Nuotraukoje iš praeities – M. Ruzgys (k.). (Istorinės M. Ruzgio nuotraukos – iš interneto)

Surastas garsaus krepšininko kapas

Karilė Vaitkutė.

Prieš pusantrų metų į mane kreipėsi LRT sporto žurnalistas Rytis Kazlauskas ir paprašė padėti surasti praeityje garsaus krepšininko Mykolo Ruzgio palaidojimo vietą. Mykolas gimė Čikagoje emigrantų iš Tauragės šeimoje. Pakrikštytas buvo Švento Kryžiaus bažnyčioje. Mirė jis taip pat Čikagoje, bet gyvenimas taip susiklostė, kad nei artimieji, nei draugai nežinojo jo amžinosios poilsio vietos.

Nuotrauka, kurioje talentingasis lietuvis krepšininkas pasirašė gerbėjams.

Sportininko gyvenimas – kaip romanas

Apie 1938 metais M. Ruzgys atvyko į Lietuvą ir čia dirbo krepšinio treneriu, o 1939 metais žaisdamas su Lietuvos vyrų krepšinio rinktine, tapo Europos čempionu. Nors ir trumpai pabuvęs Lietuvoje, Mykolas ten vedė 19-metę Danutę. Kai 1940 m. Lietuvą okupavo sovietai, Mykolas – JAV pilietis – grįžo į JAV, tačiau jam nepavyko išsivežti besilaukiančios žmonos, kuri 1940 m. pagimdė judviejų dukrą Lidiją. Grįžęs į Ameriką, Mykolas buvo pašauktas į kariuomenę ir išsiųstas į Prancūziją, kur po karo liko gyventi ir dirbti krepšinio treneriu. 1949 m. Europos čempionate jis treniravo Prancūzijos rinktinę. O 1950–1951 m. jis jau treniravo Ispanijos rinktinę. Į JAV grįžo šeštajame dešimtmetyje. Vilniuje gyvenantis M. Ruzgio anūkas Tomas Preišagalavičius apie 1991 m. lankėsi Čikagoje, ieškojo senelio kapo, tačiau jo nerado.

Per pandemiją – nesėkmingos kapo paieškos

Man pavyko sužinoti, kad M. Ruzgys yra palaidotas Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleums. Tačiau prieš pusantrų metų nuvykus į  šias kapines, kapo vietos rasti nepasisekė. M. Ruzgys gyvenimą baigė vieni­šas ir jo – JAV karo veterano – ka­po vietą žymi tik maža JAV vyriausybės suteikta lentelė, o ne artimųjų pastatytas paminklas. Siaučiant pandemijai, kapinių raštinė buvo uždaryta, nebuvo ko paklausti apie tikslią kapo vietą. Kapinės didžiulės, todėl, net ir žinant, kuriame jų padalinyje kapas yra, pastebėti mažą ir jau žole apžėlusią lentelę nelengva.

Buvusios krepšinio garsenybės antkapis.

Tuomet Ryčiui Kazlauskui nusiunčiau tik informaciją apie kapines, mirties datą ir kitų su Mykolo gyvenimu JAV susijusių dokumentų. Rytis parašė trijų dalių straipsnį apie labai įdomų Mykolo Ruzgio gyvenimą keturiose pasaulio šalyse. Straipsnis buvo skelbtas Lietuvos radijos ir televizijos (LRT) portale, o anglišką jo versija –  JAV Lietuvių Bendruomenės leidžiamame „Bridges” žurnale.

Filmo kūrėjams pasisekė – krepšininko kapas nufilmuotas

Na, o šiais metais atėjo laikas ir filmui apie M. Ruzgį. 2022-aisiais metais bus žymimas Lietuvos krepšinio šimtmetis ir šia proga „Krepšinio namai” Lietuvoje kuria dešimties dalių dokumentinį filmą apie iškilius Lietuvos krepšininkus. Viena iš dalių bus skirta Mykolui.

Iš Lietuvos į JAV atvyko filmo kūrimo komanda – Ignas Grinevičius, Pau­lius Streikus, Lukas Kulakauskas ir Rimgaudas Budrys – ir vėl leidomės į Resurrection Catholic Cemetery & Mausoleums ieškoti Mykolo Ruzgio antkapio. Šį kartą kapinių raštinė veikė ir darbuotoja davė mums planą, pažymėdama apytikslę mūsų ieškomo kapo vietą. Pabraidę po žolę gerų dešimt minučių, kapą vis tik radome! Smagu! Kapo vieta buvo nufilmuota ir liks įamžinta. Tikėkimės, kad filmą kada nors galėsime išvysti ir mes – Amerikos lietuviai.

Filmo apie M. Ruzgį filmavimo grupė (iš k.) Paulius Streikus, Ignas Grinevičius, Rimgaudas Budrys, Lukas Kulakauskas. (Karilės Vaitkutės nuotraukos)

Straipsnis skelbtas laikraštyje „Draugas” (2021-ųjų m. Gruodžio 16 d. numeryje, Vol. CXII NR. 98)