Algis Vaškevičius.
Praėjus jau daugiau kaip mėnesiui nuo karantino pradžios, kai savo duris užvėrė ir Lietuvos bibliotekos, daugelis jų skaitytojų jau seniai baigė skaityti dar prieš karantiną paimtas knygas – dalis jas grąžino įmesdami į specialius grąžinimo įrenginius prie bibliotekų, kiti laukia karantino pabaigos, kada galės vėl pasiimti naujus leidinius, o iki tol delspinigiai už paimtas knygas nėra skaičiuojami.
Biblioteka – ne tik knygos
Karantinas ne vienam skaitytojui buvo puiki proga peržvelgti ir savo namų bibliotekas, kuriose tikrai dar buvo nemažai iki šiol taip ir neperskaitytų knygų. Atgimimo pradžioje, kai pasirodė daugybė iki tol nespausdintų kūrinių, knygų tiražai siekė šimtus tūkstančių egzempliorių, o kai dar sovietmečiu buvo prenumeruojamos „Pasaulinės literatūros bibliotekos” knygos, prie knygynų esančiose eilėse žmonės stovėjo eilėse. Tarp tos serijos knygų buvo ir Vakarų šalių autorių kūrinių, klasikos leidinių, kurių turbūt nemaža dalis tada nugulė lentynose ir net nebuvo atversta iki šiol. Dabar šias knygas žmonės vėl „atrado” savo bibliotekose ir ėmė skaityti Henry Jamesą, Williamą Faulknerį, Johną Dos Passosą ar Davidą Herbertą Lawrenc’ą.
Tačiau bibliotekos – tai ne vien skolinimuisi paimtos knygos. Jose iki šiol vyko daugybė įvairių veiklų, susitikimų, parodų, edukacinių, kitų renginių. Prasidėjus karantinui, bibliotekininkai surado pačių įvairiausių būdų bendrauti su savo ištikimais skaitytojais interneto pagalba.
Dar prieš mėnesį Lietuvos kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas priminė, kad bibliotekose nėra vykdomas fizinis lankytojų aptarnavimas, įstaigos neorganizuoja renginių bei susibūrimų atvirose ir uždarose erdvėse, pasidžiaugė kultūros ir meno darbuotojų iniciatyvumu, kai 3D spausdintuvus turinčios viešosios bibliotekos noriai dalyvauja karantino metu kilusioje iniciatyvoje ir spausdina rėmelius apsauginiams veido skydams, kurie skirti medikams. Prie šios iniciatyvos prisijungė 54 Lietuvos viešosios bibliotekos. Yra apskaičiuota, kad tokių skydų poreikis vien Lietuvos medikų bendruomenėje yra per 115 000 vienetų. Lietuvos bibliotekų savanoriškas labdaringas indėlis yra svarbus ir reikšmingas dabartinėmis karantino sąlygomis.
Internete – ne tik elektroninės knygos
Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė Jolita Steponaitienė sakė, kad karantino metu duris užvėrė daugiau kaip 2400 bibliotekų, tačiau visos jos nuotoliniu būdu rūpinasi savo skaitytojais ir, kiek įmanoma, perkėlė savo paslaugas į elektroninę erdvę. Ji teigė, kad tai yra didelis iššūkis ir pabrėžė bibliotekų svarbą karantino metu teikiant patikimą informaciją bei prisidedant prie visų gyventojų geros emocinės būklės palaikymo.
Aukštųjų mokyklų bibliotekos karantino metu ėmė siūlyti nuotolinius mokymus bei interneto seminarus (vebinarus), mokyklų bibliotekos dalijasi naudingų nuorodų sąrašais. Jau pirmosiomis karantino dienomis pradėjo veikti „Vyturio” internetinė biblioteka, kuri karantino laikotarpiu nemokamai siūlo skaityti savo el. knygas, tarp kurių yra mokyklinės programos leidinių.
Labai naudinga namuose priverstiems sėdėti žmonėms yra interneto biblioteka, kurią galima rasti adresu www.ibiblioteka.lt – čia yra daugiau kaip 2000 lietuviškų elektroninių Virtualaus kultūros paveldo portale www.epaveldas.lt – tūkstančiai meno kūrinių, knygų, laikraščių, rankraščių tekstų, žemėlapių, garso įrašų. Šiuo metu čia galima skaityti daugiau nei 1700 lietuvių autorių kūrinių. Bibliotekos prenumeruoja užsienio duomenų bazes, kuriose yra keliolika tūkstančių el. žurnalų, ir siūlo šiais ištekliais naudotis nuotoliniu būdu.
Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka per karantiną pasiūlė dalyvauti kūrybiškiausios knygų anotacijos konkurse „Pasaulis mano knygų lentynoje” ir pakvietė visos Lietuvos skaitytojus pristatyti savo mėgstamiausias knygas. „Svarbu KŪRYBIŠKUMAS, todėl anotacija gali būti eiliuota, akademinė, eseistinė, parodijinė, filmuota… Nenorintys rašyti konkurso dalyviai gali nusifilmuoti prie savo knygų lentynos ir pristatyti knygas žodžiu! Pristatoma knyga turi būti grožinės literatūros kūrinys (poezija, proza, drama, esė). Labai tikimės pristatomų lietuvių autorių knygų, bet, žinoma, esame atviri viso pasaulio rašytojų knygoms”, – teigė šio konkurso rengėjai.
Jie paprašė nufotografuoti savo knygų lentyną, trumpai ir kūrybiškai aprašyti ar vaizdo formatu pristatyti mėgstamiausią ar įdomiausią savo namų bibliotekos knygą ir anotaciją atsiųsti rengėjams. 10 originaliausių ir kūrybiškiausių specialios vertinimo komisijos išrinktų darbų skelbiami Nacionalinės bibliotekos „Facebook” paskyroje, o balandžio 20 d. bus paskelbti keturi laimėtojai, jie bus apdovanoti Nacionalinės bibliotekos įsteigtais prizais.
Atveria savo duomenų bazes
Ši biblioteka taip pat siūlo įdomias virtualias parodas – į internetą perkelta ir pirmosios moters fotografės Lietuvoje Paulinos Mongirdaitės (Pauline Mongird, 1865–1924) darbai. Ji dar XIX amžiaus pabaigoje Palangoje įkūrė fotopaviljoną, dokumentavo Kretingos, Palangos gamtą, vietovaizdžius, fotografavo namus, dvarus, fiksavo ir miestiečių bei poilsiautojų, ir grafų Tiškevičių laisvalaikį ir kasdienybę. Iš viso šiuo metu galima aplankyti daugiau nei 40 Nacionalinės bibliotekos parengtų virtualių parodų.
Šiai bibliotekai iki 2020 m. gegužės 31 d. suteikta laikina prieiga prie „EBSCO Publishing” duomenų bazės „Harward Business Review Press Collection” elektroninių knygų. Duomenų bazė prieinama naudojant „EBSCOhost Web” sąsają. „Harward Business Review Press Collection” – tai verslo studijoms skirtų elektroninių leidinių verslo komunikacijos, rinkodaros, karjeros, ekonomikos, verslumo, finansų, personalo valdymo, lyderystės ir vadybos, organizacinės elgsenos, problemų sprendimo, asmeninės sėkmės kūrimo, įgūdžių ugdymo ir strateginio planavimo temomis kolekcija, kurią sudaro daugiau nei 600 elektroninių knygų ir per 150 straipsnių rinkinių, tarp kurių yra ir didžiulę įtaką vėlesniems atradimams bei reikšmingam vystymuisi padariusių darbų.
Nacionalinės bibliotekos generalinis direktorius prof. dr. Renaldas Gudauskas teigia, kad Lietuvos bibliotekos sėkmingai ir operatyviai persiorientavo dirbti virtualioje erdvėje. „Nacionalinė biblioteka ir kitos didžiosios šalies bibliotekos – dirba. Aktualiausios tapo nuotolinės paslaugos, interaktyvios mokymo programos, elektroninės knygos, pilietinės vienijančios iniciatyvos, profesionalus informavimas apie naujus bibliotekų darbo metodus, į virtualią erdvę perkeltas ir keliamas paslaugas. Visų bibliotekų darbuotojų pastangos ir indėlis yra labai svarbūs ir reikšmingi, siekiant išlaikyti bibliotekas tvirtoje pozicijoje ir šiuo sudėtingu metu ne tik išlikti ‘dūžtančiose formose’, bet ir teikti visuomenei „Lietuvos bibliotekos operatyviai ir lanksčiai reagavo į kardinaliai pakitusias sąlygas. Ypatingą dėmesį šiuo laikotarpiu teikiame elektroninių paslaugų viešinimui, jų prieigai iš namų. Prisitaikę prie naujų aplinkybių mes tęsiame ir savo tradicines veiklas: daugiau laiko ir dėmesio galime skirti darbui su bibliotekos fondais ir kolekcijomis, tobulinti kvalifikaciją, vykdyti mokslo tiriamąją veiklą, rengti ir koreguoti norminius dokumentus, konsultuoti regiono bibliotekas ir kt.”, – teigė Lietuvos mokslinių bibliotekų asociacijos pirmininkė, Apskričių viešųjų bibliotekų asociacijos pirmininkė ir Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos direktorė Emilija Banionytė.
Ši biblioteka 2020 metais mini savo įkūrimo 70-metį. Ji taip pat siūlo savo skaitytojams internete įvairių veiklų, organizuoja nuotolines kūrybinio rašymo dirbtuves, pasakoja apie tai, kaip dirba jos darbuotojai karantino sąlygomis.
Pasitelkia sumanumą ir išradingumą
Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešoji biblioteka yra penkių Alytaus apskrities ir aštuonių Vilniaus apskrities savivaldybių viešųjų bibliotekų metodikos centras. Alytaus Jurgio Kunčino viešoji biblioteka karantino metu kartu su Alytaus miesto teatru pristatė ir įgyvendina puikią iniciatyvą „KnygAntinas. Pas vaikus”! Projekto metu įgarsinamos literatūros kūrinių, skirtų pradinių klasių moksleiviams, ištraukos. Šie kūriniai yra mokyklų programose, tad organizatoriai tikisi, kad tai vaikams sužadins smalsumą bei norą perskaityti visą likusį kūrinį patiems.
Druskininkų savivaldybės viešoji biblioteka savo socialiniame tinkle „Facebook” ne tik pateikia naujausią informaciją iš patikimų šaltinių apie koronoviruso situaciją Lietuvoje, bet ir daug dėmesio skiria miestiečių informavimui apie karantino laikotarpio pokyčius savo mieste. Norėdami nudžiuginti savo skaitytojus, bibliotekininkai nuo šiol kiekvieną dieną pradeda citata iš skaitytojų pamėgtų knygų, taip pat kviečia savo skaitytojus dalintis jiems įstrigusiomis citatomis.
Marijampolės P. Kriaučiūno viešoji biblioteka sugalvojo konkursą „Su knyga-išradingai” ir kreipėsi į skaitytojus taip: „Skaitai knygas ir turi jų sukaupęs ne vieną lentyną? Mėgsti konstruoti ir prisigalvoji įvairiausių eibių? Turime puikų pasiūlymą išradingiausiems skaitytojams. Pasitelkę fantaziją parodykite kaip knygas galima panaudoti kitokiu būdu: galbūt pastatyti bokštą, namą, pilį, iš knygų sudėlioti žodį, skaityti aukštyn kojom ir pan. Pačią išradingiausią ir gražiausiai nufotografuotą idėją siųskite mums ir nugalėtojo laukia Mariaus Jovaišos knyga „Neregėta Lietuva” ir firminė Petro Kriaučiūno viešosios bibliotekos pieštukinė su laikrodžiu.
Kauno apskrities viešoji biblioteka rengia virtualų edukacinį žaidimą „Išnykusios praeities ženklai”, kuriame pateikiama įdomi ir naudinga informacija apie įvairius neišlikusius arba labai pasikeitusius Kauno, Birštono, Garliavos, Jonavos, Kaišiadorių, Kalvarijos, Kazlų Rūdos, Marijampolės, Prienų, Šakių ir Vilkaviškio pastatus. Taip pat ji kviečia naudotis elektroninėmis paslaugomis, kurios leidžia virtualiai aplankyti miesto kultūros paveldo objektus tiesiog kompiuterio ar išmaniojo telefono ekrane. Viena jų – interaktyvus žydų kultūros paveldo žemėlapis, kviečiantis neiškeliant kojos iš namų „pasivaikščioti” po miestą ir daugiau sužinoti apie žydų kultūros paveldą Kaune.
Lietuvos kultūros tarybos finansuoto projekto „Žydų paveldas Kaune” metu sukurtas žemėlapis pristato svarbiausius ir įdomiausius mieste išlikusius žydų kultūros pavaldo objektus. Virtualus turas, sukurtas bendradarbiaujant su KTU Informatikos fakultetu, leidžia naudojantis išmaniosiomis technologijomis aplankyti žydų įkurtas mokyklas, sinagogas, socialinės paskirties pastatus, žydų architektų projektuotus gyvenamuosius namus ir kitus paveldo objektus bei apie juos sužinoti dar negirdėtų įdomybių.
Dar vienas šios bibliotekos sukurtas interaktyvus produktas – virtualus turas ir žaidimas „Mano gatvė 360 laipsnių kampu”. Šis, vienas pirmųjų virtualiai realybei pritaikytų edukacinių žaidimų, leidžia išmaniųjų technologijų pagalba pasižvalgyti po Kauno miestą ir rajoną ir atskleisti dar neatrastas jo paslaptis. Į virtualaus turo ir žaidimo maršrutą įtrauktos įdomiausios Šančių bei Kauno rajono vietos, pradedant Ąžuolyne slypinčiu piliakalniu, daug dėmesio skiriant carinio laikotarpio Kauno tvirtovės statiniams bei baigiant Garliavos miestelio bendruomenės pastatais.