Ruta Lee su „Misija Sibiras” dalyviais ir Vygaudu Ušacku (d.)
Ruta Lee su „Misija Sibiras” dalyviais ir Vygaudu Ušacku (d.) (A. Vaškevičiaus nuotraukos)

Rutos Lee žvaigždė nušvietė Lietuvos padangę

Algis Vaškevičius.

Ruta Lee sužavėjo visus savo elegancija ir energija.
Ruta Lee sužavėjo visus savo elegancija ir energija.

Ryški, linksma ir švytinti – tokia į Pasaulio lietuvių jaunimo susitikimą Prienų rajone atvyko garsiausia lietuvė aktorė Ruta Lee, vienintelė iš lietuvių turinti savo žvaigždę Hollywoode Žvaigždžių alėjoje. Nors per visas renginio dienas dažnai lijo, pūtė šaltokas vėjas, viešnios pasirodymas privertė užmiršti blogą orą.

82-uosius einanti aktorė, kine suvaidinusi per 150 vaidmenų visus sužavėjo savo energija, gražia lietuviška kalba su dzūkišku akcentu bei pasakojimais, kuriais pasidalino su maždaug 4 tūkstančiais jaunimo iš įvairiausių pasaulio šalių. Renginio organizatoriai, pakvietę šią žvaigždę į Lietuvą, tikrai neapsiriko, o su vyru Webster Lowe atvykusi aktorė atsivežė ir dar vieną garsią šeimą – žinomą Jungtinių Amerikos Valstijų televizijos ABC7 vedėją George Pennacchio, kuris yra laimėjęs tris Emmy apdovanojimus ir jo žmoną dizainerę Erin. Dabar kiekvieną viešnagės Lietuvoje dieną jo socialinio tinklalapio „Facebook” puslapis mirga įdomiausiais vaizdais iš Lietuvos.

Kol susirinkusieji laukė viešnios, ekrane buvo rodomi filmų, kuriuose Ruta Lee yra vaidinusi, ištraukos, taip pat akimirkos iš jos žvaigždės suteikimo prieš 10 metų Hollywoode Žvaigždžių alėjoje, kadrai iš 2007 metų aktorės viešnagės Lietuvoje, kai LR prezidentas Valdas Adamkus ją apdovanojo ordino „Už nuopelnus Lietuvai” Riterio kryžiumi. Tada buvo pirmas kartas, kai ji grįžo į Nepriklausomą Lietuvą, prireikė dar beveik dešimt metų, kol atvyko vėl, bet dabar žada lankytis dažniau.

Visi jau iš tolo pamatė ryškiai raudona skrybėle pasipuošusią aktorę, kuriai iki tribūnos teko eiti per hipodromą. R. Lee nusiėmė aukštakulnius batelius, kurių kulniukai smigo į pjuvenas ir žygiavo basa, pakeliui pajuokavusi, kad ji „nebijo arklio šūdukų”.

„Jūs visi tokie gražūs, pavydžiu jums jūsų jaunystės. Mano lietuvių kalba nėra gera, retai ją namuose naudoju, bet perduodu jums visiems daug gerų dienų nuo lietuvių bendruomenės Californijos valstijoje, nes tą jiems pažadėjau”, – pasisveikino garsi aktorė.

Toliau televizijos ABC7 žurnalistas G. Pennacchio kalbino ją angliškai, ir šia kalba ji atsakinėjo. Aktorė džiaugėsi, kad didžioji renginio dalyvių dalis gimė taikos metu ir sakė tikinti, jog jaunimas išmoks ir brangins istoriją, kraują ir prakaitą, kurį jų tėvai ir seneliai įdėjo į Lietuvą, kad visi galėtume būti laisvi ir gyventi taip, kaip norime.

Garsusis televizijos vedėjas G. Pennacchio taip pat susižavėjo Lietuva.
Garsusis televizijos vedėjas G. Pennacchio taip pat susižavėjo Lietuva.

„Mes pamirštame trėmimus į Sibirą, badą, žudynes. Man patinka žydai, turiu tarp jų daug draugų – jie niekada neleidžia pamiršti, kad Hitleris nužudė šešis milijonus žydų. Bet nepamirškime krikščionių, juk retai kalbama apie 35 milijonus, kuriuos nužudė Josifas Stalinas ir jo pakalikai. Aš gimiau Kanadoje, bet branginu Lietuvos žemę ir tikiuosi, kad Dievas amžinai laimins Lietuvą. Laisvė čia tokia nuostabi, palyginus su 1964 metais, kai pirmą kartą buvau čia. Tada Lietuva buvo tamsi, nedraugiška, liūdna vieta, aplink daug alkoholikų, nes ‘samagonas’ buvo vienintelė šiluma”, – prisiminė R. Lee.

Aktorė papasakojo, kad ją lydintis Hollywoodo žurnalistas G. Pennacchio yra labai garsus Amerikoje, jis veda „Raudonojo kilimo” iškilmes  prieš „Oskarų” įteikimą, turi daug apdovanojimų už savo darbą. Tai, kad šis žmogus nutarė aplankyti Lietuvą, yra nuostabu, nes jis parengs laidų apie savo viešnagę.

„Į Los Angeles oro uostą mus palydėjo George su savo žmona Erin, kuri yra dizainerė ir siuva mano visus drabužius, įskaitant ir šią suknelę, kuria esu pasipuošusi. Prieš registruojantis į lėktuvą ji ištraukė iš krepšio dar vieną gražią suknelę ir pasakė, kad ją turiu pasiimti. Atsakiau jai, kad negaliu pasiimti, nes lagaminai jau supakuoti ir priduoti, o tada ji nusišypsojusi atsakė, kad pati paims tą suknelę, nes skrenda kartu su mumis. Tai buvo neįtikėtinai maloni staigmena, nes jie pasiėmė penkias dienas atostogų ir ryžosi patys pamatyti tą Lietuvą, apie kurią nuolat šneku”, – pasakojo aktorė.

Ruta Lee prisiminė, kaip džiaugėsi, kai prieš dešimtmetį gavo savo žvaigždę Hollywoode. Tai jos mama nusprendė, kad Ruta bus Lietuvos atsakas jaunutei Amerikos aktorei Shirley Temple. „Jūs tos žvaigždės neatsimenate, bet ji buvo tokia garsi kaip Britney Spears”, – paaiškino dabartiniam jaunimui aktorė. „Mano vaikų darželio auklėtoja pasakė mamai, kad esu kitokia nei kiti vaikai. Persikėlėme į Californiją, pradėjau lankyti mokyklą Hollywoode, kur mano bendraklasė buvo Lana Turner ir kitos būsimos žvaigždės”.

Ji ypatingai džiaugėsi, kad toji jos žvaigždė Žvaigždžių alėjoje yra priešais kažkada veikusį kino teatrą, kuriame ji iš pradžių nuvesdavo žiūrovus į savo vietas, pasišviesdama žibintuvėliu, o vėliau dirbo ir kasininke, tačiau skaičiavo blogai, tad buvo atleista. Tada su ašaromis akyse savo darbdaviams ji pasakė, kad vieną dieną sugrįš į kino teatrą triumfuodama. Taip ir nutiko – dabar ten šviečia jos žvaigždė. „Žinau, kad lietuviai, kai ten nuvažiuoja, ieško tos žvaigždės ir ją randa. Aš pati gana retai ten apsilankau jos apžiūrėti, o kai būsite Hollywoode, atsineškite skudurėlį ir nuvalykite mano žvaigždę, kad ji nuolat žibėtų?” – šį Rutos prašymą jaunimas palydėjo plojimais ir juoku.

Aktorės papuošalai – auksinė rūta ir jos vardas.
Aktorės papuošalai – auksinė rūta ir jos vardas.

Linksmas temas keitė liūdnos – R. Lee prisiminė savo jaudinančią senelių tremtinių istoriją, kai jos senelis mirė pakeliui į Sibirą, į kurį buvo vežamas gyvuliniu vagonu. „Jis nušalo kojas. Kai jam nuėmė batus, kartu nusilupo ir oda. Jį išsodino iš vagono, jis mirė. Močiutė liko gyva, nors bandė nusižudyti. Kai vėliau jai buvo leista grįžti į Lietuvą, gimtinėje ji nieko neberado – šeimos namus Alytaus rajone, Dauguose buvo užėmęs kažkoks partijos veikėjas.

Močiutė gyveno lūšnelėje Klaipėdoje, mano mama iš Amerikos jai siųsdavo siuntinius – kavos, taukų, taip pat drabužių, į kuriuos įsiūdavo suvyniotų dolerių banknotų. Kartą gavome laišką, kurį parašė mano teta, nes močiutė nemokėjo rašyti. Močiutė pasakojo, kad buvo pas gydytoją, kuris ją išvarė namo ir pasakė, kad ji vis tiek greitai mirs. Močiutė dėkojo už mūsų siuntinius ir sakė, kad bus palaidota su mūsų atsiųstais rūbais. Skaičiau ir širdis plyšo, turėjau kažką daryti.

Buvo visiškai aišku, jog turiu padaryti viską, kad močiutę atsivežčiau į Ameriką. Visi manė, kad man nepavyks, bet po kelių mėnesių pastangų ir skambučio pačiam Nikitai Chruščiovui man pavyko – močiutę leido išsivežti. Kai vėl nuvykau į Lietuvą ir ją parskraidinau į Ameriką, ji oro uoste pabučiavo žemę ir pasakė ‘Hello, America’. Dievas po visų vargų jai davė ten dvejus metus, du mėnesius ir dvi dienas gyvenimo. Nedaug, o kai susitiksime ten, aukštybėse, paklausiu jo, kodėl tik tiek. Bet dar ne dabar, po keleto metų”, – sakė R. Lee.

Aktorė pasakojo ir apie savo labdaringą veiklą, kuriai ją įkvėpė religingumas. Jau daug metų ji nemažą savo laiko dalį skiria labdaros projektams Hollywoodo aktorių 1955 metais įsteigtoje organizacijoje „The Thalians”, kurios veikloje dalyvauja per 50 metų ir padėjo surinkti per 50 milijonų JAV dolerių žmonėms su proto negalia.

„Dievas davė dvi rankas – vieną tam, kad padėtume sau, kitą – kad padėtume savo artimiesiems. Tikiu, kad tai man padės patekti į dangų. Į savo labdaros organizacijos vakarą net dvidešimt metų įkalbinėjau atvykti garsų aktorių ir režisierių Clint Eastwood, bet jis vis atsisakinėjo. Galiausiai man trūko kantrybė, sakau – Clint, mūsų gimtadienius skiria viena diena, aš gimusi gegužės 30 dieną, tu 31-ąją, tai padaryk man gimtadienio dovaną ir atvyk, o jis atsakė, kad jam gimtadienio dovana būtų leidimas neatvykti. Bet galiausiai jis atvyko ir renginys praėjo puikiai, surinkome daug aukų”, – prisiminė R. Lee.

Aktorė papasakojo, kad jau maždaug dešimt metų rašo atsiminimų knygą, bet vis niekaip nebaigia, nes pritrūksta laiko diktuoti tekstus, nes kiekviena diena yra užimta įvairiausiais dalykais. R. Lee mielai priėmė pasiūlymą Lietuvoje nusifilmuoti populiariame televizijos seriale „Giminės”, pridūrusi, jog jei vaidmuo būtų nuolatinis, į Lietuvą ji atvyktų kasmet. Dar vienas pageidavimas – kad jos šiame seriale kuriama herojė būtų šiek tiek pašėlusi, nes „blogas merginas vaidinti smagiau nei geras”.

Aktorės vyras W. Lowe bendravo su ambasadoriumi V. Ušacku.
Aktorės vyras W. Lowe bendravo su ambasadoriumi V. Ušacku.

Susirinkusieji garsiajai aktorei taip pat pateikė nemažai klausimų. Sulaukusi komplimentų, kad visada yra pasipuošusi, ryški ir elegantiška, R. Lee juokavo, kad tokia yra nuo gimimo: „Mano mėgstamiausia spalva – spindinti. Jaunosios aktorės, jau žinomos iš vaidmens filme ‘Sangailės vasara’ Aistės Diržiūtės paklausta, ką patartų jauniems aktoriams, ji patarė visų pirma įgyti kuo geresnį išsilavinimą ir visada galvoti, iš ko pragyvens, kol lauks gerų vaidmenų, kurių būna ne taip ir daug.

Paklausta, ar dar yra koks nors svajonių vaidmuo, kino žvaigždė atsakė, jog tokio vaidmens jau turbūt nėra. „Suvaidinau kone visus vaidmenis miuzikluose, kurių norėjau. Miuziklai – mano mėgstamiausia sritis. Niekas neprilygsta gyvam bendravimui su publika”, – sakė ji ir atsisveikindama jausmingai ragino puoselėti lietuvybę bei suvokti savo vertę.

„Būti lietuviu – ypatinga. Manau, gimėme su ypatingu genu. Lietuvius vienija suvokimas – jei dirbi labai sunkiai, sieki savo tikslų, yra prizai, kuriuos taip gali pelnyti. Nesvarbu, kokioje srityje. Lietuviai yra darbštūs kaip niekas kitas pasaulyje. Ir geriau už visus moka išsaugoti savo dolerius”, – juokėsi R. Lee.

Po oficialaus susitikimo aktorė dar bendravo su gerbėjais, noriai su jais fotografavosi. Jos vyras W. Lowe tuo metu bendravo su buvusiu Lietuvos ambasadoriumi JAV, dabartiniu Europos Sąjungos atstovybės Rusijoje vadovu Vygaudu Ušacku. Ambasadorius aktorei pristatė jaunimo iniciatyvą „Misija Sibiras”, kai jauni žmonės  vasaromis   keliauja į Sibirą ir lanko tremtinių vietas bei kapus. Aktorė   užrašė  vieną  atviruką,  kuris nukeliaus ten gyvenantiems lietuviams.

Išgirdusi, kad trumpai ją nori pakalbinti ir „Draugo” korespondentas, aktorė maloniai mane apkabino, nusifotografavo ir sakė, kad „Draugą” ji labai vertina, nes šis laikraštis visada buvo ir yra svarbus lietuvių bendruomenei. „Draugas” man yra daug padėjęs įgyvendinant savo planus, tad esu jam labai dėkinga. Labai džiaugiuosi nuostabia Lietuva, siunčiu visiems Amerikoje daug linkėjimų ir kviečiu patiems kuo dažniau čia  atvažiuoti”, – sakė aktorė.

R. Lee su vyru Lietuvoje ruošėsi praleisti dar keletą dienų. Ji susitiks su Prezidentu Valdu Adamkum, o taip pat „Neringos” restorane prieš išvykdama į namus suruoš pokylį savo giminaičiams, kurių pakviesta aštuonios dešimtys. Tikėtina, kad aktorę, kuri prisipažino svajojanti apie Lietuvos pilietybę, netrukus vėl bus galima išvysti Lietuvoje.

R. Lee pabendravo ir su į festivalį atvykusiais Amerikos lietuviais.
R. Lee pabendravo ir su į festivalį atvykusiais Amerikos lietuviais.