Anželikos Cholinos sukurtas spektaklis Lietuvoje vadinamas pačiu gražiausiu, įspūdingiausiu ir patriotiškiausiu pastarojo dešimtmečio didžiosios scenos kūrinių.
Anželikos Cholinos sukurtas spektaklis Lietuvoje vadinamas pačiu gražiausiu, įspūdingiausiu ir patriotiškiausiu pastarojo dešimtmečio didžiosios scenos kūrinių. (Dmitrijaus Matvejevo nuotraukos)

Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės meilės istorija Čikagoje

Miuziklo dinamiką kuria kelios dešimtys šokėjų.
Miuziklo dinamiką kuria kelios dešimtys šokėjų.

Spalio 6 d., šeštadienį, 7:30 val. v.  – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio proga, vienintelis didžiausio ir brangiausio lietuviško miuziklo „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda” spektaklis pačioje Čikagos širdyje – Chicago Auditorium Theatre. Bilietus galite įsigyti teatro svetainėje: www.auditoriumtheatre.org arba kasose.

Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija, nepamiršta kone penkis šimtus metų, sužiba vis naujose kartose, suskamba daugybe atspalvių įvairiose epochose, įkvepia kovai dėl laisvės, žadina patriotinius jausmus, kelia daugybę diskusijų, nepalikdama abejingo nė vieno. Amži­na meilės ir valdžios dilema, jausmų iššūkis protui ir pragma­tizmui, meilės ir grožio triumfas, kuriame paskutinį žodį taria mirtis. Ši istorija nuolat įkvepia menininkus, poetus, muzikus vis iš naujo atrasti svaigią laisvę mylėti be ribų, atrasti Meilę, kuriai atiduodama viskas: karalystės ateitis, pavaldinių pagarba ir loja­lumas, galiausiai – pats gyvenimas.   

Lietuviškasis miuziklas „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda” sulaukė didžiulio pasisekimo ir rado vietą žiūrovų širdyse. Miuziklo kūrėjai sako, kad be galo drąsus, ambicingas jų projektas įrodė, jog lietuviai gali kurti įspūdingus, pasaulinio lygio spektaklius ir sulaukti sėkmės.

K. Smorigino (v.) atliekama arija „Dangus tau dovanojo aukštį” jaudina iki širdies gelmių.
K. Smorigino (v.) atliekama arija „Dangus tau dovanojo aukštį” jaudina iki širdies gelmių.

Vienos talentingiausių nūdienos Lietuvos režisierių Anželikos Cholinos sukurtas trijų valandų miuziklas gali būti drąsiai vadinamas pačiu gražiausiu, įspūdingiausiu ir patriotiškiausiu pastarojo dešimtmečio mūsų didžiosios scenos kūrinių. XVI a. karalių meilės istorija papasakota ir jautriai, ir džiaugsmingai, ir dramatiškai. Meniškai ir tikroviškai. Žiūrint spektaklį norisi ir juoktis drauge su juokdariais (operos solistas Rafailas Karpis ir aktorius Dominykas Vaitiekūnas), ir verkti matant silpstančią Barborą Radvilaitę (dainininkė Karina Krysko-Skambinė). Muzikos autorius Kipras Mašanauskas meistriškai sujungė klasikinę Renesanso ir šiuolaikinę muziką, operos arijas ir popmuziką, roko gitarų ir Viduramžių instrumentų skambesį. Į bendrą kūrinio nuotaiką svarų indėlį įnešė miuziklo libretą kūręs Romas Lileikis.

K. Smorigino atliekamos vienos pagrindinių miuziklo arijų „Dangus tau dovanojo aukštį” žodžiai jaudina iki širdies gelmių. Juozas Statkevičius miuziklui sukūrė kostiumus, kuriuos drąsiai galima vadinti „ir senas, ir naujas”. Renesanso epochos siluetus išmoningai papildo šiuolaikinės formos ir medžiagos. Spektaklyje – 210 kostiumų. Jaunasis karalius Žygimantas Augustas, kurį meistriškai įkūnija dainininkas Mantas Jankavičius, į sostą sėda dar būdamas vaikas. Vienintelis žmogus, kuris gali jam patarti – dvasinis mokytojas senasis ponas Tvardovskis (aktorius Kostas Smoriginas). Žygimantas visiškai neatitinka jo motinos, Krokuvoje reziduojančios karalienės Bonos Sforcos (operos solistės Sigutė Stonytė/Gitana Pečkytė) lūkesčių. Italės karalienės sprendimams įtakos negali daryti niekas, net jos vyras – karalius Žygimantas Senasis (operos solistas Tadas Girininkas). Žygimanto meilė Barborai sukelia sumaištį valstybėje. Barboros pusbrolis Radvila Juodasis (Jeronimas Milius) ir brolis Radvila Rudasis (Tadas Juodsnukis) nebežino, ar džiaugtis artėjančia karūna, ar baimintis dėl giminaitės likimo.

Spektaklyje – 32 šokėjai, kurių kruopštus darbas kuria viso miuziklo dinamiką.

Savo balsais sudrebins beveik nematomas, tačiau puikiai girdimas lietuvių meno ansamblis „Dainava”.

Austėja Sruoga
JAV LB Krašto valdybos
Kultūros tarybos pirmininkė