Koncertinėms programoms Rasa Vitkauskaitė stengiasi suteikti įvairumo, todėl kompozitorius pasirenka iš skirtingų epochų ir kontinentų, nepamiršta puoselėti ir lietuviškumo. (Stewart Woodward nuotr.)
Koncertinėms programoms Rasa Vitkauskaitė stengiasi suteikti įvairumo, todėl kompozitorius pasirenka iš skirtingų epochų ir kontinentų, nepamiršta puoselėti ir lietuviškumo. (Stewart Woodward nuotr.)

Bostono pianistė, klasikinės muzikos gaivintoja

Jovita Beliak-Antanavičienė.

Bostono konservatorijoje Rasa Vitkauskaitė įgijo bakalauro ir magistro laipsnius.
Bostono konservatorijoje Rasa Vitkauskaitė įgijo bakalauro ir magistro laipsnius. (Alex Poliykov nuotr.)

Norintiems nuvykti į Europą nebūtina perskristi Atlanto vandenyną. Labiausiai iš kitų JAV miestų savo europietišku stiliumi išsiskiria reikšmingas JAV švietimo centras – Bostonas. Architektūrinis paveldas, žmonės ir jų mentalitetas čia kur kas panašesni į Europos, negu į JAV. Būdamas „šviečiančiu miestu ant kalvos” Bostonas lenkia kitus miestus studentų gausumu ir prestižiniais universitetais. Bostonas globoja ir seniausią aukštąją muzikos mokyklą JAV – Bostono konservatoriją, kuri šiais metais mini 150-metį. Tarp geriausių šią konservatoriją baigusių studentų puikuojasi ir lietuviška pavardė – Rasa Vitkauskaitė, lygiai prieš dešimtmetį atvykusi čia studijuoti fortepijono atlikėjos meno.

Paveldėtą talentą lavino muzikos mokyklose

Viskas prasidėjo kukliame Lietuvos mieste – Alytuje. Čia gimusi ir užaugusi Rasa nuo pat vaikystės buvo apsupta muzikos garsų. Rasos mama – muzikė, todėl nuo mažumos dabartinė pianistė buvo supažindinta su nuostabiu muzikos pasauliu, ir niekam nekyla klausimų, iš kur jauna mergina paveldėjo muzikinį talentą ir kam ji turi būti dėkinga.

„Mano visa šeima myli muziką ir mane palaiko nelengvame muzikanto kelyje, pasiekti muzikos aukštumų vien talento neužtenka”, – apie šeimos paramą pasakojo pianistė. Turėdama muzikinį talentą Rasa pabrėžia ir svarbų pedagogų, kurie kreipia jauną žmogų tinkama linkme ir ugdo visas talento stipriąsias puses, indėlį.

Būdama 10-ies Rasa Alytaus muzikos mokykloje buvo pastebėta pedagogų iš Vilniaus ir pakviesta tęsti mokslus sostinėje. „Jau vien buvimas tarp geriausių šalies jaunųjų muzikų veikė įkvepiančiai – siekti tolesnių muzikos aukštumų ir dar labiau stengtis”, – tik geriausiais žodžiais Rasa mini M. K. Čiurlionio menų mokyklą, kurią baigė aukščiausiais įvertinimais. Motyvuojanti aplinka ir geriausi Lietuvos pedagogai jaunai pianistei padėjo kilti į muzikines aukštumas ir nuolatos tobulėti. „Esu nepaprastai dėkinga Alytaus muzikos mokyklai, ypač mokytojai Jūratei Preskienytei, kuri man suteikė puikius muzikinius pagrindus. Taip pat esu dėkinga mokytojai Jūratei Karosaitei ir Nacionalinei M. K. Čiurlionio menų mokyklai, kuri mane atvedė į profesionalaus muzikanto kelią”, – padėką pirmiems muzikos mokytojams reiškia Rasa Vitkauskaitė.

Po studijų Rasa Vitkauskaitė liko gyventi Massachusetts valstijoje, kur aktyviai muzikuoja.
Po studijų Rasa Vitkauskaitė liko gyventi Massachusetts valstijoje, kur aktyviai muzikuoja. (Sally Gilman nuotr.)

Baigusi koledžą Italijoje išvyko į Bostoną

2004 metais, dar besimokydama 11-oje klasėje, jaunoji pianistė Lietuvos spaudoje perskaitė skelbimą apie galimybę mokytis Italijoje. Nieko nelaukusi Rasa užpildė reikiamus dokumentus, sėkmingai dalyvavo 4 turų atrankoje, ir netrukus ją pasiekė džiugios naujienos – Rasa pirmoji Lietuvoje gavo muzikos stipendiją studijuoti United World College of the Adriatic Triesto regione, Italijoje. Tuo metu šiame koledže mokėsi apie 200 gabių jaunuolių iš apytikriai 80 pasaulio šalių, todėl išvykimas į užsienį Rasą dar labiau gundė. Sėkmingai baigusi fortepijono klasę pas Alberto Miodini, po dvejų metų Rasa gavo tarptautinį bakalaureato diplomą, kuris suteikė galimybę studijuoti garsiausiuose pasaulio universitetuose.

Turėdama „kozirinę kortą” Rasa drąsiai pateikė paraišką į vieną geriausių pasaulyje muzikos mokyklų – Bostono konservatoriją. „Mane ji labiausiai traukė pasaulyje plačiai žinomais dėstytojais”, – apie pasirinkimą pasakojo pianistė. Dauguma žino, jog muzikos menas kainuoja didelius pinigus, todėl nemažai gabių žmonių, net ir turėdami ypatingus talentus, finansiškai neišgali studijuoti muzikos.

Tačiau dideli norai ir įdėtas didelis darbas kartais atsiperka su kaupu, ir net tolimos svajonės tampa pasiekiamos. Tokia yra ir Rasa Vitkauskaitė – darbšti, kantri, atsidavusi darbui bei užsispyrusi mergina, drąsiai žengianti per muzikos pasaulį ir siekianti savo tikslų. Tikėdama savimi ir savo sugebėjimais ji įstojo į Bostono konservatoriją, kurioje įgijo bakalauro ir magistro laipsnius.

„Mokslai šioje konservatorijoje nebūtų buvę pasiekiami, jei ne konservatorijos suteikta stipendija, kuri padengė ne tik mokslo, bet ir gyvenimo išlaidas. Mano mokslai Bostono konservatorijoje kainavo ketvirtį milijono dolerių”, – mokslo kainą drąsiai įvardija Rasa. Baigusi konservatoriją pianistė nenustojo tobulintis, ir laimėjo stipendiją tęsti muzikos mokslus Longy School of Music of Bard College Cambridge, visai prie pat Harvardo universiteto. Tai yra puikus įrodymas, jog jeigu kažko sieki ir labai to nori, visada atsiranda kelias ir būdas, kaip juo nueiti.

Praėjusiais metais Rasa Vitkauskaitė išleido debiutinį įrašą su orkestru.
Praėjusiais metais Rasa Vitkauskaitė išleido debiutinį įrašą su orkestru. (Jon Chomitz nuotr.)

Pianistę pasirinko Massachusetts valstija

Studijų Bostone metu pianistė puikiai pritapo prie aplinkos, buvo patenkinta mokslo organizavimu, dėka ankstesnių studijų Italijoje beveik neturėjo kalbos barjero, o jau esančių draugų ratą papildė nemažai naujų žmonių. „Pirmi įspūdžiai atvykus į JAV buvo labai malonūs. Vienintelė ‘naujovė’ buvo sudėtinga JAV mokesčių pildymo sistema pirmąjį pavasarį!”, – prisiminimais dalijasi pianistė.

Teigiamos emocijos ir gera savijauta „europietiškame” mieste paveikė Rasos sprendimą likti gyventi Bostone. „Manau, kad Massachusetts valstija pasirinko mane. Baigus mokslus nesinorėjo niekur iš Bostono išvažiuoti. Čia jau turėjau nemažai pažįstamų, pasiūlymų koncertuoti ir mokytojauti, todėl nesinorėjo pradėti visko nuo nulio kitoje vietoje”, – apie pasirinkimą likti kalbėjo pašnekovė. „Massachusetts valstija patinka dėl metų laikų, ypač nuostabios gamtos pavasarį ir rudenį. Arti vandenynas, taip pat arti kalnai New Hampshire valstijoje. Visa Naujoji Anglija mane žavi savo istoriniu ir kultūriniu palikimu”, – nesiliauja mėgautis šia valstija Rasa. Gamta, jauni, gražūs žmonės ir sklindanti mokslo šviesa – tai, kas yra miela širdžiai ir kas pianistę atgaivina grįžus po koncertinių išvykų.

Visuomet žinojusi ir niekuomet nedvejojusi, kad bus pianistė, Rasa iš karto buvo pastebėta ir Bostono konservatorijos kamerinės muzikos dėstytojo Jonathan Cohler. „Tikriausiai buvau visai nebloga studentė, kad pusmečio pabaigoje jis paprašė su juo įrašyti prancūziškos muzikos CD (kompaktinę plokštelę – Red.) ‘Rhapsodie Française’. Turėjau tik mėnesį išmokti ir surepetuoti visą CD programą”, – apie sunkumus, bet norą neprarasti galimybės groti su vienu garsiausių klarnetininkų pasaulyje pasakojo Rasa.

„Mūsų pirmasis muzikinis bendradarbiavimas pavyko puikiai. Iki šiol esame išleidę tris CD („Rhapsodie Française”, „Romanza” ir „American Tribute”), esame koncertavę Azijoje, Europoje, Šiaurės ir Pietų Amerikoje. Šiais metais teko pažinti Jonathan ir kitame amplua – jis dirigavo Franz Liszt kameriniam orkestrui, man darant Mozarto ir Liszto koncertų įrašus Vengrijos nacionaliniame radijuje”, – apie stiprų profesinį ryšį kalba pašnekovė.

„Reflections” žurnale kritikai puikiai įvertino debiutinę solinę Rasos Vitkauskaitės plokštelę.
„Reflections” žurnale kritikai puikiai įvertino debiutinę solinę Rasos Vitkauskaitės plokštelę. (Stewart Woodward nuotr.)

Koncertuose – lietuvių kompozitorių kūriniai

Rasa Vitkauskaitė daug koncertuoja viena, ir savo pasirodymais žavi visą pasaulį. „Neseniai grojau universitetuose New Yorko ir New Jersey valstijose, vasarį – koncertinis turas po Ohio valstiją, vasarą grosiu Floridoje. Daug tenka keliauti ir į užsienį, – neseniai grojau Brazilijoje, Argentinoje, Vengrijoje, Ispanijoje, Pietų Korėjoje”, – sako pianistė.

Taip pat Rasa koncertuoja su Boston Philharmonic Orchestra. „99 procentai pianistų niekuomet nėra groję orkestre, nes tiesiog nėra tam pakankamai galimybių”, – džiugesiu groti orkestre dalijasi pianistė. Muzikiniuose turuose Rasa susipažįsta su daugybe garsių muzikantų, su kuriais jai tenka didelė atsakomybė bei garbė kartu atlikti kūrinius. „Neseniai turėjau progos groti su smuikininku Ilya Kaler, kuris yra trijų pagrindinių konkursų smuikui (P. Čaikovskio, J. Sibelius ir N. Paganini) laimėtojas. Taip pat esu grojusi su Metropolitan Opera, Clevelando ir Berlyno filharmonijų orkestrų nariais”, – sako pašnekovė. Po kiekvieno koncerto gerbėjų ratas tik auga, o susidomėjimas klasikine muzika tik didėja dėka vykstančių koncertų bei gausėjančių atlikėjų, kurie JAV, kitaip nei Europoje, yra remiami meno mylėtojų. „Jau seniai pranašaujamas miglotas klasikinės muzikos likimas, bet šiandien ji gyva kaip niekad. Nieko nėra geriau nei pabėgti nuo šiuolaikinių technologijų ir gyvenimo tempo ir atsipūsti klausant gyvai atliekamos muzikos”, – klasikinės muzikos vertę pabrėžia pianistė.

Koncertinėms programoms Rasa stengiasi suteikti įvairumo, todėl kompozitorius pasirenka iš skirtingų epochų ir kontinentų. Taip pat koncertų metu pianistė nepamiršta puoselėti ir lietuviškumo. „Dažniausiai groju Mikalojų Konstantiną Čiurlionį. Dažnai kartu pristatau ir jo paveikslus. Taip pat mielai groju Balio Dvariono ir Stasio Vainiūno kūrinius”, – apie žiūrovų supažindinimą su lietuvių kompozitoriais pasakoja Rasa.

Ypatingomis Lietuvai progomis pianistė stengiasi kuo dažniau atlikti lietuvių kompozitorių kūrinius, taip prisidėdama prie savo gimtinės bei jai svarbių dienų paminėjimo. „2015 metais į visus savo solinius koncertuos įtraukiau lietuvių kompozitorių kūrinių. Taip norėjau paminėti Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 25-metį ir sudominti klausytojus savo šalies istorija. Dažnai tenka koncertuoti lietuvių bendruomenėse, todėl jaučiu pareigą jas pamaloninti lietuviška muzika. Jau pradedu galvoti apie repertuarą Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui 2018 metais”, – jaučianti pareigą gimtinei kalbėjo pianistė.

Koncertuoti pradėjusi nuo 5 metų, Rasa dabar pati džiaugiasi darbščiais jaunaisiais talentais, kuriuos sutinka dalyvaudama jaunųjų pianistų konkursų vertinimo komisijose Massachusetts ir New England valstijose. Daug jaunųjų talentų ji ir pati ugdo savo Concord Conservatory fortepijono klasėje.

Apdovanojimai bei solinės plokštelės pristatymas

Per savo muzikinę karjerą Rasa Vitkauskaitė jau spėjo susirinkti nemažai garbingų tarptautinių apdovanojimų: tapo laureate šešiuose respublikiniuose konkursuose Lietuvoje, laimėjo pirmąsias vietas „Les Rencontres Internationales des jeunes Pianistes” konkurse Belgijoje, N. Rubinstein konkurse Paryžiuje, pirmąją vietą bei Mendelssohno taurę „Mendelssohn Cup” konkurse Italijoje.

Laimėjusi stipendiją Kathryn Wasserman Davis organizuotame projektų konkurse „100 Projects for Peace”, Rasa dalyvavo koncertiniame ture Izraelyje bei buvo viena iš organizatorių rengiant tarptautinį projektą už taiką. Labiausiai pianistė džiaugiasi savo debiutinės solinės plokštelės „Reflections” pristatymu 2014 metais. Šią plokštelę puikiai įvertino kritikai žymiuose „Gramophone”, ,,Fanfare” ir „MusicWeb International” žurnaluose. „Tai žinomiausi muzikos leidiniai pasaulyje, todėl vien jau tai, jog mano grojimas patraukė jų dėmesį, yra didžiulis įvertinimas. ‘Fanfare Magazine’ šį CD išspausdino netgi ant žurnalo viršelio!” – pasiekimu ir nepaprastai dideliu įdėto darbo rezultatu džiaugiasi pianistė. „Šiame CD yra ir 24 puslapių bukletas, kurį parašiau kartu su vienu savo dėstytoju, Jan Swafford, kuris yra garsus muzikos istorikas, Beethoveno ir Brahmso biografijų autorius”, – rašymo paslaptis išduoda muzikinės plokštelės autorė. Rasos Vitkauskaitės įrašus taip pat kiekvienas gali išgirsti JAV ir užsienio radijų eteryje.

Didelis darbas ir daugybė laiko, praleisto prie fortepijono, nėra vienintelės profesionalaus pianisto paslaptys. Ištvermė, optimizmas, užsispyrimas bei šeimos parama vaidina labai didelį vaidmenį siekiant muzikos aukštumų. O kad įvėpimas nedingtų, reikalingi iššūkiai, ar tai būtų naujas sudėtingas kūrinys, ar artėjantis svarbus pasirodymas, kas skatintų judėti pirmyn ir būti geriausiu.

Rasa Vitkauskaitė koncertuoja Franz Liszt muzikos akademijoje Budapešte, Vengrijoje, 2015 metais.
Rasa Vitkauskaitė koncertuoja Franz Liszt muzikos akademijoje Budapešte, Vengrijoje, 2015 metais. (István Kohán nuotr.)