Laima Smilgytė.

Nepakartojamas saulėlydis stebint koalas Australijoje. Džiaugsmo ašaros šokant Lietuvos šimtmečio dainų šventėje. Kaitri saulė ir istorijos pėdsakai Graikijoje. Skautų laužo dūmo kvapas Rako stovykloje Michigano valstijoje… Tai tik keli neišdildomi įspūdžiai, kuriuos per pastaruosius metus patyrė 22-jų metų Monika Ringytė. Iš Gargždų kilusi, nuo 6-erių metų Čikagoje gyvenanti mergina drąsiai naudojasi kiekviena savo gyvenime pasitaikiusia proga kur nors nukeliauti.
Už keliones dėkinga tėvams ir skautams
Šiemet Monika baigė vadybos studijas DePaul universitete Čikagoje. „Kol mokiausi, pragyvenimui užsidirbdavau automobiliu vežiodama keleivius į oro uostą. Darbo grafikas lankstus, tad jis nebuvo kliūtis kur nors išvykti. Dabar darbo ieškau pagal specialybę, tačiau svajoju dirbti su tarptautiniais projektais, kad galėčiau keliauti. Nenorėčiau nuo ryto iki vakaro sėdėti biure, neįsivaizduoju savęs be kelionių ir naujų pažinčių

Keliavimas ir bendravimas tikriausiai jau užkoduoti mano kraujyje”, – šypsosi Monika, per pastaruosius 12 mėnesių aplankiusi 3 žemynus ir susipažinusi su šimtais naujų žmonių.
„Labai ačiū tėvams, kad man leidžia ir skatina tiek keliauti. Nei mama, nei tėtis nė karto nėra pasakę, kad gal tu pasėdėk namie ir niekur nevažiuok. Iš tėvų visada sulaukiu tik palaikymo ir labai džiaugiuosi, kad juos turiu”, – sakė Monika.
Už galimybę keliauti ir pažinti pasaulį mergina dėkinga ne tik tėvams, bet ir skautų organizacijai. „Skautavimas mano gyvenime atsirado atsitiktinai. Ir dėl to kalti cepelinai, – juokiasi Monika. – Atsimenu, kai buvau 15-os metų, paskambinau vasarą savo draugėms iš Čikagos lituanistinės mokyklos. Skundžiausi, kad man nuobodu, o draugės sako, kad jos valgo cepelinus skautų Rako stovykloje ir joms labai smagu. Kaip aš tada užsimaniau tų cepelinų ir skautavimo! Tad nuo rudens prisijungiau prie Žemės skautų. Dabar skautauju jau šešerius metus ir esu vyresnioji skautė”, – pasakojo Monika.
Mergina į skautų veiklą įtraukė ir savo mamą Salomėją bei jos draugę. „Tik vyresni broliai – Mindaugas ir Gediminas juokiasi iš mano veiklos. Vis man sako: ir vėl tu su savo skautų laužais”, – šypsosi Monika.

Vasara su skautais
Šią vasarą Monika jau 5-tą kartą su daugiau nei 600 skautų stovyklavo tautinėje stovykloje Rake, Michigano valstijoje, kur susirinko skautai ne tik iš visos Amerikos, bet ir Lietuvos, Kanados, Australijos. Monika buvo viena iš 25 žmonių, kurie dalyvavo visose trijose Lietuvos šimtmečio tautinėse stovyklose, vykusiose Lietuvoje, Australijoje ir JAV. „Šiemet Rake labiausiai įsiminė iškyla kanojomis, šokiai pievoje, pačių kepti ‘burgeriai’. O didžiausias staigmena buvo, kai stovyklavietėje netikėtai nutūpė karinių oro pajėgų malūnsparnis ir visi skautai buvo pakviesti jį apžiūrėti”, – pasakojo aktyvi mergina.
Į Raką Monika vyko nespėjusi nė gerai atsipūsti po viešnagės Lietuvoje ir kelių dienų kelionės Graikijoje. „Jau 7 metus šoku lietuvių tautinių šokių ansamblyje ‘Grandis’, su kuriuo skridome šokti į Lietuvos šimtmečio dainų šventę ‘Vardan tos…’ Kadangi oras šventės metu Lietuvoje nelepino, su keliais draugais iš Australijos ekspromtu sugalvojome nuskristi į Graikiją pasidžiaugti saule. Aplankėme Atėnus ir Kretos salą. O po kelių dienų jau važiavau savanoriauti į Lietuvos skautų tautinę stovyklą ‘Laužų karta’, vykusią Rumšiškėse, Lietuvos liaudies buities muziejuje. Į šalia Kauno marių įsikūrusią stovyklą susirinko daugiau nei 3 tūkstančiai skautų ne tik iš Lietuvos, bet ir iš 23 skirtingų šalių: Ukrainos, Izraelio, Egipto, Kanados, netgi iš Kongo. Šioje stovykloje padėjau vesti sporto programą. Neišdildomą įspūdį paliko skautų palapinių jūra, koncertai, įvairių amatų pamokos ir lietuviška gira”, – prisiminimais dalijosi skautė.

Įspūdžiai iš Australijos
O šių metų pradžioje Monikai teko pabuvoti skautų stovykloje Australijoje, Melburno apylinkėje esančioje australų skautų žemėje Wonga Park. „Dauguma mano kelionių įvyksta netikėtai. Taip buvo ir su 5 savaičių viešnage mažiausiame žemyne. 2017 m. kovo mėnesį vykau į vyr. skaučių ir jūrų skaučių suvažiavimą New Yorke. Tenai susipažinau su 3-ios kartos lietuvaite Judrina iš Australijos, su kuria labai susidraugavome. Ji papasakojo, kad ir Australijoje vyksta skautų stovyklos, tačiau jie neturi savo stovyklavietės, kaip kad mes Amerikoje, ir į jų stovyklas susirenka kur kas mažiau skautų. Naujoji draugė mane pakvietė gruodžio mėnesį atvykti į jų stovyklą, o kartu ir pasisvečiuoti. Kaip tik stovyklos metu universitete buvo žiemos atostogos, tad tokios progos praleisti negalėjau”, – šypsosi Monika. Keliauninkė ne tik stovyklavo su skautais, bet ir aplankė Australijos miestus – Sydnėjų, Melbourną, Cairns, nardė Didžiajame barjeriniame rife, stebėjo kengūras ir koalas, šventė lietuviškas Kūčias ir Kalėdas, stovykloje mokėsi žaisti australų mėgstamiausią sportą – australietišką futbolą, dar vadinamą „Footy”.

Į Australiją Monika skrido viena. Ar nebuvo baisu? „Viena keliauti nebijau. Mielai keliauju ir su gera kompanija. Tačiau blogi kompanionai net ir įdomiausią kelionę gali paversti pragaru. O keliaudama viena niekada nesijaučiu vieniša, nes lengvai užmezgu pažintis su nepažįstamais žmonėmis ir greitai su visais randu bendrą kalbą. Tačiau Australijoje teko papulti į tokią situaciją, kai buvau labai išsigandusi ir tuo metu tikrai norėjau turėti bendrakeleivį. Magnetic saloje viena išėjau į žygį leidžiantis saulei stebėti koalų. Neapskaičiavau laiko ir pavėlavau į autobusą, kuris turėjo parvežti į viešbutį. Ėmiau stabdyti pro šalį važiuojančias mašinas, tačiau niekas nestojo. Supratau, kad aš nė nežinau australietiško pagalbos telefono numerio ir negaliu išsikviesti pagalbos. Greitai temo, tad beliko mataruoti rankomis ir garsiai rėkti, kad labiau atkreipčiau pravažiuojančių dėmesį. Galiausiai sustojo viena pora, kuri mane nuvežė į viešbutį”, – laimingai pasibaigusį nutikimą prisiminė keliauninkė.
Kelionių nepatogumai ir iššūkiai negąsdina Monikos. Merginos svajonėse – dar kartą aplankyti Australiją, nuvykti į Islandiją ir Afriką. „Tikiuosi, kad greitai vėl krausiuosi lagaminą kitai kelionei, o kol kas laukiu iš Australijos atvykstančios Judrinos. Noriu jai atsidėkoti už šiltą priėmimą Australijoje ir aprodyti Čikagą”, – sakė skautė ir kelionių mylėtoja Monika Ringytė.



