Lietuvos herbo piešinys Stetiškių aerodrome.
Lietuvos herbo piešinys Stetiškių aerodrome užima 20,7 hektaro teritoriją ir pretenduoja pasiekti pasaulio rekordą. (A. Repšio nuotr.)

Lietuvos herbas bus matomas net iš kosmoso?

Virginija Petrauskienė.

x_20160705_030106__DSC2916Traktoriaus tempiamu trąšų purkštuvu milžiniškame plote dažais išpurkštas Vytis  – kodėl gi ne, jeigu Lietuvos herbas kurį laiką gali būti matomas net iš kosmoso?

Panevėžyje liepos 6 dieną Stetiškių aerodromo pievoje dažais išpurkštas gigantiškas herbas Vytis pretenduoja pasiekti ne tik Lietuvos, bet ir pasaulio rekordą. Traktoriumi tempiamu purkštuvu nupiešto paveikslo „drobės” dydis – 20, 7 hektaro, jis prilygsta dvidešimčiai futbolo stadionų.

„Norėjome kitaip paminėti Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo šventę, šiai akcijai rengėmės tris mėnesius”, – sakė Simona Kazilionytė, „Zetor” klubo direktorė. Ji tvirtino, kad sunkiausias ir ilgiausiai laiko užėmęs darbas buvo suderinti techniką, kad reikiamoje vietoje būtų išpurkšti dažai.

Vienas iš idėjos autorių, bendrovės „Specagra” atstovas Karolis Misevičius pasakojo, kad mintis apie gigantišką piešinį buvo brandinama maždaug metus. Tačiau paaiškėjo, kad įgyvendinti idėją nebus labai paprasta. Teko ne tik rimtai techniškai pasiruošti, bet ir pasipraktikuoti, atliekant net keliolika bandymų. Tai padėjo užtikrinti galutinio darbo sėkmę. Pasirengime dalyvavo per pusšimtį žmonių.

x_20160705_032356__DSC3341Pats rekordinio piešinio purškimas užtruko kiek daugiau, nei dvi valandas. Dažai buvo purškiami 24 metrų skersmens purkštuvu, tempiamu traktoriaus „Zetor Crystal”. Kai kurių paveikslo juostų plotis siekė 5 metrus. Vyčio piešinio kontūrai buvo užprogramuoti specialioje navigacinėje sistemoje.

„Purkštuvas ‘kalbėjosi’ su traktoriaus įranga, kuri reguliavo figūrinio purškimo procesą. Darbo metu veikė automatinė vairavimo sistema. Žmogus traktoriaus kabinoje buvo tik dėl saugumo – jei kartais technika sustotų”, – pasakojo S. Kazilionytė.

Ji vylėsi, kad po šventės paryčiais kelias valandas pylęs stiprus lietus nenuplovė piešinio. Jis turėtų išsilaikyti apie savaitę. Vytis buvo išpurkštas smarkiai praskiestais ekologiškais, stadionų žymėjimui skirtais dažais. Jų sunaudota per 200 litrų. Dešimteriopai didesniu dažų ir vandens mišinio kiekiu padengta 6,02 hektaro. Tikimasi, kad Panevėžio Stetiškių aerodrome nupieštą gigantišką Lietuvos herbą bus galima pamatyti net iš kosmoso. Jį liepos 9 dieną turėtų užfiksuoti žemės stebėjimo palydovas „Sentinel – 2”.

Kartu su žiūrovais gigantiško piešinio braižymą specialiai įrengtuose monitoriuose stebėjo ne tik į Stetiškių aerodromą susirinkę šventės dalyviai, bet ir agentūros „Factum” atstovė.  Ji tą pačią popietę oficialiai paskelbė apie pasiektą Lietuvos rekordą. Nemažai žmonių panoro pakilti į dangų Stetiškių aerodromo lakūnų pilotuojamais nedideliais sportiniais lėktuvais ir iš ten pažvelgti į rekordinio dydžio Vytį.

x_20160705_030356__DSC3008„Galėjome pasikviesti ‘Guinness World Reccords’ oficialų atstovą, kuris būtų vietoje fiksavęs mūsų rekordą. Tačiau tam būtų reikėję nemažai pinigų – maždaug 10 tūkstančių eurų. Kadangi negavome finansinės paramos iš Panevėžio valdžios, nusprendėme eiti ilgesniu keliu”, – sakė K. Misevičius.

Informacija apie gigantiško Lietuvos herbo sukūrimą bus išsiųsta pasaulio rekordus fiksuojančiai „Guinness World Records” organizacijai. Ar Stetiškių aerodromo Vytis bus pripažintas pasaulio rekordu, paaiškės maždaug po pusmečio.

x-20160705_030528__DSC3096