijos, parodyti, kaip vieno žmogaus gyvenime atsispindi mūsų tautos ir valstybės XX amžiaus istorinės pervartos, Nepriklausomybės atgavimo, valstybės kūrimo ir augimo pastangos.

„Labai džiaugiuosi, kad susirinko tiek daug žmonių, džiaugiuosi, kad laiku pavyko pabaigti darbus – statybininkai išsikraustė vos prieš porą dienų. Jeigu prieš metus kas nors būtų pasakęs, kad šiandien, Lietuvos įstojimo į Europos Sąjungą dienos išvakarėse atidarysime pastatą, niekaip nebūčiau patikėjęs. Tikiuosi, kad biblioteka-muziejus bus gausiai lankomas, čia nuolat vyks įvairūs renginiai, pirmieji planuojami jau gegužės mėnesį”, – pasakojo „Draugui” šios institucijos direktorius Arūnas Antanaitis.

Bibliotekoje – gausu knygų ir periodikos leidinių.
Bibliotekoje – gausu knygų ir periodikos leidinių.

Neabejojama, kad Prezidentinėje bibliotekoje kaupiamas archyvas ir istorinė medžiaga taps studijų objektu ir bus naudinga besidomintiems lietuvių išeivijos gyvenimu ir pastangomis keliant Lietuvos laisvės bylą, taip pat tiems, kurie tyrinės atkurtos Lietuvos valstybės pirmojo dvidešimtmečio politinį, visuomeninį ūkinį ir kultūrinį gyvenimą. V. Adamkaus sukauptos meno kūrinių kolekcijos bus įdomios meno gerbėjams ir tyrinėtojams.

V. Adamkaus bibliotekos-muziejaus ekspozicijos įrengtos per keturis aukštus. Pirmame aukšte galima rasti Prezidento V. Adamkaus sukauptą biblioteką – ji visus lankytojus priims šiek tiek vėliau, kol kas perkeltos ne visos knygos. Čia veiks ir skaitykla, tad kiekvienas galės susipažinti su išeivijos literatūra bei Prezidento sukaupta knygų kolekcija.

Antrame aukšte lankytojai gali susipažinti su V. Adamkaus apdovanojimais, svarbesniais gyvenimo etapais. Jau pirmąją dieną daugelis stebėjosi, kiek daug įvairių apdovanojimų yra gavęs Prezidentas bei jo žmona Alma, taip pat čia yra ir įvairių universitetų togos, kurias gavo V. Adamkus. Atskiras kambarys yra įrengtas ir Europos Sąjungai – čia eksponuojamas „Metų žmogaus” apdovanojimas, kurį yra gavęs V. Adamkus. Šiame aukšte iškabintos ir Prezidento nuotraukos iš kelionių, neoficialių susitikimų. Juose – ir laisvalaikio minutės, ir sudėtingo darbo akimirkos.

Iš Valdo Adamkaus gyvenimo.
Iš Valdo Adamkaus gyvenimo.

Trečiasis pastato aukštas skirtas menui – ir V. Adamkus, ir jo žmona Alma mėgsta meną ir dažnai remia kultūrą, todėl čia galima pamatyti paveikslus, kuriuos Adamkų šeima yra įsigijusi ar gavusi dovanų. Čia galima rasti ir didelį ponios Almos paveikslą, kurį jai padovanojo vyras. Paties Prezidento portreto čia nėra, bet pavyko sužinoti, kad toks meno kūrinys turėtų atsirasti lapkričio mėnesį, kai Prezidentas švęs 90-ąjį gimtadienį.

Garbingiausius renginio svečius po ekspoziciją lydėjo vienas iš bibliotekos steigimo iniciatorių, Lietuvių išeivijos instituto direktorius, istorikas, profesorius Egidijus Aleksandravičius. „Vytauto Didžiojo universitetas, turėdamas savo sektinų herojų panteone V. Adamkų ir prisidėdamas kaip institucija prie šios bibliotekos-muziejaus, sukuria didžiules galimybes ugdyti naujuosius lietuvių demokratijos, pilietinės ir atviros visuomenės bei globalios Lietuvos lyderius”, – sakė jis.

V. Adamkus apgailestavo, kad iškilmėse negalėjo dalyvauti jo žmona Alma. Prezidentas paaiškino, jog jo žmona serga – Santariškių ligoninėje jai buvo atlikta operacija, dėl kraujo užkrėtimo A. Adamkienės gyvybė buvo pavojuje, bet dabar padėtis pagerėjusi ir ponia Alma sveiksta. Daug sveikatos ir jai, ir Prezidentui linkėjo daugybė renginio svečių.

Ekspozicijose – nuotraukos, Prezidento apdovanojimai.
Ekspozicijose – nuotraukos, Prezidento apdovanojimai.

„Kaip aš pats jaučiuosi? Vieną dieną geriau, kitą gal svyruoja kojos, bet tikiuosi, kad bus geriau ir dar galėsiu būti naudingas Lietuvai. Iš tiesų labai džiaugiuosi, kad sulaukėme šios dienos”, – sakė žurnalistams buvęs šalies vadovas.

Po oficialaus atidarymo visi buvo pakviesti vyno taurei į VDU universiteto salę. Čia toliau tęsėsi sveikinimai – užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Prezidentui padovanojo laimės simbolį – pasagą ir sakė, kad ministerija prisidės prie gražių šios institucijos iniciatyvų. Jis pasidžiaugė, kad Europoje tokia buvusio šalies vadovo biblioteka-muziejus yra antroji po Prahoje veikiančio buvusio Čekijos prezidento Vaclavo Havelo bibliotekos-muziejaus.

Įsimenančią kalbą pasakė Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadorė Lietuvoje Deborah A. McCarthy. Ji prisiminė JAV prezidento Franklin D. Roosevelt žodžius, jog tauta turi žinoti praeitį, tikėti ateitimi, o žmonės, žinodami praeitį, gali sukurti ateitį. „Šios bibliotekos-muziejaus atidarymas šiandien – puikus įrodymas, kad Lietuva tiki ateitimi, kad po visų praeities tragedijų kuriama puiki ateitis. Čia bus pasakojama apie atsinaujinančią Lietuvą, apie jos kelią į Europos Sąjungą ir NATO, apie kelią į demokratiją. Tai akivaizdus įrodymas, kad Lietuva turi puikią ateitį”, – sakė JAV ambasadorė.

Prezidento apdovanojimai.
Prezidento apdovanojimai.

Direktorius A. Antanaitis perskaitė naująją instituciją parėmusios Kazickų šeimos, kuri yra labai artima V. Adamkui, sveikinimą, pasirašytą Jūratės Kazickaitės. Sveikinime džiaugiamasi V. Adamkaus nuveiktais darbais, jis pats vadinamas didelio intelekto bei taikos žmogumi. „Visas pasaulis pripažino jo talentą ir nuveiktus darbus. Jis buvo mūsų tėvelio draugas ir sąjungininkas, jie daug kartų ir ilgai pastaraisiais metais kalbėjo ir telefonu, ir Prezidentui lankantis Bahamų salose apie politiką ir ypač įvykius Ukrainoje”, – rašo J. Kazickaitė sveikinimo laiške. Ji džiaugiasi, kad galėjo prisidėti prie bibliotekos-muziejaus įkūrimo ir žada čia kuo greičiau apsilankyti.

Po oficialių sveikinimo kalbų prie Prezidento išsirikiavo didelė eilė žmonių, norėjusių asmeniškai jį pasveikinti tokia gražia proga. Tarp sveikintojų buvo ir Lietuvių Fondo (LF) valdybos nariai, įgalioti atstovai Leonas Narbutis ir Gintė Damušytė.

„Labai svarbu, kad tokia institucija atsirado, kad Vytauto Didžiojo universitetas vaidina tokį svarbų vaidmenį, kad čia atsiranda daug svarbių išeivijai iniciatyvų, sėkmingai veikia Išeivijos institutas. LF taip pat prisidėjo prie Prezidento bibliotekos-muziejaus įkūrimo. Amerikoje tokios institucijos jau seniai veikia, jas turi daug buvusių prezidentų, todėl labai gerai, kad ir Lietuva turės ją”, – sakė „Draugui” LF atstovai.

Lietuvių Fondas prie šios institucijos įsteigimo prisidėjo apie 15 tūkstančių dolerių. Iš viso, pasak A. Antanaičio, pastato rekonstrukcija, architektūrinio projekto rengimas, statybų priežiūra, ekspozicijų įrengimas kainavo daugiau kaip 1,15 milijono eurų.

Renginio metu buvo ir daug kitų sveikinimų bei kalbų, grojo VDU Muzikos akademijos smuikininkų kvartetas. Prezidentas ilgai ir nuoširdžiai bendravo su savo bičiuliais, gerbėjais, kantriai su jais fotografavosi, kiekvienam atrasdamas nuoširdų padėkos žodį.