Kalbėjosi Rūta Akelaitytė.
Lapkričio 3 dieną Pasaulio lietuvių centre (PLC) vyko išskirtinis renginys, skirtas 7–14 m. vaikams. Tai buvo kūrybinės dirbtuvės – Šimtmečio programavimo valanda, sukvietusi beveik simbolinį 100-uką smalsių ir kūrybingų Čikagos lietuviukų. Renginį organizavo iš Lietuvos atvykusi bit&Byte kūrybinių technologijų akademija kartu su „Devbridge Group”, kurie padėjo renginį kuruoti, o taip pat ir parūpino visą reikalingą kompiuterinę įrangą. Prie mentorių komandos aktyviai prisijungė ir lietuvių bendruomenės nariai.
Plačiau apie šimtmečio valandos programą ir renginį, vykusį PLC, kalbėjomės su bit&Byte mentorėmis Simona Karaliene bei Aurelija Žilionyte.
Prašome pristatyti bit&Byte kūrybinių technologijų akademiją.
bit&Byte kūrybinių technologijų akademija nuo 2015 m. organizuoja kūrybinių technologijų užsiėmimus 7–12 m. vaikams, siekdama vaikų smalsumą technologijoms paversti jų įgūdžiais/žiniomis. Šiuo metu kassavaitinius užsiėmimus Lietuvoje ir Berlyne lanko 700 vaikų. „Devbridge Group” ir Kazickų šeimos fondo įkurtos inciatyvos „Sourcery for Kids” dėka net apie 400 vaikų užsiėmimus lanko nemokamai.
Norėčiau pacituoti „Devbridge Group” vadovą Martyną Stašaitį: „Pačiame technologijų įkarštyje auga nauja karta. Šie vaikai nebūtinai turi tapti programuotojais, bet, turėdami programavimo pagrindus, technologijų amžiuje galės lengviau komunikuoti, lengviau susikalbėti ir pagal savo vidinius gebėjimus rasti geriausią darbo poziciją. JAV penktadalis darbo vietų, už kurias mokamas bent dvigubai didesnis už minimalų atlyginimas, reikalauja programavimo įgūdžių. Džiaugiamės galėdami prisidėti prie rytojaus kūrėjų ugdymo, kurie šneka technologijų kalba. Jos pagalba vaikai įgyvendina kūrybines idėjas, ugdo įgūdžius, kurie deda pamatus jų sėkmingai ateičiai. Mūsų siekis – nukreipti vaikus tinkama linkme ir parodyti, kad ‘ekrano laikas’ gali būti panaudotas kūrybai, ne tik vartojimui, žaidimams.”
Papasakokite apie Lietuvos Nepriklausomybės šimtmečio programavimo valandos programos idėją, tikslus.
Programos tikslas – švęsti Lietuvos Nepriklausomybės šimtmetį ir jį kūrusius herojus ir tai daryti taip, kaip moka bit&Byte: įkvepiant vaikus kurti ir mąstyti pasitelkiant technologijas, o ne tik jas vartoti. Projekto idėja – integruota istorijos ir programavimo pamoka, arba virtuali istorijos pamoka ir Lietuvos istorijos bei kultūros programavimo užduotis pasaulinės iniciatyvos „Programavimo valanda” (angl. Hour Of Code) kontekste. „Programavimo valanda” – tai kasmetinė pasaulinė iniciatyva, skirta technologijų mokslo savaitei paminėti. Tai vieną valandą trunkantis renginys, prie kurio kasmet prisijungia apie 100 mln. dalyvių skirtingose pasaulio šalyse. Šimtmečio programavimo valandos užduotį mūsų komanda kūrė kartu su Lietuvos kūrėjais ir technologais. Ši užduotis skirta visiems 7–14 m. vaikams, parengta dviejų lygių ir dviem kalbomis – lietuviškai ir angliškai, taip pat yra atvira visiems bei prieinama internete www.programavimovalanda.lt.
Kaip apibendrintumėte programos eigą, apimtį ir rezultatus Lietuvoje?
Nuo pirmojo Šimtmečio programavimo valandos renginio 2017 m. lapkritį užduotį kartu su mentoriais išsprendė daugiau kaip 15 000 vaikų visoje Lietuvoje, taip pat užsienio lietuvių bendruomenėse Berlyne, Hamburge, Londone, Stokholme, New Yorke, Čikagoje, taip pat dar numatyta programa Osle.
Lietuvoje 2018 m. lankome 100 mokyklų, kuriose profesionalūs technologijų kūrėjai ir entuziastai pasakoja apie įvairias ateities roles, susijusias su technologijomis, siekia platesnio pokyčio Lietuvos švietimo sistemoje ir augančios kartos profesiniuose lūkesčiuose, kartu mentoriauja, padėdami išspręsti Šimtmečio programavimo valandos užduotis. Vaikams jos patinka – smagios, įtraukiančios, reikalaujančios logikos ir kūrybiškumo.
Idėją palaiko: LT Vyriausybė (Šimtmečio sekretoriatas), „Bitė Lietuva”, „Tesonet”, „Telesoftas” ir visi mentoriai, tarp kurių ir LR ūkio ministras Virginijus Sinkevičius, „Vinted” vadovas Mantas Mikuckas, „Bitė Lietuva” komunikacijos vadovas Antanas Bubnelis, „Telesofto” vadovas Algirdas Stonys, taip pat „Tesonet”, „Oberlo”, „Adform”, „Deeper”, „Cognizant”, „Trafi” įmonių komandos ir kiti, iš viso net per 200 mentorių.
Programavote Dariaus ir Girėno skrydį per Atlantą, Rūtos Meilutytės plaukimo rekordą ir kitus įvykius, kaip toks programavimas vyksta?
Su vaikais reikia mažiau kalbėti ir daugiau veikti. Tad ir užduotį geriau išbandyti nei papasakoti, siūlyčiau apsilankyti programavimovalanda.lt ir išbandyti savo jėgas. O jei trumpai – tai programavimas vyksta blokelių principu, kurie turi būti sujungti tam tikrai logine seka, kad kompiuteris pavaizduotų tai, kas užkoduota po blokeliu. Galima blokelius sujungti, ištrinti, perdėlioti daug kartų, kol pavyksta, nebijoti klysti. Per renginius kiekvienas vaikas turi savo darbo priemonę – kompiuterį arba planšetę, įgūdžiai individualūs, tačiau bendradarbiavimas tarp vaikų vyksta visada – kopijuoja, padeda, prašo pagalbos šalia esančių draugų.
Papasakokite kiek plačiau apie programą, vykusią PLC – ar susidomėjimas patenkino Jūsų lūkesčius, kaip sekėsi vaikams, kokie rezultatai, ar jie skyrėsi nuo kitų užsienio lietuvių bendruomenių, nuo Lietuvos?
Vaikai visur dirba susikaupę ir įsitraukę. Lietuvių diasporai daugiau papasakojame apie Lietuvos herojus, kurie atsispindi užduotyje. Lemonte įsikūręs Pasaulio lietuvių centras turi dideles patalpas, tad ir vaikų galėjo ir dalyvavo kur kas daugiau nei kituose miestuose, tuo labai džiaugiamės. Be to, komunikacija ir įranga mums labai padėjo mūsų partneriai „Devbridge Group”. Vaikams visuose miestuose sekėsi labai gerai – buvo smalsūs ir susikaupę, o tai – svarbiausia.
Dėkoju už pokalbį!