Pieter Danckerts XVII a nutapytas Jono Kazimiero Vazos (1609–1672) portretas.
Pieter Danckerts XVII a nutapytas Jono Kazimiero Vazos (1609–1672) portretas.

Dovaną Valdovų rūmams nupirko Sotheby’s aukcione

Virginija Petrauskienė.

D. Januta – išeivijoje ir Lietuvoje žinomas filantropas.
D. Januta – išeivijoje ir Lietuvoje žinomas filantropas.

Californijoje gyvenantis teisininkas, lietuvių išeivijos visuomenės veikėjas, mecenatas Donatas Januta šią savaitę Sotheby’s aukcione nupirko ypatingą kūrinį. Tai Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jono Kazimiero Vazos (1609–1672) portretas, kurio autorius – olandų baroko tapytojas Pieter Danckerts. Šis XVII amžiaus meno kūrinys, kuris į aukcioną pateko iš privačios Vokietijos meno kolekcijos, papildys Lietuvos nacionalinio muziejaus Valdovų rūmų ekspoziciją.

Pats D. Januta „Draugui” papasakojo, kad žinią apie Valdovų rūmų specialistų norą įsigyti šį paveikslą jis gavo tik praėjusią savaitę, likus vos kelioms dienoms iki varžytinių.

„Aš nesu meno vertės žinovas, todėl remdamasis Valdovų rūmų muziejaus ekspertų patarimais, nustačiau man priimtiną didžiausią kainą, kurią galėčiau mokėti už šį paveikslą. Mūsų konkurentai buvo lenkai, nežinojome, kiek jie varžytinėse kels kainą. Tačiau mums pavyko”, – sakė D. Janu­ta. Paveikslas (priskaičiavus mokesčius) nupirktas maždaug už 17 tūkstan­čių dolerių.

Sotheby’s aukcione telefonu dalyvavo ir dėl kainos varžėsi Lietuvos žurnalistas ir kelių istorinių knygų autorius Vilius Kavaliauskas. Kodėl Valdovų rūmų administracija, norėdama įsigyti Jono Kazimiero Vazos portretą kreipėsi į D. Janutą? „Būdamas Lietu­voje esu aplankęs muziejus, pasikalbėjęs su jų darbuotojais. Esu jiems pasakęs, kad jei bus reikalinga finansinė parama, gali į mane kreiptis. Bent kartą per metus prisidedu prie kokios nors paramos”, – kukliai paaiškino mecenatas. Jis papasakojo istoriją, o gal tik legendą, susijusią su portreto autoriumi.

Pieter Danckerts XVII a nutapytas Jono Kazimiero Vazos (1609–1672) portretas.
Pieter Danckerts XVII a nutapytas Jono Kazimiero Vazos (1609–1672) portretas.

Dailininkas Pieter Danckerts (1605–1661), yra vienas iš vadinamų „Dutch Golden Age” tapytojų.  Jis dirbo ir Vilniuje. Yra išlikęs pasakojimas, kad Rūdininkų girioje, netoli Vilniaus, jis buvo plėšikų užpultas ir nužudytas. Sakoma (gal tai tik padavimas), kad prieš mirdamas jis nupiešė plėšikų atvaizdus, todėl nusikaltėliai buvo sugauti ir nubausti mirties bausme.

D. Januta pats yra neabejingas Lietuvos istorijai. Jis yra parašęs nemažai straipsnių, kurie išspausdinti „Drauge”, „Vorutoje”, „Bernardinuose”. Taip pat yra išleidęs knygą „Lietuviški takai”.

Mecenatas žada šią vasarą, liepos mėnesį keliauti į Lietuvą. Ten tikisi savo akimis išvysti Pieter Danckerts darbą – Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jono Kazimiero Vazos portretą, pakabintą vienoje iš Valdovų rūmų salių.