2023 m. ŠALFASS čempionai – Čikagos „Žalgirio” krepšininkai.

Čikagoje praūžė ŠALFASS žaidynės

Dainius Ruževičius.

Birželio 2–4 dienomis Lemonte vyko 71-osios Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo ir sporto sąjungos (ŠALFASS) sporto žaidynės. Be varžybų šeimininkų čikagiečių, trijų sporto šakų – krepšinio, stalo teniso ir kėglių – varžybose šiemet dėl apdovanojimų varžėsi ir JAV lietuviai iš New Jersey, Detroito ir Dallas.

A. Matulevičius po 17 metų pertraukos perėmė stipriausios Šiaurės Amerikos vyrų krepšinio komandos taurę į savo rankas.

Krepšinio varžybose pareiškė norą dalyvauti rekordinis išeivijos lietuvių komandų skaičius – penkiolika, ir net vienuolika iš jų varžėsi dėl pagrindinės ŠALFASS pereinamosios taurės. Po ilgos, net 17 metų pertraukos, ją į savo rankas susigrąžino Čikagos „Žalgirio” krepšininkai, treniruojami Aurimo Matulevičiaus. 2023 m. ŠALFASS žaidynių čempionais tapo: Paulius Žilinskas, Martynas Macenis, Kornelijus Zikas, Paulius Mizeras, Kasparas Sedaravičius, Domas Narcevičius, Danielius Pauliukonis ir Europos U-16 čempionas Nojus Indrušaitis.

Ši jauna ir ambicinga komanda jau pirmose rungtynėse susidūrė su rimtais iššūkiais, kai vos dviejų taškų skirtumu turėjo pripažinti kur kas labiau patyrusių daugkartinių ŠALFASS čempionų – Čikagos „Lituanicos” pranašumą. Tačiau vėliau žalgiriečiai įsismagino ir sugebėjo pergalingai baigti visas 5 kitas rungtynes.

Pusfinalyje „Žalgirio” krepšininkai įveikė į svečius iš Lietuvos atvykusią „Sostinės krepšinio mokyklos” 17-ečių komandą, vadovaujamą Tomo Purlio, o finale „saldžiai” atsilygino (60:47) rungtyniaudami su „Lituanica”. Beje, ši tituluočiausia ŠALFASS komanda žaidynių čempione buvo tapusi net 10 kartų per pastaruo­sius 15 metų, tačiau šį kartą čempionų taurę turėjo perleisti jaunesniems kolegoms.

„Man pavyko suburti išties darnią ir kovingą jaunų krepšininkų komandą. Žaidėjų susitelkimas, ryžtas ir begalinis pergalių siekis  atnešė mums sėkmę šiose žaidynėse”, – savo auklėtinių pasiekimu džiaugėsi Lietuvos studentų rinktinės treneris A. Matulevičius. Nuaidėjus finaliniam lemiamų rungtynių teisėjo švilpukui, jis pagautas itin smagių emocijų atliko unikalų salto šuolį ir taip pasveikino savo komandos žaidėjus bei sirgalius su šia įsimintina pergale.

O švęsti šią čempionišką pergalę Čikagos „Žalgiriui” buvo išties verta: juk paskutinį kartą analogišku pasie­kimu Pasaulio lietuvių „sostinės” Lemonto krepšinio aikštelėje žalgiriečiai džiaugėsi tik 2006 metais. Beje, tąsyk čikagiečiai ŠALFASS pirmenybes buvo laimėję net 4 kartus iš eilės, bet po to kito stipriausios Šiaurės Amerikos vyrų krepšinio komandos titulo teko palaukti vos ne du dešimtmečius!

Vyrų „B” grupės čempionais tapo New Jersey „Liepsnos” krepšininkai, kurie finale nugalėjo Čikagos „Lituanica-2”. Bronzos medaliai atiteko „Lietkabelio” komandai.

Stalo teniso ir kėglių varžybose – nauji vardai

Stalo teniso vyrų grupės prizininkai (iš kairės): T.Karlinskas (2 vieta), A.Žemaitaitis (1) ir R.Lapinskas (3).

ŠALFASS stalo teniso varžybų čempionu pirmąkart tapo čikagietis Aurimas Žemaitaitis, kuriam atiteko čempiono medalis ir E. Čapo atminimui skirta pereinamoji taurė.

Vos prieš kelias savaites vykusiose varžybose Čikagos lietuvių stalo teniso taurę (STT) laimėjęs A. Žemaitaitis savo sėkmę pakartojo ir ŠALFASS žaidynėse. Finale A. Žemaitaitis įveikė sidabrinį prizininką Tadą Karlinską, o bronzos medalis atiteko Renatui Lapinskui.

Džiaugsmingų emocijų netrūko dvejetų varžybose, kuriose savo pranašumą prieš vyrus įrodė ir ŠALFASS aukso medaliais pasidabino vieningas moterų duetas – Brigita Dubrindienė ir Raimonda Šimkonienė. Jos įveikė sidabrinį Renato Lapinsko ir Kęstučio Vileikio duetą bei bronzinę Zitos Šilionokienės-Bayr ir Tado Karlinsko porą.

Kėglių varžybose praėjusių metų ŠALFASS žaidynių sėkmės nepavyko pakartoti šeimyniniam Andriaus Ančiulio ir Julijos Ančiulių duetui. Praėjusių metų individualių vyrų ir moterų grupių čempionai šiemet tenkinosi žemesnės prabos medaliais.

Kėglių varžybų nugalėtojais vyrų grupėje tapo (iš kairės): A. Ančiulis (3 vieta), D.Karaliūnas (1) ir A.Bartaška (2).

Vyrų „A” pajėgumo grupėje nepralenkiamas buvo Darius Karaliūnas, antroje ir trečioje vietose atitinkamai palikęs Aurimą Bartašką ir Andrių Ančiulį.

Pajėgiausioje moterų žaidėjų grupėje aukso medaliu pirmąkart pasidabino Dalia Chalafianaitė, aplenkusi praėjusių metų ŠALFASS kėglių turnyro čempionę Juliją Ančiulienę bei bronzos medalį laimėjusią jos dukrą Kotryną Ančiulytę.

Vyrų „B” grupės nugalėtoju tapo Giorgi Gvatua, aplenkęs Arūną Vaišvilą ir Dainių Ruževičių. Tarp moterų šioje grupėje stipriausia buvo Žaneta Matusaitė, kuri įrodė savo pranašumą prieš sidabro ir bronzos medalius atitinkamai laimėjusias Vaidą Bartašką bei jos dukrą Kają Bartašką.

Mišrių dvejetų varžybų prizininkais tapo D. Karaliūnas ir J. Ančiulienė (1 vieta), A. Ančiulis ir Ž. Matusaitė (2 vieta), A. Bartaška ir K. Ančiulytė (3 vieta).

ŠALFASS vadovas džiaugėsi žaidynių sėkme

Kėglių žaidimo moterų grupėje aukso medaliu pirmąkart pasidabino D. Chalafianaitė (viduryje), aplenkusi praėjusių metų ŠALFASS kėglių turnyro čempionę J. Ančiulienę (dešinėje) bei bronzos medalį laimėjusią jos dukrą K. Ančiulytę (kairėje)

Pereitų metų pabaigoje sugrįžęs pastoviam gyvenimui į gimtinę ŠALFASS centro valdybos pirmininkas Laurynas R. Misevičius 71-ųjų žaidynių sėkme džiaugėsi iš Lietuvos:

„Esu tiesiog sužavėtas, matydamas tokį didelį 71-ųjų ŠALFASS kasmetinių jaunių ir suaugusiųjų sporto švenčių organizatorių entuziazmą. Tiek mūsų jaunimo krepšinio turnyras Clevelande, tiek pagrindinės žaidynės Lemonte, praėjo labai sklandžiai. Tik jaučiu liūdesį, kad pirmąsyk po 20 metų dalyvavimo visose mūsų Sąjungos sporto šventėse šiemet aš negalėjau būti kartu. Tačiau užsiauginome gabų atžalyną, kuris, manau, be jokių problemų perims visą ŠALFASS renginių organizavimą ir toliau sėkmingai tęs sporto tradicijas išeivijoje.

Pete Titas ir jo vadovaujamas ‘Žaibo’ sporto klubas Clevelande, o taip pat ‘Lituanica’ atstovai Aurimas Matulevičius bei broliai Paulius ir Antanas Riškai Čikagoje tikrai profesionaliai surengė pagrindines 2023-ųjų ŠALFASS sporto šventes, kuriose apsilankė šimtai dalyvių ir žiūrovų.

Sugrįžęs pastoviam gyvenimui į Lietuvą ŠALFASS pirmininkas Laurynas R. Misevičius šįkart 71-ųjų žaidynių sėkme džiaugėsi iš Lietuvos.

Smagu, kad itin tvirtai laikosi ir antrąja populiariausia ŠALFASS sporto šaka jau kuris laikas tapęs stalo tenisas, o antrus metus iš eilės ŠALFASS žaidynes papuošė ir kėglių varžybos”. 

ŠALFASS vadovas nuoširdžiai padėkojo ištikimiausiam ŠALFASS rėmėjui Lietuvių Fondui, kurio įsteigta taurė šiais metais atiteko vyrų krepšinio „A” grupės turnyro MVP tapusiam Pauliui Žilinskui.

Kitąmet 72-ąsias ŠALFASS žaidynes numatoma surengti Kanadoje, kur iš L. Misevičiaus žaidynių vadovo vairą perims Stasys Kuliavas. Visus išeivijos lietuvių sportininkus iš JAV ir Kanados varžytis dėl apdovanojimų pakvies Kanados sporto apygarda, kartu su Toronto „Aušros”, „Vyčio” ir Mississaugos „Anapilio” sporto klubais.

Didžiausios išeivijos sporto mėgėjų organizacijos sėkmės istorija tęsiasi!

Stalo teniso varžybų dalyviai su iškovotais prizais.
ŠALFASS kėglių varžybų dalyviai su iškovotais prizais.

Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2023-ųjų m. Birželio 8 d. numeryje, Vol. CXIV NR. 45)