Algis Vaškevičius.
Kelioms dienoms į Lietuvą buvo atvykęs garsus kanadiečių kilmės Hollywood aktorius William Shatner. Apie 290 vaidmenų televizijoje, kine ir reklamose sukūręs, keletą muzikos albumų įrašęs W. Shatner yra gavęs „Emmy”, „Auksinio gaublio” apdovanojimus, jis turi savo žvaigždę Hollywoodo žvaigždžių alėjoje. Labiausiai aktorius išgarsėjo kapitono James T. Kirk vaidmeniu TV seriale ir kino filmų serijoje „Žvaigždžių kelias”, kuris buvo rodytas nuo 1966 iki 1969 metų, o vėliau perkeltas ir į didžiuosius kino ekranus.
Apie tai, kad garsusis aktorius planuoja atvažiuoti į Lietuvą, sužinota šiemet kovą, kai čia lankėsi Amerikos NBC televizijos atstovai, kuriantys serialą „Geriau vėliau nei niekada”. Pernai NBC eteryje buvo parodytas pirmasis šio kelionių dokumentikos serialo sezonas, kuriame W. Shatner su keturiais bendražygiais keliavo į Japoniją, Honkongą, Pietų Korėją ir Tailandą, o šiemet jie pasirinko kelias Europos šalis. Lietuva čia atsidūrė todėl, kad to labai norėjo litvakas W. Shatner – jo seneliai Yetta Kahn ir Jacob J. Garmaise kadaise gyveno Vilkaviškyje.
Serialas Lietuvoje buvo filmuojamas Trakų pilyje, Rumšiškėse, liaudies buities muziejuje, taip pat Vilniuje, o apsilankymo Vilkaviškyje planuota nebuvo. Vis dėlto aktorių taip traukė protėvių žemė, kad jis sekmadienio pavakarę po filmavimų išsinuomojo autobusą ir su žmona, apsaugininku, vertėju bei operatoriumi kelioms valandoms atvyko į Vilkaviškį bei čia pasivaikščiojo protėvių takais.
Nors W. Shatner planavo čia praleisti vos valandą, užtruko visas tris. Mieste jis pasivaikščiojo po miesto aikštę, kurioje kažkada buvo turgus ir kurioje tikriausiai apsipirkinėjo jo seneliai. Jis susigraudinęs gėrė vandenį iš išlikusio senojo šulinio, tikėdamas, kad juo kažkada teko gaivintis ir jo giminaičiams, aplankė senosios sinagogos vietą, kur dabar stovi Vilkaviškio pašto pastatas, dar kelias vietas, pastovėjo Kapų gatvėje ten, kur kažkada buvo senelių namas. Ant tiltelio per Šeimenos upę, anksčiau vadinto Raudų tiltu, kur Vilkaviškio žydai atsikratydavo nuodėmėmis, jis irgi iškratė savo kišenes, į upę jis įmetė monetą, tikėdamasis čia dar kada nors sugrįžti…
Svečią lydėjęs Vilkaviškio savivaldybės atstovas Arūnas Blauzdžiūnas papasakojo ir apie W. Shatner senelių kaimynystėje gyvenusią įžymiąją žydų kilmės Nyderlandų baleriną, šiuolaikinio baleto pradininkę šioje šalyje Sonią Gaskel, kuri buvo aktorės Audrey Hepburn mokytoja. W. Shatner pastarąją pažinojo asmeniškai, ir šis faktas jam paliko gilų įspūdį. Vėliau W. Shatner pietavo vietos „Pegaso” kavinėje, kur jį netikėtai atpažino keletas kino gerbėjų. Su jais aktorius noriai nusifotografavo. Kavinėje žvaigždė nebuvo išranki – užsisakė koldūnų, kurių jau buvo valgęs savo viešnagės metu ir kurie jam labai patiko.
Vilkaviškyje vaikščiojęs aktorius buvo labai emocionalus – čia jis kvatojosi, čia jau braukė ašarą. Vilkaviškį jis apibūdino kaip vidutinės klasės miestelį, kuris jam pasirodė labai gražus. W. Shatner sakė, kad Amerikoje jis apie Lietuvą buvo susidaręs gana prastą įspūdį – mūsų kraštą įsivaizdavo kaip pilką, nuobodžią, postsovietinę šalį, tačiau atvažiavęs čia savo nuomonę pakeitė iš esmės.
Antradienį vilkaviškiečiai jau nustebino aktorių Vilniuje, kur Rotušės aikštėje buvo filmuojama dar viena serialo scena. Jau iš anksto buvo susitarta, kad „Lelijos” šokėjų grupė iš Vilkaviškio ir tautinių šokių atlikėjai iš Kybartų atvažiuos į Rotušės aikštę ir čia sušoks kelis šokius, tarp jų ir prieš kelerius metus paruoštą ir išmoktą šventinį žydų šokį „Hava Nagila” atliekamą įvairių švenčių proga. Aktorius buvo tiesiog apstulbintas, kai Rotušės aikštėje pamatė plakatus „Welcome home Bill” ir jau netrukus energingai apie dvidešimt minučių sukosi šokio sūkury – negalėjai patikėti, kad jam jau 86-eri. Aktorių bei jį lydinčius asmenis sveikino Vilniaus meras Remigijus Šimašius, įteikęs jam simbolinę vilniečio kortelę, suteikiančią teisę nemokamai važiuoti miesto transportu.
Vilkaviškio savivaldybės švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėja Alma Finagėjevienė, šokanti ir „Lelijos” grupėje, aktoriui ant Rotušės aikštės įteikė neseniai anglų kalba pasirodžiusią knygą apie Vilkaviškio žydų paveldą „Dingusios tautos pėdsakais” bei užrišo tautinę juostą su užrašu „Vilkaviškis”.
„Aprišau jį juosta, paaiškinau, ką tai reiškia. Aktorius paliko labai mielo ir paprasto žmogaus įspūdį, jis nebuvo panašus į kažkokią žvaigždę. Vėliau jis mums papasakojo apie didžiulį įspūdį, kurį paliko trumpas apsilankymas Vilkaviškyje, sakydamas, kad sėdėjo aikštėje prie fontano, klausėsi vandens čiurlenimo ir tarsi sugrįžo į tolimą praeitį, sugrįžo namo. Kai jam buvo padovanota įrėminta senelių nuotrauka, aktoriaus akyse suspindo ašaros ir jis negalėjom ištarti nė žodžio. Mums buvo labai džiugu, kad sutikome tokią asmenybę ir kad taip garsiai skambėjo nedidelio miestelio – Vilkaviškio vardas”, – džiaugėsi pašnekovė.
Ji teigė, kad filmavimui buvo gerai pasiruošta, laidos herojus lydėjo gal 50 žmonių grupė, tad suprantama kad į Vilkaviškį jiems visiems būtų buvę sudėtinga atvažiuoti. Svarbiausia, kad pats W. Shatner surado laiko ir galimybių, atvykęs tokį kelią pasivaikščioti savo senelių takais.
Kartu su W. Shatner į Lietuvą atvyko ir kiti garsūs serialo „Geriau vėliau nei niekada” dalyviai – aktoriai Henry Winkler bei Jeff Dye ir sporto legendos futbolininkas Terry Bradshow bei vienas žymiausių visų laikų boksininku George Foreman. Visi jie taip pat gyrė Lietuvą, sakė, jog nesitikėjo čia rasti labai gražią gamtą ir puikų maistą.
68-erių metų legendinis boksininkas G. Foreman yra kovęsis ringe su ryškiausiomis bokso legendomis – Muhammad Ali, Joe Frazier, Evander Holyfield ir kitais. Filmuojant serialo sceną Rumšiškių liaudies buities muziejuje būta dar vieno labai jausmingo momento, kurį pats boksininkas pavadino vienu labiausiai jaudinančių jo gyvenime.
Kai sužinojo apie būsimą kelionę į Lietuvą, G. Foreman prisiminė Mexico 1968 metų vasaros olimpinių žaidynių sunkiasvorių boksininkų finalą, kuriame jis susitiko su tuomet Sovietų Sąjungos rinktinei atstovavusiu lietuviu Jonu Čepuliu. Tada G. Foreman buvo vos 19 metų ir finale jis įveikė dešimčia metų vyresnį J. Čepulį. Pergalė olimpiadoje pradėjo įspūdingą amerikiečio karjerą ir tapo tikru tramplinu į profesionalų ringą.
Rumšiškėse padedami Lietuvos bokso federacijos vadovų laidos „Geriau vėliau nei niekada” prodiuseriai surengė G. Foreman susitikimą su J. Čepulio šeima. Pats boksininkas prieš dvejus metus mirė, o susitikti su amerikiečiu atvyko jo žmona, brolis, specialiai iš Anglijos ir Norvegijos atskrido jo dukra ir anūkas, kuris seka senelio pėdomis. J. Čepulio žmona Ilona parodė vyro nuotraukas ir pasakojo, kaip J. Čepulis visada jaudinosi, žiūrėdamas G. Foreman kovas profesionalų ringe ir sirgdavo už buvusį varžovą.
Naujos serialo dalys bus rodomas nuo ateinančių metų pradžios, o Lietuvą ir jaudinančius susitikimus čia įamžinusius vaizdus NBC turėtų rodyti ateinančių metų kovą.