„Atominė” trijulė – nenuoramos menininkai Rolandas, Edita ir Kęstutis ėmėsi įdomaus scenos veikalo – miuziklo, skirto vaikams. (R. Dabruko archyvo nuotraukos)

Miuziklo vaikams kūrėjai: „Gera komanda sparnus užaugina”

Virginija Petrauskienė.

Trys profesionalūs lietuviai menininkai iš Los Angeles – dailininkas ir aktorius Rolandas Dabrukas, režisie­rė ir aktorė Edita Kliučinskaitė bei kom­pozitorius Kęstutis Daugirdas ėmėsi kurti lietuvišką miuziklą vaikams.

E. Kliučinskaitė parašė scenarijų, K. Daugirdas sukūrė muziką ir miuziklo kūrybos ratas ėmė riedėti.

Projekto sumanytojai jau žygiuoja šiuo keliu ir dalį jo yra nuėję: Edita parašė scenarijų pagal Rolando jau anksčiau išleistą knygą „Aš kitoks”, Kęstutis jau sukūrė spektakliui muziką ir dešimt dainų, kurias aktoriai atliks scenoje, pasakodami oranžinio varliuko, troškusio būti tokiu, kaip kiti jo broliai ir sesės, istoriją.

Tačiau iki būsimos premjeros teks nuteiti dar likusį nemažą kelio gabalą: kūrėjų ir atlikėjų laukia virtualios repeticijos ir su būsimuoju spektakliu susijusių reikalų aptarimai, derinimai – kitaip sakant, ne tik kūrybiniai, bet ir daugybė techninių darbų. Ir svarbiausia – reikia surinkti pakankamai pinigų tam, kad miuziklo pastatymo darbai judėtų į priekį ir pasiektų finišą – Čikagoje ir jos apylinkėse gyvenančius lietuvius vaikus kartu su tėveliais ir seneliais sukviestų į premjerą – nuostabaus grožio muzikinį pasakojimą apie tai, ką turi iškęsti „kitoks” visuomenės narys. Ir apie tai, kad visiems, nepaisant jų išvaizdos ir „kitoniškumo”, labai labai reikia meilės.

***

Pradžia – dvi dainelės gandrui ir varliukui

Kaip JAV lietuvių menininkų trijulei gimė idėja pastatyti miuziklą ir su kokiais darbais bei iššūkiais tenka susidurti?  Apie tai „Draugui” pasakojo Kęstutis Daugirdas, Edita Kliučinskaitė ir Rolandas Dabrukas.

Knygelės „Aš kitoks” autorius R. Dabrukas kuria toliau: pagal knygelę sukurtas trumpas spektaklis padiktavo ir miuziklo idėją.

Po to, kai 2016 metais buvo išleista Rolando parašyta ir jo paties nuostabiai iliustruota knygelė vaikams „Aš kitoks”, jis kartu su Edita važinėjo po JAV lietuvių bendruomenes, apsilankė ir Lietuvoje, pristatinėdami šią knygą ir dviese vaidindami susirinkusiems vaikams. Šiame nedideliame spektaklyje, pavadintame „Paslaptis O”, Edita vaidino varliuką Tutį, o Rolandas – gandrą Garnį Garniauską, televizijos laidų apie gyvūnijos pasaulį vedėją. Ponas Garniauskas sulaukė ypatingo žiūrovų dėmesio dėl savo ilgų raudonų kojų: mat, atlikdamas gandro vaidmenį, Rolandas vaikščiojo ant daugiau nei metro ilgio kojūkų ir scenoje nė karto nuo jų nenugriuvo.

Kūrėjai sako tuomet pajutę, kad šiam spektakliukui labai trūksta dainelių ir kreipėsi į Kęstutį Daugirdą, prašydami pagelbėti. Kompozitoriui patiko idėja ir jis 2017 metais sukūrė porą dainų, skirtų scenos pasakojimui apie nelaimingą varliuką Tutį. Ko gero, tai jau buvo minties apie būsimą miuziklą užuomazga.

Komanda – kūrėjai iš JAV ir Lietuvos

O kai ši idėja ėmė nebeduoti ramybės, kūrybinga autorių trijulė nusprendė veikti. Rolandas ir Edita, nuvykę į Lietuvą, aplankė kelis muzikinius teatrus. Juose pasiūlė kurti miuziklą vaikams. Visi, kuriems buvo papasakota muzikinio spektaklio apie ki­tokį varliuką idėja, ja labai susidomėjo. Tačiau paaiškino, kad Lietuvoje repertuarų planai sudarinėjami keleriems metams į priekį, tad muzikinė varliuko istorija galėtų pasirodyti Lietuvos scenoje, geriausiu atveju, po kokių ketverių-penkerių metų.

Ilgakojis Garnys Garniauskas Lietuvoje prisėdo ant akmens pasvajoti apie ateitį ir išsvajojo miuziklą.

„Tuomet mes nusprendėme, kad imsimės patys įgyvendinti savo idėją”, – sakė pašnekovai. Ir ėmėsi. Jų planus pristabdė pasaulinė pandemija, tačiau pozityviai kūrybinei minčiai nebaisi jokia korona.

Jau yra žinoma, kad šį miuziklą režisuos specialistė iš Lietuvos. „Iš kelių kandidatų pasirinkome Klaipėdos muzikinio teatro režisierę Rūtą Bunikytę. Tiesiog jautėme, kad ji yra tas žmogus, kuri supranta mūsų idėją ir padės ją įgyvendinti scenoje”, – sakė Edita. Režisierė su aktoriais darbuosis virtualiai, būdama Lietuvoje. Ji į JAV atvyks tik likus mėnesiui iki premjeros.

Spektaklio choreografė – Sandra Krumhorn, studijos „Dance Duo” vadovė. Garso režisierė – Dovilė Bindokaitė iš Vilniaus.

„Labai džiaugiamės, kad su mumis bendradarbiauti sutiko kultūrinių renginių vadybininkas Žygis Janus, kuris yra tikras savo srities profesionalas”, – sakė Rolandas.

Iššūkis – surinkti pinigų vaikiškam miuziklui

Būsimojo miuziklo aktorių atranka dar tebevyksta. Jau yra parinkti kai kurie būsimojo spektaklio atlikėjai. Vieną iš pagrindinių vaidmenų – Gandrytę Orą – vaidins JAV lietuviams gerai pažįstama vokalistė Agnė Giedraitytė. Mamą Gandrę scenoje įkūnys Aušra Jasaitė-Paulauskas, Kurmelį – Ramūnas Paulauskas. Aušra ir Ramūnas yra Čikagos mažiesiems žiūrovams žinomo teatriuko „Užtrauktukas” įkūrėjai, režisieriai ir aktoriai. Tačiau kol kas nėra surasta pagrindinio – varliuko Tučio vaidmens atlikėjo. Intriga: kam atiteks oranžinio varliuko vaidmuo?

Vaikai bendrauja su Garniu.

Edita, Rolandas ir Kęstutis sako, kad juos labiausiai įkvepia kūrybinis procesas, o dirbant su gera komanda, stiprūs sparnai užauga. Į priekį menininkų trijulę „veža” ir iššūkiai. Vienas iš jų – kaip suderinti aktorių ir spektaklio kūrėjų, esančių abiejose Atlanto pusėse, repeticijų laiką? Juk daugelis iš jų dirba kitus darbus, o  miuziklo kūrimui skiria savo laisvalaikį. Tačiau svarbiausias iššūkis – surinkti reikiamą sumą pinigų, kad būtų galima toliau žengti miuziklo vaikams kūrimo keliu. Projekto autoriai kreipėsi dėl pramos į Lietuvių Fondą ir šį mėnesį pradėjo lėšų kaupimo akciją internetu (https://www.indiegogo.com/projects/miuziklas-as-kitoks). Visa kūrybinė komanda nestokoja optimizmo ir tikisi, kad gimti naujam vaikiškam miuziklui padės ir JAV gyvenantys tautiečiai. Tie, kurie nori stebėti miuziklo kūrybos naujienas, kūrėjai kviečia prisijungti FB: https://www.facebook.com/miuziklasKITOKS.

Miuziklas apie vienatvę ir draugystę

Trys Amerikos lietuviai menininkai – Rolandas Dabrukas, Edita Kliučinskaitė ir Kęstutis Daugirdas – kurie aktyviai dalyvauja Lietuvos kultūriniame gyvenime, nori pristatyti Jums miuziklą vaikams „Aš kitoks”. Šis miuziklas būtų pirmas žingsnis kitokios miuziklo kultūros sklaidai Lietuvoje, praplečiantis tradicines miuziklo taisykles. Tai lietuviškas-amerikietiškas hibridas. Lietuviškos tautosakos įtaka ir motyvai, šių dienų modernaus gyvenimo iššūkiai, amerikietiškų miuziklų (sceninių kūrinių ir Disney animacinių filmų) inspiruota muzika. Šios muzikos tonų varomoji energija – jausmingumas, veiksmingumas, lengvai įsimenančios, populiarios melodijos ir skambesiai. Veikėjai – spalvingi, gyvybingi, šiuolaikiški, nuoširdūs. Scenografija – ryški, fantastinė.

Ir varliukas, ir jo draugai spektaklyje pasakoja apie žmogiškus jausmus.

Miuziklo tematika yra aktuali bet kuriai šaliai, bet kuriai rasei, bet kuriam vaikui. Ar gali būti laimingas ir mylimas, jei esi „kitoks”? Jei gimei žalioje kūdroje tarp žalių varlių kitoks – ne žalias, o ORANŽINIS? Jei tu ne toks, kaip visi, kas tada? Iš tavęs juokiasi ir tavo šeima, ir aplinkiniai. Nors tu esi mielas, draugiškas, nuoširdus varliukas Tutis, bet tu esi kitokios spalvos, ir todėl tavęs niekas nemėgsta. Žiūrovai (tiek vaikučiai, tiek tėveliai) lengvai atpažins skaudžias diskriminacijos ir patyčių pasekmes, kai „kitoks” varliukas Tutis pasijunta vienišas ir liūdnas. Ar mes galime tai pakeisti? Žinoma! Oranžinį varliuką išgelbsti nuoširdi draugystė. Jam į pagalbą atskuba gandrytė Ora. Taip, taip! Gandrytė! Ji išgelbsti TUTĮ iš savo brolių snapų ir su juo nuoširdžiai susidraugauja. Tučio ir Oros nuoširdus bendravimas, rūpestis vienas kitu nepalieka abejingų ne tik visų kitų gyvūnėlių, bet, žinoma, ir jaunųjų žiūrovų. Jau niekas nepastebi keistos varliuko spalvos. Taip žaismingai ir gražiai atskleidžiama labai svarbi tolerancijos tema, kad tarpusavyje gali gražiai bendrauti, atrodo, nesutaikomi varliukai ir gandriukai. Miuziklo finale paliečiama dar viena aktuali tema – emigracijos, išsiskyrimo su artimiausiais draugais tema. Gandrytė Ora išskrenda žiemoti į Afriką. Ar ji sugrįš į Lietuvą pas varliuką Tutį? Nežinia. Tačiau oranžinis varliukas Oros dėka įgavo pasitikėjimo savimi, patyrė tikrąją draugystę ir jis jau niekada nebesijaus vienišas. Nes tikros draugystės jokie atstumai negali išskirti.

Spektaklis skirtas vaikams nuo 5 iki 10 metų ir jų tėvams, seneliams bei giminaičiams.

Projekto autoriai – profesionalų grupė

Gandras Alytuje.

Rolandas Dabrukas (g. 1978), pasakos autorius ir iliustratorius. Dailininkas, iliustratorius, meno dėstytojas, aktorius. Gimęs Lietuvoje, šalia Druskininkų. Įgijęs taikomosios dailės bakalauro laipsnį, Šiaulių pedagoginiame universitete. 2001 m. išvyko į Ameriką. Studijavo Yale University, Paier Art College, CT, taip pat studijas tęsė Western Connecticut State University ir įgijo  dailės ir iliustratoriaus magistro laipsnį. Jam suteiktas Master of Fine Arts apdovanojimas.  2006 m. išleido savo pirmąją vaikišką knygą „Zoolidays” už kurią gavo Tassy Walden apdovanojimą. Knyga „Zoolidays” pateko į Red Cygnet Press 2006 m. geriausių Amerikos knygų 12-tuką. Rolando surežisuotas spektaklis vaikams „Story Time Extravaganza” pagal knygą „Zoolidays” iki dabar yra vaidinamas Amerikoje ir Europoje.  2011 m. R. Dabrukas atvyko į Los Angeles, čia dirba  dailės dėstytoju Barnsdall Art Center.

2012 m. vaikiško spektaklio „Paslaptis O” kostiumų  dizaineris  ir  aktorius.  Gastrolės: Boynton Beach, FL, New Jersey, Los Angeles, San Francisco, Boston ir San Diego, JAV. Autorius ir iliustratorius  knygų „Aš kitoks” ir „I Am Different”, abi knygos išleistos 2016 ir 2018 m. Iliustravo vaikišką knygą A. Širvinskienės „Mažas voriukas – dideli jausmai”. 2018 m. išleido dvi savo kūrybos spalvinimo knygeles „Gandrytė Ora” ir „Varliukas Tutis” lietuvių ir anglų kalbomis. Rolando tapybos darbai buvo eksponuoti parodose: California, New York, Washington, DC, New Jersey, Connecticut ir Massachusetts, Illinois, taip pat Lietuvoje ir Ispanijoje. Su kolega ir bendraminčiu Gintaru Jociumi sukūrė „GiRo” šou, kuriame tapė ant besisukančių molbertų, mūvėdami kojūkais, kaip aukščiausi  pasaulio dailininkai, akompanuojant gyvai muzikai. „GiRo” šou gastroliavo Connecticut, California, Illinois, Massachusetts, New York ir  Lietuvoje. Instagram adresas @Rolandasart, jo elektroninis tinklalapis www.WhimsicalFineArts.com.

Edita Kliučinskaitė (g. Kaune), scenarijaus autorė:

E. Kliučinskaitė kartu su K. Daugirdu.

1986–1990 m. studijavo Klaipėdos konservatorijoje, Lietuvoje. 1995 m. įgijo bakalauro laipsnį Georgia State University, Georgia valstija, JAV. 1999 –2009 m. aktorė ir režisierė LADS teatre,  Los Angeles, CA. Nuo 2003 m. tapo LADS teatro meninės tarybos narė. 2006 m. spektaklio vaikams „Stebuklas” režisierė, gastrolės Los Angeles ir San Francico, Californijoje, JAV. 2009 m. spektaklio vai­kams „Mergaitė ieško pasakos” režisierė, Los Angeles, CA. 2010 m. spektaklio vaikams „Lithuania”, skirtam „Euro  Kids Festival”, režisierė. Su „Lith­uania” spektakliu dviejų savaičių gastrolės po Lietuvos atstovybes.  2012 m. spektaklio vaikams „Paslaptis O” režisie­rė ir aktorė, gastrolės – Boynton Beach, FL, New Jersey, LosAngeles, San Francisco, Boston ir San Diego, JAV. 2016 m.  knygos „Aš kitoks” bendraautorė. Knygos „I Am Different” anglų kalba redaktorė.

Kęstutis Daugirdas (g. 1985), kompozitorius, prodiuseris, choro vadovas. Gimęs Čikagoje. Baigė studijas University of Illinois Urbana-Champaign (chorvedyba) ir Berklee College of Music (kino muzikos kompozicija). Laimėjo Lietuvos nacionalinio kultūros centro (LNKC) premijas naujų kūrinių konkursuose (2018 m. I prizą už kūrinį „Užaugo liepa”, 2017 m. III vietą už kūrinį „Tavo vardą rašau”). 2016 m. – vienas iš vyriausiųjų dirigentų moksleivių dainų šventėje Vingio parke. Chorinės kantatos „Dainuojanti Revoliucija” kompozitorius ir dirigen­tas. Kantatą atliko 1 400 dainininkų X Šiaurės Amerikos Dainų šventėje, UIC pavilijone, Čikagoje, 2015 m. „Kakės Makės” anglų kalbos versijos dainų (angl. „Nelly Jelly”) prodiuseris. Los Angeles kuria muziką trumpo metro filmams, reklamoms ir kūrinius, skirtus koncertų salėms. Įsteigė ir vadovau­ja lietuvių chorui „Los angelai”, vyrų ansambliui „Tolimi aidai”. Muzikos mokytojas Blair IB Middle & High School, Pasadena, CA. Elektroninės svetainės adresas: www.daugirdasmusic.com.

Projekto autorių informacija.

Vaikams patinka varliukas Tutis ir bendravimas su knygelės autoriumi Rolandu.