Kalbėjosi Vitalija Dunčienė.
Nesustabdomai artėja XVI Šiaurės Amerikos lietuvių tautinių šokių šventė, kurios renginiai prasidės jau birželio 29 dieną ekonomikos forumu ir tęsis iki liepos 4-osios, kai šokių šventės dalyviai ir svečiai 11 val. ryto susirinks Nepriklausomybės aikštėje giedoti Lietuvos ir JAV himnų. Didysis koncertas vyks liepos 3 dieną.
Apie paskutinius paruošiamuosius darbus kalbamės su Šokių šventės organizacinio komiteto nare, atsakingai už šventės iždą, Daiva Kazlauskiene.
Daiva, kaip sekasi ruoštis Šokių šventei?
Kuo arčiau šventė, tuo daugiau visiems darbo, taip pat ir iždininkei. Gauname aukas, mokesčius už reklamą, mugę, banketus, šokėjų registraciją, bet taip pat turime ir vis daugiau išlaidų. Viską reikia apskaičiuoti, visiems laiku sumokėti, vis dažnėja mano kelionės į banką ir į paštą. Visa tai reikia atlikti „laisvu” nuo profesinio darbo metu – t. y., vakarais, naktimis, savaitgaliais.
Kokią įtaką pasiruošimo eigai turėjo pandemija? Ar „papildomas” pasiruošimo laikas palengvino organizatorių darbą?
Manau, kad pandemija tikrai nepalengvino organizatorių darbo. Atvirkščiai – 2020 metų kovą jau buvome beveik finišo tiesiojoje, viskas daugmaž buvo sugulę į savas vėžes, suplanuota, apgalvota, tik reikėjo įvykdyti. Philadelphijos Lietuvių Bendruomenė (LB) buvo pakilime, turėjome net penkias šokių grupes – tris iš jų suburtas mokytojos Esteros. Pandemija atnešė daug nežinomybės. Šventę teko nukelti net du kartus, o tai reiškia, kad vėl reikėjo sudaryti naujas sutartis su viešbučiais, rasti tinkamą laiką ir darbuotojus, kurie pandemijos metu keitėsi, ypač viešbučiuose. Sumažėjo dalyvių skaičius (ne tik dėl pandemijos) – nedalyvaus šokių grupės iš Kanados, Londono, Stokholmo, kelios iš Lietuvos. Rusijos agresija prieš Ukrainą smogė dar vieną smūgį Šokių šventei – dėl to neatvyksta šokių grupė iš Briuselio, bet karas taip pat įtakoja lėšų telkimą. Galvodami, jog mūsų bendruomenė ir svečiai dėl pandemijos turės mažesnius biudžetus, JAV LB Krašto valdyba ir Šokių šventės organizatoriai visai be reikalo išsigando ir atsisakė brangesnių, bet kokybiškų šventės savaitgalio renginių, tokių kaip mano organizuotas Andriaus Mamontovo koncertas. Manau, jis būtų pritraukęs visų amžiaus grupių žiūrovų ir skaudu, kad jis neįvyks, nes į jo organizaciją aš įdėjau labai daug energijos ir darbo. Labai norėjosi, kad Šokių šventė būtų įsimintina Philadelphijos ir jos apylinkių lietuviams, kad kuo daugiau jų dalyvautų šventėje. Dėl pandemijos susilpnėjo mūsų lietuviška veikla, kurią po truputį gaiviname ir viliamės, kad Šokių šventė padės mums tai padaryti. Laikas visiems susiburti ir švęsti lietuvybę kaip galime geriausiai.
Ar pakaks surinktų lėšų apmokėti šventės išlaidoms?
Šokių šventės kūrybinė grupė rengia unikalią ir nuostabią „Karalių pasaką”, tačiau tokio renginio kaina JAV kelia didelę nuostabą. „Liacouras” arenos nuoma, apšvietimas, įgarsinimas kainuoja ne vieną šimtą tūkstančių, išlaidos tikrai didelės ir pajamos iš bilietų niekaip jų nepadengs. Todėl labai dėkojame visiems rėmėjams, dalyviams ir žiūrovams, kurie remia Šokių šventę, ją reklamuoja, kviečia dalyvauti savo artimus – be visų mūsų pastangų ši šventė nebūtų įmanoma. Manau, kad kol kas surinktų lėšų dar nepakaks apmokėti Šokių šventės išlaidoms, todėl kvieskite į šventę savo draugus, pažįstamus, kad išnuomota arena būtų pilnut pilnutėlė! Bilietų dar yra likę – skubėkite juos įsigyti.
Dar ne vėlu prisidėti prie ir šventės rėmimo – ją galima remti savo verslo arba asmenine reklama Šokių šventės interneto puslapyje, jos renginiuose.
Kaip Philadelphijos gyventoja, ką jūs siūlytumėte aplankyti čia besilankantiems Šokių šventės dalyviams ir svečiams? Philadelphijos žymiausios istorinės vietos labai dažnai būna apsuptos gausaus būrio turistų. Kokios dar įdomios, bet gal mažiau žinomos ar reklamuojamos vietovės galėtų būti įdomios miesto svečiams?
Philadelphija yra istorinis, gyvas, broliškos meilės miestas, kur daug ką galima apeiti pėsčiomis, ir, kaip Manhattanas, išsidėsčiusi tarp dviejų upių, Delaware ir Schuylkill. Delaware upės pakrantėje rasite daug barų, pvz., „Liberty Point”, galima pasivaikščioti paupiu, o palei Schuylkill upę esantis Fairmount Park, dar didesnis už New Yorko Central Park, yra aktyvaus poilsio rojus ir tikrai vertas aplankyti. Philadelphijos centrą sudaro keletas rajonų: Old Town, Society Hill, Center City, Fairmount, Northern Liberties, Fishtown, University City, Queen Village, Bella Vista, Manayunk. Todėl nebijokite paklaidžioti Philadelphijos senamiesčio gatvelėmis, užklyskite į šiuos rajonus, visur rasite nuostabių restoranų, lauke įsikūrusių alaus barų, meno krautuvėlių. Nuklyskite ir į Italian Market, Redding Terminal, Rittenhouse Square. Aplankykite Philadelphijos muziejus, ypač Barns Foundation, Philadelphia Museum of Arts, Nepriklausomybės paminklus, tarp kurių ir Liberty Hall. Įdomūs ir mažiau žinomi Philadelphijos muziejai, tokie kaip Eastern State Penitentiary, Magic Gardens (įkūrėjas turi lietuviškų šaknų), Amerikos revoliucijos muziejus ir kt.
Jeigu norėsite pabėgti iš miesto, galima surengti dienos kelionę į New Jersey vandenyno pakrantę. Mano mylimiausios vietos – istorinis Cape May ir Lietuvos pajūrį primenantis Island Beach State Park, taip pat lengviau pasiekiami Spring Lake, Manasquan, Point Pleasant Beach.
Dėkoju už pokalbį ir linkiu, kad XVI Šokių šventė Philadelphijoje įsirašytų į jūsų atmintį ne tik kaip labai daug laiko atėmęs sunkus darbas, bet ir kaip nuostabi bendrystės ir lietuvybės šventė. Daugiau informacijos apie šokių šventės renginius rasite: https://www.sokiusvente2020.org/.
Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2022-ųjų m. Gegužės 21 d. numeryje, Vol. CXIII NR. 40)