Studentams įteikti LISS programos diplomai. (LISS programos dalyvių nuotraukos)

Mūsų širdys – arčiau Lietuvos

LISS programos dalyvių asmenukė iš oro baliono.

Nuo 2009 m. vykdoma „Lietuvių išeivijos studentų stažuočių” (LISS) programa sulaukia vis daugiau ir daugiau JAV bei Kanados jaunų lietuvių dėmesio. Po penkių Lietuvoje praleistų savaičių studentai su nuostaba pripažįsta, kad visai kitokiomis akimis pažvelgė į šalį – net jeigu prieš tai ir lankėsi joje ne kartą. Savo įspūdžiais dalijasi penki šių metų LISS programos dalyviai

Lina Vaitiekūnaitė.

„Mes, užsienyje gyvenantys lietuviai, daugiau savo tėvynę pažįstame, sekdami jos naujienas iš toli ir gal kartais matome tik šviesiąją jos pusę, patriotiškumą ugdome bendraudami tarpusavyje ir lietuvių bendruomenių renginiuose. Todėl galimybė atvažiuoti į Lietuvą, joje ne tik ilsėtis, bet ir dirbti, yra puiki proga geriau tą gyvenimą suprasti, Lietuvą pažinti pačioje Lietuvoje, bet ne Amerikoje”, – sako Lietuvių išeivijos studentų stažuočių (LISS) programos dalyviai, šią vasarą Vilniuje atlikę praktiką pagal savo studijuojamą specialybę. Jiems tai buvo ir profesinė, ir didelė gyvenimo pamoka.

Iššūkius reikėjo įveikti „Bebro take”.

JAV Lietuvių Bendruomenės (LB) vykdoma ir Lietuvių Fondo remiama programa į Lietuvą pritraukia vis daugiau išeivijos studentų. 2024 m. programos dalyvių skaičius buvo rekordinis. 27 lietuvių kilmės jaunuoliai iš JAV ir Kanados penkias savaites stažavosi įvairiose Lietuvos įmonėse, gydymo ir mokslo įstaigose bei valstybinėse institucijose. Taip pat dalyvavo viešuosiuose renginiuose, keliavo po Lietuvą ir aktyviai pažintinėse ekskursijoje leido laisvalaikį.

Birželio 10 d. – liepos 14 d. vykusi LISS programa studentams suteikė galimybę ne tik stažuotis, bet ir patobulinti lietuvių kalbos žinias, susitikti ir diskutuoti su šalies politikais, verslo ir mokslo atstovais, susipažinti su Lietuvos kasdieniniu bei kultūriniu gyvenimu.

Lietuva yra gerose rankose

Kamilė Makselytė tvirtai jautėsi valstybės valdžios institucijose.

Aktyvi New Jersey LB narė Kamilė Makselytė LISS programoje dalyvavo kaip Yale universitete kompiuterinius mokslus studijuojanti studentė. Todėl praktiką atliko tarptautinėje IT inovacijų kompanijoje.

„Baigiau tik pirmą kursą ir dar gerai nepažinojau savo studijų iš profesinės pusės. Todėl norėjau pamatyti, kaip viskas atrodo praktiškai, kaip vyksta darbas šioje srityje. Per stažuotę ne tik pamačiau, bet ir pati dalyvavau, dirbau su naujausiomis technologijomis, – pasakoja mergina, prisidėjusi prie IT projektų kūrimo ir taip tobulinusi savo įgūdžius. Buvo naudinga ‘pasisukti’ programavimo pasaulyje ir susipažinti su įvairiomis jo sritimis. Tai padėjo suprasti, kas man labiausiai patinka, į kurią sritį man daugiau reikia gilintis ateityje. Gavau, ko norėjau ir dar daugiau.”

Pasak Kamilės, tokia praktika Amerikoje baigus pirmą studijų kursą realiai neprieinama. O LISS programa dar padėjo ją susirasti! Programa lietuvei padėjo ir šalį geriau pažinti: „Grįžtu į Lietuvą kiekvieną vasarą, bet susitinku tik su giminaičiais. Šią vasarą viskas prasiplėtė. Darbą sekė išvykos ir susitikimai su žmonėmis, įvairių sričių profesionalais.”

Studentė labiausiai įsiminė susitikimus su Lietuvos politikais: „Iš jų geriausi įspūdžiai liko. Kadangi ne Lietuvoje gimiau ir užaugau, apie šalies ekonominę ir politinę padėtį nieko nežinojau. Kai būdavo rinkimai, girdėdavau, kaip tėvai diskutuoja, bet pati nesuprasdavau. Todėl buvo naudinga toje erdvėje pabūti ir pačiai pamatyti. Supratau, kad Lietuva yra gerose rankose, ir kalbu vertindama ne konkrečias partijas, o visą valstybės padėtį.”

Mergina džiaugiasi, kad šią vasarą galėjo ne tik susitikti su vietiniais lietuviais, bet ir pagilinti ryšį su Amerikos lietuviais, kuriuos sutiko LISS programoje. „Nepažįstu labai daug mano amžiaus jaunimo tarp lietuvių New Jersy. O Lietuvoje jų sutikau. Mes esame imigrantų vaikai, panašios patirtys mus jungia. Man patinka su lietuviais bendrauti, nes visi jie savi. Tada jaučiuosi kaip Lietuvoje.”

Kamilė taip pat vertina ir Lietuvos gyventojus: „Viskas kukliau atrodo nei Amerikoje. Todėl joje jaučiuosi kaip namuose. Tai man labai patinka.”

Svarbiausia – bendras darbas komandoje

Ir Marko, ir LISS vadovė Romena Čiūtienė – abu šokio šventėje.

Lietuvos grožį atrado ir Marko Predrag Kostic iš Čikagos. „LISS programa man suteikė galimybę geriau pažinti Lietuvos kultūrą, kalbą, tradicijas. Mes dalyvavome įvairiuose renginiuose, keliavome po šalį – liko nepakartojami įspūdžiai, – supažindina vaikinas. – Aš gimiau JAV ir į Lietuvą kiekvienais metais atvažiuodavau pas senelius. Tik šiemet praleidau pirmą vasarą Vilniuje, kurio grožis mane sužavėjo. Jame daug šaunių žmonių gyvena, gyvenimo tempas kitoks nei Amerikoje ir jis man patinka. Darbo tempas Vilniuje taip pat ramesnis. Amerikoje visi dirba, dirba, dirba… O Vilniuje viskas vyksta ramiau. Todėl ir pats miestas man žymiai gražesnis atrodo.”

Draugišką komandą Marko sutiko ir atlikdamas praktiką. College of DuPage koledžo studentas IT srities mokslus tobulino įmonėje, kuri specializuojasi programinės įrangos ir programavimo kūrime: „Kartu su kitais LISS programos studentais dalyvavau kuriant programėlę, kuri integruoja dirbtinį intelektą. Tai suteikė vertingų žinių bei įgūdžių. Darbas komandoje ir bendro tikslo siekimas su kitais dalyviais taip pat iškėlė iššūkių. Mes visi turėjome skirtingų idėjų, tačiau reikėjo bendradarbiauti ir išmokti priimti kitų siūlymus, ieškoti kompromisų.”

Studentas džiaugiasi, kad bendras darbas padėjo pasiekti gerų rezultatų, todėl projekto vadovai iš IT įmonės pasiūlė darbuotis ir toliau nuotoliniu būdu iš JAV, kol programėlė bus įdiegta ir paruošta vartotojui.

Komandos darbas Markui buvo reikalingas ir kituose užsiėmimuose. Į Lietuvą jis taip pat atvyko kaip Dainų šventės dalyvis, nes Šokių dieną rodė programą šokdamas Lemonto lietuvių tautinių šokių grupėje „Spindulys”: „Tokioje šventėje šokio vienas nesukursi. Man labai patinka šokti ir su visa grupe parodyti šokio idėją ir grožį. Visada patinka būti bendruomenėje, laisvalaikį leisti komandoje.”

Amerikos lietuvis iššūkius priėmė ir įveikdamas „Bebro kelią”. LISS programos dalyviai turėjo ekstremalų žygį pelkėje su įvairiomis kliūtimis: „Buvo įdomu, nes tokio užsiėmimo niekada neturėjau, kada viską turi atlikti su žmonėmis, kurių nelabai pažįsti. Reikėjo išmokti pasitikėti kitais. Kaip ir šokyje arba darbe patiko būti komandoje.”

Darbas ligoninėje sustiprino Elizabeth Kėvalas Žukauskas norą mokytis optometrijos.

Gaus universitetinius kreditus

Elizabeth Kėvalas Žukauskas susipažino su Vilniaus Lazdynų ligoninės komandos darbu, tiksliau – žinių sėmėsi akių ligų skyriuje. „Labai daug išmokau apie optometriją, nes kiekvieną dieną leidau vis su kitu gydytoju, stebėjau tiek daug operacijų, pati galėjau su pacientais bendrauti, juos konsultuoti. Man tik sustiprino norą rinktis optometriją, nes visko gavau tikrai daugiau nei tikėjausi. Todėl LISS programos jau pasiilgau”, – įspūdžiais dalijasi mergina.

Loyola University Maryland universitete studijuojanti būsima medikė planuoja ir dėstytojus supažindinti su savarankiškai atlikta praktika: „Kad išvažiuosiu į stažuotę, sužinojau mokslo metų pabaigoje, todėl tik sugrįžusi į studijas juos informuosiu dėl kreditų. Man pasisekė, nes Amerikoje bet kokią praktiką atlikti yra labai sunku. Dirbti ligoninėje su chirurgais neįmanoma.”

Programos dalyviai, sėkmingai užbaigę stažuotę, gali savo gyvenimo aprašymą papildyti darbo Lietuvoje (tarptautine) patirtimi, taip pat gauna universitetinius kreditus, nes JAV LB bendradarbiauja su Vilniaus universitetu.

Elizabeth, apie LISS programą išgirdusi iš kitų lietuvių, nusprendė pati ją išbandyti ir nenusivylė. Patiko ir praktika, ir laisvalaikis, kada visi dalyviai galėjo bendrauti bei geriau susipažinti. „Labai smagu buvo Nidoje vykusiame festivalyje ‘Benai, plaukiam į Nidą’. Tikrai jautėmės viena komanda”, – prisimena mergina.

Dominykas Bandžius tikrina pastatų statybos eigą.

Nebuvo kada nuobodžiauti

Aktyvų laisvalaikį mėgstantis Dominykas Bandžius iš Čikagos taip pat nusprendė vasarą nenuobodžiauti ir socia­linia­me tinkle Facebook susipažinęs su LISS programa iš karto joje užsiregistravo.

Illinois University civilinę inžineriją studijuojantis lietuvis rinkosi stažuotę nekilnojamojo turto ir statybos įmonėje. „Pirmame kurse konkrečių specialybės dalykų dar nesimokiau, todėl buvo proga susipažinti ir įvertinti, kokią sritį galėčiau rinktis ateityje, – aiškina vaikinas. – Per praktiką pamačiau labai daug, ką aš universitete darysiu kituose kursuose. Jau supratau, kokia kryptimi mano išsilavinimas eina.”

Anksčiau atskridęs į Lietuvą, Amerikos lietuvis prisimena, beveik visą laiką leisdavo Vilniuje. Šiemet be įvykių sostinėje LISS studentai dar lankėsi Klaipėdoje, Nidoje, važiavo į Kauną, Trakus, Molėtus ir kt. vietas: „Beveik kiekvieną dieną mes kažkur eidavome, kažką naujo pamatydavome, su kažkuo susitikdavome. Vienas įvykis sekė kitą, atrodė, be jokios pertraukos. Tačiau viskas liko nepamirštama, viskas buvo nepakartojama!”

„Man labai patiko susitikimai su valdžios atstovais. Pavyzdžiui, vyko pokalbis su Lietuvos Respublikos Prezidentu Gitanu Nausėda ir jo žmona Diana. Mes visi prisistatėme ir kalbėjomės. Tokie susitikimai keitė požiūrį į valstybę ir padėjo kitaip vertinti jos valdžios institucijas.”

Monika didžiuojasi gautu diplomu.

Bijojo „pamesti” lietuvybę

Kanadoje Algonquin College besimokanti Monika Stoškutė prisipažįsta, ji iš pradžių nedrąsiai jungėsi prie LISS programos, nes studijuojant interjero dizainą jai buvo sunku susirasti įmonę, kurioje ga­lėtų atlikti praktiką pagal savo specialybę: „Tačiau programos vadovė Romena Čiūtienė padėjo ir surado nestandartinių baldų kompaniją, kuri sudarė man galimy­bes pritaikyti savo žinias ir daugiau išmok­ti.”

„Dirbau su nuostabiais žmonėmis, kurie ragino jų klausinėti, nebijoti ir domėtis. Galvojau, kad gausiu tik teorinių žinių, tačiau galėjau bendrauti su klientais ir juos konsultuoti, – prisimena mergina. – Vėliau ir baldus projektavau. Sakė, kad man atsiųs nuotraukas ir parodys, kada bal­dai bus pagaminti. Noriu dar su savo dėstytojais pasikalbėti ir pasidžiaugti, kad pavyko, nes jie žino, ką planavau vasarą.”

Kadangi praktika vyko lietuvių kalba, Monika turėjo galimybę patobulinti lietuvių kalbą. „Pavyko ir daug ko išmokau”, – džiaugiasi Kanados lietuvė.

Paklausta, kodėl rinkosi stažuotę, ji paaiškina, kad Lietuva yra jos gimtinė, bet vėliau su šeima tik lankydavosi joje: „Būdama paaugle pastebėjau, kad pradėjau lietuvybę ‘pamesti’. Su giminėmis pasidarė nuobodu, nebežinojau, ar noriu juos lankyti. Todėl nusprendžiau pabūti Lietuvoje kitokiu būdu. LISS programa buvo geriausias kelias tai patikrinti.”

Pažintis su Lietuvos kariuomene.

„Labai gerai, kad tuo metu buvo Dainų šventė ir daug renginių jos metu. Juose lankėmės ir, tikrai, gražūs įspūdžiai, nepakartojami prisiminimai liko. Lietuvą pa­žinome tokiu būdu, kuris kasmet nepasi­taiko. Aš lankiau tautinius šokius Kanadoje, tačiau tai ne tas pats, ką mačiau Lietuvoje. Įsimylėjau Lietuvą iš naujo!”

Planuoja sugrįžti

Monika ir kiti studentai prisipažįsta, kad programos pradžioje planavo tik pabūti penkias savaites ir apie nieką daugiau nesvarstė. Tačiau pabaigoje jų mintys ir norai keitėsi: „Lietuvoje jaučiamės kaip na­muose. Su žmonėmis lengva bendrauti, čia viskas vyksta visai kitaip. Viskas patinka ir kol kas tikrai norėtume sugrįžti ir padirbėti joje nors porą metų. Gyvename toli nuo Lietuvos, bet kiekvieno širdis yra daug arčiau.”

Smagus susitikimas Šokių dienoje.

Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2024-ųjų m. Rugpjūčio 8 d. numeryje, Vol. CXV NR. 63)