„Bound” filmavimo komanda. (Leah O’Connor nuotr.)

Lietuvių operatoriaus filmai – tarptautiniame Rhode Island festivalyje

Pagal skelbimą spaudai paruošė Laima Apanavičienė.

Privažiavę kelio rodyklę „Rhode Island”, nuo motociklo nulipa du jauni vyrai. Tačiau jie greitai supranta, kad čia – ne tas Rhode Island, į kurį jie važiavo, ir kad į festivalį jie laiku nesuspės. Pinigų lėktuvui nėra. Belieka viena galimybė – dalyvauti nuotoliniu būdu. Neužmirštant, žinoma, kaukių… Tokį šmaikštų kvietimą-anonsą sukūrė režisierius Mikhail Saburov ir operatorius Saulius Lukoševičius (jie ir scenarijaus bendraautoriai), kurių trumpametražinis filmas „Bound” buvo atrinktas į 24-ąjį tarptautinį Rhode Island kino festivalį.

Režisierius Mikhail Saburov (k.) ir operatorius Saulius Lukoševičius.

Rugpjūčio 4–9 dienomis vyksta Rhode Island tarptautinis kino festivalis. 24-asis JAV Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimų („Oskarų”) kvalifikaciją turintis festivalis šiemet vyksta internetu ir galimybę pamatyti didžiąją dalį programos turi kino mylėtojai iš viso pasaulio.

Tarptautinis Rhode Island kino festivalis  patenka į „TOP 10” Jungtinėse Amerikos Valstijoje vykstančių filmų festivalių, yra labai vertinamas vietinės ir tarptautinės kino industrijos. Šiemet iš pateiktų daugiau nei 6500 trumpametražių filmų į konkursinę programą pateko 140 darbų, tarp jų – du lietuvio operatoriaus Sauliaus Lukoševičiaus darbai – „Bound” (rež. Mikhail Saburov) ir „Unfolded” (rež. Cristina Picchi).

Jaunosios kartos operatorius Saulius Lukoševičius, kurio filmuoti filmai buvo rodomi daugybėje tarptautinių kino festivalių, šiuo metu studijuoja American Film Institute Los Angeles. Jis – Lietuvių Fondo stipendininkas. Dėl pasaulinės pandemijos filmo „Bound” premjera kartu su kitais konkursinės programos trumpametražiniais filmais vyko virtualioje erdvėje.

Keturias minutes trunkanti istorija buvo sukurta šį pavasarį. Kadangi turimas biudžetas buvo labai nedidelis, operatorius netgi svarstė filmo apskritai nekurti. Vis dėlto, turėdamas nemažą patirtį, jis žinojo, kad surinkus tinkamą komandą, viskas yra įmanoma. Filmo kūrėjams pasisekė užbaigti savo filmavimą naktį prieš tai, kai visa šalis buvo uždaryta dėl „COVID-19”.

Filme vaidmenis kūrė (iš k.): Karolina Bučinskas, Liepa Gailiūnė ir Alissa Warren.

Filme „Bound” pasakojama asmeninė S. Lukoševičiaus istorija, kupina jautrių atsiminimų. „Prisimenu save šešerių metų berniuką, kuomet pas močiutę mažame Gudelių kaime žaidėme slėpynių. Aš nusprendžiau pasislėpti sename neveikiančiame šaldytuve. Užsirakinau ir vos išgyvenau dėl deguonies trūkumo. Pasisekė, kad močiutės kaimynė mane išgelbėjo. Iki šios dienos aš vis prisimenu tą įvykį ir, kai atsirado proga, nusprendžiau sukurti trumpametražinįį filmą, paremtą savo paties istorija”, – teigia filmo idėjos autorius ir operatorius Saulius Lukoševičius.

Operatoriui buvo svarbu atkartoti savo vaikystę kiek galima tikroviškiau ir taip įnešti savo lietuviško identiteto, todėl jis norėjo, kad filme dalyvautų kuo daugiau lietuvių. Filme pagrindinį vaidmenį atlieka Los Angeles gyvenantis lietuvis aktorius Mantas Valantiejus (jo vaikystės personažą sukūrė Gerrison Machado). Prie filmo įgyvendinimo aktyviai prisidėjo Los Angeles lietuviai. Nuvykus į Šv. Kazimiero lituanistinės mokyklos mokinių koncertą pavyko rasti mergaites (Karolina Bučinskas, Liepa Gailiūnė, Alissa Warren), kurios filme atliko antraplanius vaidmenis. Filmo garso takelį kūrė Olga Bulygo, kurią operatorius pažįsta dar iš studijų Lietuvoje laikų. Šaldytuvą paaukojo lietuvis Vytautas Narutis.

Ilgai vyko vietovės paieškos. Nors buvo pasitelkti draugai, draugų draugai  net ir „Facebook”, paieškos buvo nesėkmingos ir net su nuotykiais. „Vieną dieną bevaikščiojant po atokų mikrorajoną, mus užkalbino vyriškis, kuris pakvietė pasižvalgyti po jo teritoriją. Jis buvo mandagus ir, atrodo, norėjo padėti. Apsidžiaugėme. Tačiau kai po keleto dienų grįžome su prodiuseriu aptarti filmavimo sąlygų, viskas buvo kitaip. Iš pažiūros malonus vyriškis pasveikino mus: ‘Nelieskit mano šuns!’. Name buvo netvarka – langai uždengti, baldai išmėtyti. Tačiau centre buvo lentyna, pilna apdovanojimų. ‘Ar žinote, kas aš esu? Google me!’ – garsiai išrėžė jis. Pajutę, kad kažkas negerai, elgėmės pagal jo taisykles. Paaiškėjo, kad prieš mus –  buvęs kovos menų specialistas ir turi juodąjį diržą. Jis nuvedė mus į namo vidų ir sustojęs prie miegamojo ir tarė: ‘Mieloji, jie čia!’. Tačiau miegamasis buvo …tuščias. Gerokai išsigandę, mes vis tiek neišėjome – jis buvo vienintelis mūsų pasirinkimas! Mes net sutarėme pusę dienos padirbėti jo sodyboje, kad tik gautume vietą filmavimui. Tačiau iš šios situacijos mus išgelbėjo Tomas Umbrasas, nusprendęs paremti mūsų filmą. Ačiū jam! Gavus finansavimą mums pavyko rasti geresnę (ir saugesnę) vietovę, kuri daug labiau priminė Lietuvą”, – sėkmingai pasibaigusia istorija dalinosi operatorius. 

„Be galo džiaugiuosi filmo sėkme. Tai kad mano filmuotas trumpametražinis filmas pateko į vieno didžiausio Jungtinėse Amerikos Valstijose kino festivalio konkursinę programą parodo, kad esu teisingame profesiniame kelyje ir kad savo darbais galiu prisidėti ir prie Lietuvos vardo garsinimo”, – mintimis prieš premjerą dalinosi operatorius S. Lukoševičius.

Filmas festivalio internetinėje platformoje (https://prog.tsharp. xyz/en/ riiff/38/date/all) bus rodomas iki rugpjūčio 12 d. Reklaminis treileris: https://vimeo.com/444270556.

Kadras su aktoriumi Gerrison Machado iš trumpametražinio filmo „Bound”.
Aktorius Mantas Valantiejus. (S. Lukoševičiaus asmeninio archyvo nuotraukos)