Iš k.: JAV ambasados Politikos ir ekonomikos skyriaus vadovo pavaduotoja Diane M. Kohn, LGUVO „Sugrįžus” nariai Tadas Kubilius, Deimantė Vilčinskaitė, Indrė Makauskaitė, Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos pirmininkas Tadas Vizgirda, Lina Vaitiekūnaitė, Gitana Merkelienė, Brigita Serafinavičiūtė ir LGUVO „Sugrįžus” prezidentas Edmundas Atkočiūnas. (Šventės dalyvių ir
Iš k.: JAV ambasados Politikos ir ekonomikos skyriaus vadovo pavaduotoja Diane M. Kohn, LGUVO „Sugrįžus” nariai Tadas Kubilius, Deimantė Vilčinskaitė, Indrė Makauskaitė, Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos pirmininkas Tadas Vizgirda, Lina Vaitiekūnaitė, Gitana Merkelienė, Brigita Serafinavičiūtė ir LGUVO „Sugrįžus” prezidentas Edmundas Atkočiūnas. (Šventės dalyvių ir organizatorių nuotraukos)

JAV Nepriklausomybės dienos minėjimas Lietuvoje

Lina Vaitiekūnaitė.

Paskutinį birželio penktadienio vakarą Vilniaus Verkių parką užgulė šventiškai nusiteikę vilniečiai ir svečiai. Čia vyko kasmetinė, jau 17-ąjį kartą Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje (The American Chamber of Commerce in Lithuania) rengiama JAV Nepriklausomybės dienos (USA Independence Day) šventė. Piknikas nušvito mėlynos, baltos ir raudonos spalvų deriniais, visus dar labiau priartinęs prie Amerikos ir jos švenčių tradicijų.

Šventės atidaryme JAV ir Lietuvos valstybinius himnus atliko dainininkė Iglė Berno­tai­tytė. Stovi (iš k.): JAV ambasadorės Lie
Šventės atidaryme JAV ir Lietuvos valstybinius himnus atliko dainininkė Iglė Berno­tai­tytė. Stovi (iš k.): JAV ambasadorės Lietuvoje pavaduotojas Howard Solomon, Amerikos pre­kybos rūmų Lietuvoje valdybos pirmininkas Tadas Vizgirda, LR Seimo narys, buvęs Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius JAV ir Meksikai Žygimantas Pa­vi­lio­nis, renginio vedėjas Vytautas Ulozas.

Amerikietiška šventės nuotaika

Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos pirmininko Tado Vizgirdos, gimusio ir augusio Jungtinėse Amerikos Valstijose, teigimu, į Lietuvą norisi atnešti ir visiems jos gyventojams parodyti, kad valstybės šventė yra ne tik politikų renginys, bet kiekvieno jos gyventojo – kiekvieno iš mūsų. „Todėl ją turime švęsti su šeima, draugais ir, žinoma, linksmai.          

Kai šventi tą laisvę kartu, supranti, kad tai ir yra svarbiausia – tavo šeima, draugai, artimieji, – sako Amerikos lietuvis. Palygindamas, kaip šią šventę sutinka amerikiečiai, Vizgirda paskelbė: „Amerikoje nepriklausomybė švenčiama tikrai linksmiau. Žmonės čia labiau atsipalaiduoja.”

Todėl atsipalaiduoti ir linksmai švęsti JAV Nepriklausomybės dieną jau tradiciškai yra kviečiami ir Lietuvos gyventojai. JAV Nepriklausomybės diena minima liepos 4 dieną. Lietuvoje piknikas organizuojamas kiek anksčiau. Gyva muzika, skanus maistas, švieži gėrimai, užsiėmimai vaikams ir suaugusiems, o svarbiausia – gera nuotaika – visų laukia piknike.

Lietus neišgąsdino

Šiais metais buvo minimos jau 241-osios JAV Nepriklausomybės dienos metinės. Daugybė smagių pramogų visus pritraukė į pikniką, nepaisant pakibusių virš galvos debesų. Atvykusieji į šventę sakė, kad tokios smulkmenos kaip blogas oras, jų tikrai negąsdino.

Krepšininkas Mindaugas Kuzminskas surengė krepšinio turnyrą po atviru dangumi.
Krepšininkas Mindaugas Kuzminskas surengė krepšinio turnyrą po atviru dangumi.

Renginyje buvo galima sutikti politikus, diplomatus, karius, verslo ir pramogų pasaulio atstovus, šiuo metu Lietuvoje besisvečiuojančius Amerikos lietuvius ir dar daugelį visuomenės atstovų. Daugelis buvo pasipuošęs linksmomis JAV vėliavą primenančiomis aprangos detalėmis, dekoruotais akiniais, raudonomis, mėlynomis, baltomis juostelėmis ir žvaigždėmis margintomis skarelėmis ar skrybėlėmis. Įspūdingiausiai atrodantys vėliau buvo apdovanoti prizais.

Išskirtinis svečias – NBA žaidžiantis Lietuvos krepšininkas

Šventė prasidėjo sugiedojus Jungtinių Amerikos Valstijų ir Lietuvos valstybinius himnus, kuriuos atliko jaunimo mėgstama atlikėja, muzikinio projekto „X faktorius” nugalėtoja Iglė Bernotaitytė. Sveikinimo žodį tarė Amerikos prekybos rūmų Lietuvoje valdybos pirmininkas Tadas Vizgirda.

Susirinkusiems pasirodė Lietuvos kariuomenės orkestras ir Garbės sargybos kuopos kariai, pristatę parodomąją programą su stilizuotomis salvėmis.

Išskirtiniu svečiu piknike Verkių parke buvo Lietuvos krepšinio rinktinėje ir NBA New Yorko „Knicks” klube žaidžiantis krepšininkas Mindaugas Kuzminskas, šventėje pristatęs savo karjeros nuotraukų parodą ir surengęs krepšinio turnyrą po atviru dangumi. Krepšininkas priminė savo kelią į sportą, komentuodamas nuotraukose įamžintas  akimirkas – nuo penkerių metų, šeimų turnyrų ir Šarūno Marčiulionio mokyklos.

Dalyvavo LGUVO „Sugrįžus” nariai

JAV Nepriklausomybės dienos šventėje, kaip ir kasmet,  savo stalą turėjo lietuvių, gyvenusių užsienyje, visuomeninės organizacijos (LGUVO) „Sugrįžus” nariai bei jų artimieji.

„Tai jau tapo tradicija birželio mėnesio susitikimą surengti būtent Vilniaus Verkių parke, kartu su amerikiečiais minint jų Nepriklausomybės dieną. Juo labiau, prieš dešimt metų organizacija buvo įkurta iš JAV sugrįžusių lietuvių iniciatyva. Daugelis mūsų anksčiau gyveno Jungtinėse Amerikos Valstijose, todėl amerikiečių šventiška dvasia mums tapo labai artima”, – sakė LGUVO „Sugrįžus” lietuviai.

Šventėje vyravo – JAV vėliavą primenančios aprangos detalės. Viduryje – LGUVO „Sugrįžus” prezidentas Edmundas Atkočiūnas.
Šventėje vyravo – JAV vėliavą primenančios aprangos detalės. Viduryje – LGUVO „Sugrįžus” prezidentas Edmundas Atkočiūnas.

Tai – šeimos šventė

Šiemet šventė neturėjo konkrečios temos, tačiau viskas priminė tipišką amerikietišką „barbekiu”. Buvo iškepta 2 tūkst. „hamburgerių”, dalyviai mėgavosi kalnais amerikietiškų saldumynų, parke visus viliojo įvairios pramogos: batutai, žirgai, buvo galima pasivažinėti džipu, aplankyti JAV technologijų milžinės „Cognizant” pramo­gų ir poilsio erdvę.

Šventės dalyviai – Amerikos lietuviai Arūnas Pemkus su šeima ir Darius Udrys.
Šventės dalyviai – Amerikos lietuviai Arūnas Pemkus su šeima ir Darius Udrys.

Pagal tikrąsias amerikiečių tradicijas renginį vainika­vo šventiniai fejerverkai. Organizatoriai sakė, kad tai – šeimos šventė, todėl viskas buvo skirta šeimai.

JAV Nepriklausomybės diena Lietuvoje praeitą savaitę buvo minima ne vieną kartą. Ją šventiškai pasitiko ir birželio 28 d. popietę JAV ambasadorės Anne Hall kvietimu į jos rezidenciją susirinkę politikai, diplomatai, kariai, verslo ir pramogų pasaulio atstovai.

Liepos 4-ąją JAV prisimena nuo 1776-ųjų, kai trylika Didžiosios Britanijos imperijos kolonijų paskelbė nepriklausomybę nuo Didžiosios Britanijos. Tai viena svarbiausių amerikiečių švenčių, kuri šventiškai minima ne tik Amerikoje.

Dalyviai mėgavosi amerikietišku „barbekiu”.
Dalyviai mėgavosi amerikietišku „barbekiu”.
Vaikai nepraleido progos pasitreniruoti su Mindaugu Kuzminsku.
Vaikai nepraleido progos pasitreniruoti su Mindaugu Kuzminsku.