Michael Murray vasara Lietuvoje: JAV lietuvį džiugina, kad Lietuvos diasporos bendruomenės tampa prioritetu Lietuvai

Lietuvos užsienio politika, dirbtinis intelektas ir antikorupcija, diasporos veiklos vertinimas Lietuvoje – šios ir ir daugelis kitų temų domino stažuotę mamos gimtinėje atlikusį JAV lietuvį Michael Murray. Tapęs LR ambasadoriaus JAV fondo ateities lyderiams stažuotės laureatu, vaikinas iš naujo pažino ir dar labiau pamilo modernią Europos šalį – Lietuvą.

AUDRA SKUODAITĖ.

Čikagos centre augęs, bet vasaras dažnai pas senelius Panevėžyje leidęs Michael Murray šių metų vasarą pažino dar kitokią Lietuvą. Baigęs pirmuosius studijų metus prestižiniame Georgetown universitete (Walsh School of Foreign Service), Murray porai mėnesių išvyko stažuotei į Vilnių, kur jį sužavėjo restoranų gausa, įvairių tautų ir kultūrų gyventojai bei gatvės, pilnos gyvenimo tiek dieną, tiek naktį. 

Stažuotės metu Murray padėjo organizuoti tarptautinę antikorupcijos konferenciją (The International Anti-Corruption Conference) bei gilinosi į tai, kaip dirbtinis intelektas naudojamas korupcijos tikslais. Tą pačią vasarą Murray tapo Lietuvos ambasadoriaus JAV fondo ateities lyderiams stažuotės laureatu ir turėjo galimybę artimiau susipažinti su Lietuvos institucijų veikla bei Lietuvos politikos atstovais. 

Šios patirtys pagilino Murray požiūrį ne tik į Lietuvą, kaip sparčiai besivystančią ir modernią šalį, bet ir į tarptautinę politiką apskritai. 

LIETUVYBĖ PASKATINO DOMĖJIMĄSI POLITIKA

Michael Murray užaugo mamos lietuvės ir tėčio amerikiečio airio šeimoje, tačiau visada vertino savo lietuvišką tapatybę. Kaip ir dauguma Čikagos lietuvių, Murray lankė lituanistinę mokyklą, dalyvavo skautų veikloje. Kalėdų išvakarės Murray valgydavo šv. Kūčių vakarienę, kurios metu ant stalo buvo dvylika tradicinių lietuviškų patiekalų.

Murray sako, kad šis ryšys su lietuvybe jam suteikė platesnį požiūrį į pasaulį, nulėmė jo domėjimąsi politika: Augdamas ir turėdamas kitą požiūrį, kitokią perspektyvą, nesi toks izoliuotas nuo globalios politikos, lyginant su kitais, kurie tiesiog užaugo Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Murray sakė, kad globalūs įvykiai jam rūpėjo, nes daug laiko teko praleisti užsienyje, lankant šeimą Lietuvoje. Visgi, tai labiausiai pasijuto 2014 metais, Rusijai neteisėtai aneksavus Krymą.

Aš dar buvau labai jaunas, bet kai Ukraina buvo pirmąkart užpulta 2014 metais, aš atsimenu kaip viskas vyko per televiziją ir visa tai atrodė daug arčiau nei kitiems, stebintiems iš Jungtinių Amerikos Valstijų”, sako Murray.

TYRINĖJO NAUJĄ TEMĄ ANTIKORUPCIJOS SRITYJE

Michael Murray sužinojo apie Bring together Lithuania iš anksčiau programoje dalyvavusių draugų ir nedvejodamas nusprendė pats pateikti paraišką. Murray nuomone, tarptautinės patirtys yra svarbios, nes plečia žmogaus pasaulėžiūrą, todėl jis siekia išnaudoti visas galimybes dalyvauti įvairiuose tarptautiniuose mainuose.

Patekęs į programą, Murray atliko stažuotę nevyriausybinėje organizacijoje Transparency international, kur jis tyrinėjo dar visai naują temą antikorupcijos srityje kaip dirbtinis intelektas gali tapti korupcijos įrankiu bei kaip nuo to apsisaugoti. Murray prisidėjo prie pačios pirmosios Transparency International” tyrėjų grupės, dirbusios šia tema.

Daug dėmesio skyriau tokioms temoms, kaip valstybės gali panaudoti dirbtini intelektą korumpuotai vyriausybės veiklai, kokius tai gali sukelti iššūkius valstybės valdymui, rinkimams ir sąžiningai verslo praktikai. Apie tai dar nedaug parašyta, todėl džiaugiuosi, kad savo tyrimais galėjau prisidėti prie gilesnio šios temos pažinimo, sakė Michael.

Murray analitinis mąstymas ir darbo etika neliko nepastebėta Transparency international komandos narių.

Michael, kaip ir dauguma Lietuvos jaunimo, pasižymi nuolatiniu noru tobulėti ir kaupti patirtis“, sakė Ieva Dunčikaitė, Transparency international Lithuania” projektų vadovė. „Tačiau jis išsiskyrė sklandžia komunikacija ir labai stipriu kritiniu mąstymu, kruopščiai vertino gaunamą informaciją ir gebėjo ją pateikti tiksliai bei struktūruotai. Mano nuomone, tai ypač svarbios savybės šių dienųkontekste, kai vis dažniau susiduriame su dezinformacija ir misinformacija (melaginga informacija, skleidžiama be tikslo suklaidinti pav. žurnalistų klaidos, gandai ir spėlionės. red).

Nevyriausybinė organizacija Transparency International programoje Bring Together Lithuania dalyvauja jau trečius metus. Organizacijos atstovė Ieva Dunčikaitė teigia, kad šis bendradarbiavimas suteikia išskirtinę galimybę dalintis žiniomis bei leidžia geriau suprasti globalias tendencijas, svarbias Lietuvai. 

Bendradarbiaudami su Lietuvos diasporos jaunimu, mes keičiamės žiniomis ir patirtimi bei kuriame stipresnį tarptautinį tinklą, kuris gali tapti dideliu turtu mūsųšaliai ateityje. Manau, kad globaliame pasaulyje turėtume teikti didesnę svarbą įtraukčiai ir tarptautiniam bendradarbiavimui, palaikyti glaudų ryšį su diasporos jaunimu, juk nežinome, kada diasporos jaunimas panorės grįžti į Lietuvą ir pritaikyti savo užsienyje sukauptą patirtį ir žinias. Grįžimas ir integracija į Lietuvos visuomenę galėtų atnešti šaliai naujų idėjų, inovacijų ir sustiprinti mūsų valstybės konkurencingumą globaliame pasaulyje, sakė Ieva Dunčikaitė.

LIETUVOS POLITIKA IŠ ARČIAU

Visgi šešios stažuotės savaitės su Transparency International organizacija nebuvo vienintelė Murray profesinio Lietuvos pažinimo patirtis. Tapęs šių metų Lietuvos ambasadoriaus JAV fondo ateities lyderiams stažuotės laureatu, Michael savaitę praleido su įvairiais Lietuvos institucijų lyderiais, Lietuvos Respublikos Seimo, Prezidentūros, Vyriausybės kanceliarijos, Užsienio reikalų ir Krašto apsaugos ministerijų atstovais.

„Ši stažuotė buvo sukurta, siekiant ugdyti lietuvių kilmės profesionalus, jaunosios kartos lyderius, kurie prisidėtų prie strateginių Lietuvos ir JAV ryšių palaikymo ir stiprinimo, sakė Lina Žukauskaitė, LR užsienio reikalų ministerijos Globalios Lietuvos departamento direktorė. Pastebime, kad diasporos jaunimas, dalyvavęs stažuotėje, dažnai grįžta į Lietuvą, dalyvauja kitose iniciatyvose ir stažuotėse, prisideda prie naujų projektų įgyvendinimo. Būtent to organizuodami šią programą ir siekiame.

Murray džiaugėsi išskirtine galimybe artimai bendrauti su Lietuvos politikais, tarp kurių užsienio reikalų viceministras Simonas Šatūnas, Pasaulio Lietuvių Bendruomenės komisijos pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.

Tiek daug diplomatų skyrė laiko iš savo dienotvarkių valandą, pusantros ar net dvi tam, kad susitiktų su manimi ir aptartų Lietuvos prioritetus,  sakė Murray.

Tarp kriterijų, atrenkant kandidatus aktyvus dalyvavimas savo bendruomenėje, aukšti mokslo rezultatai, domėjimasis ryšiu su Lietuva.

Atrankos metu pastebėjome, kad Michael turi savybes, kurių ieškome rinkdamiesi kandidatus dalyvavimui stažuotėje. Jo aktyvi veikla Lietuvių Bendruomenėje, noras mokytis ir gilinti ryšį su Lietuva nulėmė pasirinkimą šiais metais į stažuotę pakviesti būtent Michael, sakė Žukauskienė. Nepaisant to, kad programos metu laureatas buvo baigęs tik pirmuosius studijų metus, jo diskusijų ir susitikimų su įvairiais valstybės institucijų atstovais metu kelti klausimai patvirtino, kad Michael yra talentingas jaunosios Lietuvos diasporos kartos atstovas.

DĖMESYS JAUNIMUI IR LIETUVIŲ DIASPORAI

Visa ši patirtis pamažu dėliojo visapusišką Lietuvos paveikslą Murray mintyse. Dabar jis mato Lietuvą kaip greitai besivystantį svarbų Europos galios, verslo ir technologijų centrą.

Lietuva kyla kaip nauja globali ir svarbi šalis pasaulinėje arenoje. Kalbant apie politiką, neseniai Vilniuje įvyko NATO viršūnių susitikimas, vyksta įvairūs kultūriniai ir diplomatiniai mainai. Smagu matyti šiuo pokyčius Lietuvoje bei būti jų dalimi, sakė Murray.

Šis pozityvus jo požiūris apie šalį atspindi ir neseniai išleistą Jungtinių Tautų tyrimą, kuriame Lietuva buvo išskirta kaip laimingiausia šalis tarp jaunesnių nei 30 metų respondentų. Pačio Murray nuomone, Lietuvoje jaunimui daug lengviau įsitraukti į visuomeninę veiklą ir būti pokyčių dalimi nei JAV:

Buvo gera matyti, kad jaunimo balsas toks svarbus parlamentarams. Vien tai, kad jie mielai atsisėsdavo su mumis ir išklausydavo mūsų pasiūlymus, vizijas Lietuvai. Tikrai to dažnai netenka matyti Jungtinėse Amerikos Valstijose, sakė Murray.

Pasak Murray, Lietuvos diasporos tema taip pat nebuvo politikų pamiršta. Susitikimų metu jis gilinosi, kaip lietuvių išeivija gali pasitarnauti Lietuvai, o Lietuva užsienyje gyvenantiems lietuviams.

Džiaugiuosi, kad Lietuvos diasporos bendruomenės tampa prioritetu Lietuvai, – sakė Murray, jie neseniai pradėjo investuoti į lituanistines mokyklas užsienyje, leisti naujas mokymo programas, spausdinti naujus vadovėlius. Tai man ypač svarbu, kadangi pats ėjau į Čikagos lituanistinę mokyklą.

POLITIKA TAI APIE ŽMONES IR BENDRUMĄ

Nuo mažens aktyviai įsitraukęs į visuomeninę veiklą ir pilietines iniciatyvas, Murray dalinasi savo požiūriu į politiką:

Aš manau, kad žmonės dažnai pamiršta, jog politika yra apie tarnystę visuomenei ir žmones, o ne apie bandymą laimėti prieš kitą kandidatą. Iš tiesų – politika, tai žmonių subūrimas ir bandymas rasti geriausią būdą, kaip surasti ir išreikšti bendrą balsą”, sakė Murray.

Murray sako, kad domėtis ir įsitraukti į politiką turėtų būti svarbu kiekvienam. Pasak jo, tai ypač aktualu dabar Jungtinėse Amerikos Valstijose, artėjant rinkimams, bet taip pat svarbu ir toliau dalyvauti Lietuvos politikoje.

Tarp gyvenančių JAV, kartais matau tokį atotrūkį jiems atrodo, kad tai, kas vyksta Lietuvoje nėra svarbu čia gyvenantiems žmonėms, sakė Murray. Tai parodė ir neseniai įvykęs referendumas, kai Čikagoje gyvenantys piliečiai vangiai balsavo. Žmonės turi tokį požiūrį, kad Lietuva jiems nieko neduos atgal. Bet aš manau, kad dabar labiau nei bet kada, Lietuva turi tiek daug galimybių, net jei ir nenori ten grįžti gyventi visam laikui. Yra tiek daug palaikymo lietuviams iš viso pasaulio ir tiek daug būdų įsitraukti.

Anot Murray, balsavimas tai ne tik demokratinė pareiga, bet ir teisė, galimybė kurti savo pačių ateitį.

Manau, kad balsuoti Lietuvoje, balsuoti JAV yra nepaprastai svarbu. Tiesiog pasinaudoti savo teise būti savo ateities dalimi. Niekada nežinai, kada tau prireiks Lietuvos ar kada Lietuvai tavęs reikės. Ir tu gali reikšmingai prisidėti prie tokio gražaus šalies augimo. Tikrai labai smagu būti tokios nuostabios ateities dalimi.

Artimiausi rinkimai Jungtinėse Amerikos Valstijose prezidentorinkimai –numatyti 2024 m. lapkričio 5 d., antradienį.Artimiausi numatomi rinkimai Lietuvoje Lietuvos Respublikos Seimo rinkimai 2024 m. spalio 13 d.

Audra Skuodaitė

Audra Skuodaitė prie „Draugo“ prisijungė 2024 m. rugpjūčio mėnesį. Čia ji fokusuojasi į Lietuvių diasporos jaunimo, kultūros, renginių ir aktualijų temas. Skuodaitė baigė žurnalistikos magistrantūros studijas Mičigano valstijos universitete. Į Jungtines Amerikos Valstijas, ji atvyko 2022 metais, Fulbright stipendijos dėka.