Groja smuikininkų ansamblis „Baltija”. (Virginijos Petrauskienės nuotraukos)

Kalėdinėje mugėje – dosnūs pirkėjai

Virginija Petrauskienė.

Andrius Šližius ir Kristina Jurkutė mugėje įsigijo „Draugo” pirkinių maišelį.

Šį savaitgalį, gruodžio 7–8 dienomis, Pasaulio lietuvių centre (PLC) nuaidėjo tradicinė Kalėdinė mugė. O tai reiškia, kad didžiausia metų šventė – Kalėdos – jau netrukus. Tie, kurie apsilankė mugėje, džiaugėsi, kad joje galėjo pasirūpinti ir kai kuriomis šventinėmis dovanomis. Kaip ir kasmet, taip ir šiais metais, mugėje buvo gausu prekiautojų, kurie buvo išsipirkę net 88 stalus ir savo prekes išsidėlioję dviejose salėse. Prekybininkų teigimu, šiais metais pirkėjai buvo itin dosnūs: į mugę atvykę žmonės daug ir nesiderėdami pirko.

Šventės metu visus linksmino „gyva” muzika: dainavo Carl Sandburg gimnazijos choras, grojo styginis kvartetas. Beje, šios mokyklos moksleiviai PLC mugėje muzikuoja jau 7-tus metus. Be šių jaunųjų atlikėjų dar grojo Dainos Volodkos vadovaujamas lietuvių moksleivių styginių instrumentų ansamblis „Baltija”, armonika grojo Zenonas Gailius.

Pardavėjai siūlė net rupūžės užpilo

Visi dalyviai buvo smagiai nusiteikę: vieni siūlė, kiti pirko, o jei ir nepirko, tai stabtelėdavo bent trumpam pasidomėti siūlomomis gėrybėmis, pasikalbėti su pardavėjais. Į mugę atvyko ir tie, kurie žinojo, ką trokšta čia įsigyti, ir tie, kurie norėjo tik pasižvalgyti.

Menininkė Indrė Mineikis į mugę atsivežė savo sukurtų spalvingų lėlių.

Tačiau, ko gero, nė vieni iš šventės neišėjo tuščiomis, nes prekių išties būta įvairiausių – kiekvienam pagal poreikius. Gurmanams – kaip nesustoti prie stalų, ant kurių prekiautojai buvo išdėlioję nuostabiausius kvapus skleidžiančių maisto produktų – gausiai sėklomis paskanintos naminės duonos, įvairiausių sūrių, dešrų, rūkytos žuvies, namuose raugintų kopūstų, pyragų, pyragėlių, šakočių…

Sveikata ir sveikuolišku gyvenimu besirūpinantiems – Lietuvos laukuose ir miškuose surinktų žolelių arbatų ir tepalėlių… Buvo net pagal Lietuvos žiniuonių receptus pagaminto „Rupūžės krupio”, kuris, sakoma, geriausias vaistas nuo anginos. O kur dar įvairiausi kremai, dantų pastos su žolelių ekstraktais, kvapieji gydantieji aliejai, balzamai, tūkstantmečių gamtos energiją sukaupę akmenys, kvapūs muilai ir žvakės, grožio procedūroms skirtos prekės ir kt.

Ieškantiems puošmenų namams, dovanų artimiesiems ir draugams taip pat buvo iš ko pasirinkti: akį traukė gintaro papuošalai, prabangūs meniški vienetiniai vėriniai iš smulkių karoliukų, apyrankės, įvairūs siuviniai ir mezginiai, austi paveikslai, meniški stiklo gaminiai, knygos, ir dar visokiausių gėrybių. 

Mugėje – ir kitataučiai dalyviai

Jokūbas Puškorius – jauniausias mugės prekiautojas, siūlęs pirkėjams įsigyti jo paties pasiūtų spalvotų nykštukų. (Audruonės Kižytės nuotr.)

Mugė – ne tik puiki proga ką nors įdomaus, ypatingo nusipirkti, bet ir su seniai nematytais pažįstamais susitikti, pasilabinti, naujienas aptarti, vieni kitiems už darbus ir paramą padėkoti. Mugėje, kaip ir kasmet, dalyvavusios „Draugo” atstovės sulaukė nemažai lankytojų dėmesio. Ypač buvo smagu pasimatyti su kai kuriais ištikimais mūsų laikraščio skaitytojais, išklausyti jų minčių, pasiūlymų. Dėkojame idėjų nestokojančiam Vytautui Gestautui už pateiktas idėjas, taip pat Dainiui Petroniui už jo nuoširdžius žodžius ir netikėtą dovaną „Draugui”. Amerikoje gimęs D. Petronis puikiai kalba lietuviškai, jis tėvų kalbos išmokė ir savo trylikametę dukrą Larą.

Šventėje netrūko ir lietuviškai nekalbančių Lemonto ir aplinkinių miestelių gyventojų (beje, nemažai buvo ir kitataučių prekiautojų).

Renginio organizatoriai – PLC darbuotojai ir jų talkininkai – nemažai padirbėjo, kad viskas vyktų sklandžiai. Pravažiuojančius atsitiktinius keliautojus kvietė išmaniai šalia 127-osios gatvės išrikiuoti reklaminiai stendai, informuojantys apie Kalėdinę mugę. Todėl į PLC kiemą suko net ir tie, kurie iš anksto neplanavo, bet susidomėję reklama, nusprendė pasmalsauti, kas vyksta pas lietuvius. Atvykusiems te­ko gerokai paieškoti vietos automobiliui pastatyti.

Šventės organizatoriai – patyrusi komanda

Šių metų mugėje – PLC darbuotojai (iš k.) A. Žilys, E. Reklaitis su vienu iš dosniausių centro rėmėjų Rimu Baniu.

PLC direktorius Artūras Žilys pasidžiaugė Elytės Reklaitis, renginių ir specialių projektų organizatorės darbu. Ji buvo atsakinga už svarbiausią sritį – bendravo su mugės prekiautojais, rūpinosi, kad būtų sudarytos kuo patogesnės sąlygos jų darbui mugės metu. Taip pat buvo padėkota ir prie pasirengimo darbų prisidėjusiems PLC atstovams Jolantai Kurpis, Dianai Aleknaitei, Antanui Gedvilui, Valentimui Gudėnui, Nijolei Simutienei, Rasai Jovaišienei bei savanoriams Gintarei Radvilai, Jonui Ruikiui, Jonui Variakojui, Antanui Kušeliauskui, Andriui Stankui, Algiui Rugieniui, Mariui Polikaičiui, Donatui Ramanauskui, Vyteniui Lietuvninkui, Alexis Žemaičiui, Ričardui Chiapetta, Linai Žiogaitei, Ingridai Strokovai, skautams iš „Lituanicos” tunto ir muzikavusiems moksleiviams bei jų vadovams.

„Chicago Mothers Foundation” moterys (iš k.) Giedrė Tulper, Anželika Malinauskienė, Eglė Malinauskaitė ir Rima Burauskienė ne tik prekiavo, bet pasakojo apie labdaringą šios organizacijos veiklą. (Audruonės Kižytės nuotr.)