Jolanta Ona Vitkutė.

Pranciška Regina Liubertaitė.
„Lemtis būti fotografu“ („Homo liber“, 2025)
Šių metų Vilniaus knygų mugėje, tarp leidyklos „Homo liber“ išleistų naujų knygų apsidžiaugiau radusi ir rašytojos Pranciškos Reginos Liubertaitės „Lemtis būti fotografu“. Tai ypatinga knyga apie garsų Lietuvoje ir pasaulyje portretų meistrą, poetinių fotografijų kūrėją, fotoreporterį Algimantą Žižiūną (1940–2023). Jo nuotraukos skelbtos meno, grožinės literatūros, enciklopediniuose ir periodiniuose leidiniuose, įvairiuose fotografijų albumuose. Fotomenininkas įvertintas gausybe apdovanojimų, tarp jų ir du aukso bei vienas sidabro medalis, įteikti tarptautinėse parodose. 2005 m. A. Žižiūnui suteiktas meno kūrėjo statusas. Jo parodos organizuotos Lietuvoje, Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Italijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Norvegijoje, JAV, Ispanijoje, Ukrainoje ir kt. Knyga iliustruota daugybe nuotraukų, pateikti išsamūs, dokumentuoti tekstai. Nemažai kolegų, draugų, pažįstamų prisiminimų. Aptariama menininko kūryba, kurią sudaro apie dvidešimt didelės apimties kūrybos ciklų. Ryškiausi – „Portretai“, „Veidai ir mintys“, „Mano vizijų moterys“, „Anciškis – Lietuvos vidurys“, „Atgimimo metraštis“, „1991 m. sausio įvykiai“ ir kt. Algimantas Žižiūnas daugiau kaip per 40 intensyvaus darbo ir kūrybos metų sukaupė didžiulį asmeninį per 1 mln. fotografijų ir negatyvų archyvą, saugomą Valstybės archyvo Fotodokumentų skyriuje. Tai menininko dovana Lietuvai.
Fotomenininkas kūrė ir grožinę literatūrą – rašė apsakymus, eilėraščius, fotonoveles. Knyga pradedama įrašu iš Algimanto Žižiūno dienoraščio: „Fotografijose – mano gyvenimas, fotografijose – mano meilė…“
Rašytoja, poetė fotomenininko Algimanto Žižiūno žmona Pranciška Regina Liubertaitė, gimė 1950 m., baigė Šėtos vidurinę mokyklą, studijavo Vilniaus universitete filologiją. Yra išleidus 18 knygų, iš jų 13-a skirta poezijai. Jos publikacijos įvairiais kultūriniais klausimais spausdinamos įvairiuose leidiniuose, tarp jų „XXI amžius“, „Literatūra ir menas“, „Šiaurės Atėnai“ ir kt.
Su rašytoja, knygos autore Pranciška Regina Liubertaite, pasibaigus Vilniaus knygų mugei, kalbamės apie jautrią draugystę su fotomenininku Algimantu Žižiūnu, kelionių potyrius, nuotraukų įkvėptą poeziją, atsitiktinumus ir gyvenimo paskirtį. Pokalbio pradžioje paklausta, ar turi kokį nors savo talismaną, rašytoja atsakė: „Net nežinau, tokiais dalykais nebuvo kada domėtis. Bet labai mėgstu visokius gintarinius dalykus. Turiu nešlifuoto grubaus gintaro vėrinį, derintą su metalu. Tai jį galėčiau pavadinti savo talismanu.“
Kaip apsisprendėte ir kaip sekėsi rašyti šią knygą apie savo vyrą – vieną iškiliausių Lietuvos fotomenininkų – Algimantą Žižiūną?
Ilgai galvojau, kas galėtų parašyti. Prašiau vieno, kito autoriaus. Kai kurie atsisakė, vienas rašytojas buvo apsiėmęs, bet paskui dėl laiko trūkumo taip pat apsisprendė neigiamai. Tada viena draugė padrąsino mane sakydama: „taigi pati rašai knygas, kodėl nenori pabandyt“. Taip prasidėjo darbai.
Kadangi Algimanto visas nuotraukų ir negatyvų archyvas (daugiau kaip per 40 kūrybos metų sukaupta per 1 mln. fotografijų – red. past.) padovanotas Lietuvai ir saugomas Valstybės archyvo Fotodokumentų skyriuje, kurio darbuotojai aprašė ir suskaitmenino daugiau nei 2000 ciklo „Veidai ir mintys“ nuotraukų, man nebuvo sudėtinga jas pristatyti knygoje. Žinoma, visos netilpo (juokiasi – red. past.), tik maža dalis. Net neskaičiavau, kiek nuotraukų yra knygoje, reiktų suskaičiuoti.
Be to, Algimanto fotografijų ciklus maždaug žinojau, juk kai kurias parodas buvome kartu suruošę – Panevėžyje, Anykščiuose, Kėdainiuose ir kt. Taigi, atsirinkdavau nuotraukas iš archyvo pagal jų aprašymus, nusiųsdavau darbuotojai, kuri tas nuotraukas surasdavo ir perduodavo man. Visi organizaciniai darbai, rašymas, nuotraukų dėliojimas trūko apie penkerius metus.
Kas sunkiausia buvo rašant šią knygą?
Gal sudėtingiau buvo panagrinėti, kaip man atrodė, tris Algimanto fotografijų ciklus – „Mano vizijų moterys“, „Aktai“ ir „Vizijos“. Norėjosi pabrėžti kompozicijos dalykus, papasakoti, kodėl jis pasirinko taip, o ne kitaip. Šios nuotraukos labai poetiškos, kuriant naudojamasi kadras ant kadro principu, tokį metodą tuomet dar retai kas taikė. Fotomenininkui buvo svarbu užčiuopti pirmapradžio grožio trapumą, akimirkos laikinumo esmę.
Knygoje rašote, kad Algimantas ypač mėgo poeziją, netgi fotografuoti rinkdavosi daugiau poetų portretus. Jūs taip pat kuriate eilėraščius. Galbūt mėgote kartu skaityti ir aptarti poezijos knygas?
Triukai būdavo su ta poezija. Algimantas man dažnai skaitydavo telefonu, nes mes daug telefonu bendravome. Kadangi, kai susipažinom, 1988 m. gegužės mėn., prasidėjo Lietuvos Atgimimo laikotarpis, Algimantas aktyviai dalyvaudavo visuose įvykiuose, fotografavo mitingus, fiksavo svarbius susitikimus, norėjo įamžinti kiekvieną laisvės siekio dieną. Taigi mudviem laiko daug nelikdavo. Bet skambindavomės kas vakarą, ir jis man kartais skaitydavo poeziją. Vieną kartą, kitą – vis atspėdavau autorius, bet sykį pasimečiau. Klausau, tarsi kažkas taip girdėta, bet autoriaus nežinau. Pati sau mąstau, kas galėjo parašyti. O Algimantas juokiasi ir nieko nesako. Pasirodo, jis skaitė eilėraščių pavadinimus iš mano poezijos knygos, truputį pridėdamas kažką ir nuo savęs, kad skambėtų kaip eilėraštis. Tai abu tuokart prisijuokėm.
Vėliau ir namuose abu kartu skaitydavom. Buvau nustebus, kai reikėjo iškraustyti jo dirbtuvę, ir visus daiktus persivežt į butą, kur kartu apsigyvenom. Tada pastebėjau, kad mūsų lentynose – daug tų pačių knygų. Tad mūsų skoniai buvo panašūs.
Knygoje dalijatės savo jaukiais, pagal A. Žižiūno fotografijas parašytais eilėraščiais – „Regėjimas“ ir „Veidai ir mintys“. Ar Algimanto nuotraukos dažnai įkvėpdavo ir gal iki šiol įkvepia jūsų poetinę kūrybą?
„Regėjimus“ (p. 113) parašiau dar prieš mūsų draugystę. Su drauge nuėjom pasižiūrėt įvairių fotografų, kurių nuotraukos buvo apdovanotos tarptautiniuose konkursuose, Vilniuje surengtos parodos. Joje buvo ir Algimanto Žižiūno tuometėje Čekoslovakijoje 1988 m. sidabro medaliu apdovanota nuotrauka iš ciklo „Mano vizijų moterys“. Nuotrauka man labai patiko, po kiek laiko atklydo mintis parašyti eilėraštį.
Eilėraštis „Veidai ir mintys“ parašytas pagal to paties pavadinimo fotografijų ciklą, kurį Algimantas kūrė apie keturiasdešimt metų. Tai kultūros, meno, mokslo, politikos elito ir kitų garsių žmonių portretai su portretuojamųjų mintimis, užrašytomis šalia nuotraukų. Skirtingi veidai, jų gyvenimo motto, santykis su pasauliu įkvėpė pamąstymams. („O kiek veidų/ su kaukėm/ ir be kaukių!/ Vieni išvargę,/ jausmuose/ surizgę,/ kiti nušvitę/ ar šviesos išalkę –/ ženklais/ skirtingais/ savo kelią/ ryškina“. – p. 219)
Pasigedau knygoje pačios nuotraukų. Ar Algimantas jus fotografuodavo, ar kaip tik buvot susitarę, kad nefotografuotų, nes jums nepatinka ir pan?
Juk knyga yra apie jį, ne apie mane. Tad jo darytų savo nuotraukų į tekstą nedėjau, yra tik viena IV viršelio puslapyje. Skyriuje „Parodos“ – fotografuotos kitų, kur mes abu jo fotografijų parodose, surengtose dažniausiai jubiliejaus proga.
Man nelabai patinka fotografuotis. Menu, kartą jis paskambino ir sako – einam fotografuotis, bet aš nenorėjau. Bandė įkalbėti, kad nesispyriočiau, nes rašau knygas, ir man prireiks asmeninių nuotraukų. Sutikau, bet tos nuotraukos išties niekur ir nepanaudojau. Tąkart buvau be nuotaikos. Ir nors jis supratingai vaišino mane bandelėmis ir bandė įtikinti, kad atsipalaiduočiau, bet buvau labai susikausčius, tai ir atsispindėjo nuotraukoje. Man ta nuotrauka nelipo prie širdies, kažkokia pilka, universiteto kiemely paskendusi.

Bet nemažai ir vėliau mane fotografavo, tad nuotraukų turiu. Visada fotografuodavo ir mano knygų pristatymus. Bet smagiausios – iš mūsų savaitgalio kelionių po Lietuvą. Daugkart lankėmės Kernavėj. Ten išties mane privargindavo fotografuodamas. Reikėdavo stovėt įkalnėj. Tada nešina krepšį turėjau lipt į kalną. Ir taip kelis kartus. Taigi prisisportuodavau.
Keliaudavom net ir žiemą. Apžiūrėjom kartu daug Vilniaus ir Trakų rajonų kapinaičių, bažnytėlių…
Kviesdavosi ir į Anciškį, kur ne vienerius metus organizavo pradinės mokyklos moksleiviams piešinių konkursą. Kartu atrinkdavom piešinius, Algimantas paskirdavo prizus. Pripirkdavo krepšelius visokiausių mokiniams reikalingų dalykų – pieštukų, piešimo sąsiuvinių, flomasterių ir kt., taip pat dovanodavo savo įrėmintas nuotraukas su Anciškio bažnytkaimio vaizdais. Šalia bažnyčios esančiose kapinaitėse yra jo giminės kapas, kuriam palaidota ir jo močiutė, įamžinta pasaulio spaudą apkeliavusioje nuotraukoje „Močiutė ir vaikaitė“. Aplankydavome kapą, vėliau pasisvečiuodavome pas jo pažįstamus ir naktį grįždavom į Vilnių. Pamenu vieną rugpjūčio naktį grįždami namo netoli Lėno sustojom pasigėrėti žvaigždėtu dangum. Labai gražu, bet fotografuot neįmanoma.

Ar turit Algimanto darytą nuotrauką, kuri užima jūsų širdy ypatingą vietą?
Taip. Pamenu, lankėmės prie ilgiausio Lietuvoje Asvejos ežero, kur kažkada prieglobsčio ieškojo ir Barbora Radvilaitė. Asvejos ežero pusiasalyje Didysis kunigaikštis Vytautas XV a. pastatė naują pilį (vietoj XIV a. medinės). Vėliau šios žemės atiteko didikams Radviloms, kurie pasistatė mūrinius rūmus, ir kuriuose penkis mėnesius po slaptų vedybų su Žygimantu Augustu gyveno Dubingiuose arba Vilniuje gimusi Barbora Radvilaitė. (Iki šiol ši vieta vadinama Barboros Radvilaitės meilės sala – red. past.) Tačiau iš rūmų liko tik griuvėsiai. Pamenu, užlipom su Algimantu ant kalno ir ieškojom tų rūmų pamatų. Ir suradom. Tik gerokai vėliau čia atvyko archeologai ir ėmė tyrinėti šią vietovę. Algimantas juokaudavo: „matai, kaip gerai, mes padarėm pradžią ir pritraukėm kitus.“ Esu parašius ir eilėraštį apie Barborą, laukiančią pilyje Žygimanto Augusto, grįžtančio iš Lenkijos. Ir nuotrauka, padaryta lipančios į pilies kalną, man labiausiai patinka.
Jūs kartu organizuodavote savo kūrybos pristatymus. Kas įsiminė labiausiai?
Prisimenu parodą, kuri buvo organizuota Menininkų rūmuose, dabartinėje Prezidentūroje. Ta paroda mus ir suartino. Draugė pasikvietė mane, kad padėčiau jai paruošti užkandžių po parodos atidarymo. Tada aš Algimantą pasveikinau, o vėliau jis paprašė mano draugės, kad mus suvestų. Iš matymo jį pažinojau nuo 1980-ųjų metų, kai grįžau į Vilnių. Mano darbovietė ir jo dirbtuvės buvo netoliese. Netyčia susitikdavome pietaudami toje pačioje valgykloje. Jis vis prie mano stalo atsisėsdavo. Kviesdavo po pietų eiti kavos išgerti, bet aš sakydavau, kad neturiu laiko. Po to vis susitikę gatvėje pasisveikinę prasilenkdavom. Taip praėjo aštuoneri metai, kol suėjom į porą. Draugė kartais sako, kad pagal Dievo planą mano misija šioj žemėj buvo išgelbėti Algimanto nuotraukų archyvą.

Kanalizacijos avarijos kūrybinėse dirbtuvėse prasidėjo, kai jis jau sirgo, maždaug apie 2008 m. Patalpoje buvo prikrautos stirtos senų laikraščių taip, kad prasilenkti susitikus – jokios vilties. Jas paskleidė ant grindų į kūrybines dirbtuves įsilaužę vagišiai. Tai savotiškai ir padėjo, nes laikraščiai prisigėrė kanalizacijos nuotekų ir šiek tiek apsaugojo aukščiau sudėtas nuotraukas. Gelbėdama nuotraukas susisiekiau su Valstybės archyvu – kitos išeities tiesiog nebuvo. Ši valstybės įstaiga sutiko priimti finansiškai neįkainojamą didžiulį intelektinį turtą: per 8 apsilankymus su šios įstaigos darbuotojais rinkome ir krovėme nuotraukas ir negatyvus į didelį jų automobilį – Algimanto asmeninis archyvas buvo išgelbėtas. Nuotraukas reikėjo dezinfekuoti, džiovinti, ir tą didžiulį darbą atliko Valstybės archyvo darbuotojai, kurie daugybę jų jau suskaitmenino ir aprašė.
Kai rinkom nuotraukas iš patalpos rūsyje, atidarėm sofą, ant kurios jis miegodavo. Kur paprastai laikoma patalynė, buvo sukrauti negatyvai, apsiūti iš abiejų pusių drobiniu siūlu polietileno juostelėse. Tai milžiniškas kruopštus techninis darbas.
Man didžiausia laimė, kad nuotraukos dabar jau saugios, sudėtos į lentynas patalpoje su tinkamu mikroklimatu.
Dar galima daug knygų apie Algimantą Žižiūną parašyti, aš tik padariau pradžią, sudėliodama, kas man atrodė svarbiausia.
Algimantas Žižiūnas glaudžiai bendradarbiavo ir su „Draugo“ redakcija. Galbūt prisimenat šį laikotarpį?
Jo nuotraukos ir tekstai buvo spausdinami ne viename periodiniame leidinyje, tarp jų ir JAV lietuvių laikraštyje „Draugas“. Aš irgi siunčiau savo eilėraščius. Algimantas be mano žinios kartais „Draugui“ išsiųsdavo ir mano tekstų. Paskui man parodydavo jau atspausdintus – mėgo nustebinti. Jis buvo ir puikus psichologas. Dar niekam nesu sakiusi, kad jis turėjo ir aiškiaregio dovaną. Kartais skambindavo ir iki smulkmenų nupasakodavo, ką veikiu, net šiurpuliukai risdavosi per nugarą. Kadangi dirbo su žmonėmis, jo intuicija buvo itin išlavinta. Be to, buvo labai jautrus kvapams, tad ne vienas kolegų patardavo rinktis pelningesnį kvapų eksperto darbą.
„Draugo“ skaitytojams gal būtų įdomu, kad knygoje yra ir pasitraukusiųjų į Vakarus, gyvenusių ir dirbusių JAV meno, kultūros, visuomenės veikėjų įdomiausios ir gražiausios nuotraukos kartu su mintimis, išradingai ir meniškai sukurtos. Algimantas stengdavosi nufotografuoti tuos, kurie jam atrodė svarbūs Lietuvai ir ją garsinantys visame pasaulyje: tai Stasys Lozoraitis (jaunesnysis), Lietuvos diplomatas; Marija Gimbutienė, garsi pasaulyje mokslininkė archeologė, antropologė, archeomitologijos pradininkė; Bernardas Brazdžionis, poetas, prozininkas, literatūros kritikas, muziejininkas; Česlovas Milošas, poetas, prozininkas, literatūros mokslininkas, Nobelio premijos laureatas; Kazimieras Žoromskis, dailininkas, poetas, prozininkas; Neemija Arbitblatas, dailininkas, scenografas; Vytautas Kazimieras Jonynas, tapytojas, grafikas, skulptorius, vitražų kūrėjas; Hermanas Perelšteinas, choro dirigentas, pedagogas; Antanas Smetona, Lietuvos Prezidento vaikaitis pianistas, pedagogas; Vida Krištolaitytė, tapytoja, grafikė, pedagogė; Vida Gilvydienė, aktorė ir kt.
Beje, Algimanto Žižiūno darbų parodos vyksta iki šiol. Šį rudenį, spalio mėnesį planuojama atidaryti parodą Vilniaus fotografijos galerijoje (Stiklių g. 4 Vilniuje), kurioje bus eksponuojamas Algimanto Žižiūno nuotraukų ciklas „Anciškis – Lietuvos vidurys“. Iš anksto kviečiu apsilankyti.
Dėkui. Labai lauksime parodos.
Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2025-ųjų m. Balandžio 26 d. numeryje, Vol. CXVI NR. 34)