LR Seimo rinkimai: Kas svarbu Čikagoje balsavusiems lietuviams?

Spalio 13 d. Čikagoje gyvenantys ir besisvečiuojantys lietuviai išreiškė savo balsą pirmajame LR Seimo rinkimų ture. Šį sekmadienį – spalio 27 d. vyks antrasis rinkimų turas. Pasaulio lietuvių vienmandatėje apygardoje antrajame Seimo rinkimų ture rungiasi TS-LKD kandidatė Dalia Asanavičiūtė ir Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė. Kokio Seimo tikisi Čikagoje gyvenantys lietuviai ir kas juos skatina balsuoti? Kviečiame skaityti. 

Straipsnis publikuotas laikraštyje „Draugas” (2024-ųjų m. Spalio 17 d. numeryje, Vol. CXV NR. 83)

AUDRA SKUODAITĖ.

Praėjusį sekmadienį, spalio 13 d., Generaliniame konsulate Čikagoje lankėsi Lietuvos piliečiai, skubėję pasinaudoti paskutine galimybe išreikšti savo balsą LR Seimo rinkimų pirmajame ture. Rinkosi įvairaus amžiaus lietuviai – nuo ilgus metus JAV gyvenančių išeivių iki neseniai atvykusių studentų ar laikinai viešinčių tautiečių. Šįkart užsienyje gyvenančių lietuvių balsavimo aktyvumas buvo ypač svarbus – jis lems, ar bus išsaugota Pasaulio lietuvių apygarda.

VRK duomenimis, Pasaulio lietuvių rinkimų apygardoje iš viso balsavo 29,340 (56 proc.) rinkėjų, tačiau tam, kad užsienio lietuviai Seime ir toliau turėtų savo atstovą, rinkimuose turi sudalyvauti mažiausiai 36,940 rinkėjų. Norint išsaugoti Pasaulio lietuvių apygardą kituose rinkimuose, antrajame ture turėtų pasirodyti dar 7,600 anksčiau nebalsavusių rinkėjų.

Lietuvių balsavimo aktyvumas JAV

JAV esantys lietuviai gyvai galėjo balsuoti net keturiose LR diplomatinėse atstovybėse: Čikagoje, Los Angeles, Niujorke ir Washington D.C. esančioje ambasadoje. Visose atstovybėse rinkėjų aktyvumas vietoje ir paštu siekė apie 50 procentų, o daugiausia balsų susilaukė Čikagoje esantis generalinis konsulatas, kur rinkimuose sudalyvavo 1,194 piliečiai.

Jungtinėse Amerikos Valstijose savo balsą išreiškė 2,565 Lietuvos piliečiai.

Po pirmojo rinkimų turo, visose keturiose JAV esančiose LR diplomatinėse atstovybėse daugiausiai balsų susilaukė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai. Lietuvos ambasadoje (Washington D.C.) bei Generaliniuose konsulatuose Los Angeles ir New York, antra pagal populiarumą buvo Laisvės partija. Į trečią vietą Washington D.C. ir New Yorke balsavę lietuviai išrinko Liberalų sąjūdį, o Los Angeles – politinę partiją „Nemuno Aušra“.

Čikaga savo balsavimu pirmajame ture išsiskyrė, suteikusi antrą vietą politinei partijai „Nemuno Aušra“ (10,53 proc. balsavusiųjų) ir trečiąją – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungai (7,62 proc. balsavusiųjų).

Saugumas – daugumai svarbi tema

„Visos problemos nublanks, jei neišspręsime šios,“ – apie Lietuvos saugumo klausimą kalbėjo Povilas Zmejauskas, laikinai Čikagoje viešintis lietuvis. Jis balsavimą mato kaip svarbią pilietiškumo dalį, vieną iš esminių pareigų demokratinėje šalyje.

Iš naujojo Seimo Povilas tikisi daugiau bendradarbiavimo ir tęstinumo, užtikrinant šalies saugumą ir stabilumą. Jo manymu, didelių pokyčių nereikia, o svarbu yra išlaikyti pasiektus rezultatus ir toliau stiprinti Lietuvą.

Nacionalinio saugumo temą pabrėžė ir Dovydas Vasiliauskas, chemijos doktorantūros studentas Čikagos universitete. Dovydas teigia, kad nors mato daug teigiamų pokyčių Lietuvoje – augančias investicijas, atlyginimus ir gerėjantį pragyvenimo lygį, tačiau jam vienas svarbiausių aspektų išlieka nacionalinis saugumas.

„Man svarbi didesnė integracija į Europos Sąjungą ir prekybą, dėmesys inovacijoms. Taip pat, karo akivaizdoje svarbu, kad būtų garantijos, jog mes būsime stiprūs ir kad mumis kažkas pasirūpins“, – teigė Dovydas.

Auksė Pranevičiūtė, Čikagoje dirbanti medicinos produktų vadovė, sakė, kad jai svarbiausi kriterijai yra ekonomika, nacionalinis saugumas, politikų komentarai apie karą. Nors gyvena užsienyje, ji visada konsultuojasi su Lietuvoje gyvenančiais artimaisiais, kad susidarytų pilnesnį vaizdą. „Jų nuomonė už ką balsuoti man svarbi, nes Lietuvoje gyvenančius žmones tai paveiks labiau nei mane“, – teigia ji.

Ugdymas ir žmogaus teisės 

Socialinės temos taip pat neaplenkė Čikagoje balsavusių lietuvių. Karolina Šileikaitė, gyvenanti Čikagoje jau devynerius metus, teigė, kad jai itin svarbi žmogaus teisių apsauga ir socialinis visuomenės progresas Lietuvoje. „Labiausiai kas mane domina tai socialinės problemos, ypač LGBTQ teisės“, – sakė Karolina.

Panašiai mano ir Živilė Arnašiūtė, Čikagos universitete studijuojanti doktorantė. Jai balsavimas – tai pilietiškumo išraiška. „Žmogaus teisės, laisvės yra  aspektai, kurie turėtų būti laisvoje demokratiškoje valstybėje, už kurią mūsų tėvai ir seneliai kovojo, kai mūsų dar čia nebuvo mūsų kartos“, – teigė Živilė.

Loreta Jankauskienė, jau 25 metus gyvenanti JAV, ypač susirūpinusi švietimo ir medicinos padėtimi Lietuvoje, kurios, jos manymu, šiuo metu prastėja. Būdama močiutė, ji daug dėmesio skiria jaunimo ugdymui ir mano, kad šios srities stiprinimas turėtų būti vienas iš valdžios prioritetų.

 Dviguba pilietybė vis dar aktuali

Užsienyje gyvenančių lietuvių noras įtvirtinti dvigubą pilietybę nepasibaigė su anksčiau vykusiu referendumu. Karolina teigia, kad dvigubos pilietybės klausimas turėtų būti prioritetu visiems politikams. „Mano didžiausi lūkesčiai yra ties referendumu dėl dvigubos pilietybės, kuriame aš balsavau ir kuris vis nepraeina. Man svarbu, kad tai taptu prioritetu visiems politikams.“, – kalbėjo Karolina.

Auksė Pranevičiūtė, Čikagoje dirbanti medicinos produktų vadovė, taip pat pabrėžė dvigubos pilietybės aktualumą. „Čia savanaudiškai gal, kaip užsienyje gyvenančiai lietuvei, aš norėčiau, kad būtų dar vienas referendumas dėl dvigubos pilietybės, kurios deja šiuo metu negalime turėti“, – sakė Auksė.

Nusivylimo neslėpė ir Loreta Jankauskienė, jau 25 metus JAV gyvenanti lietuvė. „Norim tos dvigubos pilietybės, tai reikia kažkaip išsikovoti“, – sakė Loreta.

Pilietiškumo svarba

Živilė Vaitiekūnienė, laikinai viešinti Čikagoje, pasirinko eiti valandą pėsčiomis iki Generalinio konsulato, kad galėtų atlikti savo pilietinę pareigą. „Aišku, būtų buvę patogiau likti draugų namuose, kur buvau apsistojusi. Bet aš visada balsuoju ir esu už tai, kad reikia balsuoti, net nesvarbu už ką“, – sako Živilė.

Lietuviai dalinosi, kad galimybė balsuoti gyvai Generaliniame konsulate palengvino dalyvavimą rinkimuose. „Kadangi jaučiu, kad čia yra taip pat paprasta balsuoti, kaip esant Lietuvoj, tai kaip ir jaučiu, kad nėra jokių priežasčių dėl ko nebalsuoti. Labai paprasta buvo, tiesiog atėjau su pasu, 10 minučių ir viskas“, – sakė A. Pranevičiūtė.

Rinkimų dalyviai džiaugėsi, kad atvykę į konsulatą galėjo ne tik atlikti pilietinę pareigą, bet taip pat ir susipažinti su kitais čia gyvenančiais lietuviais.

Antrasis rinkimų turas vyks spalio 27 d. Balsuokite Lietuvos atstovybėse Jungtinėse Amerikos Valstijose:

Generaliniame konsulate Čikagoje:

2024 m. spalio 27 d. nuo 8 val. ryto iki 1 val. po pietų (vietos laiku).

Pasaulio lietuvių centre Lemonte:

2024 m. spalio 26 d. nuo 9 val. ryto  iki 4 val. po pietų vietos laiku).

2024 m. spalio 27 d. nuo 8 val. ryto iki 1 val. po pietų (vietos laiku).

Lietuvos ambasadoje Washington, D.C.:

2024 m. spalio 27 d. nuo 9:00 val. iki 13:00 val. (vietos laiku).

Generaliniame konsulate New York:

2024 m. spalio 27 d. nuo 9 val. ryto iki 1 val. po pietų (vietos laiku).

Generaliniame konsulate Los Angeles:

2024 m. spalio 27 d. nuo nuo 7 val. ryto iki 10 val. ryto (vietos laiku).