Giedrė Vencius.
Per ilgus gyvavimo metus „Dainavai” vadovavo ne viena lietuvių išeivijoje žinoma iškili asmenybė, tačiau vos ne pusę amžiaus dirigento ir meno vadovo pareigas eina Darius Polikaitis, tuo metu buvęs pats jauniausias išrinktas vadovas per visą ansamblio istoriją. Pasikeitus vadovui, keitėsi ir „Dainavos” dinamika. Į chorą pradėjo rinktis nauji jaunesnio amžiaus nariai, broliai, seserys, draugai ir taip „Dainava” atgavo amžiaus pusiausvyrą. Seniesiems dainininkams tebesant choro ašimi, gražiai įsijungė ir jaunimas. Vadovas ir ansamblis augo kartu, atsirado ambicijos vis profesionaliau dainuoti, „įveikiant” gal ir per sunkius kūrinius mėgėjams. Žiūrint iš laiko perspektyvos, visa tai pasiteisino. „Dainava” yra pastebėta. Visą triūsą vainikuoja koncertai, apdovanojimai ir pripažinimas. Praeitais metais Darių Polikaitį užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis Pasaulio lietuvių vienybės dienos, minimos liepos 17 dieną, proga, apdovanojo garbės ženklu „Už pasaulio lietuvių nuopelnus Lietuvai”.

Pandemijos metu reikėjo prisitaikyti prie naujų sąlygų ir naujo gyvenimo būdo, neliūdėti ir nepradėti irti, kai kažkas nevyksta pagal planą, o tvirtai laukti, kada vėl suskambės vientisas akordas, liudijantis, kad lietuviai negali nedainuoti.
Artėjančio koncerto „Šiaurės pašvaistė”, kuris įvyks sausio 29 d., 6 val. v. Wentz Concert Hall, 171 E Chicago Ave. Naperville, IL, proga kalbiname „Dainavos” meno vadovą Darių Polikaitį.
Ansamblio gyvavime 75-eri metai yra grandiozinis skaičius. Kokia, jūsų nuomone, šio ilgaamžiškumo paslaptis? Atskleiskite „Dainavos” fenomeną.
„Dainavos” įkūrimo aktas skelbė, jog ansamblis sukurtas „su mintimi, kad dabartinėje nedalioje geriausia vaiko dovana savo motinai – Kenčiančiai Lietuvai – yra darbas meno darbuotojų eilėse, pasirinkus šūkį ’Su daina į laisvę!’” Galvoju, jog šios minties prasmė ir yra pagrindinė „Dainavos” ilgaamžiškumo priežastis. Net ir dabar, kai Lietuva jau seniai laisva, į mūsų chorą suplaukia įvairių kartų ir įvairių bangų žmonės, kuriuos jungia meilė Lietuvai ir meilė lietuviškai dainai. Mes turime choristų, kurie važiuoja daugiau nei valandą į repeticijas, nors galėtų jungtis prie bet kokio savo apylinkėje esančio amerikiečių choro. Ar gi tai nenuostabu, kad esame lietuviškas choras toli nuo Lietuvos?
Kita vertus, kolektyvo ilgalaikiškumą įtakoja ir profesionalumo siekis, nors esame mėgėjų choras. Choristai tai įvertina ir jaučia didelį pasitenkinimą bei atsakomybę.
Be to, kiekvienais metais choristams parengtoje atmintinėje primename, jog „mūsų choro veikla remiasi šiais tikslais: 1. Praturtinti Čikagos ir kitų Šiaurės Amerikos lietuvių bendruomenių kultūrinę veiklą daina ir giesme; 2. Remti ir skleisti lietuvišką chorinę muziką, ypač tarp ne lietuvių; 3. Puoselėti ir ugdyti vidines mūsų choristų tautiškumo, kūrybingumo ir dvasiškumo vertybes, o taip pat patenkinti socialinio bendravimo lietuviškoje aplinkoje poreikius.” Tų tikslų kryptingas įgyvendinimas „Dainavą” ne tik išlaiko jau 75-erius metus, bet kartu suteikia jėgų stipriam klestėjimui.
Ko gero, pusė jūsų gyvenimo jau atiduota „Dainavai”?

Daugiau nei pusė gyvenimo (juokiasi). „Dainavai” vadovauti pradėjau būdamas maždaug 25-erių. Greitai prabėgo 34 metai… Dažnai kartoju, bet dar kartą pasakysiu: nuoširdžiai esu dėkingas choro valdybai, kad tada, prieš 34 metus, manimi pasitikėjo. Kaip dėkingas esu ir pirmiesiems choristams, kurių dėka aš pats augau, mokiausi vadovauti chorui ir tobulėjau.
Ar dažnai aplanko prisiminimai apie pirmąjį koncertą, pradėjus vadovauti chorui?
Nors turiu tikrai labai malonių prisiminimų iš tų pirmųjų dienų, bet nesakyčiau, kad jie kažkaip išskirtinai pasireiškia mano atmintyje. Žinoma, neretai su choristais prisimename nuotykius gastrolių metu ar kitus nutikimus. Smagu kartais pasiklausyti senų koncertinių įrašų. Tačiau apskritai aš esu žmogus, kuris per daug negalvoja apie praeitį. Dažniausiai mano mintys ir energija sutelktos ties tuo, kas vyksta šiuo metu arba vyks netolimoje ateityje.
Gyvename labai sudėtingu laikotarpiu. Kaip 2020–2021 m. realijos pakeitė ansamblio vibracijas ir nuotaikas?
Nuotaikų būta visokių, priklausomai nuo gaunamos informacijos. Pandemijai prasidėjus sužinojome, kad vieni iš pirmųjų vadinamų „super-spreader” atvejų užfiksuoti chorų repeticijose. Washingtono valstijoje per vieną repeticiją beveik visas choras susirgo ir keli choristai net mirė. Tokių pavyzdžių buvo ir Europoje. Tai sukėlė rūpestį ir nerimą. Nejaugi dainavimas, kuris mums toks brangus, yra pavojinga veikla?! 2020-tųjų vasarą sužinojau apie neseniai susiformavusią tarptautinę organizaciją „International Coalition of Performing Arts”, į kurią jungėsi per 100 scenos meno organizacijų, tarp jų ir Amerikos chorvedžių sąjunga (ACDA) bei Europa Cantat (Europos chorų sąjunga). Organizacijos tikslas – atsižvelgiant į rūpesčius dėl gyvo muzikavimo, suorganizuoti ir finansuoti mokslinius tyrimus dėl aerozolių plitimo dainuojant bei grojant. Remdamasi tyrimų rezultatais, koalicija išleido rekomendacijas, kaip chorams ir kitoms muzikinėms grupėms saugiai repetuoti. Tad 2021 m. pavasarį, sekdami šiomis rekomendacijomis, sugrįžome repetuoti gyvai – pirmiausia mažesnėmis grupėmis, tada visu choru. Kurį laiką transliavome repeticijas ir internetu, kad choristai, kurie dėl vienos ar kitos priežasties negali dalyvauti, galėtų prisijungti bent nuotoliniu būdu.

Kaip tokie laikotarpiai veikia ansamblių kūrybiškumą? Kokių pastangų reikėjo, kad noras dainuoti nenusloptų?
Tą savaitgalį, kai buvo paskelbta pandemija, kartu su choru „Ave Musica” turėjome atlikti Kęstučio Daugirdo kantatą „Dainuojanti revoliucija”. Žinoma, renginys buvo atšauktas. Tad mums pirmieji pandeminiai pergyvenimai tampriai siejosi su chorine muzika ir pandemijos poveikiu jai. Po kelių savaičių nuo pandemijos pradžios pradėjome repetuoti nuotoliniu būdu. Tai tęsėsi per visus 2020 metus. Žinoma, tai toli gražu ne tas pats, kaip repetuoti gyvai, bet… geriau negu visai nerepetuoti. Net suruošėme vokalo seminarą su Northwestern University vokalo pedagoge Karen Brunssen! Tai buvo labai įdomi ir naudinga sesija, nes „virtuali” viešnia pamokė choristus paprastų ir efektyvių būdų išlaikyti balso formą pandemijos metu, kai nebuvo galima lankyti repeticijų gyvai.
Su video režisieriaus Vyto Čuplinsko pagalba paruošėme tris „virtualaus choro” projektus. Kiekvienas choristas namuose nusifilmavo išmaniuoju telefonu dainuodamas savo partiją. Tie atskiri įrašai buvo sulipdyti į vieną vaizdo įrašą, tokiu būdu pristatant viso choro atliekamą kūrinį. Tai buvo didelis iššūkis choristams, nes nėra lengva pačiam vienam gražiai dainuoti, švariai intonuoti ir dar visa tai įrašyti. O kur dar psichologinis momentas – mes gi patys sau esame aršiausi kritikai! Viena choristė man prisipažino, kad save filmavo net 26 kartus ir vis dar nebuvo patenkinta! Tačiau choristai puikiai atlaikė ir šį iššūkį, puikiai padainavo ir sustiprino vokalinius sugebėjimus. Esame labai dėkingi Vytui Čuplinskui ir jo šeimai už kūrybingumą ir ilgas valandas, skirtas šių projektų realizavimui.
Tad – grįžtant prie klausimo – mūsų atveju pandemija tik skatino kūrybingumą, išradingumą bei lankstumą. Bet apskritai pandemijos poveikiai labai vargino ir trukdė choro veiklai. Dainuoti su kaukėmis, net ir specialiai pagamintomis dainininkams, stovint 2 metrų atstumu vienas nuo kito nėra lengva – kaukės trukdo dainavimui ir kvėpavimui, atstumas labai apsunkina susidainavimą. Mes labai laukiame ir meldžiamės, kad pandemija kuo greičiau pasibaigtų arba bent rimtai atslūgtų.
Filosofinis klausimas, apibendrinant pandemijos laikotarpį. Menininkui kiekvienas išėjimas į sceną yra kaip dar vienas veiklos ir pasiekimų įvertinimas – tad ar yra prasmė kurti, kai nejaučiamas publikos palaikymas?

Įdomu, tačiau mes kaip tik labai jautėme publikos paramą ir palaikymą. Mūsų virtualaus choro įrašai „Facebook” sulaukė apie 30,000 peržiūrų bei pozityvių atsiliepimų. Pamenu, vienas žmogus pakomentavo, kad kaip tik šiuo metu pasauliui reikia tokio grožio. Tai labai palaiko, suteikia kantrybės menininkui.
Būtent pandemijos metu dar kartą įsitikinau, kad choristams ir chorui svarbiau už publikos įvertinimą ir dėmesį yra pats dainavimas, o ypač dainavimas kartu, emocinis bendrystės pajutimas per fizinius pojūčius dainuojant su žmonių grupe. Neretai po virtualios repeticijos aš pagalvodavau – kodėl tie mūsų žmonės lanko šias „pseudo” repeticijas? Juk jie negirdi vienas kito, nes turi išjungti mikrofonus, kad nebūtų akustinio košmaro. Aš jų taip pat negirdžiu. Jie girdi tik mano dainavimą ir prastą grojimą pianinu. Bet žmonės su nežabotu pasišventimu lankė repeticijas, kaskart leisdami suprasti, koks brangus mums visiems yra choras. Nuotolinės repeticijos gelbėjo, bet niekada neatstos to reikšmingo momento, kai choras dainuodamas gyvai susijungia į vieną visumą… Kai po ilgo laiko uždainavome gyvai kartu paprastą keturbalsį akordą, tikiu, kad ne aš vienas apsiašarojau.
Koks jums asmeniškai pats įsimintiniausias renginys ar koncertas per visą vadovavimo „Dainavai” laikotarpį?
Tas, kuris įvyks už poros savaičių (juokiasi). Jeigu rimtai, tai niekaip negalėčiau išrinkti vieno, bet spontaniškai į galvą ateina koncertas „Sutarsime” su Veronika Pavilioniene, koncertai, skirti paminėti Sausio 13-tąją, ypač tas, kuriame atlikome Durufle „Requiem”, koncertai su svečiais iš Lietuvos ir Lietuvoje, „Žygimanto Augusto ir Barbaros Radvilaitės Legendos” spektakliai, ypač Kaune. Ir tai tik dalis, ką patyriau būdamas su ansambliu 34 metus…
Pakalbėkime apie artėjantį koncertą. Skaitytojai norėtų sužinoti, kodėl jubiliejiniam koncertui parinkote pavadinimą – „Šiaurės pašvaistė”?
„Šiaurės pašvaistė” yra ilgamečio „Dainavos” choro vadovo Stepo Sodeikos sukurta daina pagal Bernardo Brazdžionio eiles. Brazdžionis šį eilėraštį parašė 1947 m. Vokietijoje. Taigi jame randame tas pačias nuotaikas, kurias jautė „Dainavos” choro pradininkai Hanau miestelyje Vokietijoje. Mums atrodė itin prasminga šią dainą įtraukti į koncerto repertuarą ir net pavadinti koncertą tuo pavadinimu. Tai lyg duoklė ansamblio steigėjams ir visiems tiems choristams, kurie per pirmuosius dešimtmečius dainavo ir svajojo, kad Lietuva vėl bus laisva.

Ar koncerto programa kažkaip atspindės visus „Dainavos” gyvavimo metus?
Nors dalis programos tikrai bus tam skirta, koncertas nebus istorinė retrospektyva. Atliksime kūrinių, kurie turi istorinę reikšmę chorui arba visai dar publikai negirdėti. Šia proga noriu pasidžiaugti, kad ansamblio istorija bus įamžinta įspūdingu leidiniu, išleistu koncerto proga kaip nemokama dovana mūsų gerbėjams ir „Dainavos” mylėtojams. Leidinyje bus ne tik koncerto programa ar surašyti dalyviai, bet ir choro istorija, istorijos santrauka anglų kalba, laiko juosta, pažyminti kiekvienų „Dainavos” gyvavimo metų svarbesnius įvykius, bei daug daug nuotraukų. Leidinį paruošė nuostabi komanda, dirbusi dvejus metus – pagrindinė redaktorė ir istorijos aprašymo autorė Karilė Vaitkutė, maketuotoja Laima Sineokienė, istorijos anglų kalba autorė Ona Daugirdienė, Ramunė Kubiliūtė, Živilė Garnienė, Vincas Staniškis ir daug valandų tam darbui pašventusi redakcinės komandos vadovė Dalia Narienė. Taip kad žiūrovams bus ką veikti pertraukos metu ir po koncerto sugrįžus į namus.
Kokių išbandymų patys sau pateikėte rinkdamiesi repertuarą?
Gali būti, kad šiame koncerte chorui pats svarbiausias ir reikšmingiausias išbandymas bus sugrįžimas prie gyvo dainavimo (juokiasi). Nors repertuaras yra įdomus, įvairus ir tikrai nestokojantis išbandymų. Pirma koncerto dalis bus labai lietuviška – Gintaro Sodeikos, Donato Zakaro, Vytauto Miškinio, Liongino Abariaus ir kitų kūriniai a cappella ar akompanuojant Lisai Kristinai. Pirmąją dalį baigsime pakilioje nuotaikoje su instrumentinio ansamblio palyda. Skambės keli šiuolaikiniai kūriniai – Kęstučio Daugirdo „Tarp dviejų aušrų” ir Giedriaus Svilainio „Pamario dainos”. Antrą dalį pradėsime Giedriaus Svilainio „Vox populi” („Žmonių balsas”). Įdomu, kad su šiuo kūriniu susipažinau kolegų amerikiečių chorvedžių pagalba. Po to atliksime norvegų kilmės kompozitoriaus Ola Gjeilo kūrinį „Northern Lights”. Mums atrodė itin įdomu surasti ir atlikti kitą kūrinį šiaurės pašvaistės tema ir leisti publikai bei mums patiems jį palyginti su Sodeikos/Brazdžionio kūrinio nuotaika bei mintimi. Po to kartu su kameriniu orkestru, kurį subūrė smuikininkė Linda Veleckytė, atliksime baroko epochos italų kompozitoriaus Antonio Vivaldi šedevrą „Gloria”. Iškilmingai žaismingas kūrinys puikiai tiks 75-mečio proga, o tuo pačiu chorui bus dar vienas iššūkis. Koncertą baigsime lietuviška chorine klasika, sugrįžę prie savo šaknų sudainuosime Vaclovo Augustino „Tėvyne mūsų”.
Ką reikia žinoti atvykstantiems į koncertą?
Wentz koncertinė salė pasižymi savo puikia akustika, kurią yra gyręs net garsusis violončelistas Yo-Yo Ma, apie ką galima pasiskaityti Wentz salės internetinėje svetainėje. Garažas automobilių pastatymui yra visai šalia – labai patogu. Primename, kad pagal dabartinius Wentz Concert Hall COVID-19 reikalavimus, visiems svečiams bus privaloma dėvėti kaukes.
Kokius save matote dar po 10 metų?
Aš esu žmogus, kuris ne per daug žiūri į ateitį (juokiasi). Tiesiog pasitikiu Apvaizdos vedimu. Tad negaliu pasakyti, kad esu apie tai galvojęs. Tačiau manau, kad „Dainavos” ateitis yra šviesi. Pandemijos metu mūsų skaičiai nė kiek nesumažėjo – atvirkščiai, turime naujų narių. Įvairių kartų ir „bangų” choristai suvažiuoja iš visų Čikagos apylinkių ir net Indianos. Mūsų tenorų gretas papildė latvis, kuris, beje, yra parašęs, neseniai įvykusios apklausos duomenimis, 37-tąją populiariausią dainą Latvijos istorijoje. Tad „Dainava” puikiai gyvuoja ir dar tiek pat gyvuos, o aš džiaugiuosi, kad turiu garbės dirbti su tokio lygio choristais ir puikiais, nuoširdžiais žmonėmis.
Belieka padėkoti už pokalbį, o skaitytojus, chorinės muzikos mylėtojus bei „Dainavos” gerbėjus kviečiame nepraleisti unikalios progos atšvęsti gimtadienį kartu.
Išankstinė bilieto kaina – 40 dol., koncerto dieną – 45 dol., jaunimui iki 17 metų – 15 dol.
Bilietus galima įsigyti Wentz Concert Hall Box Office tel.: 630-637-7469 arba „Dainavos” internetinėje svetainėje: dainava.us.

Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2022-ųjų m. Sausio 15 d. numeryje, Vol. CXIII NR. 4)