Iš k.: Alexander Palamidis, Nuvi Mehta, Diana Smith, Timothy Smith, Susan Scott, Daiva Navarrette, Carlos Navarrette, Rasa Šilkaitienė ir Raimundas Šilkaitis.
Iš k.: Alexander Palamidis, Nuvi Mehta, Diana Smith, Timothy Smith, Susan Scott, Daiva Navarrette, Carlos Navarrette, Rasa Šilkaitienė ir Raimundas Šilkaitis. (I. Greblikienės nuotr.)

Raudonas kilimas tiesiamas lietuviams muzikantams. Naujų idėjų kamerinio orkestro paramos popietė LA

Inga Greblikienė.

Praėjusį sekmadienį Los Angeles ir Hollywoodas pasitiko „Oskarus”, ištiesę raudonus kilimus… Tad buvo tikrai smagu ir įdomu dalyvauti jaukioje ir labai elegantiškoje New Ideas Chamber Orchestra (NICO) paramos popietėje „Oskaro” vertuose Daivos ir Carlos Navarrette namuose.

LWAC steigėjai Daiva Navarrette ir Marius Markevičius.
LWAC steigėjai Daiva Navarrette ir Marius Markevičius.

Ir būtent to „Oskaro”, kurį įteikiame iš visos širdies. Ir jau nuo dabar tiesiamas raudonas kilimas Amerikoje NICO, kuris gegužės 10 d. Venturos grafystės kasmetiniame muzikos festivalyje pristatys savo žaismingą programą. Festivalio organizatoriai buvo taip sužavėti NICO muzikavimu, kad skyrė jiems visą koncertą. Muzikavimo džiaugsmas, originalumas, drąsa ir išskirtinė atlikimo kokybė – visi šie žodžiai tinka apibūdinti NICO. Manantys, kad moderni klasikinė muzika yra kažkas nesuprantamo ar nuobodaus, išgirdę NICO atliekamus kūrinius, labai tikėtina, pakeis savo nuomonę. Bet kurią akimirką, be jokio pasiruošimo NICO muzikantai gali vien iš atminties, be partitūrų, groti apie 4 valandas!                           

Atlikdami kūrinius atmintinai ir sujungdami populiariosios ir klasikinės muzikos stilius su netradicinėmis styginių instrumentų grojimo technikomis, į pasirodymą įtraukdami dainavimą ir choreografiją, NICO sukuria stulbinančią patirtį. Efektas užburiantis – garbūs Venturos grafystės muzikos festivalio, kuris šiemet švenčia savo 25 metų jubiliejų, muzikos komisijos vadovai džiūgavo, šypsojosi ir žėrė daugybę komplimentų ansambliui, kurio pasirodymą matė tik iš įrašų. Dar 2017 m. kovo mėnesį reportažą apie NICO „BBC World Service” parengė kultūros korespondentas Alexander Kan, apibūdindamas ansamblį kaip „išties vertą dėmesio”. Jų albumas „Lights” buvo įrašytas prestižinėje Los Angeles studijoje „Paramount”, taip pat dalyvaujant ir „Lithuanian World Arts Counsil” (LWAC) vykdančiajai direktorei Daivai Navarrette. O dabar amerikiečiai nekantraudami laukia ir „gyvo garso” koncerto.

Idėja kilo susižavėjus grojimu

Daiva Navarrette (d.) ir Nijolė Lember­tie­nė.
Daiva Navarrette (d.) ir Nijolė Lember­tie­nė.

Bet kiekviena istorija turi pradžią. Juk kai kada užtenka tik frazės ar žodžio, kad būtų pradėtas įgyvendinti milžiniškas projektas. Taip ir ši popietė prasidėjo dar prieš 3 metus. Los Angeles vakarieniavo trys šeimos ir Rasa Šilkaitis, „Lietuvos vaikų vilties” fondo prezidentė. Ji tiesiog pasidalijo įspūdžiais iš neseniai Lietuvoje stebėto NICO pasirodymo. Kartu vakarieniavusi pora Diana ir Timothy Smith atidžiai išklausė ir susidomėjo, juolab kad  T. Smith yra Venturos festivalio tarybos narys, su žmona Diana kartu ir festivalio rėmėjai. Po kelių mėnesių D. Smithjau Europoje, Provance, susitiko savo draugę Jūratę Jussaud, kuri jau buvo rėmusi NICO koncertavimą Europoje, ir tik patvirtino, kad Rasos Šilkaitis susižavėjimas turi rimtą pagrindą. Ir po kurio laiko besilankydami Vilniuje Diana ir Timothy nuėjo į NICO koncertą. „Tai buvo nepakartojama – įsivaizduok,  jie atmintinai, be natų, šokdami ir dar dainuodami išlaikė žiūrovų dėmesį 2.5 valandos. Nepakartojama, fantastiška! Augustė po savo pasirodymo tiesiog viduryje koncerto paskendo gėlėse – tas Amerikoje yra neįsivaizduojama, atlikėjai gauna gėlių tik po koncerto”, – pasakojo T. Smith. „Ir tada supratau, ką Rasa Šilkaitis norėjo mums papasakoti – buvo aišku, kad NICO būtinai turi pasirodyti Venturos grafystės muzikos festivalyje”.

„Supratome, kad vanduo… šlapias”

Diana ir Timothy Smith.
Diana ir Timothy Smith.

D. ir T. Smith parvežė įrašą, pristatė festivalio meno komisijai ir jos vykdančiajai direktorei Susan Scott ir… didžiausiam visų džiaugsmui, garbi komisija net 4 iš 6 pirmosiomis vietomis nusprendė, kad NICO ne tik turi dalyvauti festivalyje, bet ir surengti atskirą, visos programos koncertą 400 vietų salėje. „Ir mes nežinojome, kad tik tada prasidėjo mūsų rūpesčiai, nes reikėjo koncertavimo vizų 8 žmonėms, instrumentų draudimo, didžiųjų instrumentų nuomos JAV, nakvynės, sveikatos draudimo ir dar visokiausių monetarinės išraiškos veiklos sričių. Įlipome į vandenį – ir tik tada supratome, kad vanduo šlapias”, – juokėsi T. Smith. Be to, NICO bus pirmasis ansamblis, atvykęs iš Europos per visus 25-erius festivalio gyvavimo metus, nors jame dalyvavo ir labai daug žinomų amerikiečių atlikėjų. „Mane labai palaikė žmona Diana, kartu radome rėmėjų, tokių kaip Bandi ir California Lithuanian Credit Union. Tuoj pat prisiminėme ir Los Angeles gyvuojančią LWAC, kurios vienas iš tikslų ir yra remti aktyviai koncertuojančius ir Lietuvos vardą garsinančius menininkus”. LWAC vykdančioji direktorė, Lietuvos garbės konsulė Daiva Navarrette iš karto palaikė šią idėją, jos namuose ne kartą buvo priimti Lietuvos menininkai: žavioji kulinarė Beata Nicholson, bėgimui per Ameriką ruošęsis bėgikas Aidas Ardzijauskas, vieną naktį nakvojo net visa Specialiosios olimpiados sportininkų rinktinė iš Lietuvos, kai, nusileidus oro uoste, paaiškėjo, jog „pasimetė” vienos nakties viešbučio užsakymas. Daiva kartu su LWAC prezidentu režisieriumi Mariumi Markevičiumi subrandino ir pasiūlė kamerinės muzikos paramos popietės idėją. Rasa ir Raimundas Šilkaičiai, tikri NICO gerbėjai, taip pat padėjo organizuoti šią paramos popietę, džiaugdamiesi, kad tokį puikų lietuvišką ansamblį turės progos išgirsti ir kaliforniečiai.

Daiva Navarrette ir Janina Čekanauskienė.
Daiva Navarrette ir Janina Čekanauskienė.

Labdaros popietė – „Oskarų” stiliumi

Ir viskas buvo tiesiog šilta ir nuoširdu – net oras po liūčių LA visus atvykstančius į Daivos ir Carlos Navarrette namus sutiko šiltais saulės spinduliais. Buvo atvykusių iš Carlsbado, San Diego ir net Washingtono. Visi svečiai žengė raudonu kilimu, prie pat įėjimo puikavosi didžiulis lietuviškas šakotis, stebinęs ne vieną Ventura festivalio komisijos narį. Pagrindinis renginio tikslas – lėšų rinkimo vajus, tad du puikūs muzikantai, smuikininkai maestro Nuvi Mehta (Artistic Director, Ventura Music Festival) ir Alexander Palamidis (Principal Second Violin San Diego Symphony) paruošė nuostabią pažintinę kamerinės muzikos kelionę nuo Johann Sebastian Bach iki Bela Bartok laikų. Ir jei esate klasikinės muzikos gerbėjas ir pavardė  Mehta jums skamba pažįstamai, jūs esate teisus. Nuvi yra dirigento Zubin Mehta (Izraelio filharmonijos orkestro meninis direktorius ir Los Angeles filharmonijos orkestro garbės dirigentas) pusbrolis, o dabar ir didelis NICO gerbėjas.

Susirinkusius pasveikino Daiva Navarrette, apie festivalį ir laukimo nuotaikas papasakojo  festivalio organizatoriai. Buvome pagerbti garbingų svečių – Ventura muzikos festivalio vykdančiosios direktorės Susan Scott ir buvusio festivalio prezidento Eric Oltmann dalyvavimo ir tikrai nuoširdaus domėjimosi Lietuva ir jos atlikėjais. Po programos NICO artistai Gediminas ir Augustė atsiuntė įrašytą sveikinimą iš žiemiško Vilniaus, kuriame pristatė „savo namus” – Vilniaus rotušę, pasivaikščiojo senamiesčio gatvėmis ir pakvietė visus priešpiečių į „California Wine ir Tapas” kavinę, padėkojo už paramą.

Svečiai pabrėžė, kad labai nekantraudami laukia NICO atvykstant, nes mus pasiekė geros žinios, kad visi aštuoni artistai gavo vizas. Taigi kviečiame visus pasidomėti šiuo festivaliu http://www.venturamusicfestival.org ir būtinai atvykti į NICO koncertą gegužės 10 dieną. Sutikime pavasarį kartu!

Alexander Palamidis, Nuvi Mehta, Daiva Navarrette ir Carlos Navarrette.
Alexander Palamidis, Nuvi Mehta, Daiva Navarrette ir Carlos Navarrette. (Raimundo Šilkaičio nuotr.)