Paruošė Šarūnė Abromaitė.
Pasibaigė 7-asis rekordinio kandidatų skaičiaus sulaukęs vasaros stažuočių diasporos jaunimui „Bring Together Lithuania” programos sezonas. Jo pagrindinis siekis – atkurti ryšį su Lietuva – pavyko, trys dalyvės net apsisprendė likti Lietuvoje.
„Bring Together Lithuania” („Jungtis Lietuvai”) – tai jau septynerius metus iš eilės Kazickų šeimos fondo inicijuojama programa, kurios metu šešias savaites Lietuvos įmonėse stažavosi dvidešimt du talentingi Lietuvos diasporos jaunimo atstovai. Ši unikali vasaros stažuočių ir modernios Lietuvos pažinimo programa užsienyje gyvenančius jaunuolius kviečia apsvarstyti galimybę kurti savo ateitį Lietuvoje ir tapti jaunaisiais jos ambasadoriais – susipažinti su Lietuvos verslo aplinka, atrasti savo kultūrinį identitetą, sužinoti apie čia esančias karjeros galimybes.
Buvusiose Radvilų dvaro erdvėse įsikūrusioje Kazickų šeimos rezidencijoje įvyko septintojo „Bring Together Lithuania” programos sezono uždarymo ceremonija. Tarp renginio svečių – ne tik programos organizatoriai, dalyviai, bet ir šios iniciatyvos partneriai, rėmėjai, iškilūs visuomenės veikėjai, žinomų privataus bei viešojo sektoriaus įmonių atstovai, kurie prisidėjo prie šių metų programos sėkmės.
Uždarymo renginyje iniciatyvos bendruomenę sveikinusi ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė taip pat kvietė apsvarstyti gyvenimą Lietuvoje: „Tokios programos kaip ‘Bring Together Lithuania’ atveria galimybes ne tik susipažinti su šiuolaikine ir modernia Lietuva, bet kartu ir primena, kad visuomet užsienio lietuviai yra laukiami Lietuvoje – čia atviros visos profesinės ir asmeninės galimybės. Neabejoju, kad diasporos grįžimas prisidėtų prie šviesesnės Lietuvos ateities kūrimo, ekonominio šalies augimo, taip pat inovacijų ir kultūros puoselėjimo”, – teigė ministrė.
„Šie metai programai buvo ypatingi: sulaukėme ne tik rekordinio paraiškų skaičiaus, bet ir stiprių kandidatų iš geriausių pasaulio universitetų, tokių kaip Princeton University, Parson School of Design ar Kings College. Praktikos galimybes dalyviams atvėrė lyderiaujančios Lietuvos įmonės, startuoliai ir organizacijos. Didžioji dalis diasporos jaunimo nusprendė po programos likti Lietuvoje ilgiau, o trys priėmė sprendimą likti gyventi ir dirbti Lietuvoje. Todėl šių metų rezultatai ypač džiugina, talentingi diasporos atstovai turėjo galimybę įgyti rinkoje konkurencingos darbo patirties ir savo talentu bei žiniomis prisidėti prie Lietuvos verslų sėkmės bei šalies ekonomikos augimo”, – 2024 metų sezono sėkme džiaugėsi programos „Bring Together Lithuania” įkūrėja ir vadovė Kamilė Perminė.
Kazickų šeimos fondo Vilniaus biuro direktorė Domantė Greifenbergerytė priminė šios programos misiją ir svarbą: „Patys būdami Amerikos lietuviais, Kazickų šeimos nariai rūpinasi ryšio stiprinimu tarp Lietuvos ir jos diasporos. Buvimas ‘Bring Together Lithuania’ steigėjais ir globėjais yra viena iš šios misijos išraiškų. Programa sujungia jaunuosius lietuvius iš viso pasaulio ir padeda jiems įgyti vertingos profesinės patirties, pažinti šiuolaikinę Lietuvą ir prisidėti prie mūsų šalies garsinimo. Jau septynerius metus džiaugiamės matydami, kaip ši programa auga ir pritraukia vis daugiau Lietuvos institucijų ir įmonių dėmesio. Man asmeniškai visada labai jautru ir gera susitikti su programos dalyviais ir liudyti, kad Lietuva gyva ne tik čia, bet ir JAV, Kanadoje, Argentinoje, Naujojoje Zelandijoje ir dar daugelyje pasaulio kampelių.”
Programos vadovė Kamilė Perminė taip pat pastebi akivaizdžius programos rezultatus: „Džiugu, jog kiekvienais metais matome vis didesnį jaunosios kartos lietuvių diasporos norą aplankyti gimtąją šalį. Programoje jau dalyvavo daugiau nei 120 lietuvių iš viso pasaulio, 25 proc. pabaigę studijas nusprendė persikelti gyventi ir karjerą kurti Lietuvoje. Programos metu taip pat siekiame ugdyti jaunuosius Lietuvos ambasadorius, aktyvius diasporos lietuvius. Jiems suteikiame galimybę susipažinti su šiuolaikine, inovatyvia Lietuva ir ją kuriančiais lyderiais. Nemaža dalis mūsų programos dėka turėję galimybę atrasti Lietuvą iš naujo bei pamatę Lietuvoje egzistuojančias galimybes, norėtų ateitį kurti Lietuvoje, rekomenduoja Lietuvą savo aplinkai ir yra aktyviau įsitraukę į Lietuvos gyvenimą. Didžioji dalis alumnų po programos ieško tolimesnių galimybių Lietuvoje bei galvoja apie čia kuriamą ateitį: nuo studijų universitetuose iki darbo geriausiose Lietuvos kompanijose.”
Vienas šių metų programos dalyvių gimęs ir augęs Jungtinėje Karalystėje ir šiuo metu studijuojantis JAV įsikūrusiame Princeton University Thomas Hobbs apie šių metų „Bring Together Lithuania” sezoną atsiliepia:
„Per šešias vasaros stažuotės savaites galiu drąsiai sakyti, kad labai daug ką atradau Lietuvoje ir nekantrauju į ją sugrįžti. Labiausiai esu dėkingas, jog ši programa man padėjo geriau suprasti, kas iš tikrųjų esu bei suvokti, jog bent dalį savo ateities noriu sieti su šia šalimi. Dalyvaudamas įvairiausiose programos veiklose aktyviai stiprinau savo ryšį su Lietuva. Kaip jaunasis Lietuvos ambasadorius neabejotinai sieksiu skleisti žinią apie šią šalį ir jos kultūrą tam, kad mūsų istorija bei tradicijos būtų išsaugotos ir kuo daugiau žmonių sužinotų apie šį nuostabų, inovatyvų, galimybių pilną kraštą.”
Viena iš programos alumnių, Naujosios Zelandijos lietuvė, Barbora Sharrock po programos liko gyventi Lietuvoje ir pasakoja, kaip stipriai programa prisidėjo atkuriant jos ryšį su Lietuva: „Esu labai dėkinga šiai programai už pagalbą pradedant mano kelionę Lietuvoje. Labai džiaugiuosi savo nauju čia kuriamu gyvenimu. Be ‘Bring Together Lithuania’ tai nebūtų buvę įmanoma”. Barbora šiuo metu dirba projektų vadove „Investuok Lietuvoje” talentų pritraukimo ir integracijos klausimais.
Kitas Amerikoje gimęs ir užaugęs pirmosios programos kartos dalyvis, „TAVO Sleep” startuolio įkūrėjas Tadas Kunickas, pabrėžė, jog ši programa jam buvo pati vertingiausia, įdomiausia ir informatyviausia praktika jo gyvenime. „Vasaros stažuotės metu ne tik turėjau galimybę sužinoti, kaip Lietuva pasikeitė per 20 metų, bet ir gavau galimybę dirbti kartu su įmonės direktoriumi, iš arti stebėti įmonės procesus bei taip sužinoti daug svarbių dalykų apie įmonės veiklos vystymą bei vadovavimą, kas labai pravertė tolimesnėje karjeros kelionėje, kuriant savo verslą”, – sakė Tadas Kunickas.
Šiemet programoje dalyvavo 22 lietuvių diasporos jaunuoliai iš JAV, Kanados, Argentinos, Čekijos bei Didžiosios Britanijos. „Bring Together Lithuania” 2 024 dalyviai atstovavo skirtingoms profesinėms sritims, nuo IT, ekonomikos, tarptautinių santykių, verslo, komunikacijos iki gyvybės mokslų ir aplinkosaugos.
Atvykę į Lietuvą dalyviai stažuotes atliko lyderiaujančiose įmonėse, organizacijose ir viešajame sektoriuje: Nord Security, Tesonet, Staticus, Investuok Lietuvoje, Inovacijų Agentūra, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centre, Delta Biosciences, Auto Moto Parkas, Alliance for Recruitment, Baltijos aplinkos forume, Nomu Design, ERGO Lietuva, Transparency International, Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė, Swedbank, DeRISK, Audiovizualinė medija, Special Olympics.
Užsienio lietuviai lankėsi Lietuvos įmonėse ir organizacijose, vyko į Kauno ir Klaipėdos LEZ veikiančias įmones bei keliavo po Dzūkijos regioną, Trakus, Neringos, Kernavės, Klaipėdos ir Kauno miestus. Dalyvavo Šimtmečio dainų šventėje.
Lietuvių diaspora taip pat susitiko su Seimo pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen, Lietuvos Respublikos Prezidentu Gitanu Nausėda, pirmąja ponia Diana Nausėdiene, Ekonomikos ir inovacijų ministre Aušrine Armonaite ir Užsienio reikalų ministerijos „Globalios Lietuvos” departamento atstovais.
Dalyviai turėjo galimybę susitikti su iškiliais Lietuvos verslo, technologijų, politikos ir visuomenės lyderiais. Taip pat jaunimui buvo suplanuotos įvairių sričių paskaitos ir dirbtuvės, kuriose jie tobulino ne tik profesinius, bet ir asmeninius įgūdžius – nuo lyderystės, asmeninio prekės ženklo kūrimo iki kibernetinės higienos ir startuolių kūrimo mokymų.
„Bring Together Lithuania” – tai unikali vasaros stažuočių ir modernios Lietuvos pažinimo programa talentingam Lietuvos diasporos jaunimui iš viso pasaulio. Pagrindinis programos tikslas – ugdyti ateities lyderius ir jaunuosius Lietuvos ambasadorius, kurie vasaros metu įgautų ne tik profesinių žinių, bet ir iš naujo atrastų ryšį su savo protėvių šalimi, susitiktų su kitais pasaulio lietuviais, pažintų savo lietuvišką identitetą bei šiuolaikinę Lietuvos valstybę.
Nuo 2018 m. programa inicijuojama ir globojama Kazickų šeimos fondo, nuo programos pradžios iniciatyva tiki ir remia JAV įsikūręs Lietuvių Fondas bei verslininkas, visuomenininkas Vladas Lašas. Nuo 2022 m. prie programos plėtros prisideda Ekonomikos ir inovacijų bei Užsienio reikalų ministerijos.
Daugiau informacijos:
Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2024-ųjų m. Rugpjūčio 1 d. numeryje, Vol. CXV NR. 61)