Iš k.: scenaristas Ben York Jones, prodiuseris Žilvinas Naujokas, rašytoja Rūta Še­pe­tys, režisierius Marius Markevičius ir prodiuseris Jonathan Schwartz.
Iš k.: scenaristas Ben York Jones, prodiuseris Žilvinas Naujokas, rašytoja Rūta Še­pe­tys, režisierius Marius Markevičius ir prodiuseris Jonathan Schwartz. (Marijos Grajauskaitės nuotr.)

„Ashes in the snow” premjera LA kino festivalyje

Inga Greblikienė.

LA kino festivalis.
LA kino festivalis.

Pagaliau sulaukėme! Valio!

Pasaulinė „Ashes in the snow” (rež. Marius Markevičius) raudonojo kilimo premjera sukvietė daugybę lietuvių ir besidominčių lietuviška kinematografija į Vakarų pakrantę, į Los Angeles (LA) kino festivalį dalyvauti ir pasidžiaugti pirmąja oficialia filmo, sukurto pagal Rūtos Šepetys romaną „Between Shades of Gray”, peržiūra. Pirmieji žiūrovai atvyko net porą valandų prieš filmo seanso pradžią, jau prieš valandą rikiavosi į poros šimtų žiūrovų eilę. Buvo smagu, kad pirmieji eilėje buvo lietuviai iš Los Angeles Vitalija ir Alfredas Virbukai bei Inga ir Feriandas Greblikai iš San Diego. Deja, pirmojo eilės numerėlio kažkodėl nebuvo, bet 2, 3 ir 4 numerėliai tikrai juos nudžiugino, nes į raudonojo kilimo premjerą buvo galima patekti tik griežtai pagal eilės numerį. Filmo premjera sukvietė daugybę svečių iš visos Californijos ir net viso pasaulio – dalyvavo visa tarptautinė prodiuserių komanda (Žilvinas Naujokas atskrido iš Lietuvos, Prithvi Chavan – iš Mumbai, Indijos), aktorė Ieva Andrejevaitė, sukūrusi pagrindinį vaidmenį panašios tematikos filme „Emilija iš Laisvės alėjos”, taip pat į LA filmų festivalį atvyko iš Lietuvos.

Premjera vyko penktadienio popietę ir, deja, tai turėjo įtakos pagrindinių aktorių ir kai kurių ypatingų svečių dalyvavimui. Linos vaidmens atlikėja Bel Powley (GOTHAM apdovanojimas už geriausią aktorės vaidmenį filme „Diary of a teenage girl”) dėl ypač įtempto ir paskutinę savaitę šiek tiek pakeisto filmavimosi tvarkaraščio (vietoje Montrealio filmavimai buvo perkelti į Paryžių) paskutinę minutę atšaukė skrydį, o Martin Wallstrom (Mr. Robot) turėjo įsipareigojimų Europoje ir tiesiog negalėjo penktadienį atskristi į LA. Visų mūsų gerbiama ir mylima žavioji Holywwoodo ikona Rūta Lee taip pat turėjo dalyvauti kitame svarbiame renginyje Palm Springs ir nespėjo atvykti į premjerą Culver City…

Iš k.: rašytoja Rūta Sepetys, režisierius Marius Markevičius ir LR garbės konsulė Daiva Navarrette.
Iš k.: rašytoja Rūta Sepetys, režisierius Marius Markevičius ir LR garbės konsulė Daiva Navarrette. (M. Grajauskaitės nuotr.)

Tad praėjusį penktadienį, rugsėjo 21 d., svariu „Ashes in the snow” pasirodymu sausakimšai užpildytoje salėje prasidėjo Los Angeles kino festivalis. Visi bilietai į premjerą buvo parduoti per pirmąsias minutes, todėl organizatoriai suorganizavo papildomą filmo peržiūrą dar ir pirmadienio vakarą. Nuo 1995 m. šis festivalis vyksta kiekvieną rugsėjį Los Angeles ir pristato brandžiausius ir patraukiančius dėmesį meninius, dokumentinius, trumpametražius ir muzikos video filmus. Nuo 2001 m. šį festivalį organizuoja nepriklausoma nepelno organizacija „Film Independent”. Per devynias festivalio dienas peržiūrima apie 200 filmų, muzikos video ir kitų epizodų. Kiekvienas filmas, pateiktas festivaliui, yra peržiūrimas „Film Independent” organizacijos specialaus skyriaus, kuris įvertina kiekvieną peržiūrą, ieškodamas naujausių ir pačių įdomiausių pristatymų Amerikos ir pasaulinėje kinematografijoje. Šio festivalio metu įvyksta ir daug pasaulinių premjerų, tad turbūt neatsitiktinai filmo režisierius M. Markevičius, gimęs ir užaugęs Los Angeles, savo filmo premjerai pasirinko šį pasaulinės kinematografijos miestą.

Tai jau ne pirmasis M. Markevičiaus sąlytis su Lietuvos istorija, ir kiekvieną kartą tai jis daro gvildendamas mums svarbias temas kitokiu, netradiciniu būdu – sukurdamas dokumentinį pasakojimą apie monumentalius Lietuvos krepšinio įvykius „The Other Dream Team” ir ekranizuodamas R. Šepetys bestselerį ypač skaudžia Lietuvai okupacijos ir trėmimo tema.

Vitalija ir Alfredas Virbukai bei Feriandas Greblikas (v.), pirmieji patekę į kino salę.
Vitalija ir Alfredas Virbukai bei Feriandas Greblikas (v.), pirmieji patekę į kino salę. (I. Greblikienės nuotr.)

Talentingosios rašytojos R. Šepetys romanas „Between Shades of Gray” žaibiškai užkariavo JAV rinką, tapo bestseleriu, nagrinėjamas vidurinės mokyklos (middle school) literatūrinėse programose. Lietuviškos šaknys turbūt ir suartino du kūrėjus. M. Markevičius, perskaitęs šį istorinį romaną,  iš karto suprato, koks tai „kinematografiškas” kūrinys. Režisierius turėjo viziją ekranizuoti šią istoriją suprantama emocijos kalba visam pasauliui, o ne tik Lietuvai, tad subūrė tarptautinę prodiuserių, scenaristų ir aktorių komandą. Kartu su R. Šepetys (ji yra ir vykdomoji filmo prodiuserė) nutarė, kad filmo scenarijų turi rašyti amerikietis scenaristas, taip pat išplėsdamas globalųjį filmo akiratį. Ir išties M. Markevičius jau keliolika metų nuosekliai vykdo savo misiją – parodyti ir iškelti Lietuvą pasauliniame istorijos ir šiuolaikinio gyvenimo žemėlapyje, neužsisklendžiant tarp keturių sienų siaurame keistoko pilietiškumo supratimo šulinyje.

LR garbės konsulė Daiva Navarrette prie „Ashes in the snow" plakato.
LR garbės konsulė Daiva Navarrette prie „Ashes in the snow” plakato.

Filmavimas truko 45 dienas Lietuvoje – Nidoje, Palangoje ir Vilniuje, ir tai buvo „tiesiog neužmirštami momentai ir istorijos”, – sako M. Markevičius. Įsimintiniausia buvo, kad pagrindinių vaidmenų atlikėjai atvyko iš įvairių šalių – Norvegijos, Švedijos, Didžiosios Britanijos, ir jie visi tiesiog atsidavę studijavo Lietuvą ir viską apie Lietuvą. Tremtinių vaidmenims buvo parinkti tikrieji išgyvenę tremtiniai ir jų vaikai, sustiprinantys filmo autentiškumą. Linos Vilkas pagrindiniam moters vaidmeniui buvo pateikta daugiau kaip 100 aktorių paraiškų. Aktorė Bel Powley dalyvavo atrankoje pati pirmoji. Kaip žinome, pirmasis atlikėjas dažniausiai neturi jokių galimybių, bet „negalėjau užmiršti jos akių – Linos akių”, – sakė Marius. Ir nors peržiūrėjome visas aktores, visada grįždavome prie Bel. Taip ji tapo pagrindinio vaidmens atlikėja. Filmo scenoje, kur Lina priversta piešia vado portretą, dialogas yra kuriamas aktorės Bel akimis – per visą sceną ji ištaria tik vieną žodį.

Raudonu kilimu žengia Feriandas Greblikas, Janina Čekanauskienė ir Inga Greblikienė.
Raudonu kilimu žengia Feriandas Greblikas, Janina Čekanauskienė ir Inga Greblikienė. (I. Greblikienės archyvo nuotr.)

Filmas yra sukurtas anglų kalba, remiantis pasauline patirtimi, kad svarbias istorines dramas reikia pristatyti pasauliui ta kalba, kuria kalba daugiausia filmo žiūrėjimui skirtos auditorijos. Vis dėlto vienas iš stipriausių filmo momentų buvo išvežamų gyvuliniuose vagonuose nekaltų žmonių – vaikų, moterų ir vyrų – a capella lietuviškai užgiedotas Lietuvos himnas, kurį per vieną vakarą be jokio atlyginimo įdainavo Kęstučio Daugirdo vadovaujamas Los Angeles lietuvių choras „Los Angelai”. Šalia manęs sėdėjusi amerikietė festivalio žiūrovė tyliai paklausė, ar mes turėtume atsistoti, juk tai turbūt skamba mūsų himnas…

Ir nors Archlight kino salė buvo pilnutėlė, viso filmo metu buvo visiška tyla ir buvo aišku, kad filmas, kaip ir knyga, savo pasakojama istorija visiškai užvaldo žiūrovą. Laptevų jūros vaizdai (nors ir filmuoti vasario mėnesį ant užšąlusių Kuršių marių) tiesiog gniaužė kvapą. Sužavėjo filmo pabaigoje nuskambėjusi Bob Dylan daina „Ring them bell”. Ir, be abejo, net keletą kartų – audringi plojimai filmo kūrėjams.

Rašytoja Rūta Sepetys (k.) su LR garbės konsule Daiva Navarrette.
Rašytoja Rūta Sepetys (k.) su LR garbės konsule Daiva Navarrette.

Po filmo buvo trumpas „Q&A”, kurio metu knygos autorė, taip pat vykdomoji prodiuserė R.  Šepetys, režisierius M. Markevičius, scenarijaus autorius Ben York Jones ir visi filmo prodiuseriai: Ž. Naujokas, P. Chavan , Jonathan Schwartz, Chris Coen pasidalijo savo vizijomis ir inspiracijomis, tačiau nespėjo atsakyti į žiūrovų klausimas, nes dėl įtempto festivalio grafiko salės jau laukė kito filmo peržiūros žiūrovai.

Vėliau filmo autoriai ir premjeros svečiai persikėlė į „Ashes in the snow” premjeros dūzges šalia esančiame istoriniame „Culver” viešbutyje. Buvo smagu, nes vakarėlį rėmė lietuviškas „Švyturio” alus, svečiai taip pat buvo vaišinami Health-Ade kombucha, kurios kūrėjai yra lietuvė Daina Šlekys-Trout ir jos vyras Justin Trout. Filmo kūrėjai vakarėlyje noriai bendravo su svečiais, atsakėjo į klausimus, fotografavosi. Buvo įdomu pasikalbėti su filmo prodiuseriu iš Indijos P.  Chavan, kuo jį sudomino šio filmo scerijus ir kodėl jis norėjo prisidėti prie šios sudėtingos istorijos pasakojimo. Prodiuseris atsakė, kad tai jo trečias prodiusuojamas filmas (pirmasis – muzikos dokumentika apie žymius kompozitorius, kitas – NETFLIX „Sun dogs”). Jį sudomino filmo scenarijus, nes, atrodo, kad tokios nedidelės šalies žmonės turi tokią sudėtingą istoriją, kuri vis dar neužmiršta, kur žmonės turi savo teisybę ir už ją kovoja be ginklo, savo emocijos, tikėjimo ir valios jėga. Lietuvis prodiuseris Ž. Naujokas (prodiusavęs ir „Tadą Blindą”) sakė, kad jis tiesiog privalėjo būti šios ekranizacijos dalis, kuriant pasakojimą pasauliui apie Lietuvos išgyvenimus. Knygos autorė ir filmo vykdomoji prodiuserė R.  Šepetys sakė, kad pati istorija parašė šią knygą – kartais atrodo, kad pasaulis jau užmiršo šiuos įvykius – bet ne, pasaulis tikrai neužmiršo, jis tik dar nežinojo šitos istorijos…

Puiki  kūrėjų komanda pasauliui pasakoja šią istoriją. Tad tikime režisieriaus ir prodiuserio M. Markevičiaus vizija, kad „Ashes in the snow” bus pirmasis filmas, kuris vėl padės atrasti Lietuvą žemėlapyje ir viso pasaulio žmonių sąmonėje bei širdyse. Tai bus pirmasis visame pasaulyje išplatintas meninis filmas angliškai apie Lietuvą, pasakojantis istoriją, kurios pasaulis dar nežinojo.

2018 m. rugsėjo 26 d. „Ashes in the snow” bus pristatytas Briuselyje, NATO būstinėje (privati peržiūra su diskusijomis);

2018 m. rugsėjo 27 d. – pristatymas ir peržiūra Europos Parlamente;

2018 m. spalio 9 d. – „Tarp pilkų debesų” premjera Vilniuje;

Nuo 2018 m. spalio 12 d. filmas pradedamas rodyti Lietuvos kino teatruose;

Nuo 2019 m. sausio 11 d. „Ashes in the snow” bus galima pamatyti kino teatruose JAV.

„Ashes in the snow" žiūrovai.
„Ashes in the snow” žiūrovai.