Vakaro rengėjos – organizacijos „Chicago Mothers Foundation” narės su svečiais iš Lietuvos (priekyje iš k.) Daiva Tamo­šiūnaite-Budre ir Justinu Jaručiu. (Rengėjų nuotraukos)

Su meile – į pagalbą neįgaliems vaikams

Edita Zasimauskaitė.

Spalio 7 d. Lemonte esančiame Pa­saulio lietuvių centre, galerijoje „Siela” įvyko organizacijos „Chicago Mothers Foundation” labdaros renginys, pavadintas „You Matter to Me”. Jo tikslas – padėti neįgaliems Lietuvoje gyvenantiems vaikučiams – Gustui, Urtei/Elzei, Erikui, Emiliui, Ramunei ir Urtytei. Tai kitokie – specialiųjų porei­kių vaikai, kuriuos sieja neįprasta jų sveikatos būklė ir jų tėvų noras nenuleisti rankų, ieškant pagalbos savo sergantiems mažyliams. Šiam kilniam tikslui labdaros vakaro metu buvo surengtas koncertas ir paramos aukcionas, kurio metu surinktos lėšos bus padalintos šių vaikų šeimoms.

Renginyje – svečiai ir vaizdai iš Lietuvos

Ryčio ir Rasos Januškų fotografijų parodos galerijoje „Siela” fragmentas.

Galime pasidžiaugti, kad tiek daug nuostabių žmonių prisidėjo prie šio pro­jekto įgyvendinimo. Esame dėkingi dainininkui, aktoriui ir kompozitoriui, projekto „Lietuvos balsas” teisėjui Justinui Jaručiui, kuris iš karto sutiko atvykti į Čikagą ir savo solinį koncertą skirti mūsų projektui. Kartu su J. Jaručiu iš Lietuvos į mūsų renginį atvyko radijo, TV laidų, renginių vedėja, filmų įgarsintoja bei organizacijos „Gelbėkime vaikus” viena iš atsto­vių Daiva Tamošiūnaitė-Budrė.

Prie šio projekto taipogi dirbo mū­sų nuostabioji savanorė fotografė Vika Aniulienė, kuri, su TVS Digital Media įkūrėju Ryčiu Januška ir Rasa Januška, važinėjo po įvairius Lietuvos miestus. Ši menininkų grupė skyrė laiko tam, kad susipažintų su tais vaikais, suprastų jų patiriamas problemas, įsiklau­sytų į jų tėvų pasakojamas skausmingas istorijas. Tos kelionės metu Rytis ir Rasa mums, gyvenantiems už Atlanto, sukūrė ne tik nuostabią fotografijų parodą, bet ir nufilmavo trumpas vaizdo istorijas, kad Čikagos lietuviai kaip galima geriau susipažintų su šių vaikų gyvenimo niuansais. Ir nesvarbu, kad mus skiria tūkstančiai kilometrų, gerų žmonių širdis galima pasiekti net ir tolimoje Amerikoje.

Organizacija pritraukia daug gerų žmonių

Kad renginys būtų kuo produktyvesnis (šiuo atveju – surinktų kuo daugiau lėšų šiems mažyliams), prie jo prisi­dėjo ir didelė dalis žmonių, gyvenan­čių Čikagoje. Sakome ačiū galerijos „Siela” vadovei Astai Zimkus, kuri tą vakarą leido nemokamai pasinaudoti  sale, fotografėms Giedrė Gomes (Pictures by GG), Agnei Tumpis (Agnė Kolete Photography) už jų fotoaparatų įamžintas šventines akimirkas, gėlių salono „Floral Lodge” savininkei Joanai Bernotei už nuostabias gėles, įmonės HMD vadovams Daivai ir Henrikui Malūkams už įsteigtą aukcionui prizą, Dariui Žukui už dovaną aukcio­nui – bilietus į grupės „Fojė” koncertą, autosporto lenktynininkui Benediktui Vanagui už staigmeną aukcionui, menininkėms Editai Suchockytei ir Agnei Valickas už dovanotus paveikslus, virtuvės skaniausių gaminių kūrėjui šefui Kęstui Mickui už dovaną aukcionui, mūsų nuolatiniams rėmėjams „Baltic Food Distributing” už įsteigtą prizą. Tariame ačiū įmonei „Bra­vo Bites” už svečiams skirtus užkandžius, o Beatričei Liaucytei už nuostabaus skonio desertus.

Padėką skiriame ir jauniesiems atlikėjams Ievai Techonovaitei, Paulai Juzėnas, muzikantėms Emilijai Baltrukonytei bei Elizabeth Romanyuk.

Ir ypatingas ačiū dainų autoriui ir kompozitoriui bei atlikėjui Rimantui Pažemeckui už nuolatinę draugystę bei pagalbą fondui, o „3 Girls Party Decor” už be galo jaukiai sukurtą atmos­ferą galerijoje bei tvarkymo darbus iki išnaktų.

Surinkta 30 tūkstančių ligoniukams

Dėkojame ir visiems dalyvavusiems aukcione, už jūsų paramą ir rankų kėlimą vardan vaikų. Jūs visi su­kūrėte didelį stebuklą, jūsų dosnumo dėka galėjome surinkti per 30 000 dolerių!

Žinoma, mes neišgelbėsime visų Lietuvos vaikų, bet jei galime pakeisti bent keleto iš jų gyvenimo kokybę, vien dėl to verta daryti tai, ką mes darome ir nenuleisti rankų.

Lietuvoje gyvena beveik 15 000 vaikų, turinčių protinę ar fizinę negalią. Tai maždaug vienas vaikas iš 200. Tokių vaikučių poreikiai priklauso nuo jų negalios, kuri gali būti labai nežymi, o gali būti ir labai sunki, reikalaujanti 24 val. per parą slaugymo, psichologinės paramos ir nemažų finan­sų. Su kuo susiduria tėvai, augindami vaiką su negalia, klausinėjome ne vieną šeimą. Ir visi iki vieno šie žmonės sakė, jog yra gaunama per maža parama iš valstybinio sektoriaus, jaučia­mas didelis psichologų trūkumas ir yra per mažas specialiųjų poreikių vaiko integravimas į visuomenę.

Tai kiek gi Lietuvoje kainuoja auginti tokį vaikutį su specialiais poreikiais? Šimtus, o gal tūkstančius eurų, norint, kad vaikas gautų reikalingą pagalbą: įvairias reabilitacijas, tokias kaip masažai, vandens procedūros, įvairios terapijos, ar netgi specialusis maistas svoriui palaikyti. Kodėl visa tai gula tik ant tėvų pečių, kai gyvenimas ir taip nelepina? Mums sunku atsakyti į šį klausimą, ir mažiausia, ką galime padaryti, tai pabandyti jiems padėti bent šiek tiek, suteikdami finansinį, bent laikiną, stabilumą.

Edita Zasimauskaitė – organizacijos „Chicago Mothers Foundation” prezidentė.

Iš nuotraukų žvelgia kitokie Lietuvos vaikai, kuriems reikia gerų žmonių pagalbos.

Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2022-ųjų m. Lapkričio 19 d. numeryje, Vol. CXIII NR. 92)