Virginija Petrauskienė.

Sekmadienį, gegužės 16 dieną Pasaulio lietuvių centre (PLC) Lemonte surengta Pavasario mugė tarsi sugrąžino dalyvius į priešpandeminius laikus. Centro kieme, pievelėje, prekiautojai išrikiavo savo spalvingas palapines, išdėliojo prekes ir svetingai sutiko tą dieną pasirodžiusius lankytojus. O šių tikrai buvo nemažai – rengėjai suskaičiavo, kad nuo pat ryto iki geros popietės mugę aplankė per 500 žmonių.
Mugėje – ir nauji veidai bei verslai
Renginio dalyviai džiaugėsi tuo, kad, susirinkę į būrį, galėjo be baimės kalbėtis ir mėgautis pasiilgtu bendravimu. Kadangi mugė buvo surengta kieme, daugelis atsisakė kaukių – o tai irgi sustiprino jausmą, jog vėl grįžtame į ankstesnį gyvenimą, kuriame turėjome mažiau baimių.

Vieni apžiūrinėjo palapinėse išdėliotas prekes, kiti, susitikę seniai matytus pažįstamus, sustoję pievelėje kalbėjosi, juokėsi. Ore sklandė nužydėjusių medžių sėklos ir gera susirinkusiųjų nuotaika.
Prie „Kunigaikščių užeigos” palapinės, kur buvo prekiaujama cepelinais ir kitais karštais patiekalais, rikiavosi nemaža žmonių eilutė. Norinčių pasistiprinti lietuviškais patiekalais buvo nemažai – kai kuriems nepakako kantrybės laukti eilėje, O tie, kurie ją atstovėjo, patogiai įsitaisė pietauti prie medinių stalų. Daugelis mielai atsiliepė į mugės savanorių pasiūlymą įsigyti loterijos bilietų. Pirkdami juos ir užsisakydami bare išrikiuotų gėrimų, žmonės parėmė PLC.
Palapinėse įsikūrė privatūs prekiautojai bei įvairių organizacijų – skautų, „Vaiko vartai į mokslą”, Vydūno jaunimo fondo ir kitų – atstovai. PLC darbuotoja, šio renginio organizatorė, Diana Aleknaitė „Draugui” sakė, jog dalyvauti mugėje užsiregistravo 50 prekiautojų. Tarp jų buvo penki, kurie šioje mugėje prekiavo pirmą kartą. Lietuvių prekiautojų gretas papildė ir keli amerikiečiai.
Atvykusiems – tradiciniai ir nauji pasiūlymai

Vieni iš jų – bendrovė Holistic Riding Equestrian Therapy, mažųjų mugės lankytojų džiaugsmui atgabenusi ir du nuostabius arkliukus ponius. Šios organizacijos atstovai pasakojo, kad jojimas arkliais yra ne tik smagi fizinė veikla, bet ir veiksminga gydymo terapija vaikams, turintiems fizinę negalią. Mugėje svačiavosi ir mergaitė, kuri dėl judėjimo negalios sėdi neįgaliojo vežimėlyje. Pradėjusi jodinėti poniais, ji susižavėjo šia sporto šaka ir tęsė savo treniruotes. Po kurio laiko ji nuo ponio persėdo ant didelio arklio. Šių treniruočių rezultatas – ne tik pagerėjusi sveikata ir nuotaika, bet ir iškovotas aukso medalis žmonių su negalia olimpiadoje.
Mažų ir didesnių atradimo džiaugsmų mugėje būta ne vieno. Štai prie „Draugo” pavėsinės stabtelėjęs amerikietis Mark Stricklin į čia prekiaujančią Audronę Kižytę kreipėsi laužyta lietuvių kalba. Vyras pasakojo, kad šios kalbos pramoko pats, naudodamasis internetinėmis programėlėmis. O mokėsi todėl, kad susituokė su lietuve Jadvyga – reikia juk su žmona ir jos giminėmis pasikalbėti ir lietuviškai. Amerikietis išsakė savo norą toliau tobulinti lietuvių kalbą, todėl užsisakė lietuvišką „Draugą”.

Daugelis lankytojų negalėjo praeiti prie pievelės pakraštyje pastatytą juodą autobusą, išpieštą ir kitaip padabintą kelionių bendrovės „You Go Wild” simbolika. Prie šios ne vieną ilgą kelionę į Meksiką „atlaikiusio” kelioninio automobilio sėdėjęs jo savininkas Žilvinas Usonis kvietė užsukti į automobilio vidų ir įkvėpti romantiškos atradimų dvasios. Iš tradicinio geltonojo mokyklinio autobusiuko perdarytoje kelioninėje mašinoje Žilvinas įrengė ir nedidelę virtuvėlę, ir miegamąsias vietas – viską, kad būtų galima gana patogiai kurį laiką pagyventi – „ant ratų”.
„Beveik visi, kurie čia šiandien sustoja, jau keliavo su ‘You Go Wild’. Tikriausiai jau reikia kurti naujus maršrutus”, – šypsojosi Ž. Usonis. Keliautojams jis ne tik įdomiai pasakoja apie šalį, į kurią keliaujama, bet ir dalijasi savo nepaprastomis gyvenimo patirtimis ir filosofija.
Loterijos laimėtojai – 420 dolerių prizas

Mugės palapinių miestelio pakraštyje įsikūręs kryždirbys Romualdas Povilaitis buvo išrikiavęs gintaru padabintų medinių ir metalinių, pastatomų ir ant sienos pakabinamų kryžių kolekciją. Menininkas sako neskaičiavęs, kiek per savo gyvenimą yra pagaminęs didelių ir mažų kryžių. „Bet tikrai ne mažiau kaip 500”, – užtikrina jis. Gintaras, kuriuo R. Povilaitis puošia savo sukurtus kryžius, perkamas iš Lietuvoje gyvenančių žmonių. Juk žinia, ne viena vyresnio amžiaus lietuvė savo papuošalų stalčiuose turi sukaupusi gintarinių karolių ir Palangos pajūryje surinktų šio „lietuviško brangakmenio” gabalėlių.
D. Aleknaitė pasidžiaugė, kad šioje PLC surengtoje mugėje apsilankė daug žmonių, kurie noriai pirko. „Nemažai mugės prekiautojų, pavyzdžiui, Vydūno jaunimo fondo narės džiaugėsi, kad žmonės perka knygas. Vadinasi, skaito lietuviškai!”, – sakė Diana. Pirko ne tik knygas, bet ir įvairiausius rankų darbo meno dirbinius, kvapiuosius aliejus, kosmetiką, spalvingus paveikslus, šilko skaras, tautine atributika papuoštus marškinėlius ir pagalvėles. Daugelis atvykusiųjų nepraėjo pro šalį, pasidomėjo masažistų, odontologų, stuburo ligų specialistų ir kitokiomis siūlomomis paslaugomis. D. Aleknaitė pasidžiaugė, kad, rengiant mugę, prisidėjo visa PLC darbuotojų komanda, taip pat į pagalbą atėjo ir būrys savanorių. Už parduotus 168 loterijos bilietus buvo surinkta 840 dol. Pusė šių pinigų atiteko loterijos laimėtojai Lindai Gehrt. Tie, kurie nesuskubo į šią PLC pavasario mugę, gali planuoti aplankyti vasaros mugę – ji numatoma jau liepą.













Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2021-ųjų m. Gegužės 20 d. numeryje, Vol. CXII NR. 39)