Lietuviška palaikymo komanda Portlando universitete iškart po varžybų su Domantu Saboniu.
Lietuviška palaikymo komanda Portlando universitete iškart po varžybų su Domantu Saboniu.

D. Sabonio trenerio noras: „Būtų įdomu jį išvysti JAV rinktinėje”

Laurynas R. Misevičius.

Kai 1996 metais Portlande (JAV) pasaulį išvydo Arvydo Sabonio jauniausias sūnus Domantas, niekas negalėjo įsivaizduoti, kad po 20 metų į „Rožių miestą” jaunėlis sugrįš kaip kaimyninės Washingtono valstijos – Spokane Gonzaga University „Bulldogs” vaikinų krepšinio komandos vedlys.

Domantas Sabonis.
Domantas Sabonis.

Tų pačių 1996-ųjų gegužę University of Portland komanda pateikė didžiausią visų laikų savo aukštosios mokyklos istorijoje siurprizą, nutildžiusį, atrodytų, neįveikiamus „Bulldogs” ir iškovojusi kelialapį į NCAA pirmojo diviziono finalinį turnyrą.

Tačiau š. m. vasario 12 d.,  jaunasis Sabonis ir kiti Gonzaga University krepšininkai tvirtai laikė visų rungtynių vairą savo rankose ir gana lengvai iškovojo dvidešimtą pergalę šių metų WCC konferencijos reguliariajame sezone. Pats Domantas savo gimtojo miesto universiteto komandai įmetė 17 taškų, sugriebė 11 atšokusių kamuolių ir pasiekė dvigubą dviženklį.

Jam puikiai talkino Amerikos lietuvis Kyle Dranginis, surinkęs 16 taškų bei pataikęs 4 tritaškius metimus (tuo metu visa Gonzaga University komanda jų įskraidino net 15, vasario 11-osios vakarą University of Portlando įveikusi aiškia persvara – 92:66).

Nors kartą per metus atvykdamas į Portlandą su savo komandos draugais Domantas gali pelnytai tikėtis pergalės, vis dėlto abejotina, ar jis ir visa Gonzaga University rinktinė tikėjosi sulaukti palaikymo iš tokios didelės grupės sirgalių, kilusių iš kito pasaulio krašto!

Net ir septynis sezonus NBA „Portland Trail Blazers” rungtyniavęs Arvydas Sabonis (Sabas) vargu ar kada sulaukė tokio organizuoto lietuvių desanto „Rožių kvartale”, kokiu galėtų pasigirti praėjusį penktadienį „Chiles” arenoje žaidęs jo jauniausias sūnus.

Ingrida Misevičienė, Domantas Sabonis ir ŠALFASS pirmininkas Laurynas R. Misevičius.
Ingrida Misevičienė, Domantas Sabonis ir ŠALFASS pirmininkas Laurynas R. Misevičius.

Vieną iš lietuvių, atėjusių vasario 11-ąją palaikyti Domanto ir „Bulldogs”, puikiai pažinojo ir jo tėvas Arvydas. 1991-aisiais jaunas kino operatorius Edis Jurčys persikraustė iš Los Angeles į Portlandą bei užsiregistravo tarptautinėje vertėjų mokykloje, o būtent per ją Edį ir susirado „Trail Blazers”, ieškoję Lietuvos krepšinio legendai vertėjo iš anglų į lietuvių kalbą.

Edis bendravo su Sabonių šeima penkerius metus. Šalia Portlando zoologijos sodo gyvenusiems lietuviams E. Jurčys ne tik talkino tvarkant kasdienius reikalus, bet ir įamžino mažųjų Saboniukų vaikystę. Fotografijos pagrindų iš menininko pramoko ir pats Arvydas. Į dviejų universitetų komandų varžybas Edis atvyko nešinas Sabonio vaikų nuotrauka, daryta Arvydo namuose, tačiau pats nebeprisiminė, kuri iš atžalų yra Domantas. Tuo metu Sabo jaunėlis iškart atpažino save ankstyvoje vaikystėje ir suraitė autografą Edžio atminčiai.

Po rungtynių su spaudos atstovais trumpai bendravęs ilgametis „Bulldogs” vaikinų krepšinio komandos treneris Mark Few taip pat pažymėjo lietuvių bendruomenės indėlį palaikant kaimynus iš Washingtono valstijos, džiaugėsi puikiu savo žaidėjų pataikymu iš toliau, būtent ir nulėmusiu greitą jo auklėtinių atitrūkimą antrajame kėlinyje.

Susitikimo pradžioje į tvirtus Portlando „Pilots” gynybos gniaužtus papuolęs lietuvaičių numylėtinis sunkiai rinko taškus, neretai prieš Domantą  išdygdavo net 3 varžovai, bet po pertraukos Oregono valstijos krepšininkai greitai pavargo.

Domantas pasirašo savo marškinėlius.
Domantas pasirašo savo marškinėlius Portlando LB pirmininkei Ingridai Misevičienei.

„Labai būtų įdomu Domantą kada nors išvysti ir JAV olimpinėje komandoje, – su vos juntama sarkazmo gaidele, išvydęs lietuvius žurnalistus, prasitarė M. Few. – Bet aš pažįstu vieną didelį žmogų iš Lietuvos, kuris to niekuomet savo vaikams neleistų.”

Tačiau to net sapnuose neišdrįstų padaryti ir pats Domantas, žurnalistams prisipažinęs, jog netgi oficialiame savo universiteto pristatymo lankstinuke bei Gonzaga „Bulldogs” tinklalapyje išsireikalavo, kad  jo kilmės vietoje būtų įrašytas miestas prie Nemuno – Kaunas, o ne Portlandas, nors pastarajame D. Sabonis praleido šešerius pirmuosius savo gyvenimo metus.

Kartais Domantui nuobodoka, neturi jis kol kas ir draugės, tačiau žino, kad būtinai ieškos lietuvės. Monotonišką kasdienybę prasklaido dažnai savo jaunėlio atskrendantys aplankyti broliai, štai ir Kalėdas Žygimantas su Tautvydu šventė kartu užjūryje pas Domą.

Kitą mėnesį jis pamatys ir abu tėvus – Arvydas su Ingrida atskris su savo jauniausiu sūnumi susitikti Las Vegase – į Amerikos lošimų sostinę Gonzaga „Bulldogs” kviečiami dalyvauti savaitgalio krepšinio turnyre.