„Vilnius skaito” vėl atsivers vilniečiams ir miesto svečiams. (Nuotraukos iš interneto)

„Vilnius skaito” – jau trečiąsyk

Ieva Marija Mendeikaitė.

Prieš keletą savaičių internete pastebėjau džiugią žinią – į Vilnių jau trečią kartą grįžta akcija „Vilnius skaito”. Tai tiesiog puiki žinia visiems literatūros mėgėjams bei tiems, kurie šiais neramiais laikais norėjo tiesiog išeiti į lauką ir prie puodelio kavos ramiai perskaityti ar pavartyti patikusią knygą.

Ši žinia dar puikesnė tiems, kurie nežino, kokią knygą vis dėlto norėtų perskaityti, o gal tiesiog pagaili laiko ieškojimams ar knygynų, bibliotekų lankymams. „Vilnius skaito” suteiks galimybę tiesiog iš šalia stovinčios knygų būdelės pasiimti sau tokį skaitinį, kuris tikrai neapvils, mat čia sudėtos ne tik laiko patikrintos klasikinės, bet ir naujos, literatūrinius laimėjimus pelniusios knygos. Na, o jeigu ir tai nepadės apsispręsti – visuomet bus galima rasti imponuojančio žmogaus, dažniausiai kultūrinio ar visuomeninio veikėjo, rekomendacinį skirtuką, žymintį, kad šis žmogus savo rekomendaciją skiria šiai ar kitai knygai. Taip daugelis galės atsirinkti būtent tai, ko norės ir kas bus tikrai naudinga, o mažų mažiausiai – nenuobodu.

Nuo birželio 1 dienos veiksianti skaitykla po atviru dangumi vilniečiui ar miesto svečiui nekainuos nė cento. Bus galima tiesiog ateiti, pasirinkti knygą, prisėsti ant greta pastatytų sėdmaišių ir mėgautis ramia popiete su knyga. Tiesa, nusprendus pabaigti skaitymo seansą, reikėtų nepamiršti knygos padėti ten, iš kur ji buvo paimta, kad ne tik jūs, bet ir kiti miestiečiai galėtų džiaugtis savo naujais atradimais ir literatūrinėmis kelionėmis.

Nuo pat ryto skaitykloje vyks kūrybinės dirbtuvės, spektakliukai, susitikimai su mylimais knygų herojais ir jų autoriais, bus dalinamos dovanėlės – visa tai sostinės vaikams dovanos leidykla „Alma littera” ir „Flintas”. Skaityklos atidarymo vakarą vyks net du renginiai vyresnei auditorijai. Knygos „Vilniaus atminties punktyrai” autorė Gabija Lunavičiūtė su savo knygos herojais, Vilniaus senbuviais, papasakos apie Vilniaus atradimus, sudėtus į knygą. O kelionių mylėtojus, tikimės, diskusijai suburs du kelionių knygų autoriai – Liudas Dapkus („Žuvis, kuri supainiojo duris”) ir Gabrielė Štaraitė („Apie Afrikos žmones ir žvėris”), kurie papasakos, ar kelionių knygos įgauna kitą prasmę, kai koronavirusas visus uždarė namuose ir Lietuvoje.

Projekto organizatoriai tikisi, kad skaitykla, įsikūrusi gryname ore, atviroje erdvėje, šią vasarą bus viena saugiausių laisvalaikio leidimo vietų sostinėje. Skaitykloje bus laikomasi visų būtinųjų reikalavimų lankytojų saugumui užtikrinti. Tai paskatino daugelį leidyklų ir autorių savo naujas knygas pristatyti šią vasarą būtent #VilniusSkaito skaityklos erdvėje. Vien birželio mėnesį skaitykloje turėsime apie penkiolika renginių skirtingoms amžiaus grupėms, skirtingų skonių skaitytojams. Naujas knygas pristatys, apie jas pasakos šie autoriai: Jurga Tumasonytė, Linas Kojala, Kristijonas Kaikaris, Jolanta Vilkevičiūtė, Jaroslavas Melnikas, Akvilė Kavaliauskaitė, Andrius Navickas, Donatas Kantakevičius. Šių metų naujieną – Loty­nų Amerikos literatūros lentyną – pristatys kny­gų apžvalgininkas Audrius Ožalas, Dovilė Kuzminskaitė ir Benas Arvydas Grigas.

Planuojami vasarą renginiai vaikams, šeimoms, Hario Poterio mėgėjams. Liepos mėnesį numatytas garsios meni­ninkės Fridos Kahlo knygos pristatymas su teminiu vakarėliu. „Atsižvelgiant į pasaulio aktualijas, šiais metais skaitykloje, be įprastinių, turėsime stiprią psichologinės ir savipagalbos literatūros lentyną su visa reikalinga informacija žmonėms, stokojantiems pagalbos. Ją renkame konsultuojantis su šios srities profesionalais. Žinome, kad karantinas, pandemija ir jo padariniai turėjo įtakos daugeliui žmonių, jų emocinei būklei, todėl tikimės, kad skaityklos „Vilnius skaito” lentynose žmonės atras sau reikalingą šiuo metu knygą ar paskatinimą kreiptis į specialistus”, – apie skaityklos naujienas pasakojo projekto iniciatorė Jurga Mandrijauskaitė-Ruškienė.

Tiesa, ši džiugi žinia Vilniaus skaitytojus pasiekė jau praėjusių metų žiemą, kai buvo nuspręsta, jog prekybos centre „Europa” galėtų būti įkurtas dar vienas, kiek mažesnis, bet lygiai toks pats kokybiškas „Vilnius skaito” filialas. Naujoji „Vilnius skaito” skaitykla „Europoje” veikė ir toliau veiks neribotą laiką, kiekvieną dieną prekybos centro darbo metu – nuo ankstaus ryto iki 21 val. „Europos” generalinės direktorės Rasos Vileikytės teigimu, naujoji skaitykla prekybos centre įkurta siekiant lankytojų patogumo. „Pasibaigus šiltajam sezonui, anksčiau lauke veikusios „Vilnius skaito” skaityklos turėjo užsidaryti, tačiau žmonių noras jaukiai prisėsti ir pasilepinti skaitymo malonumais renkantis lig šiol dar neatrastas knygas išliko. Savo ruožtu prekybos centras „Europa” visada suinteresuotas savo lankytojams suteikti maksimalų komfortą, todėl nuo šiol vertinga literatūra čia bus lengvai pasiekiama nemokamai – nesvarbu, rytą ar vakarą, per pietų pertrauką ar prieš verslo susitikimą”, – sako R. Vileikytė.

Kaip ir kitose „Vilnius skaito” skaityklose, knygas „Europoje” galima skaityti vien skaityklos erdvėje, antrajame prekybos centro aukšte – siekiant užtikrinti skaitytojų patogumą, čia pastatyti minkšti krėslai, šviečia toršerai. Naujoji „Vilnius skaito” skaitykla „Europoje” yra išskirtinio formato, mat jos lankytojams siūloma 100 kruopščiai atrinktų literatūros kūrinių. „Atrinkinėdami literatūrą šiai naujajai skaityklai siekėme, kad į lentynas patektų tik pačios geriausios per pastaruosius metus Lietuvoje išleistos knygos – įvertintos prestižinėmis premijomis užsienyje, patekusios į įvairių Lietuvoje vykstančių geriausių knygų rinkimų sąrašus, taip pat bibliotekų ir knygynų geidžiamiausių knygų sąrašus”, – pasakoja „Vilnius skaito” projekto organizatorė Jurga Mandrijauskaitė-Ruškienė. Dalį knygų skaityklai padovanojo projekto partneriai – knygynų tinklas „Vaga”, dvi skaityklos lentynas užpildęs psichologine literatūra, ir leidykla „Baltos lankos”, padovanojusios naujausios grožinės literatūros.

Pagal specialiai sudarytą knygų sąrašą dovanų skaityklai pažėrė ir prekybos centras „Europa” – lentynas užpildė knygomis apie klimato kaitą ir ekologiją, įvairių žanrų grožinės ir negrožinės literatūros knygomis, vaikams ir paaugliams skirta literatūra, taip pat aktualiomis knygomis anglų ir rusų kalbomis. „Vilnius skaito” projekto tikslas – skatinti skaitymą kaip patrauklią laisvalaikio formą, kartu atkreipiant skaitytojų dėmesį į pačias vertingiausias, kokybiškas knygas. „Mūsų skaityklose knygos visada būna naujos, aktualios, atrinktos knygų žinovų, jų būna daug ir labai įvairių, todėl per šiuos metus „Vilnius skaito” projektas tapo toks mėgstamas vilniečių ir miesto svečių. Neretas būtent mūsų skaitymo erdvėse iš naujo atrado skaitymo džiaugsmą, naujus mylimus autorius. Asmeniškai džiaugiuosi matydama vis daugiau skaitančių šeimų, propaguojančių šią laisvalaikio formą su savo vaikais. Didėjantis atvirų skaityklų skaičius rodo, kad tai mūsų miestui yra reikalinga”, – sako J. Mandrijauskaitė-Ruškienė.

Ir ne tik reikalinga, bet ir labai naudinga. Galbūt net tiems pakeleiviams, kurie knygų nemėgsta ar mano, jog vis negali rasti laisvo laiko prisėsti paskaityti, kadangi tokie filialai gali įkvėpti paimti ir pradėti skaityti čia ir dabar. Galbūt laukiant draugo, kolegos ar šiaip šmirinėjant miesto gatvėmis. Patrauklūs knygų viršeliai socialinio skaitymo pasiilgusiam miestiečiui tikrai kris į akį. Vis dėlto norėsis ateiti ir patyrinėti, kas, kaip ir kodėl, galbūt pavyks išsirinkti knygą, atsiversti pirmą puslapį, o visa kita eis savaime. Ir taip Vilnius galės ir toliau vadintis skaitančiu miestu.

„Vilnius skaito”.